ASIAN ATHLETİCS CHAMPIONSHIPS

YearCityCountryDate
1973Marikina  Philippines18–23 November
1975Seoul  South Korea9–14 June
1979Tokyo  Japan31 May – 3 June
1981Tokyo  Japan5–7 June
1983Kuwait City  Kuwait3–9 November
1985Jakarta  Indonesia25–29 September
1987Singapore  Singapore22–26 July
1989New Delhi  India14–19 November
1991Kuala Lumpur  Malaysia19–23 October
1993Manila  Philippines30 November – 4 December
1995Jakarta  Indonesia20–24 September
1998Fukuoka  Japan19–22 July
2000Jakarta  Indonesia28–31 August
2002Colombo  Sri Lanka9–12 August
2003Manila  Philippines20–23 September
2005Incheon  South Korea1–4 September
2007Amman  Jordan25–29 July
2009Guangzhou  China10–14 November
2011Kobe  Japan7–10 July
2013Pune  India3–7 July
2015Wuhan  China3–7 June
2017Bhubaneswar  India5–9 July
2019Doha  Qatar21–24 April

Men

100 Metres   
GOLDSILVERBRONZE
1973Anat Ratanapol THASuchart Chairsuvaparb THATakao Ishizawa JPN
1975Anat Ratanapol THAMasahide Jinno JPNRamaswamy Gnanasekharan IND
1979Suchart Chairsuvaparb THASuh Mei-Guh KORAkira Harada JPN
1981Suchart Chairsuvaparb THAYuan Guoqiang CHNSumet Promna THA
1983Suchart Chairsuvaparb THASumet Promna THAMohammed Purnomo INA
1985Zheng Chen CHNMohammed Purnomo INAChang Jae-Keun KOR
1987Talal Mansour QATCheng Hsin-Fu TPELi Tao CHN
1989Zheng Chen CHNLi Tao CHNTakayuki Nakamichi JPN
1991Talal Mansour QATChen Wenzhong CHNKhalid Jouma Ibrahim BRN
1993Talal Mansour QATLi Tao CHNLin Wei CHN
1995Lin Wei CHNAnvar Kuchmuradov UZBYoshitaka Ito JPN
1998Zhou Wei CHNWatson Nyambek MASHiroyasu Tsuchie JPN
2000Jamal Al-Saffar KSAAnil Kumar INDYin Hanzhao CHN
2002Jamal Al-Saffar KSAGennadiy Chernovol KAZSalem Mubarak Al-Yami KSA
2003Chen Haijian CHNGennadiy Chernovol KAZSalem Mubarak Al-Yami KSA
2005Yahya Saeed Al-Gahes KSAShingo Suetsugu JPNKhalid Yousef Al-Obaidli QAT
200 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Anat Ratanapol THASoo Wen-Ho TPETokal Mokalam PHI
1975Anat Ratanapol THASusumu Shimizu JPNKazuhiko Sakuma JPN
1979Yasuhiro Harada JPNShunzo Shito JPNToshio Toyota JPN
1981Toshio Toyota JPNSumet Promna THAHirohito Yamazaki JPN
1983Sumet Promna THAMohammed Purnomo INAChang Jae-Keun KOR
1985Chang Jae-Keun KORMohammed Purnomo INALi Feng CHN
1987Talal Mansour QATLi Feng CHNCheng Hsin-Fu TPE
1989Yoshiyuki Okuyama JPNKhalid Jouma Ibrahim BRNCai Jianming CHN
1991Zhao Cunlin CHNIbrahim Ismail QATHiroki Fuwa JPN
1993Huang Danwei CHNKoichi Konakatomi JPNZhao Cunlin CHN
1995Abdulaziz Mattar BRNHuang Danwei CHNJun Osakada JPN
1998Koji Ito JPNHan Chaoming CHNGennadiy Chernovol KAZ
2000Masahiko Fukunaga JPNSittichai Suwonprateep THAMohammed Al-Houti OMN
2002Gennadiy Chernovol KAZFawzi Al-Shammari KUWSittichai Suwonprateep THA
2003Fawzi Al-Shammari KUWHamed Hamdan Al-Bishi KSAYang Yaozu CHN
2005Hamed Hamdan Al-Bishi KSATatsuro Yoshino JPNYang Yaozu CHN
400 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Yoshiharu Tomonaga JPNKoiiro Shika JPNHo Mun Cheong SIN
1975Sri Ram Singh INDKu Boon-Chil KORYoshiharu Tomonaga JPN
1979Shoichi Handa JPNAbbas Al-Aibi IRQFahim Sada IRQ
1981Takayuki Isobe JPNEiji Natori JPNAouf Abdulrahman Yousef IRQ
1983Isidro del Prado PHIAouf Abdulrahman Yousef IRQMohamed Nordin Jadi MAS
1985Isidro del Prado PHIMohammed Al-Malki OMNAouf Abdulrahman Yousef IRQ
1987Mohammed Al-Malki OMNMohamed Nordin Jadi MASYoshito Toshida JPN
1989Ibrahim Ismail QATMohammed Al-Malki OMNZhao Cunlin CHN
1991Ibrahim Ismail QATAktawat Sakoolchan THAKoji Ito JPN
1993Ibrahim Ismail QATSon Ju-Il KORKoji Ito JPN
1995Ibrahim Ismail QATSon Ju-Il KORSugath Tillakaratne SRI
1998Sugath Tillakaratne SRIMasayoshi Kan JPNKenji Tabata JPN
2000Ibrahim Ismail QATHamdan Obah Al-Bishi KSAXu Zizhou CHN
2002Fawzi Al-Shammari KUWHamdan Obah Al-Bishi KSASugath Tillakaratne SRI
2003Fawzi Al-Shammari KUWHamdan Obah Al-Bishi KSAYuki Yamaguchi JPN
2005Yuzo Kanemaru JPNPrasanna Sampath AmarasekeraRohan Pradeep Kumara SRI
SRI
800 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Muhammad Younis PAKSri Ram Singh INDKazuyoshi Mizuno JPN
1975Sri Ram Singh INDTakashi Ishii JPNPratap Kumar IND
1979Falah Naji Jarallah IRQToshifumi Shigenari JPNSant Kumar IND
1981Abraham Rajan INDKhalid Khalifa KUWTakatsune Teranishi JPN
1983Najem Abdullah Mutlaq KUWKhalid Khalifa KUWWang Lung-Hua TPE
1985Batumalai Rajakumar MASCharles Borromeo INDRyu Tae-Kyung KOR
1987Ismail Yousef QATRyu Tae-Kyung KORRamasamy Haridas MAS
1989Fermaz Rostayfar IRIYoshikazu Tachi JPNVijaya Kumaran IND
1991Lee Jin-Il KORNadir Khan PAKIsmail Yousef QAT
1993Lee Jin-Il KORKim Yong-Hwan KORMalek Shirmoradifar IRI
1995Kim Yong-Hwan KORMohammed Sulaiman QATSong Mingyou CHN
1998Cheng Bing CHNAbdulhassan Abdulrahman QATMahmoud Al-Khairat SYR
2000Mehdi Jelodarzadeh IRIKim Soon-Hyung KORLee Jae-Hun KOR
2002Mikhail Kolganov KAZSalem Amer Al-Badri QATAdam Abdu Adam Ali QAT
