2019 Asian Champions League

Qualifying play-offs

  Preliminary Round 1 
West Region
TARİHEV SAHİBİ TAKIMSKORKONUK TAKIM
05-02-2019Al Wehdat2-3
Hamza Ali Khaled Al-Dardour, Saeed Mohammad Saeed Hasan Murjan / Faisal Zayid (2), Jumaa Saeed
Al-Kuwait
East Region
05-02-2019Ceres–Negros1-2
Stephan Markus Cabizares Schröck / Vinicius Miller, Kaung Htet Soe
Yangon United
05-02-2019Home United1-3
Song Ui-young /
Ho Wai Loon (og), Beto Gonçalves, Marko Šimić
Persija Jakarta
Preliminary Round 2
West Region
12-02-2019Pakhtakor2-1
Jaloliddin Masharipov, Kamoliddin Tajiev / Hammadi Ahmad
AlQuwa Al Jawiya
12-02-2019FC AGMK4-2
Dilshod Juraev, Zafar Polvonov, Sanat Shikhov, Sherzod Khakimov / Muhammadjoni Hasan, Jalil Kimsanov
İstiklol
12-02-2019Saipa4-0
Arash Rezavand (2), Arman Ramezani, Samuel Sarfo
Minerva Punjab
12-02-2019Zob Ahan1-0
Ighodaro Christian Osaguona
Al-Kuwait
East Region
12-02-2019Perak 1-1
Wander Luiz Bitencourt / Li Ngai Hoi (6-5 p.)
Kitchee
12-02-2019Bangkok United0-1
Nguyễn Văn Quyết
Hà Nội
12-02-2019Chiangrai United3-1
Lee Yong-rae, Suriya Singmui, Rosimar Amâncio / Pyae Phyo Zaw
Yangon United
12-02-2019Newcastle Jets3-1
Ronald Alejandro Vargas, Nigel Boogaard, Matthew George Robert Ridenton / Rizky Ramdani Lestaluhu
Persija Jakarta
Play-off round
West Region
19-02-2019Al-Nasr1-2
Alvaro Negredo / Dragan Ćeran, Marat Rifkatovich Bikmaev
Pakhtakor
19-02-2019Al-Nassr4-0
Omar Ibrahim Omar Othman Hawsawi, Sultan Al-Ghanam, Giuliano Victor de Paula (2)
AGMK
19-02-2019Al-Rayyan3-1
Gelmin Javier Rivas (2), Andrés Sebastián Soria / Arman Ramezani
Saipa
19-02-2019Al-Gharafa2-3
Ahmed Alaaeldin, Mehdi Taremi / Ighodaro Christian Osaguona, Amir Arsalan Motahari, Mohammad Nejad Mehdi
Zob Ahan
East Region
19-02-2019Ulsan Hyundai5-1
Amirul Azhan Bin Aznan (og), Mikkel Diskerud (2), Lee Dong-gyeong, Junior Negrao / Nazirul Naim bin Che Hashim
Perak
19-02-2019Shandong Luneng4-1
Liu Junshuai, Graziano Pelle, Liu Binbin, Zhou Haibin / Nguyễn Văn Quyết
Hà Nội
19-02-2019Sanfrecce Hiroshima0-0
(4-3 p.)
Chiangrai United
19-02-2019Kashima Antlers4-1
Sho Ito, Shuto Yamamoto, Serginho (2) / Ronald Alejandro Vargas
Newcastle Jets

Groupe Stage

Group A

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Zob Ahan 532010-511Round 0f 16
Al Nassr 530211-79Round 0f 16
Al Zawara 622214-98
Al Wasl61054-183
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
04-03-2019Al Wasl1-0
Fabio Lima
Al Nasr
04-03-2019Zob Ahan0-0Al Zawraa
11-03-2019Al Nasr2-3
Giuliano, Abderrazak Hamdallah / Mohammad Nejad Mehdi, Vahid Mohammadzadeh, Amir Arsalan Motahari
Zob Ahan
11-03-2019Al Zawraa5-0
Samal Saeed, Alaa Abbas Abdulnabi (2), Mohannad Abdulraheem, Hussein Al Jwayed
Al Wasl
08-04-2019Al Wasl1-3
Caio Canedo / Ighodaro Osaguona, Amir Motahari, Hamid Bouhamdan
Zob Ahan
08-04-2019Al Nasr4-1
Abdullah Al Salem, Yahya Al Shehri, Omar Hawsawi, Giuliano / Ahmad Fadel
Al Zawraa
23-04-2019Zob Ahan2-0
Alireza Cheraghali, Amir Arsalan Motahari
Al Wasl
23-04-2019Al Zawraa1-2
Alaa Abbas / Yayhya Al-Shehri, Nawaf Al-Farshan
Al Nasr
07-05-2019Al Zawraa2-2
Alaa Abbas, Mohannad Abdulraheem / Reza Habibzadeh, Zobeir Niknafs
Zob Ahan
07-05-2019Al Nasr3-1
Giuliano, Fahad Al Jumeiah, Abdullah Al Salem / Faris Khalil
Al Wasl
21-05-2019Al Wasl1-5
Hassan Mohammed / Alaa Abbas (2), Ahmad Fadhel, Ahmed Jalal, Mohannad Abdul-Raheem
Al Zawraa
21-05-2019Zob Ahan0-0Al Nasr

