Alpine skiing at the Youth Olympic Games

Boys’ events

Slalom

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckSandro Simonet (Switzerland)Dries van der Broecke (Belgium)Mathias Elmar Graf (Austria)
2016 LillehammerManuel Traninger (Austria)Filip Vennerström (Sweden)Odin Vassbotn Breivik (Norway)
2020 LausanneAdam Hofstedt (Sweden)Luc Roduit (Switzerland)Edoardo Saracco (Italy)
2024 Gangwon

Giant slalom

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckMarco Schwarz (Austria)Hannes Zingerle (Italy)Sandro Simonet (Switzerland)
2016 LillehammerRiver Radamus (United States)Yohei Koyama (Japan)Anton Grammel (Germany)
2020 LausannePhilip Hoffmann (Austria)Sandro Zurbrügg (Switzerland)Luc Roduit (Switzerland)
2024 Gangwon

Super-G

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckAdam Lamhamedi (Morocco)Fredrik Bauer (Sweden)Joan Verdu Sanchez (Andorra)
2016 LillehammerRiver Radamus (United States)Pietro Canzio (Italy)Manuel Traninger (Austria)
2020 LausanneAdam Hofstedt (Sweden)Rok Ažnoh (Slovenia)Luc Roduit (Switzerland)
2024 Gangwon

Alpine combined

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckMarco Schwarz (Austria)Miha Hrobat (Slovenia)Sandro Simonet (Switzerland)
2016 LillehammerRiver Radamus (United States)Manuel Traninger (Austria)Pietro Canzio (Italy)
2020 LausanneAuguste Aulnette (France)
Mikkel Remsøy (Norway)
Not awardedAdam Hofstedt
 Sweden
2024 Gangwon

Girls’ events

Slalom

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckPetra Vlhová (Slovakia)Roni Remme (Canada)Ekaterina Tkachenko (Russia)
2016 LillehammerAline Danioth (Switzerland)Ali Nullmeyer (Canada)Meta Hrovat (Slovenia)
2020 LausanneEmma Sahlin (Sweden)Lena Volken (Switzerland)Lara Klein (Germany)
2024 Gangwon

Giant slalom

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckClara Direz (France)Estelle Alphand (France)Jasmina Suter (Switzerland)
2016 LillehammerMélanie Meillard (Switzerland)Katrin Hirtl-Stanggassinger (Germany)Aline Danioth (Switzerland)
2020 LausanneAmélie Klopfenstein (Switzerland)Rosa Pohjolainen (Finland)Amanda Salzgeber (Austria)
2024 Gangwon

Super-G

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckEstelle Alphand (France)Nora Grieg Christensen (Norway)Christina Ager (Austria)
2016 LillehammerNadine Fest (Austria)Julia Scheib (Austria)Aline Danioth (Switzerland)
2020 LausanneAmélie Klopfenstein (Switzerland)Caitlin McFarlane (France)Noa Szollos (Israel)
2024 Gangwon

Alpine combined

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckMagdalena Fjällström (Sweden)Estelle Alphand (France)Adriana Jelinkova (Netherlands)
2016 LillehammerAline Danioth (Switzerland)Mélanie Meillard (Switzerland)Katrin Hirtl-Stanggassinger (Germany)
2020 LausanneAmanda Salzgeber (Austria)Noa Szollos (Israel)Amélie Klopfenstein (Switzerland)
2024 Gangwon

Mixed events

Parallel team event

GamesGoldSilverBronze
2012 InnsbruckAustria
Martina Rettenwender
Marco Schwarz
Christina Ager
Mathias Graf
Norway
Nora Grieg Christenen
Martin Fjeldberg
Mina Fuerst Holtmann
Marcus Monsen
France
Estelle Alphand
Victor Schuller
Clara Direz
Leny Herpin 
2016 LillehammerGermany
Lucia Rispler
Jonas Stockinger
Russia
Anastasiia Silanteva
Aleksey Konkov 
Finland
Riikka Honkanen
Sampo Kankkunen 
2020 LausanneFinland
Rosa Pohjolainen
Jaakko Tapanainen
Germany
Lara Klein
Max Geissler-Hauber
Austria
Amanda Salzgeber
Philip Hoffmann
2024 Gangwon