Erkekler CEV Kupası

CEV Kupası, Avrupa'nın erkek Voleybol kulüpleri için ikinci en üst düzey resmi yarışmadır ve her yıl düzenlenmektedir.

2000 yılına kadar CEV Kupa Galipleri Kupasıydı. 2000 yılında CEV Top Teams Cup, 2007 yılında ise CEV Cup olarak yeniden adlandırıldı. Eski CEV Cup'ın adı CEV Challenge Cup olarak değiştirildi.

Erkekler CEV Kupası

SezonFinal Four Ev Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
İkinci/Finalist
1972/1973Athens, YunanistanZvezda Voroshilovgrad
Evgeny Severov
Round RobinCsepel
1973/1974Brussels, BelçikaElektrotechnika
Gennadiy Parshin
Round RobinZvezda Voroshilovgrad
1974/1975Ankara, TürkiyeElektrotechnika
Gennadiy Parshin
Round RobinLevski Sofia
1975/1976Bratislava, ÇekoslavakyaCSKA SofiaRound RobinČervená hvězda Bratislava
1976/1977Brussels, BelçikaElektrotechnika
Gennadiy Parshin
Round RobinSteaua Bucureşti
1977/1978Essen, AlmanyaAero Odolena VodaRound RobinAZS Olsztyn
1978/1979Roeselare, BelçikaDinamo BucureştiRound RobinLevski Sofia
1979/1980Athens, YunanistanPanini ModenaRound RobinPanathinaikos
1980/1981Arlon, BelçikaČervená hvězda BratislavaRound RobinSteaua Bucureşti
1981/1982Itterbeck, AlmanyaAvtomobilist Leningrad
Vyacheslav Platonov
Round RobinLevski Sofia
1982/1983Shang, LiechensteinAvtomobilist Leningrad
Vyacheslav Platonov
Round RobinRobe di Kappa Torino
1983/1984Innsbruck, AvusturyaRobe di Kappa Torino
Silvano Prandi
Round RobinPortol Son Amar Palma
1984/1985Saint-Nazaire, FransaDynamo Moscow
Victor Sergeevich Radin
Round RobinLevski Sofia
1985/1986Pireaus, YunanistanPanini Modena
Julio Velasco
Round RobinSteaua Bucureşti
1986/1987Basel, İsviçreTartarini Bologna
Nerio Zanetti
Round RobinLevski Sofia
1987/1988Bologna, İtalyaMaxicono Parma
Paolo Gian Mantoli
3–0Tartarini Bologna
1988/1989Varkaus, FinlandiyaMaxicono Parma
Paolo Gian Mantoli
3–0Levski Sofia
1989/1990Parma, İtalyMaxicono Parma
Paolo Gian Mantoli
3–1Sisley Treviso
1990/1991İspanyaEurostile Montichari
Stelio De Rocco
3–1
6-15, 16-14, 10-15, 2-15
Avtomobilist Leningrad
1991/1992Moers, AlmanyaGabeca Montichari
Stelio De Rocco
3–2Mediolanum Milano
1992/1993Verona, İtalyaMisura Milano
Raul Lozano
3–1Cannes
1993/1994Cenevre, İsviçreSisley Treviso
Paolo Gian Mantoli
3–2Mediolanum Milano
1994/1995Cenevre, İsviçreDaytona Las Modena
Daniele Bagnoli
3–0Numancia Soria
1995/1996Pireaus, YunanistanOlympiacos
Giannis Laios
3–2Bayer Wuppertal
1996/1997Thessaloniki, YunanistanAlpitour Traco Cuneo
Silvano Prandi
3–0Olympiacos Piraeus
1997/1998İstanbul, TürkiyeAlpitour Traco Cuneo
Silvano Prandi
3–1
15-1, 15-7, 15-5
Olympiacos Piraeus
1998/1999Athens, YunanistanAS Cannes3–2
28-26, 28-26, 19-25, 19-25, 15-10
TNT Alpitour Traco Cuneo