Group B

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Al Wahda 641114-913Round 0f 16
Al İttihad632113-911Round 0f 16
Lokomotif Tashkent 621310-117
Al Rayyan61059-173
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
04-03-2019Al İttihad FC5-1
Fahad Al Muwallad (2), Abdulaziz Al-Aryani, Ziyad Al Sahafi, Abdulrahman Al-Ghamdi / Gonzalo Viera
Al Rayyan
04-03-2019Lokomotif Tashkent2-0
Temurkhuja Abdukholigov, Islom Tukhtakhodjaev
Al Wahda
11-03-2019Al Wahda4-1
Mohamed Al Menhali, Leonardo (2), İsmail Matar / Nasser Al Shamrani
Al İttihad FC
11-03-2019Al Rayyan2-1
Lucca Borges, Gelmin Rivas / Diyor Turopov
Lokomotif Tashkent
09-04-2019Al Rayyan1-2
Gelmin Rivas, Sebastian Tagliabue / Leonardo da Silva
Al Wahda
09-04-2019Al İttihad FC3-2
Nasser Al Shamrani, Fahad Al Muwallad (2) / Jamshid Iskanderov, Filip Rajevac
Lokomotif Tashkent
22-04-2019Al Wahda4-3
Leonardo (4) / Sebastian Soria, Gelmin Rivas (2)
Al Rayyan
22-04-2019Lokomotif Tashkent1-1
Temurkhodzha Abdukholikov / Romarinho
Al İttihad FC
07-05-2019Al Wahda3-1
Igor Jelic (og), Leonardo, Khalil Ibrahim Al Hammadi / Temurkhodzha Abdukholikov
Lokomotif Tashkent
07-05-2019Al Rayyan0-2
Nasser Al-Shamrani, Romarinho
Al İttihad FC
21-05-2019Lokomotif TashkentAl Rayyan
21-05-2019Al İttihad FCAl Wahda

Group C

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Al Hilal 641110-513Round of 16
Al Duhail623111-89Round of 16
Esteghlal 62226-88
Al Ain60244-102
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
05-03-2019Al Ain0-1
Mohammed Al-Shalhoub
Al Hilal
05-03-2019Al Duhail3-0
Medhi Benatia, Youssef El Arabi, Ali Hassan Afif
Esteghlal FC
11-03-2019Esteghlal FC1-1
Farshid Bagheri / Tsukasa Shiotani
Al Ain
11-03-2019Al Hilal3-1
Carlos Eduardo, Ali Albulayhi, Bafetimbi Gomis / Shoya Nakajima
Al Duhail
08-04-2019Al Duhail2-2
Karim Boudiaf, Youssef El-Arabi / Jamal Maroof, Marcus Berg
Al Ain
08-04-2019Esteghlal FC2-1
Milad Zakipour, Pejman Montazeri / Bafetimbi Gomis
Al Hilal
23-04-2019Al Hilal1-0
Sebastian Giovinco
Esteghlal FC
23-04-2019Al Ain0-2
Ali Almoez, Youssef El Arabi
Al Duhail
06-05-2019Esteghlal FC1-1
Roozbeh Cheshmi 5/ Edmilson Junior
Al Duhail
06-05-2019Al Hilal2-0
Hattan Bahebri, Mohammad Al-Shalhoub
Al Ain
20-05-2019Al Duhail2-2
Youssef El-Arabi, Khalid Muneer Mazeed / Bafetimbi Gomis (2)
Al Hilal
20-05-2019Al Ain1-2
Marcus Berg / Mohammad Daneshgar, Morteza Tabrizi
Esteghlal FC

