Archery at the Summer Olympics

Men’s İndividual

GamesGoldSilverBronze
1972 MunichJohn Williams (United States)Gunnar Jervill (Sweden)Kyösti Laasonen (Finland)
1976 MontrealDarrell PaceHiroshi MichinagaGiancarlo Ferrari
 United States Japan Italy
1980 MoscowTomi PoikolainenBoris IsachenkoGiancarlo Ferrari
 Finland Soviet Union Italy
1984 Los AngelesDarrell PaceRichard McKinneyHiroshi Yamamoto
 United States United States Japan
1988 SeoulJay BarrsPark Sung-sooVladimir Yesheyev
 United States South Korea Soviet Union
1992 BarcelonaSébastien FluteChung Jae-hunSimon Terry
 France South Korea Great Britain
1996 AtlantaJustin HuishMagnus PeterssonOh Kyo-Moon
 United States Sweden South Korea
2000 SydneySimon FairweatherVic WunderleWietse van Alten
 Australia United States Netherlands
2004 AthensMarco GaliazzoHiroshi YamamotoTim Cuddihy
 Italy Japan Australia
2008 BeijingViktor RubanPark Kyung-MoBair Badenov
 Ukraine South Korea Russia
2012 LondonOh Jin-hyekTakaharu FurukawaDai Xiaoxiang
 South Korea Japan China
2016 RioKu Bon-chanJean-Charles ValladontBrady Ellison
 South Korea France United States
2020 Tokyo

Women’s İndividual

GamesGoldSilverBronze
1972 MunichDoreen WilberIrena SzydłowskaEmma Gapchenko
 United States Poland Soviet Union
1976 MontrealLuann RyonValentyna KovpanZebiniso Rustamova
 United States Soviet Union Soviet Union
1980 MoscowKeto LosaberidzeNatalya ButuzovaPäivi Meriluoto
 Soviet Union Soviet Union Finland
1984 Los AngelesSeo Hyang-soonLi LingjuanKim Jin-ho
 South Korea China South Korea
1988 SeoulKim Soo-nyungWang Hee-kyungYun Young-sook
 South Korea South Korea South Korea
1992 BarcelonaCho Youn-jeongKim Soo-nyungNatalia Valeeva
 South Korea South Korea Unified Team
1996 AtlantaKim Kyung-wookHe YingOlena Sadovnycha
 South Korea China Ukraine
2000 SydneyYun Mi-jinKim Nam-soonKim Soo-nyung
 South Korea South Korea South Korea
2004 AthensPark Sung-hyunLee Sung-jinAlison Williamson
 South Korea South Korea Great Britain
2008 BeijingZhang JuanjuanPark Sung-hyunYun Ok-hee
 China South Korea South Korea
2012 LondonKi Bo-baeAída RománMariana Avitia
 South Korea Mexico Mexico
2016 RioChang Hye-jinLisa UnruhKi Bo-bae
 South Korea Germany South Korea
2020 Tokyo
2024

Men’s Team

GamesGoldSilverBronze
1988 Seoul South Korea (KOR) United States (USA) Great Britain (GBR)
Chun In-sooJay BarrsSteven Hallard
Lee Han-supRichard McKinneyRichard Priestman
Park Sung-sooDarrell PaceLeroy Watson
1992 Barcelona Spain (ESP) Finland (FIN) Great Britain (GBR)
Juan HolgadoIsmo FalckSteven Hallard
Alfonso MenéndezJari LipponenRichard Priestman
Antonio VázquezTomi PoikolainenSimon Terry
1996 Atlanta United States (USA) South Korea (KOR) Italy (ITA)
Justin HuishJang Yong-hoMatteo Bisiani
Butch JohnsonKim Bo-ramMichele Frangilli
Rod WhiteOh Kyo-moonAndrea Parenti
2000 Sydney South Korea (KOR) Italy (ITA) United States (USA)
Jang Yong-hoMatteo BisianiButch Johnson
Kim Chung-taeIlario Di BuòRod White
Oh Kyo-moonMichele FrangilliVic Wunderle
2004 Athens South Korea (KOR) Chinese Taipei (TPE) Ukraine (UKR)
Im Dong-hyunChen Szu-yuanDmytro Hrachov
Jang Yong-hoLiu Ming-huangViktor Ruban
Park Kyung-moWang Cheng-pangOleksandr Serdyuk
2008 Beijing South Korea (KOR) Italy (ITA) China (CHN)
Im Dong-hyunMauro NespoliJiang Lin
Lee Chang-hwanMarco GaliazzoLi Wenquan
Park Kyung-moIlario Di BuòXue Haifeng
2012 London Italy (ITA) United States (USA) South Korea (KOR)
Michele FrangilliBrady EllisonIm Dong-hyun
Marco GaliazzoJake KaminskiKim Bub-min
Mauro NespoliJacob WukieOh Jin-hyek
2016 Rio South Korea (KOR) United States (USA) Australia (AUS)
Ku Bon-chanBrady EllisonAlec Potts
Lee Seung-yunZach GarrettRyan Tyack
Kim Woo-jinJake KaminskiTaylor Worth
2020 Tokyo

Women’s Team

GamesGoldSilverBronze
1988 Seoul South Korea (KOR) Indonesia (INA) United States (USA)
Kim Soo-nyungLilies HandayaniDeborah Ochs
Wang Hee-kyungNurfitriyana SaimanDenise Parker
Yun Young-sookKusuma WardhaniMelanie Skillman
1992 Barcelona South Korea (KOR) China (CHN) Unified Team (EUN)
Cho Youn-jeongMa XiangjunLyudmila Arzhanikova
Kim Soo-nyungWang HongKhatuna Kvrivichvili
Lee Eun-kyungWang XiaozhuNatalia Valeeva
1996 Atlanta South Korea (KOR) Germany (GER) Poland (POL)
Kim Jo-sunBarbara MensingIwona Dzięcioł
Kim Kyung-wookCornelia PfohlKatarzyna Klata
Yoon Hye-youngSandra Wagner-SachseJoanna Nowicka
2000 Sydney South Korea (KOR) Ukraine (UKR) Germany (GER)
Kim Soo-nyungOlena SadovnychaBarbara Mensing
Kim Nam-soonNataliya BurdeynaCornelia Pfohl
Yun Mi-jinKateryna SerdyukSandra Wagner-Sachse
2004 Athens South Korea (KOR) China (CHN) Chinese Taipei (TPE)
Lee Sung-jinHe YingChen Li-ju
Park Sung-hyunLin SangWu Hui-ju
Yun Mi-jinZhang JuanjuanYuan Shu-chi
2008 Beijing South Korea (KOR) China (CHN) France (FRA)
Joo Hyun-jungChen LingVirginie Arnold
Park Sung-hyunGuo DanSophie Dodemont
Yun Ok-heeZhang JuanjuanBérengère Schuh
2012 London South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Choi Hyeon-juCheng MingRen Hayakawa
Ki Bo-baeFang YutingMiki Kanie
Lee Sung-jinXu JingKaori Kawanaka
2016 Rio South Korea (KOR) Russia (RUS) Chinese Taipei (TPE)
Chang Hye-jinTuyana DashidorzhievaLe Chien-ying
Choi Mi-sunKsenia PerovaLin Shih-chia
Ki Bo-baeInna StepanovaTan Ya-ting
2020 Tokyo

Mixed Events

GamesGoldSilverBronze
2020 Tokyo