Boys World Junior Speed Skating Championships

     
YearLocationGoldSilverBronze
1972Lisleby  Yuri Kondakov  Nikolay Kuzmenko  Terje Andersen
1973Assen  Jan Heida    Nikolaj Kuzmenko  Kay Stenshjemmet
1974Cortina d'Ampezzo  Manfred WinterJan de Vries  Jan Miętus
1975Strömsund  Masayuki Kawahara    Jan de Vries  Joop Pasman
1976Madonna di Campiglio  Lee Young-ha  Eric Heiden  Jan de Vries
1977Inzell  Eric Heiden  Jan Junell  Hilbert van der Duim
1978Montreal  Eric Heiden  Vitaliy Zazerskiy  Tom Erik Oxholm
1979GrenobleTomas Gustafson  Andreas Ehrig  Craig Kressler
1980Assen  Tomas Gustafson  Craig Kressler  Sergej Berezin
1981Elverum  Bjørn Nyland  Jean Pichette   Jörg Mademann
1982Innsbruck  Geir Karlstad  Igor Zhelezovski  Jean Pichette  
1983Sarajevo  Andrej Bobrov    Viatsjeslav Vidov  Hansjörg Baltes  
1984Assen  Valeri Guk Alexandr Klimov   Bronislav Snetkov
1985Røros  Valeri Guk    Ildar Garaev  Bronislav Snetkov
1986Sainte-Foy  Bronislav Snetkov  Ildar Garaev  Takuya Nakamura
1987Strömsund  Masahiko Omura  Naoki Kotake  Michael Spielmann
1988Seoul  Michael Spielmann    Cor-Jan Smulders    Naoki Kotake
1989Kyiv  Andrej Anufrienko  [ nl ;  pl ;  ru ]  Rintje Ritsma  Naoki Kotake
1990Obihiro  Falko Zandstra  Ådne Søndrål  Arjan Schreuder  
1991Calgary  Falko Zandstra  Sergey Baryshev  Keiji Shirahata
1992Warsaw  Jeroen Straathof  Hiroyuki Noake    Jakko Jan Leeuwangh
1993Baselga di Pinè  Brian Smith  Ids Postma  Keiji Shirahata
1994Berlin  Jan Bos  Marco Kramer  Shinya Tanaka
1995Seinäjoki  Bob de Jong  Mark Knoll  Yusuke Imai  
1996Calgary  Bob de Jong  Mark Knoll  Mitsuru Watanabe
1997Butte  Jelmer Beulenkamp  André Vreugdenhil   Gijs Buitelaar
1998Roseville  Dmitry Shepel  Mark Tuitert  Bjarne Rykkje  
1999Geithus  Mark Tuitert  Yuri Solinger    Choi Jae-bong
2000Seinäjoki  Johan Röjler  Takaharu Nakajima   Jan Friesinger
2001Groningen  Shingo Doi    Mun Jun  Yeo Sang-yeop
2002Collalbo  Beorn NijenhuisIvan Skobrev  Remco olde Heuvel  [ de ;  nl ]
2003Kushiro  Remco olde Heuvel   Robert Lehmann  Lee Seung-hwan
2004Roseville  Justin Warsylewicz  Sven Kramer  Yeo Sang-yeop
2005Seinäjoki  Sven Kramer  Wouter olde Heuvel  Håvard Bøkko
2006Erfurt  Håvard Bøkko  Wouter olde Heuvel  Shingo Hashibami
2007Innsbruck  Sjoerd de Vries    Tim Roelofsen    Trevor Marsicano
2008Changchun  Jan Blokhuijsen  Koen Verweij  Berden de Vries
2009Zakopane  Koen Verweij  Jonathan Kuck  Brian Hansen
2010Moscow  Koen Verweij  Brian Hansen  Antoine Gélinas-Beaulieu
2011Seinäjoki  Sverre Lunde Pedersen  Simen Spieler Nilsen  Kristian Reistad Fredriksen  
2012Obihiro  Sverre Lunde Pedersen  Thomas Krol  Simen Spieler Nilsen
2013Collalbo  Seo Jeong-su  Simen Spieler Nilsen  Andrea Giovannini
2014Bjugn  Patrick Roest  Willem Hoolwerf  [ nl ]  Emery Lehman
2015Warsaw  Patrick Roest  Kim Min-seok  Marcel Bosker
2016Changchun  Benjamin Donnelly  Kim Min-seok  Marcel Bosker
2017Helsinki  Chris Huizinga  Allan Dahl Johansson  Tyson Langelaar
2018Salt Lake City  Allan Dahl Johansson  Tyson LangelaarFrancesco Betti (Italy)
2019Baselga di PinèChung Jae-won (South Korea)Stepan Chistiakov (Russia)Francesco Betti (Italy)
2020Tomaszów Mazowiecki, Poland