Group D

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Al Sadd 63127-810Round of 16
Al Ahli (Ksa) 63037-79Round of 16
Pakhtakor 62227-78
Persepolis62136-57
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
05-03-2019Persepolis1-1
Mario Budimir / Marat Bikmaev
Pakhtakor
05-03-2019Al Ahli SC2-0
Omar Al Soma (2)
Al Sadd
11-03-2019Al Sadd1-0
Baghdad Bounedjah
Persepolis
11-03-2019Pakhtakor1-0
Marat Bikmaev
Al Ahli SC
09-04-2019Persepolis2-0
Shoja Khalilzadeh, Ali Alipour
Al Ahli SC
09-04-2019Pakhtakor2-2
Khojiakbar Alijonov, Dragan Aeran / Xavi Hernandez (2)
Al Sadd
22-04-2019Al Ahli SC2-1
Omar Al Soma (2) / Shoja Khalilzadeh
Persepolis
22-04-2019Al Sadd2-1
Hernandez Xavi, Baghdad Bounedjah / Egor Krimets
Pakhtakor
06-05-2019Pakhtakor1-0
Igor Sergeev
Persepolis
06-05-2019Al Sadd2-1
Ali Asad, Akram Hassan Afif / Omar Al Soma
Al Ahli SC
20-05-2019Persepolis2-0
Mehdi Torabi, Ali Alipour
Al Sadd
20-05-2019Al Ahli SC2-1
Omar Al Soma, Abdulrahman Ghareeb / Igor Sergeev
Pakhtakor

Group E

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Shandong Luneng 63219-911Round of 16
Kashima Antlers 63129-810Round of 16
Gyeongnam FC62229-88
Johor Darul Ta’zim61144-84
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
05-03-2019Gyeongnam2-2
Woo Joo-Sung, Kim Seung-Jun / Graziano Pelle (2)
Shandong Luneng Taishan
05-03-2019Kashima Antlers2-1
Taiki Hirato, Serginho / Diogo
Johor DT
11-03-2019Shandong Luneng Taishan2-2
Graziano Pelle (2) / Ito (2)
Kashima Antlers
11-03-2019Johor DT
1-1
Diogo / Kwak Tae-Hwi
Gyeongnam
09-04-2019Shandong Luneng Taishan2-1
Marouane Fellaini, Graziano Pelle / Muhamad Safawi
Johor DT
09-04-2019Gyeongnam2-3
Inukai (og), Mutch / Woo Joo-Sung (og), Kanamori, Serginho
Kashima Antlers
24-04-2019Kashima Antlers0-1
Takahiro Kunimoto
Gyeongnam
24-04-2019Johor DT
0-1
Graziano Pelle
Shandong Luneng Taishan
08-05-2019Shandong Luneng Taishan2-1
Hao Junmin, Marouane Fellaini / Kim Seung-Jun
Gyeongnam
08-05-2019Johor DT
1-0
Syafiq Ahmad
Kashima Antlers
22-05-2019Gyeongnam2-0
Luc Castaignos, Takahiro Kunimoto
Johor DT
22-05-2019Kashima Antlers2-1
Sho Ito (2) / Marouane Fellaini
Shandong Luneng Taishan

Group F

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Sanfrecce Hiroshima 65019-415Round of 16
Guangzhou Evergrande 63129-510Round of 16
Daegu FC 630310-69
Melbourne Victory60155-181
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
05-03-2019Melbourne Victory1-3
Ola Toivonen / Cesinha, Hwang Soon-Min, Thiago Quirino Da Silva
Daegu FC
05-03-2019Guangzhou Evergrande2-0
Anderson Talisca, Paulinho
Sanfrecce Hiroshima
11-03-2019Sanfrecce Hiroshima2-1
Shunki Higashi, Daiki Watari / Keisuke Honda
Melbourne Victory
11-03-2019Daegu FC3-1
Edgar Bruno Da Silva (2), Kim Dae-won / Anderson Talisca
Guangzhou Evergrande
10-04-2019Sanfrecce Hiroshima2-0
Douglas Vieira, Daiki Watari
Daegu FC
10-04-2019Guangzhou Evergrande4-0
Anderson Talisca (2), Yang Liyu, Tyias Browning
Melbourne Victory
23-04-2019Melbourne Victory1-1
Jai İngham / Huang Bowen
Guangzhou Evergrande
23-04-2019Daegu FC0-1
Hayato Araki
Sanfrecce Hiroshima
08-05-2019Sanfrecce Hiroshima1-0
Xuepeng Li (og)
Guangzhou Evergrande
08-05-2019Daegu FC4-0
Edgar Silva, Jeong Tae Wook, Dae-won Kim, Seon-ho Jeong
Melbourne Victory
22-05-2019Guangzhou Evergrande1-0
Paulinho
Daegu FC
22-05-2019Melbourne Victory1-3
Ola Toivonen / Taishi Matsumoto, Yusuke Minagawa, Tsukasa Morishima
Sanfrecce Hiroshima

