Archery at the Summer Universiade

Medal table

RankNationGoldSilverBronze
1South Korea (KOR)411812
2Russia (RUS)7810
3Chinese Taipei (TPE)4115
4United States (USA)365
5France (FRA)322
6Ukraine (UKR)258
7Italy (ITA)215
8Turkey (TUR)143
9Mexico (MEX)136
10China (CHN)112
11Estonia (EST)100
12Iran (IRI)020
13Japan (JPN) 202
14India (IND)011
15Netherlands (NED)010
 16Slovenia (SLO) 101
17Belgium (BEL)002
18Poland (POL) 022
19Croatia (CRO)001
 20Denmark (DEN) 011
 21Spain (ESP) 011

Recurve

Men’s individual

    
GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu Bang Jea-hwan (KOR) Lee Chang-hwan (KOR) Oleksandr Serdyuk (UKR)
 2005 Izmir Kuo Cheng-wei (TPE) Hong Sung-chil (KOR) Choi Young-kwang (KOR)
 2009 Belgrade Viktor Ruban (UKR) Wang Cheng-pang (TPE) Dmytro Hrachov (UKR)
 2011 Shenzhen Im Dong-hyun (KOR) Kim Woo-jin (KOR) Kim Bub-min (KOR)
 2015 Gwangju Lee Seung-yun (KOR) Ku Bon-chan (KOR) Kim Woo-jin (KOR)
 2017 Taipei Lee Seung-yun (KOR) Arsalan Baldanov (RUS) Kim Woo-jin (KOR)
 2019 Naples Lee Woo-seok (KOR) Erdem Tsydypov (RUS) Yuta Ishii (JPN)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Women’s individual

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu Park Sung-hyun (KOR) Yun Mi-jin (KOR) Lee Hyun-jung (KOR)
 2005 Izmir Lee Sung-jin (KOR) Kateryna Palekha (UKR) Viktoriya Koval (UKR)
 2009 Belgrade Kim Ye-seul (KOR) Kim Yu-mi (KOR) Gema Buitron Cortinas (ESP)
 2011 Shenzhen Ki Bo-bae (KOR) Jung Dasomi (KOR) Cho Pei-ching (TPE)
 2015 Gwangju Ki Bo-bae (KOR) Choi Mi-sun (KOR) Maja Jager (DEN)
 2017 Taipei Kang Chae-young (KOR) Tan Ya-ting (TPE) Alejandra Valencia (MEX)
 2019 Naples Kang Chae-young (KOR) Choi Mi-sun (KOR) Peng Chia-mao (TPE)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Men’s Team

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu France (FRA) South Korea (KOR) China (CHN)
 2005 Izmir Ukraine (UKR) South Korea (KOR) Russia (RUS)
 2009 Belgrade South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Italy (ITA)
 2011 Shenzhen China (CHN) Japan (JPN) France (FRA)
 2015 Gwangju South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Russia (RUS)
 2017 Taipei South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Russia (RUS)
 2019 Naples Russia (RUS) Chinese Taipei (TPE) United States (USA)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Women’s Team

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu South Korea (KOR) China (CHN) Ukraine (UKR)
 2005 Izmir South Korea (KOR) Ukraine (UKR) Poland (POL)
 2009 Belgrade South Korea (KOR) Ukraine (UKR) China (CHN)
 2011 Shenzhen South Korea (KOR) Ukraine (UKR) Chinese Taipei (TPE)
 2015 Gwangju Chinese Taipei (TPE) South Korea (KOR) Russia (RUS)
 2017 Taipei South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Russia (RUS)
 2019 Naples South Korea (KOR) Russia (RUS) Ukraine (UKR)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Mixed Team

GamesGoldSilverBronze
 2009 Belgrade South Korea (KOR) Ukraine (UKR) Poland (POL)
 2011 Shenzhen South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Ukraine (UKR)
 2015 Gwangju South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Russia (RUS)
 2017 Taipei South Korea (KOR) France (FRA) Mexico (MEX)
 2019 Naples Chinese Taipei (TPE) Japan (JPN) Ukraine (UKR)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg


Compound

Men’s individual

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu Daniele Bauro (ITA) Jo Young-Joon (KOR) Drew Lasher (USA)
 2005 Izmir Sergio Pagni (ITA) Florian Faucheur (FRA) Daniele Bauro (ITA)
 2009 Belgrade Steven Gatto (USA) Federico Pettenazzo (ITA) Danzan Khaludorov (RUS)
 2011 Shenzhen Alexander Dambaev (RUS) Choi Yong-hee (KOR) Sebastien Brasseur (FRA)
 2015 Gwangju Kim Jong-ho (KOR) Kim Tae-yoon (KOR) Renaud Domanski (BEL)
 2017 Taipei Kim Jong-ho (KOR) Demir Elmaağaçlı (TUR) Mario Vavro (CRO)
 2019 Naples Anton Bulayev (RUS) Muhammed Yetın (TUR) Kim Jong-ho (KOR)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Women’s individual

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu Choi Mi-yeon (KOR) Mary Zorn (USA) Sofia Goncharova (RUS)
 2005 Izmir Amandine Bouillot (FRA) Kim Hyo-sun (KOR) Arminda Bastos (MEX)
 2009 Belgrade Seok Ji-hyun (KOR) Victoria Balzhanova (RUS) Erika Anschutz (USA)
 2011 Shenzhen Polina Nikitina (RUS) Kendal Nicely (USA) Victoria Balzhanova (RUS)
 2015 Gwangju Song Yun-soo (KOR) Toja Cerne (SLO) Stephanie Salinas (MEX)
 2017 Taipei Song Yun-soo (KOR) Chen Yi-hsuan (TPE) So Chae-won (KOR)
 2019 Naples Andrea Becerra (MEX) So Chae-won (KOR) Yasım Bostan (TUR)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Men’s Team

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu South Korea (KOR) Netherlands (NED) United States (USA)
 2005 Izmir South Korea (KOR) United States (USA) Mexico (MEX)
 2009 Belgrade United States (USA) Mexico (MEX) Russia (RUS)
 2011 Shenzhen France (FRA) Mexico (MEX) United States (USA)
 2015 Gwangju South Korea (KOR) Mexico (MEX) Italy (ITA)
 2017 Taipei Russia (RUS) Iran (IRI) South Korea (KOR)
 2019 Naples Turkey (TUR) Iran (IRI) Mexico (MEX)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Women’s Team

GamesGoldSilverBronze
 2003 Daegu United States (USA) South Korea (KOR) Italy (ITA)
 2005 Izmir South Korea (KOR) Russia (RUS) Turkey (TUR)
 2009 Belgrade Chinese Taipei (TPE) Russia (RUS) South Korea (KOR)
 2011 Shenzhen South Korea (KOR) Russia (RUS) India (IND)
 2015 Gwangju Russia (RUS) United States (USA) South Korea (KOR)
 2017 Taipei South Korea (KOR) Russia (RUS) Turkey (TUR)
 2019 Naples South Korea (KOR) Turkey (TUR) Chinese Taipei (TPE)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg

Mixed Team

GamesGoldSilverBronze
 2009 Belgrade Russia (RUS) United States (USA) South Korea (KOR)
 2011 Shenzhen South Korea (KOR) United States (USA) Italy (ITA)
 2015 Gwangju South Korea (KOR) India (IND) Belgium (BEL)
 2017 Taipei South Korea (KOR) Turkey (TUR) Chinese Taipei (TPE)
 2019 Naples Estonia (EST) Chinese Taipei (TPE) South Korea (KOR)
 2021 Chengdu
 2023 Yekaterimburg