Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası

Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası, Avrupa Satranç Birliği tarafından düzenlenen bir satranç turnuvasıdır. 2000 yılında kurulmuş ve o zamandan beri yıllık bazda yerini almıştır. Avrupa şampiyonlarını (açık ve bayanlar) belirlemenin yanı sıra, bu turnuvanın bir başka amacı da FIDE Dünya Kupası ve nakavt Kadınlar Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan oyuncu sayısını belirlemektir.

Erkekler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2000Saint-Vincent, İtalyaPavel Tregubov (RUS)Aleksej Aleksandrov (BLR)Tomasz Markowski (POL)
2001Ohrid, MakedonyaEmil Sutovsky (ISR) RuslaPonomariov (UKR)Zurab Azmaiparashvili (GEO)
2002Batum, GürcistanBartłomiej Macieja (POL)Mikhail Gurevich (BEL)Sergey Volkov (RUS)
2003Silivri, TürkiyeZurab Azmaiparashvili (GEO) VladimiMalakhov (RUS)Alexander Graf (GER)
2004Antalya, TürkiyeVassily Ivanchuk (UKR)Predrag Nikolić (BIH)Levon Aronian (ARM)
2005Zegrze, PolonyaLiviu-Dieter Nisipeanu (ROM)Teimour Radjabov (AZE)Levon Aronian (ARM)
2006Kuşadası, TürkiyeZdenko Kožul (CRO)Vassily Ivanchuk (UKR)Kiril Georgiev (BUL)
2007Dresden, AlmanyaVladislav Tkachiev (FRA)Emil Sutovsky (ISR)Dmitry Jakovenko (RUS)
2008Plovdiv, BulgaristanSergei Tiviakov (NED)SergMovsesian (SVK)Sergey Volkov (RUS)
2009Budva, KaradağEvgeny Tomashevsky (RUS)Vladimir Malakhov (RUS)Baadur Jobava (GEO)
2010Rijeka, HırvatistanIan Nepomniachtchi (RUS)Baadur Jobava (GEO)Artyom Timofeev (RUS)
2011Aix-les-Bains, FransaVladimir Potkin (RUS)Radosław Wojtaszek (POL)Judit Polgár (HUN)
2012Plovdiv, BulgaristanDmitry Jakovenko (RUS) Laurentressinet (FRA)Vladimir Malakhov (RUS)
2013Legnica, PolonyaAlexander Moiseenko (UKR)Evgeny Alekseev (RUS)Evgeny Romanov (RUS)
2014Yerevan, ErmenistanAlexander Motylev (RUS)David Antón Guijarro (ESP)Vladimir Fedoseev (RUS)
2015Jerusalem, İsrailEvgeniy Najer (RUS)David Navara (CZE)Mateusz Bartel (POL)
2016Gjakova, KosovoErnesto Inarkiev (RUS)Igor Kovalenko (LAT)Baadur Jobava (GEO)
2017Minsk, BelarusMaxim Matlakov (RUS)Baadur Jobava (GEO)Vladimir Fedoseev (RUS)
2018Batum, GürcistanIvan Šarić (CRO) RadosłaWojtaszek (POL)Sanan Sjugirov (RUS)
2019Skopje, Kuzey MakedonyaVladislav Artemiev (RUS)Nils Grandelius (SWE)Kacper Piorun (POL)
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Reykjavik, İzlandaAnton Demchenko (Rusya)Vincent Keymer (Almanya)Alexey Sarana (Rusya)
2022Brežice, SlovenyaMatthias Blübaum (Almanya)Gabriel Sargissian (Ermenistan)Ivan Šarić (Hırvatistan)
2023

Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2000Batum, Gürcistan Natalia Zhukova (UKR) Ekaterina Kovalevskaya (RUS) Maia Chiburdanidze (GEO) 
 Tatiana Stepovaya (RUS)
2001Warsaw, Polonya Almira Skripchenko (MDA) Ekaterina Kovalevskaya (RUS) Ketevan Arakhamia (GEO)
2002Varna, Bulgaristan Antoaneta Stefanova (BUL) Lilit Mkrtchian (ARM) Alisa Galliamova (RUS)
2003Silivri, Türkiye Pia Cramling (SWE) Viktorija Čmilytė (LTU) Tatiana Kosintseva (RUS)
2004Dresden, Almanya Alexandra Kosteniuk (RUS) Zhaoqin Peng (NED) Antoaneta Stefanova (BUL)
2005Chișinău, Moldova Kateryna Lahno (UKR) Nadezhda Kosintseva (RUS) Yelena Dembo (GRE)
2006Kuşadası, Türkiye Ekaterina Atalik (TUR) Tea Bosboom-Lanchava (NED) Lilit Mkrtchian (ARM)
2007Dresden, Almanya Tatiana Kosintseva (RUS) Antoaneta Stefanova (BUL) Nadezhda Kosintseva (RUS)
2008Plovdiv, Bulgaristan Kateryna Lahno (UKR) Viktorija Čmilytė (LTU) Anna Ushenina (UKR)
2009Saint Petersburg, Rusya Tatiana Kosintseva (RUS) Lilit Mkrtchian (ARM) Natalia Pogonina (RUS)
2010Rijeka, Hırvatistan Pia Cramling (SWE) Viktorija Čmilytė (LTU) Monika Soćko (POL)
2011Tbilisi, Gürcistan Viktorija Čmilytė (LTU) Antoaneta Stefanova (BUL) Elina Danielian (ARM)
2012Gaziantep, Türkiye Valentina Gunina (RUS) Tatiana Kosintseva (RUS) Anna Muzychuk (SLO)
2013Belgrade, Sırbistan Hoang Thanh Trang (HUN) Salome Melia (GEO) Lilit Mkrtchian (ARM)
2014Plovdiv, Bulgaristan Valentina Gunina (RUS) Tatiana Kosintseva (RUS) Salome Melia (GEO)
2015Chakvi, Gürcistan Natalia Zhukova (UKR) Nino Batsiashvili (GEO) Alina Kashlinskaya (RUS)
2016Mamaia, Romanya Anna Ushenina (UKR) Sabrina Vega (ESP) Antoaneta Stefanova (BUL)
2017Riga, Letonya Nana Dzagnidze (GEO) Aleksandra Goryachkina (RUS) Alisa Galliamova (RUS)
2018Vysoké Tatry, Slovakya Valentina Gunina (RUS) Nana Dzagnidze (GEO) Anna Ushenina (UKR)
2019Antalya, Türkiye Alina Kashlinskaya (RUS)Marie Sebag (FRA)Elisabeth Paehtz (GER)
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Iaşi, RomanyaElina Danielian (Ermenistan)Iulija Osmak (Ukrayna)Oliwia Kiolbasa (Polonya)
2022
2023