Milan–San Remo

Milan – San Remo (İtalyanca Milano-Sanremo'da), "Bahar klasiği" veya "La Classicissima" olarak da anılır, Kuzeybatı İtalya'da Milan ve Sanremo arasında her yıl düzenlenen bir bisiklet yarışıdır. 298 km'lik (~ 185,2 mil) mesafesiyle modern bisikletteki en uzun profesyonel bir günlük yarıştır. Genellikle Mart ayının üçüncü Cumartesi günü düzenlenen, sezonun ilk büyük klasik yarışıdır. İlk baskı 1907'de yapıldı.

Milan–San Remo logo.svg

YearRidersTeamSecondThird
1907Lucien Petit-Breton   ( FRA )Peugeot–Wolber
1908Cyrille van Hauwaert   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1909Luigi Ganna   ( ITA )Atala–Dunlop
1910Eugène Christophe   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1911Gustave Garrigou   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1912Henri Pélissier   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1913Odile Defraye   ( BEL )Alcyon–Soly
1914Ugo Agostoni   ( ITA )Bianchi–Dei
1915Ezio Corlaita   ( ITA )Dei
1916No race  due to World War I
1917Gaetano Belloni   ( ITA )Bianchi
1918Costante Girardengo   ( ITA )Bianchi
1919Angelo Gremo   ( ITA )Stucchi–Dunlop
1920Gaetano Belloni   ( ITA )Bianchi
1921Costante Girardengo   ( ITA )Stucchi–Pirelli
1922Giovanni Brunero   ( ITA )Legnano–Pirelli
1923Costante Girardengo   ( ITA )Maino
1924Pietro Linari   ( ITA )Legnano–Pirelli
1925Costante Girardengo   ( ITA )Wolsit–Pirelli
1926Costante Girardengo   ( ITA )Wolsit–Pirelli
1927Pietro Chesi   ( ITA )Ives-Pirelli
1928Costante Girardengo   ( ITA )Maino–Dunlop
1929Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Torpedo
1930Michele Mara   ( ITA )Bianchi
1931Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Hutchinson
1932Alfredo Bovet   ( ITA )Bianchi
1933Learco Guerra   ( ITA )Maino–Clément
1934Jef Demuysere   ( BEL )Genial Lucifer–Hutchinson
1935Giuseppe Olmo   ( ITA )Bianchi
1936Angelo Varetto   ( ITA )Gloria
1937Cesare Del Cancia   ( ITA )Ganna
1938Giuseppe Olmo   ( ITA )Bianchi
1939Gino Bartali   ( ITA )Legnano
1940Gino Bartali   ( ITA )Legnano
1941Pierino Favalli   ( ITA )Legnano
1942Adolfo Leoni   ( ITA )Bianchi
1943Cino Cinelli   ( ITA )Bianchi
1944No race  due to World War II
1945No race  due to World War II
1946Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi
1947Gino Bartali   ( ITA )Legnano–Pirelli
1948Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi
1949Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi–Ursus
1950Gino Bartali   ( ITA )Bartali–Gardiol
1951Louison Bobet   ( FRA )Stella
1952Loretto Petrucci   ( ITA )Bianchi–Pirelli
1953Loretto Petrucci   ( ITA )Bianchi–Pirelli
1954Rik Van Steenbergen   ( BEL )Mercier–BP–Hutchinson
1955Germain Derijcke   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1956Fred De Bruyne   ( BEL )Mercier–BP–Hutchinson
1957Miguel Poblet   ( ESP )Ignis–Doniselli
1958Rik Van Looy   ( BEL )Faema–Guerra
1959Miguel Poblet   ( ESP )Ignis–Frejus
1960René Privat   ( FRA )Mercier–BP–Hutchinson
