AfroBasket 2021

AfroBasket 2021, Afrika'nın erkekler basketbol kıta şampiyonası olan AfroBasket'in 30.'su olacak. Turnuvaya Ruanda ev sahipliği yapacak. Başlangıçta 17 ve 29 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında yapılması planlanmıştı, ancak COVID-19 salgını nedeniyle bir hafta geriye, 24 Ağustos - 5 Eylül 2021'e ertelendi.
FIBA AfroBasket 2021 logo.png
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Rwanda
Şehir Kigali
Tarih 24 Ağustos – 5 Eylül
Takım Sayısı 16
Salon 1
Final sıralaması
Şampiyon Tunus (3. zaferi)
İkinci Fildişi Sahilleri
Üçüncü Senegal
Dördüncü Cape Verde
Turnuva İstatistiği
Sayı Kralı Gorgui Dieng
(20.0 maçbaşı)

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Cape Verde321225-2155Çeyrek Final
2Rwanda321227-2185Eleme Turu
2Angola312212-2064Eleme Turu
3DR Kongo312196-2214
24-08-2021Kigali Arena, KigaliRwanda82-68DR Kongo
24-08-2021Kigali Arena, KigaliAngola71-77Cape Verde
26-08-2021Kigali Arena, KigaliCape Verde66-70DR Kongo
26-08-2021Kigali Arena, KigaliAngola68-71Rwanda
28-08-2021Kigali Arena, KigaliDR Kongo58-73Angola
28-08-2021Kigali Arena, KigaliRwanda74-82Cape Verde

B Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Tunus330237-1786Çeyrek Final
2Mısır312231-2294Eleme Turu
2Gine312192-2214Eleme Turu
3Merkez Afrika Cumhuriyeti312168-2004
24-08-2021Kigali Arena, KigaliTunus82-46Gine
24-08-2021Kigali Arena, KigaliMerkez Afrika Cumhuriyeti56-72Mısır
26-08-2021Kigali Arena, KigaliGine60-61Merkez Afrika Cumhuriyeti
26-08-2021Kigali Arena, KigaliMısır81-87Tunus
28-08-2021Kigali Arena, KigaliMısır78-86Gine
28-08-2021Kigali Arena, KigaliTunus68-51Merkez Afrika Cumhuriyeti

C Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Fildişi Sahilleri330255-2056Çeyrek Final
2Nijerya321220-2055Eleme Turu
2Kenya312197-2254Eleme Turu
3Mali303206-2433
25-08-2021Kigali Arena, KigaliNijerya81-73Mali
25-08-2021Kigali Arena, KigaliFildişi Sahilleri88-70Kenya
27-08-2021Kigali Arena, KigaliKenya55-71Nijerya
27-08-2021Kigali Arena, KigaliMali67-90Fildişi Sahilleri
29-08-2021Kigali Arena, KigaliKenya72-66Mali
29-08-2021Kigali Arena, KigaliNijerya68-77Fildişi Sahilleri

D Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Senegal330295-1956Çeyrek Final
2Güney Sudan311183-1905Eleme Turu
2Uganda311221-2474Eleme Turu
3Kamerun303131-1983
25-08-2021Kigali Arena, KigaliKamerun0-20Güney Sudan
25-08-2021Kigali Arena, KigaliSenegal93-55Uganda
27-08-2021Kigali Arena, KigaliUganda80-66Kamerun
27-08-2021Kigali Arena, KigaliGüney Sudan75-104Senegal
29-08-2021Kigali Arena, KigaliGüney Sudan88-86Uganda
29-08-2021Kigali Arena, KigaliSenegal98-65Kamerun

Eleme Aşaması

Round 1/16

30-08-2021Kigali Arena, KigaliMısır62-70Angola
30-08-2021Kigali Arena, KigaliRwanda68-72Gine
31-08-2021Kigali Arena, KigaliNijerya68-80Uganda
31-08-2021Kigali Arena, KigaliGüney Sudan60-58Kenya

Çeyrek Final

01-09-2021Kigali Arena, KigaliSenegal79-74Angola
01-09-2021Kigali Arena, KigaliFildişi Sahilleri98-50Gine
02-09-2021Kigali Arena, KigaliCape Verde79-71Uganda
02-09-2021Kigali Arena, KigaliTunus80-65Güney Sudan

Yarı Final

04-09-2021Kigali Arena, KigaliCape Verde65-75Tunus
04-09-2021Kigali Arena, KigaliFildişi Sahilleri75-65Senegal

03/04 Maçı

05-09-2021Kigali Arena, KigaliSenegal86-73Cape Verde

Final

05-09-2021Kigali Arena, KigaliFildişi Sahilleri75-78Tunus

Final Sıralaması

SıraTakım
1st place, gold medalist(s)Tunus
2nd place, silver medalist(s)Fildişi Sahilleri
3rd place, bronze medalist(s)Senegal
4Cape Verde
5Güney Sudan
6Angola
7Uganda
8Gine
9Nijerya
10Rwanda
11Mısır
12Kenya
13DR Kongo
14Merkez Afrika Cumhuriyeti
15Mali
16Kamerun
Tunus (3.zaferi)
Oussama Marnaoui, Achref Gannouni, Omar Abada, Ziyed Chennoufi, Mourad El Mabrouk, Mokhtar Ghyaza, Makrem Ben Romdhane, Amrou Bouallegue, Michael Roll, Ahmed Addami, Radhouane Slimane, Salah Mejri
Baş Antrenör : Dirk Bauermann
20172023

AfroBasket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.