Adanaspor A.Ş.

Adanaspor, Amatör olarak 4 Nisan 1932 tarihinde kurulmuş olup 23 Ocak 1954 tarihinde Mehmet Şanlıtürk, Mehmet Eroğlu, Mustafa Bekbaş, Ali Gedikbaş, Ahmet Kavrakoğlu, Musa Çaldağ, Nevzat Ağaoğlu, Cumali Aslankeser, Selim Zeper ve İsmail Kaplakaslan tarafından sarı lacivert renklerle profesyonel faaliyetlerine başladı. 1964 yılında sarı lacivert renkler bırakılıp yerine hâlen kullanımda olan turuncu beyaz renkler seçildi. 1966 yılında Akınspor ve Torosspor’u da bünyesine kattı.

Adanaspor logo.png
Tam ad Adanaspor A.Ş.
Takma ad Toros Kaplanları
Renkler Arancione e Bianco.svg Turuncu-Beyaz
Kuruluş 23 Ocak 1954
Stadyum 5 Ocak Fatih Terim Stadyumu
(Kapasite: 16.095)
Başkan Bayram Akgül
Teknik direktör Eyüp Arın
Lig 1. Lig
2019-20 1. Lig, 17.
Resmî site adanaspor.com.tr

Başarıları

  • TFF Süper Ligi
    • İkincilik (1): 1980–81
    • Üçüncülük (1): 1975–76
  • TFF 1. Lig
    • Şampiyonluk (3):1970–71, 1987–88, 2015–16 
  • TFF 2. Lig
    • İkincilik (1): 2007–08
  • TFF 3. Lig
    • Şampiyonluk (1): 2006–07