1999/2000Athens, YunanistanParis Volley3–1
20-25, 25-22, 25-20, 25-22
TNT Alpitour Traco Cuneo
CEV Top Teams Cup
YearFinal FourChampion
(Coach)
Result
(MVP)
Runner-Up
2000/2001Ereğli, TürkiyeSC Espinho3–2
25-23, 25-15, 22-25, 19-25, 18-16
UEM-Izumrud Ekaterinburg
2001/2002Czestochowa, Çek CumhuriyetiKnack Roeselare3–1
25-23, 23-25, 25-18, 25-17
SC Espinho
2002/2003Apeldoorn, HollandaPiet Zoomers Apeldoorn3–1
25-25, 25-20, 25-19, 25-18
Lokomotiv Kharkiv
2003/2004Innsbruck, AvusturyaLokomotiv Kharkiv3–1
25-18, 22-25, 25-16, 25-20
Deltacons Tulcea
2004/2005Pireaus, YunanistanOlympiacos
Claudio César Cuello
3–0
25-23, 25-18, 25-23
Ortec Nesselande Rotterdam
2005/2006Mallorca, İspanyaCopra Berni Piacenza
Francesco Dall'Olio
3–2
21-25, 25-19, 25-20, 20-25, 15-9
Portol Son Amar Palma
2006/2007Modena, İtalyaAutocommerce Bled
Dragutin Baltic
3–2
25-16, 26-24, 14-25, 24-26, 15-10
Cimone Modena
CEV Cup
YearFinal FourChampion
(Coach)
Result
(MVP)
Runner-Up
2007/2008İkili MaçlarRoma Volley
Roberto Serniotti
3–0
Manuel Coscione (Roma Volley)
Noliko Maaseik
2008/2009İkili MaçlarLokomotiv Belgorod
Gennady Shipulin
3–1
Liberman Agamez (Panathinaikos Athens)
Panathinaikos
2009/2010İkili MaçlarBre Banca Lannutti Cuneo
Alberto Giuliani
3–1
Wout Wijsmans (Bre Banca Lannutti Cuneo)
Iskra Odintsovo
2010/2011İkili MaçlarSisley Treviso
Roberto Piazza
2–3, 3–1ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2011/2012İkili MaçlarDinamo Moscow
Yury Cherednik
3–2, 3–2Asseco Resovia Rzeszów
2012/2013İkili MaçlarHalkbank SK
Veselin Vuković
3–1, 3–2
William Reid Priddy (Halkbank)
Andreoli Latina
2013/2014İkili MaçlarParis Volley
Dorian Rougeyron
0–3, 3–1
(GS 15–8)
Marko Ivović (Paris Volley)
Guberniya Nizhniy Novgorod
2014/2015İkili MaçlarDinamo Moscow
Yury Marichev
3–1, 1–3
(GS 15–12)
Pavel Kruglov (Dinamo Moscow)
Energy T.I. Diatec Trentino
2015/2016İkili MaçlarBerlin Recycling Volleys
Roberto Serniotti
3–2, 3–0
Paul Lotman (Berlin Volleys)
Gazprom-Yugra
2016/2017İkili MaçlarTours VB
Giampaolo Medei
0–3, 3–1
(GS 15–13)
David Konečný (Tours VB)
Trentino Diatec
2017/2018İkili MaçlarBelogorie Belgorod
Gennady Shipulin
3–0, 3–2
Konstantin Bakun (Belogorie Belgorod)
Ziraat Bankası Ankara
2018/2019İkili MaçlarDiatec Itas Trentino
Angelo Lorenzetti
3-0
25-15, 25-15, 25-20
2-3
25-22, 25-21, 16-25, 16-25, 5-15
Uros Kovacevic (Itas Trentino)
Galatasaray İstanbul
2019/2020 COVID-19 nedeniyle iptal edildi.
2020/2021İkili MaçlarDynamo Moscow
Konstantin Brianskii
3-2, 3-1
Pavel Pankov (Dynamo Moscow)
Zenit Saint Petersburg
2021/2022İkili MaçlarVero Volley Monza
Massimo Eccheli
3-0
(25-19, 25-19, 25-22)
3-0
(26-24, 25-18, 25-18)
Uladzislau Davyskiba (Vero Volley Monza)
Tours VB
2022/2023