AFC Ajax

Amsterdamsche Football Club Ajax, AFC Ajax, Ajax Amsterdam veya sadece Ajax olarak da bilinir, Amsterdam merkezli ve Hollanda futbolunun en üst seviyesi olan Eredivisie'de oynayan Hollandalı profesyonel bir futbol kulübüdür. Tarihsel olarak, Ajax (adını efsanevi Yunan kahramanından almıştır), 36 Eredivisie şampiyonluğu ve 20 KNVB Kupası ile Hollanda'nın en başarılı kulübüdür. Lig'in kurulduğu 1956 yılından bu yana sürekli olarak Eredivisie'de oynuyor ve Feyenoord ve PSV Eindhoven ile birlikte ülkenin bu rekabeti domine eden "üç büyük" kulübünden biri.

Ajax, 20. yüzyılda dünyanın en başarılı kulüplerinden biriydi. IFFHS'ye göre, Ajax 20. yüzyılın en başarılı yedinci Avrupa kulübü ve 1992'de Dünya Kulüplerde Yılın Takımıydı. Alman dergisi Kicker'a göre Ajax, 20. yüzyılın en başarılı ikinci Avrupa kulübüydü. Kulüp, Avrupa Kupası'nı sürdürme ve birden fazla kazanan rozeti takma hakkını kazanan beş takımdan biridir; 1971-1973'te art arda kazandılar. 1972'de Eredivisie, KNVB Kupası ve Avrupa Kupası'nı kazanarak kıta tizini tamamladılar. Ayrıca 1972'de Rangers'a (1973'te oynanan) karşı düzenlenen Avrupa Süper Kupası'nı (UEFA tarafından değil) ilk kez kazandılar. Ajax'ın son uluslararası kupaları, finalde Milan'ı yendikleri 1995 Kıtalararası Kupa, 1995 UEFA Süper Kupası ve 1995 Şampiyonlar Ligi'ydi; 1996 Şampiyonlar Ligi finalini penaltılarla Juventus'a kaybettiler. 1995 yılında Ajax, World Soccer dergisi tarafından Yılın Dünya Takımı seçildi.
Tam Adı Amsterdamsche Football Club Ajax
Takma Adı de Godenzonen (Sons of the Gods), de Joden (the Jews), Lucky Ajax
Kuruluş 18 Mart 1900
Stadyum Johan Cruyff Arena
Kapasite 55,865
Sahibi AFC Ajax N.V. (Euronext Amsterdam: AJAX )
CEO Edwin van der Sar
Head coach Alfred Schreuder
Manager Eredivisie
2021–22 Eredivisie, Şampiyon
Website Club website

Başarıları

  • Eredivisie :
Şampiyon (36) : 1917–18, 1918–19, 1930–31, 1931–32, 1933–34, 1936–37, 1938–39, 1946–47, 1956–57, 1959–60, 1965–66, 1966–67, 1967–68, 1969–70, 1971–72, 1972–73, 1976–77, 1978–79, 1979–80, 1981–82, 1982–83, 1984–85, 1989–90, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1997–98, 2001–02, 2003–04, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2018–19, 2020–21, 2021–22
  • KNVB Cup
Şampiyon (20) : 1916–17, 1942–43, 1960–61, 1966–67, 1969–70, 1970–71, 1971–72, 1978–79, 1982–83, 1985–86, 1986–87, 1992–93, 1997–98, 1998–99, 2001–02, 2005–06, 2006–07, 2009–10, 2018–19, 2020–21
  • Johan Cruyff Shield
Şampiyon (9) : 1993, 1994, 1995, 2002, 2005, 2006, 2007, 2013, 2019
  • European Cup / UEFA Champions League :
Şampiyon (4) : 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1994–95
  • European Cup Winners’ Cup :
Şampiyon (1) : 1986–87
  • UEFA Cup (1):
Şampiyon (1) : 1991–92
  • Intercontinental Cup :
Şampiyon (1) : 1972, 1995

Takım Kadrosu

2022-2023 Takım Kadrosu
Güncelleme (30-01-2023)
Manager : Alfred Schreuder
Kovuldu (26-01-2023)
Manager : John Heitinga (Geçici)
(27-01-2023/devam)
Maarten Stekelenburg (Kaleci)
Jay Gorter (Kaleci)
Remko Pasveer (Kaleci)
Calvin Bassey (Nijerya)
Edson Álvarez (Meksika)
Owen Wijndal
Davy Klaassen
Steven Bergwijn
Kenneth Taylor
Brian Brobbey
Dušan Tadić
Antony (Brezilya)
Manchester United (29-08-2022)
Sean Klaiber (Surinam)
Utrecht (28-08-2022)
Ahmetcan Kaplan (Türkiye)
Devyne Rensch
Lorenzo Lucca (İtalya)
Pisa (04-08-2022/30-06-2023)
Kiralık
Jorge Sánchez (Meksika)
Mohammed Kudus (Gana)
Steven Berghuis
Youri Regeer
Mohamed Ihattaren
Juventus (01-08-2022/30-06-2023)
Kiralık
Lisandro Magallán (Arjantin)
Elche (04-01-2023)
Daley Blind
Bayern München (31-12-2022)
Naci Ünüvar
Trabzonspor (30-08-2022)
Kiralık
Francisco Conceição (Portekiz)
Kik Pierie
Excelsior (01-01-2023)
Kiralık
Patrickson Delgado (Ekvator)
Independiente del Valle (30-01-2022/30-06-2023)
Kiralık
Victor Jensen (Danimarka)
Rosenborg (01-03-2022/31-12-2022) Kiralık
Kiralık Döndü (31-12-2022)
Max de Waal
ADO Den Haag
(01-07-2022/30-06-2023) Kiralık
Anass Salah-Eddine
FC Twente (01-08-2022/30-06-2023)
Kiralık
Mohamed Daramy (Danimarka)
FC Copenhagen (03-08-2022/30-06-2023)
Kiralık
Lucas Ocampos (Arjantin)
Sevilla (31-08-2022) Kiralık
Kiralık döndü (17-01-2023)
Florian Grillitsch (Avusturya)
Hoffenheim (01-09-2022)
Geronimo Rulli (Arjantin)
Villareal (06-01-2023)