Takım Kadrosu

2018-2019 Takım Kadrosu2019-2020 Takım Kadrosu2020-2021 Takım Kadrosu
(Güncelleme 02-02-2021)
Manager : Cihat Arslan
(22 EYL 18) İstifa.
Manager : Coşkun Demirbaka
15 Şubat 2019) İstifa.
Manager : Eyüp Arın
(Sözleşme Sonu)
Manager : Levent Eriş
08-10-2019 Kovuldu
Manager : Engin İpekoğlu
Karşılıklı Anlaşma (28-01-2020)
Manager : Eyüp Arın
İstifa (27-02-2020)
Manager : Coşkun Demirbakan
(Sözleşme Sonu)
Manager : Fatih Akyel
Kovuldu (25-09-2020)
Manager : Yunus Murat Ceylan
Karşılıklı Anlaşma (25-01-2021)
Manager : Emrah Bayraktar
Karşılıklı Anlaşma (25-01-2021)
Manager : Eyüp Arın
Goran Karacic (Bosna Hersek) (Kaleci)Goran Karacic (Bosna Hersek) (Kaleci)Goran Karacic (Bosna Hersek) (Kaleci)
ÖZER ENES SOYLU (Kaleci) Özer Enes Soylu (Kaleci)
Osmaniye FK (August 2020)
Yaşar Memişoğullarından (Kaleci)
İskenderun FK (August 2020)
Hayrullah Mert Akyüz (Kaleci)
Sivas Bld. (Temmuz 2019)
İsa Doğan (Kaleci)
TSG 1899 Hoffenheim (Temmuz 2019)
Burak Çapkınoğlu (Goalkeeper)
G. Birliği (Kaleci2020)
İRFAN CAN EĞRİBAYAT (Kaleci) İRFAN CAN EĞRİBAYAT (Kaleci)
Göztepe (August 2020)
ABDÜLKADİR ÖZDEMİRABDÜLKADİR ÖZDEMİR
Hekimoğlu (January 2020)
Isaac Donkor (Ghana)
SK Sturm Graz (September 2020)
AHMET DERELİAHMET DERELİ
Altınordu (August 2020)
Tevfik Altındağ
Adana Demir (September 2020)
Ankaraspor (Ocak 2021)
ANDAÇ GÜLERYÜZ
Berliner AK (July 2019)
Hakan Cinemre
Göztepe (January 2020)
Hakan Cinemre
BUMBA CLAUDİU VASİLE
Kisvarda (Temmuz 2019)
Evren Korkmaz
VV Venlo (January 2020)
Evren Korkmaz
DOĞANAY KILIÇ
Göztepe (Temmuz 2019)
Mehmet Sedef
Ümraniyespor (January 2020)
Çorum FK (October 2020)
Ömer Çiçek
68 Aksaray Belediye (August 2020)
EMRE CAN COŞKUN
Z.Kömürspor (Temmuz 2019)
Celil Yüksel
G.Saray (January 2020)
Celil Yüksel
Enes Yasin AkyolEnes Yasin AkyolEnes Yasin Akyol
Eren KeleşEren KeleşEren Keleş
FAMOUSSA KONE
Göztepe (Temmuz 2019)
Amidou Diop
Kristiansund (January 2020)
Kristiansund BK (June 2020) left.
Ahmet Bahçıvan
Karacabey Bld. (June 2020)
Serik Belediye (Ocak 2021) Kiralık
GÖKHAN SAZDAĞI
Boluspor (Temmuz 2019)
Giorgi Arabidze (Georgia)
CD Nacional (July 2019)
CD Nacional (August 2019)
Furkan Şeker
Hatayspor (August 2020)
GÖKSU ALHAS
Eyüpspor (Temmuz 2019)
OKAN ADİL KURT
SC Fırtuna Köln (Temmuz 2019)
Chemnitzer (August 2020)
Hıfsullah İsmail Erdoğan
Bayrampaşa SK (August 2020)
HAKAN BARIŞHAKAN BARIŞ
Manisa FK (August 2020)
Ismaeel Rayan (Israel)
Ironi Kiryat Shmona (September 2020)
Serbest (Ocak 2021)
KENAN KARIŞIK
Bayrampaşa (Temmuz 2019)
Mustafa Samican Keskin
Boluspor (January 2020)
Mustafa Samican Keskin
Şanlıurfaspor (Ekim 2020)
ONUR AKBAY
Bandırmaspor (Temmuz 2019)
Savaş Polat
Konyaspor (January 2020)
Konyaspor (July 2020)
Ozan Papaker
Pendkispor (August 2020)
24 Erzincanspor (Ocak 2021)
ÖZKAN TAŞTEMURÖZKAN TAŞTEMUR
Sakaryaspor (August 2020)
Ognjen Ozegoviç (BIH)
Darmstadt 98 (September 2020)
Renan Souza Diniz (Brazil)Renan Souza Diniz (Brazil)Renan Souza Diniz (Brazil)
Serbest (Ocak 2021)
ROBERT FECZESİN
Ujpest FC (Temmuz 2019)
Mbilla Etame
Ankaraspor (October 2020)
Ahmethan Köse
Samsunspor (Ocak 2021)
Kiralık
Ronei Gleison Rodrigues (Brazil)Ronei Gleison Rodrigues (Brazil)Ronei Gleison Rodrigues (Brazil)
Serbest (Ocak 2021)
SERBAY CAN
Osmaniye (Ocak 2019) Satıldı.
Utku Şen
Luneburger HK (Temmuz 2019)
Vanspor FK (August 2020)
Sefa Anük
Gaziantep FK (September 2020)
Ceyhanspor (Ekim 2020) Kiralık
Şahin BerkŞahin Berk
Serbest (Eylül 2020)
Ergin Keleş
Altay SK (October 2020)
BERKAN YILDIRIM
Giresunspor (Ocak 2019) Satıldı.
Mustafa Gökay Eğer
Zonguldak Kömür (January 2020)
(Free agent (August 2020)
Melih Kaya İşdil
Adanaspor U-19
RENAN FOGUİNHO
Giresunspor (Ocak 2019) Satıldı.
İbrahim Aksu
Adanaspor U-19
İbrahim Aksu
VELİ KIZILKAYAVELİ KIZILKAYA
Tuzlaspor (January 2020)
Cenk Alptekin
F.Bahçe U19 (September 2020)
OĞUZHAN AYNAOĞLU
Altay (Ocak 2019) Satıldı.
EMEKA FRIDAY EZE
SK Sturm Graz (July 2019)
SK Sturm Graz (July 2020)
Adoplhe Belem (Burkina Faso)
Floridsdorfer AC (September 2020)
Moussa Bagayoko (Mali)
Elazığspor (Ocak 2019) Alındı.
Moussa Bagayoko (Mali)Moussa Bagayoko (Mali)
FC Ashdod (Ekim 2020)
FURKAN ÖZÇAL
Osmanlıspor (Ocak 2019) Alındı.
Serbest (Temmuz 2019) Ayrıldı.
Canberk Dilaver
Free Agent (January 2020)
Canberk Dilaver
ANIL TAŞDEMİR
F.K.Gümrük (Ocak 2019)
Balıkesirspor (July 2019) Left
Serhat Tunç
Altyapı
Batman Petrol (January 2020) Kiralık
Serhat Tunç
İhsan Uğur Göktaş
Payasspor (Ocak 2019) Alındı.
İhsan Uğur Göktaşİhsan Uğur Göktaş
Şanlıurfaspor (Ekim 2020)
Mustafa Saltuk Ceviz
Adanaspor U-19
Mustafa Saltuk Ceviz
Uğurcan Yazğılı
Kasımpaşa (Ocak 2020)
Uğurcan Yazğılı
Umut Sözen
Sakaryaspor (Ocak 2020)
Umut Sözen
Hüseyin Çolak
Ümraniyespor (Ocak 2021)
Atalay Babacan
G. Saray (Ekim 2020)
Kiralık
Berkan Fırat
Schalke 04 II (Ekim 2020)
Franck Eric Embe Hessemb (Kamerun)
Smart Sports (Ekim 2020)
Muhammer Ömer Çakı
F. Bahçe (Ekim 2020)
Emirhan Uzun
1928 Bucaspor (Ocak 2021)
Fıratcan Üzüm
Trabzonspor (Ocak 2021)
Harun Kaya
Beşiktaş U-19 (Ocak 2021)
Papa Mustapha Daniel (Nijerya)
Serbest (Ocak 2021)
Serdar Özkan
Serbest (Ocak 2021)
Iko Seth (Nijerya)
Serbest (Ocak 2021)

Top Scorers 2019/2020

Players1.
League
Cup
Emeka Friday Eze51
Eren Keleş3
Veli Kızılkaya2
Utku Şen11
Giorgi Arabidze 11
Renan Diniz1
Özgür Özdemir1
Ahmet Dereli23
Roni31
Hakan Barış3
Enes Yasin Akyol1
Mbilla Etame3
Hakan Cinemre1
Evren Korkmaz1
Celil Yüksel1
Own Goals2