2003Adam Abdu Adam Ali QATSalem Amer Al-Badri QATRashid Mohammed BRN
2005Majed Saeed Sultan QATAbdulrahman Sulaiman QATSadjad Moradi IRI
1500 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Kazuyoshi Mizuno JPNMuhammad Younis PAKDashondha Singh IND
1975Takashi Ishii JPNTriguna Mani Tiwari INDTang Kuang-Chia TPE
1979Rattan Singh INDTakashi Ishii JPNToshifumi Shigenari JPN
1981Takashi Ishii JPNSukhwant Singh INDSant Kumar IND
1983Suresh Yadav INDSusumu Yoshida JPNNajem Abdullah Mutlaq KUW
1985Bagicha Singh INDSuresh Yadav INDHussein Darwish IRQ
1987Duan Xiuquan CHNShigeki Nakayama JPNYutaka Hoshino JPN
1989Bahadur Prasad INDRam Niwas INDMohammed Sulaiman QAT
1991Mohammed Sulaiman QATKim Bok-Joo KORNadir Khan PAK
1993Kim Soon-Hyung KORBahadur Prasad INDAhmed Ibrahim Warsama QAT
1995Mohammed Sulaiman QATSong Mingyou CHNKim Soon-Hyung KOR
1998Mohammed Sulaiman QATKiyonari Shibata JPNCheng Bing CHN
2000Mohammed Sulaiman QATAli Abu Bakr Kamal QATSun Wenli CHN
2002Abdulrahman Sulaiman QATRashid Ramzi BRNJamal Noor Yousef QAT
2003Rashid Ramzi BRNSaif Saeed Shaheen QATFumikazu Kobayashi JPN
2005Ali Abu Bakr Kamal QATAdnan Taees Akkar IRQNasser Shams Karim QAT
5000 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Ichio Sato JPNShivnath Singh INDKatsuaki Isohata JPN
1975Kunimitsu Ito JPNShivnath Singh INDHari Chand IND
1979Hideki Kita JPNTakao Nakamura JPNGopal Singh Saini IND
1981Gopal Singh Saini INDYasunori Watanabe JPNPark Won-Keun KOR
1983Zhang Guowei CHNRaj Kumar INDPark Kyung-Duk KOR
1985Kozo Akutsu JPNHaruo Urata JPNLee Sang-Geun KOR
1987Ahmed Ibrahim Warsama QATYoshiaki Iwasa JPNCai Shangyan CHN
1989Zhang Guowei CHNBahadur Prasad INDRyu Ok-Hyon PRK
1991Mohammed Sulaiman QATAhmed Ibrahim Warsama QATWang Helin CHN
1993Bahadur Prasad INDAlyan Sultan Al-Qahtani KSAMohammed Amer Ahmed UAE
1995Saad Shadad Al-Asmari KSAMarly Sopyev TKMXia Fengyuan CHN
1998Toshinari Takaoka JPNGulab Chand INDAhmed Ibrahim Warsama QAT
2000Ahmed Ibrahim Warsama QATGong Ke CHNMohammed Sulaiman QAT
2002Khamis Seif Abdullah QATAbdulhak Zakaria BRNNasser Sulaiman QAT
2003Abdul Aziz Al-Amri QATSaif Saeed Shaheen QATNobuya Matsunaga JPN
2005James Kwalia QATDaham Najim Bashir QATWu Wen-Chien TPE
10000 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Ichio Sato JPNShivnath Singh INDKatsuaki Isohata JPN
1975Hari Chand INDShivnath Singh INDKenji Tajima JPN
1979Toshihiko Seko JPNKunimitsu Ito JPNTakeshi Soh JPN
1981†Kunimitsu Ito JPNTatsuya Moriguchi JPNKazuyoshi Kudo JPN
1983Zhang Guowei CHNPark Kyung-Duk KORMohammad Vodjijanzadeh IRI
1985Zhang Guowei CHNLee Sang-Geun KORVinod Kumar Pokhriyal IND
1987Cai Shangyan CHNAhmed Ibrahim Warsama QATLee Sang-Geun KOR
1989Ryu Ok-Hyon PRKZhang Guowei CHNMuhammad Mousa PAK
1991Hwang Young-Jo KORWang Helin CHNKim Jae-Ryong KOR
1993Alyan Sultan Al-Qahtani KSAMunusamy Ramachandran MASBaek Seung-Do KOR
1995Marly Sopyev TKMXia Fengyuan CHNAhmed Ibrahim Warsama QAT
1998Baek Seung-Do KORToshihiro Iwasa JPNGulab Chand IND
2000Ahmed Ibrahim Warsama QATGulab Chand INDGong Ke CHN
2002Ahmed Ibrahim Warsama QATAman Majid Awadh QATJagannath Lakade IND
2003Abdullah Ahmed Hassan QATAbdulhak Zakaria BRNEduardo Buenavista PHI
2005Essa Ismail Rashid QATMoukhled Al-Outaibi KSAAli Saadoun Al-Dawoodi QAT
Marathon
GOLDSILVERBRONZE
1973Cho Je-Hyung KORPark Chang-Yuel KORJit Bahadur Chetri NEP
1975Sueki Tanaka JPNSusumu Sato JPNJit Bahadur Chetri NEP
1979-83not held
1985Ling Jong-Hyen PRKTomio Sueyoshi JPNChoe Il-Sop PRK
3000 Metres Steeplechase
GOLDSILVERBRONZE
1973Takaharu Koyama JPNShibib Dagher Al-Lami IRQMohammad Vodjijanzadeh IRN
1975Harbeil Singh INDHitoshi Iwabuchi JPNNoriyuki Nakamura JPN
1979Masanari Shintaku JPNHitoshi Iwabuchi JPNGopal Singh Saini IND
1981Masanari Shintaku JPNGopal Singh Saini INDAnokh Singh IND
1983Hwang Wen-Cheng TPEHector Begeo PHIAnokh Singh IND
1985Shigeyuki Aikyo JPNHwang Wen-Cheng TPEShanmugin Pitchaiah IND
1987Masashi Otokita JPNAli Ahmed Saleh QATKim Hyun-Hwa KOR
1989Dina Ram Singh INDMohammed Barak Al-Dosari KSAMohammed Sulaiman QAT
1991Hamid Sadjadi Hezaveh IRIGao Shuhei CHNSaleh Mohammed Habib SYR
1993Saad Shadad Al-Asmari KSAMohammed Amer Ahmed UAEHamid Sadjadi Hezaveh IRI
1995Saad Shadad Al-Asmari KSAJamal Abdi Hassan QATHamid Sadjadi Hezaveh IRI
1998Saad Shadad Al-Asmari KSAYasunori Uchitomi JPNHamid Sadjadi Hezaveh IRI
2000Khamis Seif Abdullah QATHussain Ali Al-Asmari KSAHamid Sadjadi Hezaveh IRI
2002Khamis Seif Abdullah QATSaad Shadad Al-Asmari KSAAli Abu Bakr Kamal QAT
2003Khamis Seif Abdullah QATWu Wen-Chien TPEYasunori Uchitomi JPN
2005Moussa Omar Obaid QATMustafa Ahmed Shebto QATWu Wen-Chien TPE
110 Metres Hurdles
GOLDSILVERBRONZE
1973Shigeo Oki JPNAhmad Ishtiaq Mubarak MASMarcelo Benauro PHI
1975Tai Shi-Yan TPEAhmad Ishtiaq Mubarak MASShigeo Oki JPN
1979Yoshifumi Fujimori JPNSatbir Singh INDJabbar Rahima IRQ
