Anadolu Efes S.K.

Anadolu Efes Spor Kulübü, İstanbul’da Anadolu Grubu’na bağlı Efes Pilsen bira markasının sponsorluğunda 1976 yılında Kadıköy Spor’un devralınmasıyla kurulmuş spor kulübü. Tuncay Özilhan başkanlığında, Pano Natof (Genel Kaptan), Berna Sirmen (Müdür), Talat Öztoprak (Yönetici) ve Faruk Akagün (Antrenör) İdari ve Teknik kadrosuyla ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır. Türkiye ve Avrupa kupalarında kazanmış olduğu başarılar ve yetiştirmiş olduğu basketbolcular ile spor kamuoyunun basketbola ilgi duymasını sağlamıştır.

1996 yılındaki Koraç Kupası şampiyonluğu ile Türk spor tarihinde Avrupa kupası kazanan ilk takım olmayı başararak kendine özel bir yer edinmiş olan kulüp, kuruluşundan günümüze yalnızca basketbol branşında erkek basketbol takımıyla faaliyetini sürdürmektedir. Takım idmanlarını 1982’de hizmete giren ve İstanbul Bahçelievler’de olan kendi tesisinde yapmaktadır. Maçlarını ise Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynamaktadır.

Kulüp, 17 Nisan 2010’da çıkarılan alkol ve tütün ürünlerinin sportif ve müzikal faaliyetlerde kullanılmasına ilişkin yasa gereği 29 Haziran 2011’de adını Anadolu Efes Spor Kulübü olarak değiştirmiştir. 2011-12 sezonundan itibaren Efes Pilsen kulübü artık sportif etkinliklerine Anadolu Efes Spor Kulübü adı altında devam etmektedir.

Lig ING Basketbol Süper Ligi
EuroLeague
Kuruluş 1976
Eski ad(lar)ı Kadıköy Spor
Efes Pilsen
Salon Sinan Erdem Spor Salonu
Renkler Lacivert-Beyaz-Kırmızı              
Ana sponsor Anadolu Efes
Sahibi Anadolu Efes
Başkan Tuncay Özilhan
Başantrenör Ergin Ataman
Kaptan Doğuş Balbay
Şampiyonluk 1 Koraç Kupası
15 Basketbol Süper Ligi
11 Türkiye Kupası
12 Cumhurbaşkanlığı Kupası
Resmî site anadoluefessporkulubu.org/

Başarıları

  • Koraç Kupası
    • Şampiyon (1): 1996
  • Türkiye Basketbol Ligi
    • Şampiyon (15): 1979, 1983, 1984, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2019, 2021
  • Türkiye Kupası
    • Şampiyon (12): 1994, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009, 2015, 2018, 2022
  • Cumhurbaşkanlığı Kupası
    • Şampiyon (12): 1986, 1992, 1993, 1996, 1998, 2000, 2006, 2009, 2010, 2015, 2018, 2019
  • Avrupa Kulüpler Kupası
    • İkincilik (1): 1993
  • EuroLeague
  • Suproleague
    • Üçüncülük (1): 2001

