Al Hilal SFC

Al Hilal Saudi Football Club is a Saudi professional multi-sports club based in Riyadh. The football team plays in the Saudi Professional League.

Founded on 15 October 1957, it is one of four teams to have participated in all seasons of the Saudi Professional League since its establishment in 1976.

Al-Hilal newlogo.png
Full name Al-Hilal Saudi Football Club
Founded 15 October 1957; 63 years ago,
as Al-Olempy Club
Ground King Saud University Stadium
Capacity 25,000
President Fahad Bin Saad Bin Nafil Al Otaibi MEO
Manager Leonardo Jardim
League Pro League
2020–21 Pro League, Şampiyon
Website Club website

Honours

 

Saudi Arabian competitions Şampiyon İkinci
Professional League 1976–77*, 1978–79, 1984–85, 1985–86, 1987–88, 1989–90, 1995–96, 1997–98, 2001–02, 2004–05, 2007–08, 2009–10, 2010–11, 2016–17, 2017–18, 2019–20, 2020–21 1979–80, 1980–81, 1982–83, 1986–87, 1992–93, 1994–95, 1996–97, 2005–06, 2006–07, 2008–09, 2012–13, 2013–14, 2015–16, 2018–19
King Cup 1961, 1964, 1980, 1982, 1984, 1989, 2015, 2017, 2020,  1963, 1968, 1977, 1981, 1985, 1987, 2010, 2022,
Crown Prince Cup 1963–64, 1994–95, 1999–00, 2003, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2015–16  1956–57, 1998–99, 2013–14, 2014–15
Super Cup 2015, 2018, 2021, 2016, 2020
Federation Cup 1986–87, 1989–90, 1992–93, 1995–96, 1999–2000, 2004–05, 2005–06  1985–86, 2001–02, 2003–04, 2007–08, 2009–2010
Saudi Founder’s Cup 2000   

 

Asian competitions Şampiyon İkinci
AFC Champions League 1991, 2000, 2019, 2021 1986, 1987, 2014, 2017
Asian Cup Winners Cup 1997, 2002   
Asian Super Cup 1997, 2000 2002

 

Intercontinental Competition Şampiyon İkinci Üçüncü Dördüncü
FIFA Club World Cup       2019, 2021,
Afro-Asian Cup   1992    

 

Arabian competitions Şampiyon İkinci
Arab Club Champions Cup (2/2) 1994, 1995 1989, 2018–19
Arab Cup Winners’ Cup (1/0) 2000  
Arab Super Cup (1/2) 2001 1992, 1995 
Gulf Club Champions Cup (2/3) 1986, 1998 1987, 1992, 2000 

 

Interfederations competition Şampiyon İkinci
Saudi-Egyptian Super Cup (King of Saudi Arabia Cup) (1/0) 2001  
Saudi-Egyptian Super Cup (President of Egypt Cup) (0/1)   2018

Takım Kadrosu

2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu
Güncelleme (07-02-2022)
Manager : Razvan Lucescu
Karşılıklı Anlaşma (15 February 2021)
Manager : Rogerio Micale
Kovulma (02 Mayıs 2021)
Manager : Leonardo Jardim
Manager : Leonardo Jardim
Karşılıklı Anlaşma (13-02-2022)
Manager : Ramon Diaz
(14-02-2022-devam)
Abdullah Al-Mayouf (Kaleci)Abdullah Al-Mayouf (Kaleci)
Nawaf Al-Ghamdi (Kaleci)Nawaf Al-Ghamdi (Kaleci)
Al-Shoulla (Ağustos 2021)
Kiralık
Habib Al-Wotayan (Kaleci)Habib Al-Wotayan (Kaleci)
Al-Hazem (30-01-2022)
Kiralık
Abdullah Al-Jadaani (Kaleci)Abdullah Al-Jadaani (Kaleci)
Abdullah Al-Bishi (Kaleci)
Al-Sahel (Nisan 2021)
Mohammed Al-Waked (Kaleci)
Al-Qadsiah (Haziran 2021)
Al Jabalain (29-01-2022)
Mohammed Al-Owais (Kaleci)
Al Ahl (30-01-2022)
Mohammed Al-BreikMohammed Al-Breik
Ali Al BulaihiAli Al Bulaihi
Gustavo Cuéllar (Kolombiya)Gustavo Cuéllar (Kolombiya)
Salman Al-Faraj Salman Al-Faraj 
Abdullah OtayfAbdullah Otayf
Sebastian Giovinco (İtalya)
Serbest (Ağustos 2021)
Matheus Pereira (Brezilya)
West Bromwich Albion (Ağustos 2021)
Luciano Vietto (Arjantin)Luciano Vietto (Arjantin)
Al Shabab (29-01-2022)
Kiralık
Saleh Al-ShehriSaleh Al-Shehri
Yasser Al-ShahraniYasser Al-Shahrani
Nasser Al-DawsariNasser Al-Dawsari
Bafétimbi Gomis (France)Bafétimbi Gomis (France)
G. Saray (02-02-2022)
André Carrillo (Peru)André Carrillo (Peru)
Jang Hyun-soo (Güney Kore)Jang Hyun-soo (Güney Kore)
Amiri KurdiAmiri Kurdi
Serbest (13-01-2022)
Madallah Al-OlayanMadallah Al-Olayan
Al-İttihad (22-01-2022)
Fawaz Al-ToraisFawaz Al-Torais
Al-Fayha (Ağustos 2021)
Kiralık
Hattan Bahebri
Al-Shabab (Ağustos 2021)
Moussa Marega (Mali)
FC Porto (Temmuz 2021)
Mohamed KannoMohamed Kanno
Salem Al-DawsariSalem Al-Dawsari
Muteb Al-MufarrijMuteb Al-Mufarrij
Turki Al-MutairiTurki Al-Mutairi
Al-Khoiood (04-01-2022)
Kiralık
Mansor Al-BesheMansor Al-Beshe
Hamad Al-AbdanHamad Al-Abdan
Al-Hazem (Ağustos 2021)
Kiralık
Mohammed JahfaliMohammed Jahfali
Omar Kharbin (Syria)
Al-Wahda SC (January 2021)
Khalifah Al-Dawsari
Al-Qadsiah (Ağustos 2021)
Al-Fateh (30-01-2022) Kiralık
Abdullah Al-Hamdan
Al Shabab (February 2021)
Abdullah Al-Hamdan
Hamad Al-Yami
Al-Qadsiah (Temmuz 2021)
Abdulrahman Al-Obaid
Al-Nassr (09-01-2022)
Saud Abdulhamid
Al-Ittihad (22-01-2022)
Abdulellah Al-Malki
Al-Ittihad (22-01-2022)
Michael (Brezilya)
Flamengo (28-01-2022)
Odion Ighalo (Nijerya)
Al Shabab (29-01-2022)