1981Yoshifumi Fujimori JPNKatsumi Kashiwazaki JPNSatbir Singh IND
1983Wu Ching-Jing TPEYu Zhicheng CHNAhmed Hamada BRN
1985Yu Zhicheng CHNMasahiko Sugi JPNLi Jieqiang CHN
1987Yang Guang CHNYu Zhicheng CHNNagi Ghazi IRQ
1989Yu Zhicheng CHNNagi Ghazi IRQOsamu Matsue JPN
1991Nur Herman Majid MASZheng Jinsuo CHNToshihiko Iwasaki JPN
1993Li Tong CHNChen Yanhao CHNYoshiaki Hoki JPN
1995Chen Yanhao CHNTakahiro Matsuhisa JPNNur Herman Majid MAS
1998Chen Yanhao CHNQi Zhen CHNAndrey Sklyarenko KAZ
2000Mubarak Ata Mubarak KSAShen Zhensheng CHNPark Tae-Kyong KOR
2002Liu Xiang CHNMubarak Ata Mubarak KSAMohamed Faiz MAS
2003Shi Dongpeng CHNPark Tae-Kyong KORWu Youjia CHN
2005Liu Xiang CHNShi Dongpeng CHNRohallah Ashgari IRI
400 Metres Hurdles
GOLDSILVERBRONZE
1973Abdulkadir Guiapar PHITalib Faisal Al-Saffar IRQTai Shi-Yan TPE
1975Tai Shi-Yan TPEAbdulatif Yousef Hashim KUWAkira Nishimura JPN
1979Hussein Kadhum IRQTakashi Nagao JPNYukihiro Yoshimatsu JPN
1981Takashi Nagao JPNShigenori Ohmori JPNYukihiro Yoshimatsu JPN
1983Ahmed Hamada BRNShigenori Ohmori JPNLin Cheng-Jih TPE
1985Ahmed Hamada BRNJasem Al-Douwaila KUWHiroshi Kakimori JPN
1987Shigenori Ohmori JPNJasem Al-Douwaila KUWNasser Mohammed QAT
1989Hwang Hong-Chul KORTakashi Kiyokawa JPNSuleiman Houielah SYR
1991Yoshihiko Saito JPNGhulam Abbas PAKZid Abou Hamed SYR
1993Zid Abou Hamed SYRChanond Keanchan THAAli Ismail Doka QAT
1995Mubarak Al-Nubi QATHideaki Kawamura JPNAli Ismail Doka QAT
1998Mubarak Al-Nubi QATHideaki Kawamura JPNKazuhiko Yamazaki JPN
2000Hadi Soua'an Al-Somaily KSAHarijan Ratnayake SRIZahiruddin Al-Najem SYR
2002Mubarak Al-Nubi QATHideaki Kawamura JPNYevgeniy Meleshenko KAZ
2003Mubarak Al-Nubi QATYevgeniy Meleshenko KAZChen Tien-Wen TPE
2005Hadi Soua'an Al-Somaily KSAYevgeniy Meleshenko KAZZhang Shibao CHN
High Jump
GOLDSILVERBRONZE
1973Teymour Ghiassi IRNKazunori Koshikawa JPNYon Ismail MAS &
Park Sang-Soo KOR
1975Teymour Ghiassi IRNYoshikazu Okuda JPNTakeyoshi Sawa JPN
1979Kazunori Koshikawa JPNTakao Sakamoto JPNTakashi Katamine JPN
1981Zhu Jianhua CHNTakao Sakamoto JPNShuji Ujino JPN
1983Zhu Jianhua CHNQassim Mohammed IRQChin Yi-Shik KOR &
Javid Soghadi IRI
1985Shuji Ujino JPNTakao Sakamoto JPNLiu Yunpeng CHN
1987Liu Yunpeng CHNCho Hyun-Ok KORRamjit Nairulal MAS
1989Cho Hyun-Ok KORLiu Yunpeng CHNAbdullah Al-Sheib QAT
1991Lee Jin-Taek KORShigeki Toyoshima JPNPhaitoon Hearnthong THA
1993Lee Jin-Taek KORXu Yang CHNStanilov Mingosan KAZ
1995Lee Jin-Taek KORXu Yang CHNLoo Kum Zee MAS
1998Zhou Zhongge CHNLee Jin-Taek KORLoo Kum Zee MAS
2000Yuriy Pakhlyayev KAZWang Zhouzhou CHNYoshiteru Kaihoko JPN
2002Cui Kai CHNSalem Nasser Bakhit BRNLoo Kum Zee MAS
2003Wang Zhouzhou CHNBae Kyung-Ho KORNaoyuki Daigo JPN
Loo Kum Zee MAS
2005Manjula Kumara Wijesekara SRINaoyuki Daigo JPNZhang Shufeng CHN
Pole Vault
GOLDSILVERBRONZE
1973Hisaki Suzuki JPNHong Sang-Pyo KORonly 2 cleared height
1975Yoshiomi Iwama JPNMichio Shimazu JPNHong Sang-Pyo KOR
1979Itsuo Takanezawa JPNTomomi Takahashi JPNYosuhiro Kigawa JPN
1981Tomomi Takahashi JPNRihan Ali Rihan Obeid KSAAbdullah Awadh KSA
1983Zhang Chen CHNGuu Jin-Shoei TPESunder Singh Tanwar IND
1985Ji Zebiao CHNToshiyuki Hashioka JPNLiang Xueren CHN
1987Liang Xueren CHNTeruhisa Kamiya JPNGuu Jin-Shoei TPE
1989Liang Xueren CHNHuang Weiping CHNGuu Jin-Shoei TPE
1991Hideyuki Takei JPNGe Yun CHNGuu Jin-Shoei TPE
1993Grigoriy Yegorov KAZIgor Potapovich KAZKim Chul-Kyun KOR
1995Hideyuki Takei JPNKim Chul-Kyun KORFumiaki Kobayashi JPN
1998Igor Potapovich KAZAleksandr Korchagin KAZHideji Suzuki JPN
2000Zhang Hongwei CHNSatoru Yasuda JPNLiu Yen-Sung TPE
2002Daichi Sawano JPNKim Se-In KORGrigoriy Yegorov KAZ
2003Grigoriy Yegorov KAZSatoru Yasuda JPNKim Se-In KOR
2005Daichi Sawano JPNZhang Hongwei CHNTakehito Ariki JPN
Long Jump
GOLDSILVERBRONZE
1973Chen Chin-Long TPESoo Wen-Ho TPESatish Pillai IND
1975T.C. Yohannan INDKazuaki Norioka JPNLee Pyong-Song KOR
1979Junichi Usui JPNSuresh Babu INDToshihisa Yoshimoto JPN
1981Liu Yuhuang CHNJunichi Usui JPNToshihisa Yoshimoto JPN
1983Liu Yuhuang CHNLee Bou-Chai TPEKoji Umemoto JPN
1985Liu Yuhuang CHNPang Yan CHNJunichi Usui JPN
1987Kim Won-Jin KORLiu Yuhuang CHNWang Shijie CHN
1989Nai Hui-Fang TPEChen Zunrong CHNKim Won-Jin KOR
1991Chen Zunrong CHNMasaki Morinaga JPNNai Hui-Fang TPE
1993Nobuharu Asahara JPNChao Chih-Kuo TPENai Hui-Fang TPE
1995Huang Geng CHNChao Chih-Kuo TPEAbdulrahman Al-Nubi QAT
1998Masaki Morinaga JPNLiu Hongning CHNShigeru Tagawa JPN
2000Hussain Taher Al-Sabee KSASanjay Kumar Rai INDAbdulrahman Al-Nubi QAT
2002Hussain Taher Al-Sabee KSACai Xiaobao CHNHuang Le CHN
2003Hussain Taher Al-Sabee KSAZhou Can CHNShinichi Terano JPN
2005Ahmed Fayaz Marzouk KSAOh Sang-Won KORZhou Can CHN
Triple Jump
GOLDSILVERBRONZE
1973Mohinder Singh Gill INDCheng Ming-Chi TPET.C. Yohannan IND
1975Toshihisa Yashimoto JPNHironobu Kobayashi JPNChen Chin-Long TPE