Group G

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Jeonbuk Hyundai Motors 64117-313Round of 16
Urawa Red Diamonds 63128-410Round of 16
Beijing F.C. 62136-77
Buriram United61143-94
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
06-03-2019Jeonbuk Motors3-1
Han Gyo-Won, Lee Dong-Gook, Kim Shin-Wook / Zhang Xizhe
Beijing Guoan
06-03-2019Urawa Red Diamonds2-0
Tomoaki Makino, Daiki Hashioka (2)
Buriram United
11-03-2019Buriram United1-0
Supachok Sarachart
Jeonbuk Motors
11-03-2019Beijing Guoan0-0Urawa Red Diamonds
09-04-2019Buriram United1-3
Mueanta Suphanat / Cedric Bakambu (3)
Beijing Guoan
09-04-2019Urawa Red Diamonds0-1
Adriano
Jeonbuk Motors
24-04-2019Jeonbuk Motors2-1
Ricardo Lopes, Shin-uk Kim / Shinzo Koroki
Urawa Red Diamonds
24-04-2019Beijing Guoan2-0
Renato Augusto, Dun Ba
Buriram United
07-05-2019Buriram United1-2
Pedro Junior / Yuki Muto, Shinzo Koroki
Urawa Red Diamonds
07-05-2019Beijing Guoan0-1
Shin-uk Kim
Jeonbuk Motors
21-05-2019Urawa Red Diamonds3-0
Kazuki Nagasawa, Yuki Muto, Shinzo Koroki
Beijing Guoan
21-05-2019Jeonbuk Motors0-0Buriram United

Group H

TeamPld.WDLGoalsPts.Qualification
Ulsan Hyundai 63215-711Round of 16
Shanghai SIPG 623113-89Round of 16
Kawasaki Frontale 62229-68
Sydney FC60335-113
DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
06-03-2019Sydney FC0-0Ulsan Hyundai
06-03-2019Shanghai SIPG1-0
Hulk (p)
Kawasaki Frontale
11-03-2019Kawasaki Frontale1-0
Manabu Saito
Sydney FC
11-03-2019Ulsan Hyundai1-0
Junior Negao
Shanghai SIPG
10-04-2019Ulsan Hyundai1-0
Su-an Kim
Kawasaki Frontale
10-04-2019Sydney FC3-3
Siem De Jong, Adam Le Fondre, Alex Brosque / Wenjun Lu, Yu Hai, Elkeson Cardoso
Shanghai SIPG
23-04-2019Shanghai SIPG2-2
Elkeson Cardozo, Wang Shenvhao / Brandon O'Neill, Adam le Fondre
Sydney FC
23-04-2019Kawasaki Frontale2-2
Yu Kobayashi, Kei Chinen / Yong-uh Park, Junior Negao
Ulsan Hyundai
07-05-2019Ulsan Hyundai1-0
Mix Diskerud
Sydney FC
07-05-2019Kawasaki Frontale2-2
Leandro Damio, Shogo Taniguchi / Hulk (2)
Shanghai SIPG
21-05-2019Sydney FC0-4
Yasuto Wakisaka (2), Ao Tanaka, Leandro Damiao
Kawasaki Frontale
21-05-2019Shanghai SIPG5-0
Oscar (3), Li Shenglong, Jinghang Hu
Ulsan Hyundai

