Women CEV Cup

  Winners  
CSKA Moscow4
SC Dynamo Berlin3
ADK Alma-Ata3
Volley Modena3
Yamamay e-work Busto Arsizio3
Vasas SC2
Asystel Volley2
Dinamo Krasnodar2
Eczacıbaşı Istanbul2
SC Traktor Schwerin1
Slavia Bratislava1
Iskra Voroshilovgrad1
Rudá Hvězda Praha1
VC CSKA Sofia1
Medin Odessa1
Uralochka Sverdlovsk1
Kommunalnik Minsk1
USC Münster1
CJD Berlin1
Brogliaccio Pallavolo Ancona1
Pallavolo Sirio Perugia1
Asterix Kieldrecht1
Azerrail Baku1
RC Villebon 911
Vakıfbank Sports Club1
Chieri Volley1
Grupo 2002 Murcia1
Robursport Volley Pesaro1
Robur Tiboni Volley Urbino1
Muszynianka Muszyna1
Fenerbahçe SK1
Dinamo Kazan1
Cup Winners Cup
SeasonChampion
(Coach)
Result
(MVP)
Runner-upFinal Four
1972–73 CSKA Moscow
Miron Isaacovich Winer
CSKA Sofia Lyonnais, France
1973–74 CSKA Moscow
Miron Isaacovich Winer
Rudá Hvězda Praha Osijek, Croatia
1974–75 SC Traktor Schwerin CSKA Moscow Eupen, Belgium
1975–76 Slavia Bratislava CSKA Sofia Bratislava, Czechlovakia
1976–77 Iskra Voroshilovgrad
Vladimir S. Chernov
Dynamo Berlin Roeselare, Belgium
1977–78 Dynamo Berlin TJK Brno Treviso, İtaly
1978–79 Rudá Hvězda Praha Traktor Schwerin Shang, Liechenstein
1979–80 Vasas Izzó Budapest USC Münster Voorburg, Netherlands
1980–81 Vasas Izzó Budapest Spartak Leningrad Roeselare, Belgium
1981–82 CSKA Sofia
Vasil Simov
3-1Dynamo Moscow Ravenna, İtaly
1982–83 Medin Odessa
Yuri Kurilsky
Rudá Hvězda Praha Reggio Emilia, İtaly
1983–84 Dynamo Berlin Nelson Reggio Emilia Ankara, Turkey
1984–85 Dynamo Berlin Uralochka Sverdlovsk Ankara, Turkey
1985–86 Uralochka Sverdlovsk
Nikolai V. Karpol
SV Lohhof Ankara, Turkey
1986–87 Kommunalnik Minsk
Vladimir S. Chernov
Nelson Reggio Emilia İzmir, Turkey
1987–88 CSKA Moscow
Viktor Nikolaevich Borsch
AS Volley Modena Göttingen, Germany
1988–89 ADK Alma-Ata
Nelly Shcherbakov
Traktor Schwerin Bar,, İtaly
1989–90 ADK Alma-Ata
Nelly Shcherbakov
Braglia Ceramica Reggio Emilia Lille, France
1990–91 ADK Alma-Ata
Nelly Shcherbakov
3–2 CSKA Sofia Dingolfing, Germany
1991–92 USC Münster 3–2 Sirio Perugia Muenster, Germany
1992–93 CJD Berlin 3–1 BZBK Baku Perugia, İtaly
1993–94 Brummel Marchionni Ancona
Stefano Agostinelli
3–1 Racing de France Paris Ancona, İtaly
1994–95 Anthesis Modena
Giorgio Barbieri
3–2 USC Münster Muenster, Germany
1995–96 Anthesis Modena
Giorgio Barbieri
3–0 VBC Riom Modena, İtaly
1996–97 Anthesis Modena
Giorgio Barbieri
3–0 VBC Riom Moscow, Russia
1997–98 CSKA Moscow
Leonid Zaiko
3–2 RC Cannes Cannes, France
1998–99 Eczacıbaşı SK Istanbul
Gökhan Edman
3–1 Cermagica Reggio Emilia Bursa, Turkey
1999–00 Pallavolo Sirio Perugia
Massimo Barbolini
