Asian Cycling Track Championships

Men’s track events

Sprint

     
YearHost Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
1995  Hyun Byung-chul  Kazuhiro Kaida  Toshinobu Saito
1999  Hideki Yamada  Noriaki Mabuchi  Hyun Byung-chul
2001  Takashi Kaneko  Cho Hyun-ok  Hiroyuki Nunoi
2002  Kiyofumi Nagai  Wu Hsien-tang  Gao Zhiguo
2003  Kim Chi-bum  Yuichiro Maesori  Hiroyuki Inagaki
2004  Hiroyuki Inagaki  Tsubasa Kitatsuru  Jeon Yeong-gyu
2005  Tsubasa Kitatsuru  Zhang Lei  Gao Yahui
2006  Tsubasa Kitatsuru  Zhang Lei  Kazuya Narita
2007  Tsubasa Kitatsuru  Kazunari Watanabe  Josiah Ng
2008Azizulhasni Awang
(Malaysia)
  Choi Lae-seon  Tang Qi
2009Azizulhasni Awang
(Malaysia)
  Kazunari Watanabe  Bao Saifei
2010  Zhang Miao  Kang Dong-jin  Yudai Nitta
2011  Tsubasa Kitatsuru  Zhang MiaoAzizulhasni Awang
(Malaysia)
2012  Kazunari WatanabeAzizulhasni Awang
(Malaysia)
  Zhang Lei
2013  Josiah Ng  Hassan Ali Varposhti  Choi Lae-seon
2014Azizulhasni Awang
(Malaysia)
  Seiichiro Nakagawa  Kang Dong-jin
2015Tomoyuki Kawabata (Japan)Azizulhasni Awang
(Malaysia)
  Kang Dong-jin
2016Im Chae-bin
(South Korea)
  Xu ChaoAzizulhasni Awang
(Malaysia)
2017New Delhi, IndiaAzizulhasni Awang
(Malaysia)
Tomoyuki Kawabata (Japan)Yuta Wakimoto
(Japan)
2018Nilai, MalaysiaKazunari Watanabe
(Japan)
Azizulhasni Awang
(Malaysia)
Im Chae-bin
(South Korea)
2019Jakarta, IndonesiaAzizulhasni Awang
(Malaysia)
Xu Chao (China)Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)

1 km time trial

YearHost Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
1971  Yaichi Numata  Benjamin Evangelista  Daud Ibrahim
1995  Narihiro Inamura  Hong Suk-hwan  Masanaga Shiohara
1999  Narihiro Inamura  Ji Sung-hwan  Hong Suk-hwan
2001  Keiichi Omori  Song Kyung-bang  Huang Chih-ying
2002  Keiichi Omori  Lin Chih-hsan  Yan Liheng
2003  Masaki Inoue  Guo Jianbin  Liu Chin-feng
2004  Masaki Inoue  Keiichiro Yaguchi  Ma Yajun
2006  Kang Dong-jin  Yusho Oikawa  Wu Dan
2007  Li Wenhao  Kang Dong-jin  Mohd Rizal Tisin
2008  Mohd Rizal Tisin  Li Wenhao  Yudai Nitta
2009  Han Tao  Mohd Rizal Tisin  Wong Kin Chung
2010  Zhang Miao  Mohd Hafiz Sufian  Yudai Nitta
2011  Mohd Rizal Tisin  Zhang Miao  Han Jae-ho
2012  Mohd Edrus Yunus  Mahmoud Parash  Wu Lok Chun
2013  Jun Won-gu  Kenta InakeHsiao Shih-hsin
(Chinese Taipei)
2014  Im Chae-bin  Yuka Wakimoto  Wu Lok Chun
2015  Im Chae-bin  Wu Lok Chun  Ehsan Khademi
2016Mohammad Daneshvar
(Iran)
  Shugo Hayasaka  Kim Woo-gyeom
2017Mohammad Daneshvar
(Iran)
Hsiao Shih-hsin
(Chinese Taipei)
  Na Jung-gyu
2018Tomohiro Fukaya
(Japan)
Hsiao Shih-hsin
(Chinese Taipei)
Mohammad Daneshvar
(Iran)
2019Sergey Ponomaryov
(Kazakhstan)
Hsiao Shih-hsin
(Chinese Taipei)
Amirhossein Jamshidian (Iran)

Keirin

Individual pursuit

Points race

Scratch

Omnium

Madison

Team sprint

Team pursuit

Elimination race

Women’s track events

Sprint

500m time trial

Keirin

Individual pursuit

Points race

Stratch

Omnium

Madison

Team sprint

Team pursuit

Elimination race