Takım Kadrosu

2018/2019 Takım Kadrosu2019/2020 Takım Kadrosu2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu 2022/2023 Takım Kadrosu
Güncelleme (01-10-2022)
Baş Antrenör : Ergin AtamanBaş Antrenör : Ergin AtamanBaş Antrenör : Ergin AtamanBaş Antrenör : Ergin AtamanBaş Antrenör : Ergin Ataman
Adrien Moerman (Fransa)Adrien Moerman (Fransa)Adrien Moerman (Fransa)Adrien Moerman (Fransa)
AS Monaco (Haziran 2022)
Amath Mbaye (Fransa)
Pınar Karşıyaka (Haziran 2022)
Ahmet Buğrahan TuncerAhmet Buğrahan TuncerAhmet Buğrahan TuncerAhmet Buğrahan TuncerAhmet Buğrahan Tuncer
BROCK WİLLİAM MOTUM (AUS)
Valencia Basket (July 2019)
Chris Singleton (ABD)
Barcelona (August 2019)
Chris Singleton (ABD)Chris Singleton (ABD)
Crvena Zvezda (15-07-2022)
Will Clyburn (ABD)
CSKA (07-06-2022)
Bryant Dunston (ABD)Bryant Dunston (ABD)Bryant Dunston (ABD)Bryant Dunston (ABD)Bryant Dunston (ABD)
Doğuş BalbayDoğuş BalbayDoğuş BalbayDoğuş BalbayDoğuş Balbay
James Anderson (ABD)James Anderson (ABD) James Anderson (ABD)James Anderson (ABD)
BC Murcia (18-06-2022)
Ante Zizic (Hırvatistan)
Maccabi Tel Aviv (22-06-2022)
JAMES METECAN BİRSEN
Pınar Karşıyaka (July 2019)
Alec Peters (ABD)
CSKA Moscow (July 2019) join
Baskonia (July 2020) left
Erten Gazi
Fordham Rams (August 2020)
Erten GaziErten Gazi
Krunoslav Simon (Hırvatistan)Krunoslav Simon (Hırvatistan) Krunoslav Simon (Hırvatistan)Krunoslav Simon (Hırvatistan)
Cedevita Junior (01-08-2022)
Egehan Arna
Beşiktaş (Temmuz 2022)
ONURALP BİTİM
Pınar Karşıyaka (July 2019)
Tolga Geçim
Banvit (July 2019)
Tolga GeçimTolga Geçim
Frutti Extra Bursaspor (07-01-2022)
Karahan Efeoğlu
Anadolu Efes Genç Takım (01-07-2022)
Rodrigue Beaubois (Fransa)Rodrigue Beaubois (Fransa) Rodrigue Beaubois (Fransa)Rodrigue Beaubois (Fransa)Rodrigue Beaubois (Fransa)
Sertaç ŞanlıSertaç ŞanlıSertaç Şanlı
Barcelona (Temmuz 2021)
Filip Petrusev (Sırbistan)
Mega Bemax (Temmuz 2021)
Crvena Zvezda (Haziran 2022)
Achille Polonara (İtalya)
F. Bahçe BEKO (Temmuz 2022)
Shane Larkin (ABD)Shane Larkin (ABD) Shane Larkin (ABD)Shane Larkin (ABD)Shane Larkin (ABD)
Tibor Pleiss (Almanya)Tibor Pleiss (Almanya)Tibor Pleiss (Almanya)Tibor Pleiss (Almanya)Tibor Pleiss (Almanya)
Vaisilie Micic (Sırbistan)Vaisilie Micic (Sırbistan)Vaisilie Micic (Sırbistan)Vaisilie Micic (Sırbistan)Vaisilie Micic (Sırbistan)
Yiğitcan SaybirYiğitcan SaybirYiğitcan SaybirYiğitcan Saybir
Bursaspor (17-06-2022)
Isaiah Taylor (ABD)
BC Murcia (01-11-2022)
Derrick Brown
Crvena Zvezda (January 2019)
Ömercan İlyasoğlu
Genç Takım
Ömercan İlyasoğlu
Genç Takım
Bursaspor (September 2020)
Kiralık
Ömercan İlyasoğluÖmercan İlyasoğlu
Mustafa Kurtuldum
Genç Takım
Merkezefendi Basketbol (September 2020)
Dzanan Musa (BIH)
Serbest Oyuncu (13 Ocak 2021)
Breogán (Ağustos 2021)
Elijah Bryant (ABD)
Milwaukee Bucks (Kasım 2021)
Elijah Bryant (ABD)
Tarık Sezgün
Genç Takım (Mayıs 2020)
İstanbul Basket (Şubat 2021)
Egemen Güven
Frutti Extra Bursaspor (07-01-2022)
Egemen Güven