1979Zhou Zhenxian CHNMotokuni Hiratani JPNMasami Nakanishi JPN
1981Zhou Zhenxian CHNMasami Nakanishi JPNYasushi Ueta JPN
1983Mai Guoqiang CHNYasushi Ueta JPNPark Young-Jun KOR
1985Tian Hongxin CHNPark Young-Jun KORYasushi Ueta JPN
1987Park Young-Jun KORDu Benzhong CHNNoboru Sasano JPN
1989Chen Yanping CHNDu Benzhong CHNNai Hui-Fang TPE
1991Chen Yanping CHNZou Sixin CHNMarzouk Abdullah Al-Yoha KUW
1993Aleksey Fatyanov AZEOleg Sakirkin KAZSergey Arzamasov KAZ
1995Zheng Zizhi CHNAleksey Fatyanov AZEVasif Asadov AZE
1998Duan Qifeng CHNTakanori Sugibayashi JPNTakashi Komatsu JPN
2000Nattaporn Nomkanha THAMaksim Smetarin KGZMouled Salem Al-Ahmadi KSA
2002Mouled Salem Al-Ahmadi KSAKazuyoshi Ishikawa JPNMohammed Hamdi Awadh QAT
2003Kazuyoshi Ishikawa JPNGu Junjie CHNWu Ji CHN
2005Gu Junjie CHNKazuyoshi Ishikawa JPNKim Duk-Hyung KOR
Shot
GOLDSILVERBRONZE
1973Jagraj Singh Mann INDGurdeep Singh INDBahadur Singh Chouhan IND
1975Bahadur Singh Chouhan INDJagraj Singh Mann INDYoshihisa Ishida JPN
1979Mohammed Al-Zinkawi KUWZhao Baoqin CHNBahadur Singh Chouhan IND
1981Mohammed Al-Zinkawi KUWBahadur Singh Chouhan INDVijay Bahadur IND
1983Mohammed Al-Zinkawi KUWBalwinder Singh INDIqbal Singh IND
1985Balwinder Singh INDGong Yitian CHNBahadur Singh Chouhan IND
1987Ma Yongfeng CHNGong Yitian CHNBalwinder Singh IND
1989Balwinder Singh INDKhalid Salman Al-Khalidi KSAShirappa D. Eashan IND
1991Cheng Shaobo CHNBilal Saad Mubarak QATYuji Okano JPN
1993Liu Hao CHNBilal Saad Mubarak QATSergey Kot UZB
1995Bilal Saad Mubarak QATSergey Rubtsov KAZShakti Singh IND
1998Bilal Saad Mubarak QATLiu Hao CHNShakti Singh IND
2000Shakti Singh INDBilal Saad Mubarak QATWen Jili CHN
2002Bilal Saad Mubarak QATNavpreet Singh INDKim Jae-Il KOR
2003Bilal Saad Mubarak QATShakti Singh INDKhalid Habash Al-Suwaidi QAT
2005Khalid Habash Al-Suwaidi QATNavpreet Singh INDZhang Qi CHN
Discus
GOLDSILVERBRONZE
1973Djalal Ali Keshmiri IRNPraveen Kumar INDToji Hayashi JPN
1975Praveen Kumar INDDjalal Ali Keshmiri IRNKiyotaka Kawasaki JPN
1979Kiyotaka Kawasaki JPNLi Weinan CHNMichio Kita JPN
1981Li Weinan CHNMichio Kita JPNRaghubir Singh Bal IND
1983Li Weinan CHNAjmer Singh INDNejim Abdulrazak KUW
1985Li Weinan CHNWang Daoming CHNKuldip Singh IND
1987Li Weinan CHNWang Daoming CHNMansur Ghorbani IRI
1989Zhang Jinglong CHNHu Tao CHNShakti Singh IND
1991Yu Wenge CHNShakti Singh INDYuji Yamazaki JPN
1993Ajit Bhaduria INDSergey Kot UZBMa Wei CHN
1995Ma Wei CHNRoman Poltoratskiy UZBVadim Popov UZB
1998Li Shaojie CHNDashdendev Makhashiri MGLAjit Bhaduria IND
2000Anil Kumar INDAbbas Samimi IRIHridayanand Singh IND
2002Rashid Shafi Al-Dosari QATAbbas Samimi IRINuer Maimaiti CHN
2003Wu Tao CHNAbbas Samimi IRIAnil Kumar IND
2005Ehsan Haddadi IRIVikas Gowda INDAnil Kumar IND
Hammer
GOLDSILVERBRONZE
1973Ajmer Singh INDJeung Sub-Kil KOROumvan Narith KHM
1975Yoshihisa Ishida JPNNobuyuki Ifuku JPNRaghubir Singh Bal IND
1979Shigenobu Murofushi JPNMasayuki Kawata JPNRaghubir Singh Bal IND
1981Shigenobu Murofushi JPNMasayuki Kawata JPNNobuyuki Ifuku JPN
1983Xie Yingqi CHNMasayuki Kawata JPNRaghubir Singh Bal IND
1985Raghubir Singh Bal INDXie Yingqi CHNWalid Saleh Al-Bekhit KUW
1987Xie Yingqi CHNAkiyoshi Ikeda JPNYu Guangming CHN
1989Bi Zhong CHNNobuhiro Todoroki JPNXie Yingqi CHN
1991Bi Zhong CHNNobuhiro Todoroki JPNWalid Saleh Al-Bekhit KUW
1993Bi Zhong CHNKoji Murofushi JPNNasser Abdul Al-Jarallah KUW
1995Bi Zhong CHNKoji Murofushi JPNVitaliy Khozatelev UZB
1998Andrey Abduvaliyev UZBKoji Murofushi JPNNikolay Davydov KGZ
2000Wataru Ebihara JPNYe Kuigang CHNNasser Abdul Al-Jarallah KUW
2002Koji Murofushi JPNHiroaki Doi JPNViktor Ustinov UZB
2003Ali Mohammed Al-Zinkawi KUWHiroaki Doi JPNDilshod Nazarov TJK
2005Ali Mohammed Al-Zinkawi KUWDilshod Nazarov TJKHiroaki Doi JPN
Javelin
GOLDSILVERBRONZE
1973Allah Dad PAKNashatar Singh Sidhu MASGopal Kidyoor IND
1975Toshihiro Yamada JPNToshiyuki Shimada JPNChen Ping-Huang TPE
1979Shen Maomao CHNToshihiro Yamada JPNMasahiko Takita JPN
1981Shen Maomao CHNYoshinori Kuriyama JPNMasami Yoshida JPN
1983Masami Yoshida JPNKazuhiro Mizoguchi JPNChen Hung-Yen TPE
1985Pubu Ciren CHNKim Sun-Yun KORKazuhiro Mizoguchi JPN
1987Takahiro Yamada JPNFrans Mahuse INAJi Zhanzheng CHN
1989Wang Wenzhong CHNGhanem Mabrouk Zaid Johar KUWWang Yao-Tsung TPE
1991Zhang Lianbiao CHNMasami Yoshida JPNKim Ki-Hoon KOR
1993Zhang Lianbiao CHNVladimir Parfyonov UZBKota Suzuki JPN
1995Zhang Lianbiao CHNViktor Zaytsev UZBSergey Voynov UZB
1998Zhang Lianbiao CHNLi Rongxiang CHNMikio Tamura JPN
2000Jagdish Kumar Bishnoi INDChu Ki-Young KORSun Shipeng CHN
2002Li Rongxiang CHNSergey Voynov UZBPark Jae-Myong KOR
2003Li Rongxiang CHNYukifumi Murakami JPNSergey Voynov UZB
2005Li Rongxiang CHNJung Sang-Jin KORJagdish Kumar Bishnoi IND
Decathlon
GOLDSILVERBRONZE
