Akdeniz Oyunları

Akdeniz Oyunları, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (CIJM) tarafından düzenlenen çok sporlu bir etkinliktir. Afrika, Asya ve Avrupa'da Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerden sporcular arasında dört yılda bir düzenlenmektedir. İlk Akdeniz Oyunları 1951'de Mısır'ın İskenderiye kentinde yapılırken, sonraki oyunların 2022'de Cezayir'in Oran kentinde yapılması planlanıyor.
Mediterranean games logo.gif

Oyunlar resmi logo
İlk Etkinlik 1951 Akdeniz Oyunları / Alexandria, Mısır
Her 4 yılda bir
Son Etkinlik 2022 Akdeniz Oyunları / Oran, Cezayir
Gelecek Etkinlik 2026 Akdeniz Oyunları / Taranto, İtalya
Amaç Akdeniz kıyısındaki ülkeler için çoklu spor etkinliği
Başkan Davide Tizzano
Website cijm.org

Katılan Ülkeler

Afrika– Cezayir
– Mısır
– Libta
– Yunus
– Fas
Asya– Lübnan
– Suriye
Avrupa– Arnavutluk
– Andorra
– Bosna Hersek
– Hırvatistan
– Fransa
– İtalya
– İspanya
– Karadağ
– Kıbrıs
– Kosova
– Kuzey Makedonya
– Malta
– Monaco
– Portekiz
– San Marino
– Sırbistan
– Slovenya
– Türkiye
– Yunanistan

Oyunlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAçılışı Yapan ŞahısKatılımcı
Ülke
Sayısı
Katılımcı
Sporcu
Sayısı
SporKategoriMadalya Tablosu
1951Alexandria, MısırFarouk I107341491
1955Barcelona, İspanyaFrancisco Franco10113520102
1959Beirut, LübnanFuad Chehab1179217106
1963Naples, İtalyaAntonio Segni1310571793
1967Tunis, TunusHabib Bourguiba1212111493
1971İzmir, TürkiyeCevdet Sunay14123518137
1975Algiers, CezayirHouari Boumédiène15209519160
1979Split, YugoslavyaJosip Broz Tito14200926192
1983Casablanca, FasHassan II16184520162
1987Latakia, SuriyeHafez al-Assad18152919162
1991Athens, YunanistanKonstantinos Karamanlis18217624217
1993Languedoc-Roussillon, FransaFrançois Mitterrand20199424217
1997Bari, İtalyaOscar Luigi Scalfaro21219527234
2001Tunis, TunusZine El Abidine Ben Ali23200223230
2005Almería, İspanyaJuan Carlos I21213427258
2009Pescara, İtalyaRenato Schifani23218328244
2013Mersin, TürkiyeRecep Tayyip Erdoğan24199427264
2018Tarragona, İspanyaFelipe VI26265628246
2022Oran, CezayirAbdelmadjid Tebboune2624244
2026Taranto, İtalya

Sporlar

Atlama (1951-devam)Futbol (1951-devam)Okçuluk (1971-devam)
Atletizm (1951-devam)Güreş (1951-devam)Plaj Voleybolu (2005-devam)
AtıcılıkGolf (1983-devam)Ragbi (1955-devam)
Badminton (2013-devam)Halter (1951-devam)Roller Hokey (1955-devam)
Basketbol (1951-devam)Hentbol (1967-devam)Sutopu (1951-devam)
Binicilik (1955-devam)Jimnastik (1951-devam)Su Kayağı (2009-devam)
Bisiklet (1955-devam)Judo (1971-devam)Tekvando (2013-devam)
Bocce (1997-devam)Kano (1979-devam)Tenis (1963-devam)
Boks (1951-devam)Karate (1993-devam)Voleybol (1959-devam)
Çim Hokeyi (1955-devam)Kürek (1951-devam)Yelken (1955-devam)
Eskrim (1951-devam)Masa Tenisi (1971-devam)Yüzme (1951-devam)

Genel Madalya Tablosu

SıraTakımAltınGümüşBronzToplam
1İtalya8767406872303
2Fransa6315765331740
3Türkiye339243278860
4İspanya3294495441322
5Yugoslavya199177182558
6Yunanistan192247339778
7Mısır142194231567
8Tunus8393146322
9Fas697799245
10Cezayir6759115240
11Hırvatistan516269182
12Slovanya495690195
13Sırbistan495375177
14Suriye283976143
15Birleşik Arap Emirlikleri23213074
16Kıbrıs14191851
17Lübnan10234275
18Arnavutluk9181845
19Bosna Hersek481931
20San Marino39517
21Portekiz381324
22Karadağ35816
23Kosovo3104
24Kuzey Makedonya22711
25Libya211316
26Malta1348
27Monaco0314
Toplam2686268630238395