3–0 Panathinaikos Athens Perugia, İtaly
Top Teams Cup
SeasonChampion
(Coach)
Result
(MVP)
Runner-upFinal Four
2000–01 Asterix Kieldrecht 3–2 Telekom Post Wien Wien, Austria
2001–02 Azerrail Baku
Faik Garayev
3–0
25-13, 25-15, 25-13
Jedinstvo Užice Bakü, Azerbaijan
2002–03 RC Villebon 91 3–0
25-18, 28-26, 25-21
Zeiler Köniz Bern, Switzerland
2003–04 Vakıfbank Güneş Sigorta
Volodymyr Buzayev
3–0
25-19, 25-15, 26-24
Ulm Aliud Pharma Bursa, Turkey
2004–05 Bigmat Kerakoll Chieri
Giovanni Guidetti
3–0
25-19, 25-13, 25-17
TSV Bayer 04 Leverkusen Torino, İtaly
2005–06 Sant'Orsola Asystel Novara
Alessandro Chiappini
3–0
25-17, 25-21, 28-26
Dinamo Moscow Moscow, Russia
2006–07 Grupo 2002 Murcia
Paulo Do Rego
3–0
25-20, 25-16, 25-22
Lyubov Shashkova (Grupo 2002 Murcia)
CSKA Moscow Münster, Germany
CEV Volleyball Cup
SeasonChampion
(Coach)
Result
(MVP)
Runner-upFinal Four
2007–08 Scavolini Pesaro
Angelo Anibal Vercesi
3–0
(25-15, 25-14, 26-24)
Vesna Jovanovic (Rocheville Le Cannet)
Rocheville Le Cannet Belgrade, Serbia
2008–09 Asystel Novara
Luciano Pedulla
3–0
25-18, 25-21, 25-13
Cristina Barcellini (Asystel Novara)
Uralochka NTMK Ekaterinburg Novara, İtaly
2009–10 Yamamay Busto Arsizio
Carlo Parisi
3–1
22-25, 25-22, 25-12, 25-22
Carmen Turlea (Yamamay Busto Arsizio)
Crvena Zvezda Beograd Bakü, Azerbaijan
2010–11 Chateau d'Ax Urbino
Francois Salvagni
3–0
21-25, 24-26, 20-25
3–1
18-25, 25-19, 25-19, 25-16
Dinamo Krasnodar
2011–12 Yamamay Busto Arsizio
Carlo Parisi
1–3
25-16, 22-25, 25-23, 25-22
3–1
(25-19, 25-13, 23-25, 25-23)
(GS 15–9)
Galatasaray Istanbul İstanbul
Busto Arsizio
2012–13 Bank BPS Fakro Muszyna
Bogdan Serwinski
3–2
26-24, 26-24, 19-25, 23-25, 15-11
3–2
25-18, 19-25, 25-15, 22-25, 15-11
Fenerbahçe Muszyna
İstanbul
2013–14 Fenerbahçe
Marcello Abbondanza
3–2
(16-25, 17-25, 25-20, 25-23, 9-15)
3–0
(11-25, 26-28, 22-25)
Uralochka NTMK Ekaterinburg Ekaterinburg
İstanbul
2014–15 Dinamo Krasnodar
Konstantin Ushakov
3–0, 1–3
(GS 15–10)
Tatiana Kosheleva (Dinamo Krasnodar)
PGE Atom Trefl Sopot
2015–16 Dinamo Krasnodar
Konstantin Ushakov
2–3, 3–0
Natalia Malykh (Dinamo Krasnodar)
Galatasaray Daikin Istanbul
2016–17 Dinamo Kazan
Rishat Gilyazutdinov
3–1, 3–2
(Valentina Diouf Unet Yamamay Busto Arsizio)
Unet Yamamay Busto Arsizio
2017–18 Eczacıbaşı Vitra
Marco Aurelio Motta
3–1
14-25, 21-25, 25-22, 11-25
3–0
25-17, 25-17, 25-17
Tijana Boskoviç (Eczacıbaşı Vitra)
Minchanka Minsk Minsk
İstanbul
2018-19Yamamay e-work Busto Arsizio
Marco Nazzareno Mencarelli
3-0
19-25, 16-25, 14-25
3-1
25-27, 25-19, 25-23, 25-20
Britt Herbots (Yamamay e-work Busto Arsizio)
CSM Volei Alba BlajRomania
İtaly
2019–20
2020–21