1973Vijay Singh Chauhan INDJunichi Onizuka JPNChen Chin-Long TPE
1975Suresh Babu INDHisashi Iwai JPNMasanori Ikuta JPN
1979Atsushi Kasai JPNToshikazu Kobayashi JPNJin Xuewei CHN
1981Sabir Ali INDNobuya Saito JPNZu Qilin CHN
1983Lee Fu-An TPEGuu Jin-Shoei TPETakeshi Kojo JPN
1985Guu Jin-Shoei TPELee Fu-An TPEWang Kangqiang CHN
1987Gong Guohua CHNChen Zebin CHNLee Fu-An TPE
1989Lee Fu-An TPEGong Guohua CHNPeng Huang-Shu TPE
1991Gong Guohua CHNCai Min CHNKatsuhiko Matsuda JPN
1993Oleg Veretelnikov UZBRamil Ganiyev UZBKim Tae-Keun KOR
1995Hitoshi Maruono JPNTakashi Kiyokawa JPNIbrahim Nasser Al-Matrooshi UAE
1998Toru Yasui JPNTomokazu Sugama JPNIvan Yarkin KAZ
2000Hitoshi Maruono JPNKim Kun-Woo KORKim Sang-Ryong PRK
2002Ahmed Hassan Moussa QATPavel Andreev UZBTakuro Hirata JPN
2003Vitaliy Smirnov UZBPavel Dubitskiy KAZPavel Andreev UZB
2005Pavel Andreev UZBKim Kun-Woo KORHiromasa Tanaka JPN
20 Kilometres Road Walk
GOLDSILVERBRONZE
1973†Yoshio Morikawa JPNFrancis Xavier INDKhoo Chong Beng MAS
1975Khoo Chong Beng MASBaldev Singh INDNobu Nakamichi JPN
1979Hakam Singh INDWang Qiang CHNVellasamy Subramaniam MAS
1981Chand Ram INDRanjit Singh INDVellasamy Subramaniam MAS
1983Chand Ram INDZhang Fuzin CHNButa Singh IND
1985Liu Jianli CHNChand Ram INDWang Zhicheng CHN
1987Liu Jianli CHNJung Pil-Hwa KORYoshihiro Oie JPN
1989Hirofumi Sakai JPNChen Helin CHNBaldev Singh IND
1991Bu Lintang CHNHideharu Fuchida JPNSucha Singh IND
1993Chen Shaoguo CHNHirofumi Sakai JPNSergey Korepanov KAZ
1995Li Mingcai CHNYuriy Gordeyev KAZGovindasamy Saravanan MAS
1998Li Zewen CHNYoshima Hara JPNValeriy Borisov KAZ
2000Wu Ping CHNHironori Kawai JPNLee Dae-Ro KOR
2002Eiichi Yoshizawa JPNToshihito Fujinohara JPNShin Il-Yong KOR
2003Han Yucheng CHNYuki Yamazaki JPNBai Liansheng CHN
2005Lu Ronghua CHNKim Hyun-Sup KORZhang Hong CHN
4 x 100 Metres Relay
GOLDSILVERBRONZE
1973JapanThailandIndia
1975JapanSingaporeIndia
1979JapanThailandIndia
1981JapanThailandRepublic of Korea
1983P.R. of ChinaThailandRepublic of Korea
1985P.R. of ChinaQatarRepublic of Korea
1987QatarP.R. of ChinaChinese Taipei
1989P.R. of ChinaJapanQatar
1991P.R. of ChinaThailandJapan
1993P.R. of ChinaJapanThailand
1995P.R. of ChinaThailandQatar
1998P.R. of ChinaJapanQatar
2000ThailandJapanSaudi Arabia
2002ThailandSaudi ArabiaQatar
2003P.R. of ChinaThailandJapan
2005JapanThailandSaudi Arabia
4 x 400 Metres Relay
GOLDSILVERBRONZE
1973JapanPhilippinesSingapore
1975IndiaJapanSri Lanka
1979IraqJapanIndia
1981JapanIraqIndia
1983IraqIndiaPhilippines
1985IraqJapanPhilippines
1987JapanMalaysiaChinese Taipei
1989JapanIndiaMalaysia
1991JapanThailandMalaysia
1993JapanSaudi ArabiaSri Lanka
1995QatarJapanSri Lanka
1998JapanRepublic of KoreaSri Lanka
2000Sri LankaIndiaSaudi Arabia
2002Sri LankaIndiaJapan
2003Sri LankaJapanQatar
2005JapanSri LankaIndia

Women

100 Metres   
GOLDSILVERBRONZE
1973Amelita Alanes PHIMichiko Morita JPNSayo Yamato JPN
1975Esther Rot ISRCarolina Rieuwpassa INAYukiko Osako JPN
1979Emiko Konishi JPNYing Yaping CHNMo Myung-Hee KOR
1981Yukiko Osako JPNUsanee Laopinkarn THAEmiko Konishi JPN
1983Lydia de Vega PHIValapa Pinij THAShen Su-Feng TPE
1985P.T. Usha INDRatjai Sripet THALydia de Vega PHI
1987Lydia de Vega PHIP.T. Usha INDTian Yumei CHN
1989Zhang Caihua CHNP.T. Usha INDWang Huei-Chen TPE
1991Tian Yumei CHNPei Fang CHNWang Huei-Chen TPE
1993Tian Yumei CHNLiu Xiaomei CHNWang Huei-Chen TPE
1995Cui Dangfeng CHNSusanthika Jayasinghe SRIViktoriya Tokonbayeva KAZ
1998Yan Jiankui CHNCui Dangfeng CHNGovindasamy Shanti MAS
2000Lyubov Perepelova UZBSaraswati Dey INDRachita Mistry IND
2002Susanthika Jayasinghe SRIQin Wangping CHNLyubov Perepelova UZB
2003Lyubov Perepelova UZBQin Wangping CHNGuzel Khubbieva UZB
2005Qin Wangping CHNGuzel Khubbieva UZBLiang Yi CHN
200 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Michiko Morita JPNAmelita Alanes PHISatomi Fukuda JPN
1975Esther Rot ISRYukiko Osako JPNCarolina Rieuwpassa INA
1979Sumiko Kaibara JPNMo Myung-Hee KOREmiko Konishi JPN
1981Emiko Konishi JPNTomi Osaka JPNLydia de Vega PHI
1983Lydia de Vega PHIP.T. Usha INDMo Myung-Hee KOR
1985P.T. Usha INDReawadee Srithoa THAVandana Rao IND
1987Lydia de Vega PHIPan Weixin CHNHiromi Isozaki JPN
1989P.T. Usha INDAshwini Nachappa INDZhang Xiaoqiong CHN
1991Chen Zhaojing CHNWang Huei-Chen TPEXiao Yehua CHN
1993Chen Zhaojing CHNDamayanthi Dharsha SRIWang Huei-Chen TPE
1995Susanthika Jayasinghe SRIChen Yanchun CHNSvetlana Bodritskaya KAZ
1998Yan Jiankui CHNHuang Mei CHNP.T. Usha IND
2000Damayanthi Dharsha SRILyubov Perepelova UZBVinitha Tripathi IND
2002Susanthika Jayasinghe SRILyubov Perepelova UZBYan Jiankui CHN
2003Lyubov Perepelova UZBChen Lisha CHNGuzel Khubbieva UZB
2005Damayanthi Dharsha SRIGuzel Khubbieva UZBNi Xiaoli CHN
400 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Nobuko Kawano JPNKeiko Ikoma JPNMaimoon Azlan SIN