Knockout stage

Round of 16

DateHost TeamScoreAway TeamQualification
05-08-2019Al-Nassr FC1-1
Abderrazak Hamdallah / Leonardo
Al-Wahda FC
12-08-2019Al-Wahda FC2-3
Mohamed Al Menhali, Sebastian Tagliabue / Abderrazak Hamdallah, Giuliano (2)
Al-Nassr FCAl-Nassr FC
Quarters Finals
05-08-2019Al-Ittihad2-1
Luis Jimenez, Ziyad Al Sahafi / Ghasem Hadadifar
Zob Ahan
12-08-2019Zob Ahan3-4
Luis Jimenez (og), Hadi Mohammadi, Macauley Chrisantus / Emiliano Vecchio, Mohammad Sadegh Barani (og), Romarinho (2)
Al-IttihadAl-Ittihad
Quarters Finals
06-08-2019Al-Duhail1-1
Youssef Msakni / Akram Hassan Afif
Al-Sadd
13-08-2019Al-Sadd3-1
Akram Hassan Afif, Abdelkarim Hassan, Ahmad Yasser (og) / Edmilson Junior
Al-DuhailAl-Sadd
Quarters Finals
06-08-2019Al-Ahli (Sau)2-4
Omar Al Soma, Djaniny / Bafetimbi Gomis (3) Abdullah Al Hafith
Al-Hilal (Sau)
13-08-2019Al-Hilal (Sau)0-1
Abdulfattah Tawfiq Asiri
Al-Ahli (Sau)Al-Hilal (Sau)
Quarters Finals
18-06-2019Kashima Antlers1-0
Sanfrecce HiroshimaKashima Antlers
Quarters Finals
25-07-2019Sanfrecce Hiroshima3-2
Tomoya Inukai (og), Sho Sasaki, Alan Patric / Shoma Doi
Patric (2)
Kashima AntlersKashima Antlers
Quarters Finals
Kashima Antlers
Quarters Finals
18-06-2019Guangzhou Evergrande2-1
Wei Shihao, Zheng Zheng (og) / Zhang Chi
Shandong Luneng
25-07-2019Shandong Luneng3-2
Zhou Haibin, Marouane Fellaini, Liu Junshuai / Paulinho (2)
Guangzhou EvergrandeGuangzhou Evergrande
Quarters Finals
19-06-2019Urawa Red Diamonds1-2
Kenyu Sugimoto / Min-kyu Ju, Il-Su Hwang
Ulsan HyundaiUrawa Red Diamonds
Quarters Finals
26-07-2019Ulsan Hyundai0-3
Shinzo Koroki (2), Ewerton
Urawa Red Diamonds
19-06-2019Shanghai SIPG1-1
Wang Shenchao / Seon-min Mun
Jeonbuk Hyundai MotorsShanghai SIPG
Quarters Finals
26-07-2019Jeonbuk Hyundai Motors1-1
Shin-uk Kim / Hulk (3-5 pen.)
Shanghai SIPG

Quarters Finals

DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAMQUALİFİCATİON
26-08-2019Al-Nassr2-1
Abdulrahman Al-Dosari, Giuliano / Ali Assadalla
Al-Sadd
16-09-2019Al-Sadd3-1
Akram Hassan Afif, Hassan Al Haidos, Baghdad Bounedjah / Abderrazak Hamdallah
Al-NassrAl-Sadd
Semi Finals
27-08-2019Al-Ittihad0-0Al-Hilal
17-09-2019Al-Hilal3-1
Andre Carrillo, Salem Al Dawsari, Sebastian Giovinco / Ziyad Al-Sahaf
Al-IttihadAl-Hilal
Semi Finals
27-08-2019Shanghai SIPG2-2
Hulk (2) / Tomoaki Makino, Shinzo Koroki
Urawa Red Diamonds
17-09-2019Urawa Red Diamonds1-1
Yan Junling (og) / Wang Shenchao
Shanghai SIPGUrawa Red Diamonds
Semi Finals
18-09-2019Kashima Antlers1-1
Serginho / Anderson Talisca
Guangzhou Evergrande
28-09-2019Guangzhou EvergrandeKashima Antlers

Semis Finals

DATEHOST TEAM SCOREAWAY TEAM QUALİFİCATİON
01-10-2019Al Sadd1-4
Bafetimbi Gomis (og) / Bafetimbi Gomis, Ali Al-Boleahi, Salem Al Hajri (og), Mohammad Al-Shalhoub
Al Hilal (Sau)
22-10-2019Al Hilal (Sau)2-4
Salem Al Dawsari, Bafetimbi Gomis / Akram Hassan Afif, Tae Hee Nam, Hassan Al Haidos, Boualem Khoukhi
Al SaddAl Hilal (Sau)
Final
02-10-2019Urawa Red Diamonds 2-0
Fabricio, Takahiro Sekine
Guangzhou Evergrande (Chn)
23-10-2019Guangzhou Evergrande (Chn)0-1
Shinzo Koroki
Urawa Red Diamonds Urawa Red Diamonds
Final

Final

09-11-2019Al Hilal Riyadh1-0Urawa Red Diamonds
24-11-2019Urawa Red Diamonds 0-2Al Hilal Riyadh

Topscorers

Players (Club)Goals
Leonardo (Al Wahda)
Batefimbi Gomis (Al Hilal)
9
Omar Al Somah (Al-Ahli) 7
Alaa Abbas (Al-Zawara) 6
Graziano Pelle (Shandong Luneng)6
Temurkhuja Abdukholiqov (Lok.Tashkent)5

AFC Champions League