1961Raymond Poulidor   ( FRA )Mercier–BP–Hutchinson
1962Emile Daems   ( BEL )Philco
1963Joseph Groussard   ( FRA )Pelforth–Sauvage–Lejeune
1964Tom Simpson   ( GBR )Peugeot–BP–Englebert
1965Arie den Hartog   ( NED )Ford France–Gitane
1966Eddy Merckx   ( BEL )Peugeot–Dunlop
1967Eddy Merckx   ( BEL )Peugeot–BP–Michelin
1968Rudi Altig   ( GER )Salvarani
1969Eddy Merckx   ( BEL )Faema
1970Michele Dancelli   ( ITA )Molteni
1971Eddy Merckx   ( BEL )Molteni
1972Eddy Merckx   ( BEL )Molteni
1973Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1974Felice Gimondi   ( ITA )Bianchi–Campagnolo
1975Eddy Merckx   ( BEL )Molteni–RYC
1976Eddy Merckx   ( BEL )Molteni–Campagnolo
1977Jan Raas   ( NED )Frisol–Thirion–Gazelle
1978Roger De Vlaeminck   ( BEL )Sanson–Campagnolo
1979Roger De Vlaeminck   ( BEL )Gis Gelati
1980Pierino Gavazzi   ( ITA )Magniflex–Olmo
1981Alfons De Wolf   ( BEL )Vermeer Thijs
1982Marc Gomez   ( FRA )Wolber–Spidel
1983Giuseppe Saronni   ( ITA )Del Tongo–Colnago
1984Francesco Moser   ( ITA )Gis Gelati–Tuc Lu
1985Hennie Kuiper   ( NED )Verandalux–Dries
1986Sean Kelly   ( IRL )Kas
1987Erich Maechler   ( SUI )Carrera Jeans–Vagabond
1988Laurent Fignon   ( FRA )Système U–Gitane
1989Laurent Fignon   ( FRA )Super U–Raleigh–Fiat
1990Gianni Bugno   ( ITA )Chateau d'Ax–Salotti
1991Claudio Chiappucci   ( ITA )Carrera Jeans–Tassoni
1992Sean Kelly   ( IRL )Lotus–Festina
1993Maurizio Fondriest   ( ITA )Lampre–Polti
1994Giorgio Furlan   ( ITA )Gewiss–Ballan
1995Laurent Jalabert   ( FRA )ONCE
1996Gabriele Colombo   ( ITA )Gewiss Playbus
1997Erik Zabel   ( GER )Team Telekom
1998Erik Zabel   ( GER )Team Telekom
1999Andrei Tchmil   ( BEL )Lotto–Mobistar
2000Erik Zabel   ( GER )Team Telekom
2001Erik Zabel   ( GER )Team Telekom
2002Mario Cipollini   ( ITA )Acqua e Sapone–Cantina Tollo
2003Paolo Bettini   ( ITA )Quick-Step–Davitamon
2004Óscar Freire   ( ESP )Rabobank
2005Alessandro Petacchi   ( ITA )Fassa Bortolo
2006Filippo Pozzato   ( ITA )Quick-Step–Innergetic
2007Óscar Freire   ( ESP )Rabobank
2008Fabian Cancellara   ( SUI )Team CSC
2009Mark Cavendish   ( GBR )Team Columbia–High Road
2010Óscar Freire   ( ESP )Rabobank
2011Matthew Goss   ( AUS )HTC–Highroad
2012Simon Gerrans   ( AUS )GreenEDGE
2013Gerald Ciolek   ( GER )MTN–Qhubeka
2014Alexander Kristoff (NOR)Team KatushaFabian Cancellara (SUI)Ben Swift (GBR)
2015John Degenkolb   (GER)Team Giant–AlpecinAlexander Kristoff (NOR)Michael Matthews (Avustralya)
2016Arnaud Démare   (Fransa)FDJBen Swift (GBR)Jürgen Roelandts (Belçika)
2017Michał Kwiatkowski   (Polonya)Team SkyPeter Sagan (SVK)Julian Alaphilippe   (Fransa)
2018Vincenzo Nibali   (ITA)Bahrain–MeridaCaleb Ewan (Avustralya)Arnaud Démare (Fransa)
2019Julian Alaphilippe   (Fransa)Deceuninck–Quick-StepOliver Naesen (Belçika)Michal Kwiatkowski (Polonya)
2020Wout van Aert (Belçika)Team Jumbo–VismaJulian Alaphilippe   (FRA)Michael Matthews (Avustralya)
2021Jasper Stuyven (Belçika)Trek–SegafredoCaleb Ewan (Avustralya)Wout van Aert (Belçika)
2022