1975Kim Kyung-Sook PRKChee Swee Lee SINKeiko Nagasawa JPN
1979Chung Byong-Soon KORRita Sen INDYumiko Aoi JPN
1981Junko Yoshida JPNLydia de Vega PHISaik Oik Cum MAS
1983P.T. Usha INDJunko Yoshida JPNLydia de Vega PHI
1985P.T. Usha INDShiny Abraham INDEmma Tahapary INA
1987P.T. Usha INDVandana Shanbagh INDXie Zhiling CHN
1989P.T. Usha INDShiny Wilson (Abraham) INDJosephine Mary Singarayar MAS
1991Shiny Wilson INDJosephine Mary Singarayar MASKalawati "Kutty" Saramma IND
1993Ma Yuqin CHNRabia Abdul Salam MASKalawati "Kutty" Saramma IND
1995Zhang Henyung CHNLi Jing CHNShiny Wilson IND
1998Damayanthi Dharsha SRISvetlana Bodritskaya KAZP.T. Usha IND
2000Damayanthi Dharsha SRIK. Mathews Beenamol INDChen Yuxiang CHN
2002Tatyana Roslanova KAZZamira Amirova UZBNguyen Thi Tinh VIE
2003Yin Yin Khine MYABu Fanfang CHNSvetlana Bodritskaya KAZ
2005Manjeet Kaur INDSatti Geetha INDAsami Tanno JPN
800 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Nobuko Kawano JPNChee Swee Lee SINHarumi Fugimoto JPN
1975Lee Chiu-Hsia TPEMasae Namba JPNKumiko Nishi JPN
1979Chung Byong-Soon KORChang Yong-Ae PRKTakako Sanda JPN
1981Geeta Zutshi INDKumiko Mega JPNKim Soon-Hwa KOR
1983Huo Lianzhu CHNIm Chun-Sil PRKGeng Xiuquan CHN
1985Shiny Abraham INDSasithorn Chantanuhong THAYang Liuxia CHN
1987Choi Se-Bum KORJiang Shuling CHNLim Chun-Ae KOR
1989Shiny Wilson (Abraham) INDRosa Kutty INDHaruko Hashimoto JPN
1991Qu Yunxia CHNShiny Wilson INDYumiko Tokuda JPN
1993Liu Li CHNLiu Huirong CHNSriyani Dhammika Menike SRI
1995Jyotirmoy Sikdar INDKumiko Okamoto JPNShiny Wilson IND
1998Zhang Jian CHNLiu Jing CHNJyotirmoy Sikdar IND
2000Lin Na CHNWang Yuanping CHNRosa Kutty IND
2002Miho Sugimori JPNTatyana Borisova KGZZamira Amirova UZB
2003Yin Yin Khine MYATatyana Roslanova KAZZamira Amirova UZB
2005Miho Sugimori JPNSanthi Soundarajan INDZamira Amirova UZB
1500 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1973Miyako Inoue JPNLee Chiu-Hsia TPERachel Halle ISR
1975Lee Chiu-Hsia TPEKumiko Nishi JPNHannah Shezifi ISR
1979Kim Ok-Sun PRKKim Chun-Hwa PRKLu Hongxiang CHN
1981Zhang Xiunen CHNGeeta Zutshi INDKim Soon-Hwa KOR
1983Geng Xiuquan CHNGao Suju CHNKim Lyong-Soon PRK
1985Yang Liuxia CHNChoi Ok-Soon PRKChoi Jong-Hui PRK
1987Yang Liuxia CHNNoe Hye-Soon KORKim Ryon-Sun PRK
1989Khin Khin Htwe MYAKim Chun-Mae PRKFeng Yanbo CHN
1991Qu Yunxia CHNKhin Khin Htwe MYAKim Song-Hwa PRK
1993Yan Wei CHNIchikawa Yosuika JPNMolly Chacko IND
1995Kumiko Okamoto JPNZhang Jian CHNWang Qingfen CHN
1998Liu Jing CHNWang Chunmei CHNJyotirmoy Sikdar IND
2000Wu Qingdong CHNZhang Ling CHNTokgo Sun-Ok PRK
2002Tatyana Borisova KGZSvetlana Lukasheva KAZMizuho Nasukawa JPN
2003Tatyana Borisova KGZMadhuri A. Singh INDSvetlana Lukasheva KAZ
2005Miho Sugimori JPNSvetlana Lukasheva KAZYuriko Kobayashi JPN
3000 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1975Lee Chiu-Hsia TPEKwon Nam-Soon KORHannah Shezifi ISR
1979Kim Ok-Sun PRKYang Yenying CHNKim Chun-Hwa PRK
1981Akemi Masuda JPNNanae Sasaki JPNJiang Zhourong CHN
1983Kim Lyong-Soon PRKKim Chun-Hwa PRKKim Soon-Hwa KOR
1985Kim Lyong-Soon PRKLi Xiuxia CHNSuman Rawat IND
1987Kim Chun-Mae PRKZhang Xiuyun CHNKim Ryon-Sun PRK
1989Zhong Huandi CHNKim Chun-Mae PRKKhin Khin Htwe MYA
1991Zhong Huandi CHNMolly Chacko INDKhin Khin Htwe MYA
1993Qu Yunxia CHNZhang Linli CHNMolly Chacko IND
5000 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1995Wang Junxia CHNTri Asih Handayani INAMaisaa Hussein IRQ
1998Wang Chunmei CHNLiu Shixiang CHNMegumi Tanaka JPN
2000Wu Qingdong CHNNaomi Sakashita JPNSupriati Sutono INA
2002Ham Bong-Sil PRKAkiko Kawashima JPNMizuho Nasukawa JPN
2003Sun Yingjie CHNYuko Manabe JPNHiromi Fujii JPN
2005Bai Xue CHNLee Eun-Jung KORYumi Sato JPN
10000 Metres
GOLDSILVERBRONZE
1985Paek Do-Jong PRKWang Huabi CHNKim Myong-Hui PRK
1987Wang Huabi CHNKeiko Honma JPNKim Gun-Hui PRK
1989Zhong Huandi CHNMun Gyong-Ae PRKPaek Do-Jong PRK
1991Zhong Huandi CHNLukose Leelamma INDMarija Suryati INA
1993Wang Junxia CHNZhang Lirong CHNPalaniappan Jayanthi MAS
1995Wang Junxia CHNTri Asih Handayani INAMaisaa Hussein IRQ
1998Liu Shixiang CHNChiemi Takahashi JPNAki Fujikawa JPN
2000Supriati Sutono INALashram Aruna Devi INDHong Myong-Hui PRK
2002Ham Bong-Sil PRKJo Bun-Hui PRKLashram Aruna Devi IND
2003Sun Yingjie CHNSujeewa Nilmini Jayasena SRILashram Aruna Devi IND
2005Bai Xue CHNYumi Sato JPNHam Bong-Sil PRK
Marathon
GOLDSILVERBRONZE
1985Asha Aggarwal INDYuko Gordon HKGKi Sun-Bok PRK
100 Metres Hurdles
GOLDSILVERBRONZE
1973Tomomi Hayashida JPNLin Yet-Hsiang TPEGan Bee Wah SIN
1975Tomoko Dazai JPNLin Yet-Hsiang TPEFumiko Yamane JPN
1979Emi Akimoto JPNDai Jianhua CHNTamie Motegi JPN
1981Emi Akimoto JPNDai Jianhua CHNNoriko Ehara JPN
1983Emi Sasaki (Akimoto) JPNLiu Huajin CHNLin Yueh-Hsiang TPE
1985Liu Huajin CHNChen Kemei CHNChen Wen-Ying TPE
1987Feng Yinghua CHNChen Wen-Ying TPEWang Shu-Hwa TPE
