NCAA Division I Kadınlar Basketbol Turnuvası, kadınlar için yıllık bir kolej basketbol turnuvasıdır. Her Mart ayında düzenlenen Kadınlar Şampiyonası 1981-82 sezonunda açıldı. NCAA turnuvasının öncesinde, 1972'den 1982'ye kadar her yıl düzenlenen AIAW Kadınlar Basketbol Turnuvası vardı. Kadınlar için Üniversitelerarası Atletizm Derneği (AIAW), kadınların üniversite sporlarının tek yönetimi için. AIAW, yerleşik şampiyonluk programını aynı 12 (ve diğer) spor dallarında yürütmeye devam etti; ancak, bir yıllık ikili kadın şampiyonasından sonra, NCAA galip gelirken, AIAW dağıldı.

Kadınlar 1. Lig Şampiyonasına katılım ve ilgi yıllar içinde, özellikle de son şampiyonluk maçının Pazartesi erkekler şampiyonluk maçının ardından Salı gününe taşındığı 2003'ten 2016'ya kadar arttı.[1] Kadınlar şampiyonluk maçı, 2017'den beri kolej basketbol sezonunun sondan bir önceki genel maçıdır. 1982'den 1990'a, 1996'dan 2002'ye, 2017'den 2019'a ve 2021'den beri, Kadınlar Final Four genellikle Erkekler Final Four'dan önceki Cuma günü oynanır. erkekler turnuvanın son Cumartesi günü oynamadan saatler önce. Final genellikle Erkekler Final Four'u takip eden Pazar öğleden sonra oynanırdı; 2017'den 2019'a ve 2021'den beri Pazar akşamı oynanmaktadır.

Women's NCAA Division I basketball champions

Şampiyonluk
Connecticut11
Tennessee8
Stanford3
Baylor3
Louisiana Tech2
Notre Dame2
South Carolina2
USC2
Maryland1
North Carolina1
Old Dominion1
Purdue1
Texas1
Texas A&M1
Texas Tech1
SeneEv Sahibi Şehir, EyaletKazanan Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Final MVP)
Finalist
1982Norfolk Scope (Norfolk, Virginia)Louisiana Tech
Sonja Hogg
76–62Cheyney State
1983Norfolk Scope (Norfolk, Virginia)USC
Linda Sharp
69–67Louisiana Tech
1984Pauley Pavilion (Los Angeles, California)USC
Linda Sharp
72–61Tennessee
1985Frank Erwin Center (Austin, Texas)Old Dominion
Marianne Stanley
70–65Georgia
1986Rupp Arena (Lexington, Kentucky)Texas
Jody Conradt
97–81USC
1987Frank Erwin Center (Austin, Texas)Tennessee
Pat Summitt
67–44Louisiana Tech
1988Tacoma Dome (Tacoma, Washington)Louisiana Tech
Leon Barmore
56–54Auburn
1989Tacoma Dome (Tacoma, Washington)Tennessee
Pat Summitt
76–60Auburn
1990Thompson–Boling Arena (Knoxville, Tennessee)Stanford
Tara VanDerveer
88–81Auburn
1991Lakefront Arena (New Orleans, Louisiana)Tennessee
Pat Summitt
70–67 (OT)Virginia
1992Los Angeles Memorial Sports Arena (Los Angeles, California)Stanford
Tara VanDerveer
78–62Western Kentucky
1993Omni Coliseum (Atlanta, Georgia)Texas Tech
Marsha Sharp
84–82Ohio State
1994Richmond Coliseum (Richmond, Virginia)North Carolina
Sylvia Hatchell
60–59Louisiana Tech
1995Target Center (Minneapolis, Minnesota)Connecticut
Geno Auriemma
70–64Tennessee
1996Charlotte Coliseum (Charlotte, North Carolina)Tennessee
Pat Summitt
83–65Georgia
1997Riverfront Coliseum (Cincinnati, Ohio)Tennessee
Pat Summitt
68–59Old Dominion
1998Kemper Arena (Kansas City, Missouri)Tennessee
Pat Summitt
93–75Louisiana Tech
1999San Jose Arena (San Jose, California)Purdue
Carolyn Peck
62–45Duke
2000First Union Center (Philadelphia, Pennsylvania)Connecticut
Geno Auriemma
71–52Tennessee
2001Savvis Center (St. Louis, Missouri)Notre Dame
Muffet McGraw
68–66Purdue
2002Alamodome (San Antonio, Texas)Connecticut
Geno Auriemma
82–70Oklahoma
2003Georgia Dome (Atlanta, Georgia)Connecticut
Geno Auriemma
73–68Tennessee
2004New Orleans Arena (New Orleans, Louisiana)Connecticut
Geno Auriemma
70–61Tennessee
2005RCA Dome (Indianapolis, Indiana)Baylor
Kim Mulkey
84–62Michigan State
2006TD Garden (Boston, Massachusetts)Maryland78–75 (OT)Duke
2007Quicken Loans Arena (Cleveland, Ohio)Tennessee
Pat Summitt
59–46Rutgers
2008St. Pete Times Forum (Tampa, Florida)Tennessee
Pat Summitt
64–48Stanford
2009Scottrade Center (St. Louis, Missouri)Connecticut
Geno Auriemma
76–54Louisville
2010Alamodome (San Antonio, Texas)Connecticut
Geno Auriemma
53–47Stanford
2011Conseco Fieldhouse (Indianapolis, Indiana)Texas A&M
Gary Blair
76–70Notre Dame
2012Pepsi Center (Denver, Colorado)Baylor
Kim Mulkey
80–61Notre Dame
2013New Orleans Arena (New Orleans, Louisiana)Connecticut
Geno Auriemma
93–60Louisville
2014Bridgestone Arena  ( Nashville, Tennessee )Connecticut
Geno Auriemma
79–58Notre Dame
2015Amalie Arena (Tampa, Florida)Connecticut
Geno Auriemma
63–53Notre Dame
2016Bankers Life Fieldhouse (Indianapolis, Indiana)Connecticut
Geno Auriemma
82–51Syracuse
2017American Airlines Center (Dallas, Texas)South Carolina
Dawn Staley
67–55Mississippi State
2018Nationwide Arena (Columbus, Ohio)Notre Dame
Muffet McGraw
61–58Mississippi State
2019Amalie Arena (Tampa, Florida)Baylor Lady Bears
Kim Mulkey
82-81
Chloe Jackson :(Baylor)
Notre Dame Fighting Irish
2020Smoothie King Center (New Orleans, Louisiana)COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2021Alamodome (San Antonio, Texas)Stanford Cardinal
Tara VanDerveer
54-53
Haley Jones (Stanford)
Arizona Wildcat
2022Target Center (Minneapolis, Minnesota)South Carolina Gamecocks
Dawn Staley
64-49
Aliyah Boston (South Carolina)
UConn Huskies
2023American Airlines Center (Dallas, Texas)
2024Quicken Loans Arena (Cleveland, Ohio)