1989Liu Huajin CHNFeng Yinghua CHNNaomi Jojima JPN
1991Zhang Yu CHNNaomi Jojima JPNKim Sun-Jin KOR
1993Zhang Yu CHNSriyani Kulawansa SRIOlga Shishigina KAZ
1995Sriyani Kulawansa SRIZhang Yu CHNHsu Hsiu-Ying TPE
1998Olga Shishigina KAZFeng Yun CHNSriyani Kulawansa SRI
2000Su Yiping CHNTrecia Roberts THAAnuradha Biswal IND
2002Yvonne Kanazawa JPNSriyani Kulawansa SRITrecia Roberts THA
2003Su Yiping CHNFeng Yun CHNTrecia Roberts THA
2005Su Yiping CHNLee Yeon-Kyoung KORKumiko Ikeda JPN
200 Metres Hurdles
GOLDSILVERBRONZE
1973Tomomi Hayashida JPNHeather Merican SINLin Yet-Hsiang TPE
400 Metres Hurdles
GOLDSILVERBRONZE
1975Woo Seun-Sook KORMarina Chin Leng Sim MASTing Chun-Yi TPE
1979Yumiko Aoi JPNMarina Chin Leng Sim MASZhan Xin CHN
1981Yumiko Aoi JPNHu Aiping CHNManathoor D. Valsamma IND
1983Yoko Sato JPNChizuko Akimoto JPNAgrifina de la Cruz PHI
1985P.T. Usha INDManathoor D. Valsamma INDAgrifina de la Cruz PHI
1987P.T. Usha INDChang Feng-Hua TPEHitomi Koshimoto JPN
1989P.T. Usha INDChen Yuying CHNChen Dongmei CHN
1991Huang Yanhong CHNReawadee Srithoa THAJunko Hasegawa JPN
1993Natalya Torshina KAZLeng Xueyan CHNReawadee Watanasin (Srithoa) THA
1995Hsu Pei-Ching TPEReawadee Watanasin THANatalya Torshina KAZ
1998Li Rui CHNNatalya Torshina KAZHsu Pei-Ching TPE
2000Song Yinglan CHNYasuko Igari JPNNoraseela Khalid MAS
2002Natalya Torshina KAZSong Yinglan CHNMakiko Yoshida JPN
2003Huang Xiaoxiao CHNNatalya Torshina KAZWassana Winatho THA
2005Huang Xiaoxiao CHNNoraseela Khalid MASMakiko Yoshida JPN
High Jump
GOLDSILVERBRONZE
1973Orit Abramovich ISRGladys Chai Ng Mei MASMariam Sedarati IRN
1975Hisao Tsuchiya JPNMichiyo Inaoka JPNRuth Tslochenko ISR
1979Zheng Dazhen CHNTamami Yagi JPNHisayo Fukumitsu JPN
1981Hisayo Fukumitsu JPNZheng Dazhen CHNMegumi Sato JPN
1983Zheng Dazhen CHNGe Ping CHNKim Hee-Sun KOR
1985Yang Wenqin CHNNi Xiuling CHNWu Wei-Chun TPE
1987Ni Xiuling CHNKim Hee-Sun KORYe Peisu CHN
1989Jin Ling CHNKim Hee-Sun KORSu Cun-Yueh TPE
1991Yoko Ota JPNLin Suh-Chi TPEJaruwan Jenjudkarn THA
1993Svetlana Zalevskaya KAZSvetlana Ruban UZBChinami Sadahiro JPN
1995Svetlana Zalevskaya KAZMiki Imai JPNJaruwan Jenjudkarn THA
1998Miki Imai JPNYoko Ota JPNJin Ling CHN
2000Bobby Aloysius INDMarina Korzhova KAZTatyana Efimenko KGZ
2002Tatyana Efimenko KGZBobby Aloysius INDMarina Korzhova KAZ
2003Bui Thi Nhung VIEMiyuki Aoyama JPNNoengrothai Chaipetch THA
2005Tatyana Efimenko KGZJing Xuezhu CHNAnna Ustinova KAZ
Pole Vault
GOLDSILVERBRONZE
1998Peng Xiaoming CHNMasumi Ono JPNChie Miyoshi JPN
2000Takayo Kondo JPNChang Ko-Hsin TPEMasumi Ono JPN
2002Gao Shuying CHNMasumi Ono JPNNi Putu Desy Margawati INA
2003Wu Sha CHNTakayo Kondo JPNNi Putu Desy Margawati INA
2005Gao Shuying CHNChang Ko-Hsin TPERoslinda Samsu MAS
Long Jump
GOLDSILVERBRONZE
1973Kumi Kawada JPNLin Yet-Hsiang TPELi Hua-Wa TPE
1975Keiko Ogawa JPNKyoko Shimizu JPNLin Yet-Hsiang TPE
1979Sumie Awara JPNZou Wa CHNKazuko Ishizu JPN
1981Wu Feng CHNAtsuko Adada JPNMercy Matthews IND
1983Liao Wenfen CHNElma Muros PHIHuang Donghuo CHN
1985Huang Donghuo CHNLiao Wenfen CHNKim Mi-Sook KOR
1987Wang Zhihui CHNLiao Wenfen CHNLi Yong-Ae PRK
1989Liu Shuzhen CHNElma Muros PHIReeth Abraham IND
1991Li Yong-Ae PRKLiu Shuzhen CHNHiroko Okumura JPN
1993Yao Weili CHNYelina Selina KAZElma Muros PHI
1995Yelena Pershina KAZYao Weili CHNElma Muros PHI
1998Guan Yingnan CHNYu Yiqun CHNYelena Pershina KAZ
2000Yelena Bobrovskaya KGZLiang Shuyan CHNMaho Hanaoka JPN
2002Yelena Kashcheyeva KAZLerma Gabito PHIMarestella Torres PHI
2003Anastasiya Zhuravlyeva UZBLiang Shuyan CHNLerma Gabito PHI
2005Anju Bobby George INDMarestella Torres PHIKumiko Ikeda JPN
Triple Jump
GOLDSILVERBRONZE
1993Ren Ruiping CHNKim Hyu-In KORNor Aishah Ismail MAS
1995Ren Ruiping CHNWu Lingmei CHNYelena Pershina KAZ
1998Ren Ruiping CHNWang Kuo-Huei TPEMaho Hanaoka JPN
2000Yelena Parfenova KAZMiao Chunqing CHNMaho Hanaoka JPN
2002Wu Lingmei CHNMariya Sokova UZBYelena Parfenova KAZ
2003Huang Qiuyan CHNAnastasiya Zhuravlyeva UZBZhang Hao CHN
2005Xie Limei CHNAnastasiya Zhuravlyeva UZBHuang Qiuyan CHN
Shot
GOLDSILVERBRONZE
1973Paik Ok-Ja KORKayoko Hayashi JPNChen Fu-Mei TPE
1975Paik Ok-Ja KORChen Fu-Mei TPEYukari Seo JPN
1979Shen Lijuan CHNYukari Seo JPNYumiko Asari JPN
1981Shen Lijuan CHNKayoko Hayashi JPNYukari Seo JPN
1983Lu Cheng CHNSo Bok-Hui PRKWoo Kyon-Sun KOR
1985Cong Yuzhen CHNLi Meisu CHNHan Yun-Sook KOR
1987Cong Yuzhen CHNChoi Mi-Sun KORLee Jing-Hua TPE
1989Huang Zhihong CHNSui Xinmei CHNChong Chun-Hwa PRK
1991Huang Zhihong CHNMin Chunfeng CHNAya Suzuki JPN
1993Zhang Liuhong CHNLee Myung-Sun KORAya Suzuki JPN
1995Sui Xinmei CHNZhang Zhiying CHNYelena Baltabayeva KAZ
1998Li Meisu CHNYu Juan CHNLee Myung-Sun KOR
2000Nada Kawar JORChinatsu Mori JPNCho Jin-Sook KOR
2002Juthaporn Krasaeyan THACheng Xiaoyan CHNSumi Ichioka JPN
2003Li Meiju CHNLi Fengfeng CHNChinatsu Mori JPN
2005Li Meiju CHNZhang Guirong SINLi Ling CHN
Discus
GOLDSILVERBRONZE
1973Josephine de la Viña PHIKayoko Hayashi JPNPaik Ok-Ja KOR
1975Paik Ok-Ja KORMatsuko Takahashi JPNMikiko Tokita JPN
1979Li Xiaohui CHNYukari Seo JPNYumiko Asari JPN
1981Li Xiaohui CHNHarumi Suzuki JPNReiko Honma JPN
1983Jiao Yunxiang CHNChun Hwa-Kyung KORJeanette Ayoub LIB
1985Li Xiaohui CHNYu Hourun CHNIkuko Kitamori JPN
1987Xing Ailan CHNJuliana Effendi INALi Sin-Gum PRK
1989Yu Hourun CHNIkuko Kitamori JPNPak In-Ok PRK
1991Min Chunfeng CHNAye Aye Nwe MYAChu Hsui-Chen TPE
1993Cao Qi CHNZhao Yonghua CHNIkuko Kitamori JPN
1995Li Qiumei CHNPark Kyung-Hee KORSwaranjeet Kaur IND
1998Yu Xin CHNNeelam Jaswant Singh INDXiao Yanling CHN
2000Neelam Jaswant Singh INDCao Qi CHNLi Yanfeng CHN
2002Li Yanfeng CHNHarwant Kaur INDSwaranjeet Kaur IND
2003Li Yanfeng CHNNeelam Jaswant Singh INDXu Shaoyang CHN
2005Song Aimin CHNSun Taifeng CHNKrishna Poonia IND
Hammer
GOLDSILVERBRONZE
1998Gu Yuan CHNAya Suzuki JPNEriko Kubota JPN
2000Li Xiaoxue CHNYuka Murofushi JPNMasumi Aya JPN
2002Gu Yuan CHNHuang Chih-Feng TPEHardeep Kaur IND
2003Gu Yuan CHNLiu Yinghui CHNMasumi Aya JPN
2005Zhang Wenxiu CHNGu Yuan CHNYuka Murofushi JPN
Javelin
(new model from 2000)
GOLDSILVERBRONZE
1973Mieko Takasaka JPNErlinda Lavandia PHIProch Thin KHM
1975Keiko Myogai JPNNaomi Shibusawa JPNLee Bok-Soon KOR
1979Li Xia CHNYao Juiying CHNNaomi Shibusawa JPN
1981Tang Guoli CHNNaomi Shibusawa JPNKanae Takahashi JPN
1983Xin Xiaoli CHNLee Huei-Cheng TPEonly 2 recorded mark
1985Zhu Hongyang CHNWang Jin CHNEmi Matsui JPN
1987Li Baolian CHNLee Huei-Cheng TPENaomi Tokuyama JPN
1989Xin Xiaoli CHNXu Demei CHNEmi Matsui JPN
1991Xu Demei CHNLee Young-Sun KORVijita P. Amarasekara SRI
1993Zhang Li CHNOksana Yarygina UZBXiao Yanha CHN
1995Li Lei CHNLee Young-Sun KORHa Xiaoyan CHN
1998Li Lei CHNHarumi Yamamoto JPNGurmeet Kaur IND
2000Lee Young-Sun KORGurmeet Kaur INDZhang Li CHN
2002Ma Ning CHNXue Juan CHNLee Young-Sun KOR
2003Ma Ning CHNChang Jung-Yeon KORAnne Maheshi De Silva SRI
2005Park Ho-Hyun KORLee Young-Sun KORAnne Maheshi De Silva SRI
Pentathlon
GOLDSILVERBRONZE
1973Lin Chun-Yu TPEKumi Kawada JPNLi Hua-Wa TPE
1975Kyoko Shimizu JPNRuth Tslochenko ISRHotsumi Harada JPN
1979Ye Peisu CHNTomoko Uchida JPNSachie Sekiguchi JPN
Heptathlon
GOLDSILVERBRONZE
1981Ye Peisu CHNTomoko Uchida JPNZaiton Othman MAS
1983Hisako Hashimoto JPNYe Lianying CHNChen Jin-Yun TPE
1985Ye Lianying CHNDong Yuping CHNTung Fung-Gao TPE
1987Dong Yuping CHNMa Miaolan CHNWang Shu-Hwa TPE
1989Dong Yuping CHNMa Miaolan CHNMa Chun-Ping TPE
1991Zhu Yuqing CHNGhada Shouaa SYRWang Shu-Hwa TPE
1993Ghada Shouaa SYRWu Shulin CHNMa Chun-Ping TPE
1995Svetlana Kazanina KAZLiu Bo CHNRumiko Ubukata JPN
1998Ding Ying CHNSvetlana Kazanina KAZMa Chun-Ping TPE
2000Svetlana Kazanina KAZG. Pramila Ganapathy INDIrina Naumenko KAZ
2002Svetlana Kazanina KAZJagadeeshappa Javur Shobha INDWang Hailan CHN
2003Irina Naumenko KAZYuki Nakata JPNShen Shengfei CHN
2005Soma Biswas INDSushmita Singha Roy INDWatcharaporn Masim THA
10000 Metres Track Walk
GOLDSILVERBRONZE
1985Rian Bingyie CHNXiong Yan CHNIece Magdalena Siregar INA
1987An Limei CHNYuki Nanbu JPNPark Hyun-Joo KOR
1989Chen Yueling CHNKavita Garari INDMa Kyin Lwan MYA
1991Li Jingxue CHNTomoko Uchida JPNMa Kyin Lwan MYA
1993Gao Hongmiao CHNLi Chunxiu CHNYuka Mitsumori JPN
1995Feng Haixia CHNWang Liping CHNYuka Kamioka JPN
1998Li Yuxin CHNRie Mitsumori JPNYuka Mitsumori JPN
2000Li Hong CHNSun Chunfang CHNYuan Yufang MAS
R - road walk
20 Kilometres Road Walk
GOLDSILVERBRONZE
2002Gao Kelian CHNJian Xingli CHNRyoko Tadamasa JPN
2003Ha Mingming CHNZou Ying CHNYuan Yufang MAS
2005He Dan CHNTang Yinghua CHNSvetlana Tolstaya KAZ
4 x 100 Metres Relay
GOLDSILVERBRONZE
1973JapanSingaporePhilippines
1975JapanRepublic of Korea "A"Republic of Korea "B"
1979JapanThailandIndia
1981JapanThailandRepublic of Korea
1983ThailandChinese TaipeiJapan
1985ThailandP.R. of ChinaIndia
1987P.R. of ChinaIndiaChinese Taipei
1989P.R. of ChinaIndiaThailand
1991P.R. of ChinaThailandJapan
1993P.R. of ChinaChinese TaipeiIndia
1995P.R. of ChinaKazakhstanThailand
1998IndiaJapanThailand
2000Sri LankaIndiaP.R. of China
2002P.R. of ChinaUzbekistanThailand
2003ThailandJapanP.R. of China
2005ThailandP.R. of ChinaJapan
4 x 400 Metres Relay
GOLDSILVERBRONZE
1973PhilippinesSingaporeChinese Taipei
1975JapanRepublic of KoreaSingapore
1979JapanMalaysiaPhilippines
1981MalaysiaPhilippinesIndia
1983ThailandChinese TaipeiJordan
1985IndiaJapanChinese Taipei
1987IndiaJapanChinese Taipei
1989IndiaP.R. of ChinaJapan
1991IndiaP.R. of ChinaThailand
1993P.R. of ChinaIndiaMalaysia
1995P.R. of ChinaIndiaThailand
1998P.R. of ChinaIndiaJapan
2000IndiaJapanRepublic of Korea
2002IndiaJapanSri Lanka
2003P.R. of ChinaKazakhstanIndia
2005IndiaKazakhstanJapan