Girls World Junior Speed Skating Championships

YearLocation GoldSilverBronze
1973Assen  Sylvia Burka  Froukje Jongsma  Kay Lunda
1974Cortina d'Ampezzo  Erwina Ryś-Ferens  Tatyana Fradina  Tatyana Timoshina
1975Strömsund  Heike Lange  Erwina Ryś-Ferens  Pietje Postma
1976Madonna di Campiglio  Liz Appleby  Beth Heiden  Katrin Lorenz
1977Inzell  Kim Kostron  Beth Heiden  Bjørg Eva Jensen
1978Montreal  Beth Heiden  Bjørg Eva Jensen  Ines Bautzmann
1979Grenoble  Beth Heiden  Bjørg Eva Jensen  Ria Visser
1980Assen  Bjørg Eva Jensen  Sarah Docter  Ria Visser
1981Elverum  Sarah Docter  Elke Wirsing  Yvonne van Gennip
1982Innsbruck  Angela Stahnke  Yvonne van Gennip  Seiko Hashimoto
1983Sarajevo  Angela Stahnke  Seiko Hashimoto  Sjouke Hoffmann
1984Assen  Angela Stahnke  Galina Voilochnikova  Song Hwa-son
1985Røros  Cornelia Dick  Ljudmila Tuberozova  Monique Garbrecht
1986Sainte-Foy  Monique Garbrecht  Anja Ulbricht  Ljudmila Tuberozova
1987Strömsund  Monique Garbrecht  Anja Ulbricht  Silke Luding
1988Seoul  Emi Tanaka  Claudia Pechstein  Shiho Kusunose
1989Kyiv  Ulrike Adeberg  Anke Baier  Sandra Zwolle
1990Obihiro  Ulrike Adeberg  Anke Baier  Takako Tetsuda
1991Calgary  Anke Baier  Svetlana Bazhanova  Sabine Völker
1992Warsaw  Nami Nemoto  Sabine Völker  Tatyana Trapeznikova
1993Baselga di Pinè  Franziska Schenk  Mie Shimizu  Maki Tabata
1994Berlin  Mie Shimizu  Anni Friesinger  Marianne Timmer
1995Seinäjoki  Becky Sundstrom  Anni Friesinger  Chris Scheels
1996Calgary  Anni Friesinger  Renate Groenewold  Aki Tonoike
1997Butte  Kirstin Holum  Baek Eun-bi  Kanae Kobayashi
1998Roseville  Aki Tonoike  Catherine Raney  Frijke Schaafsma
1999Geithus  Helen van Goozen  Yuri Obara  Keiko Taguchi
2000Seinäjoki  Frédérique Ankoné   Wieteke Cramer  Heike Hartmann  
2001Groningen  Frédérique Ankoné   Heike Hartmann  Elma de Vries
2002Collalbo  Elma de Vries  Eriko Ishino  Judith Hesse
2003Kushiro  Shannon Rempel  Eriko Ishino  Maria Lamb
2004Roseville  Eriko Ishino  Ireen Wüst  Shannon Rempel
2005Seinäjoki  Ireen Wüst  Annette Gerritsen  Lee Sang-hwa
2006Erfurt  Kim Yoo-rim  Martina Sáblíková  Lee Ju-yeon
2007Innsbruck  Noh Seon-yeong  Laurine van Riessen  Fu Chunyan
2008Changchun  Marrit Leenstra  Justine L'Heureux    Jorieke van der Geest  
2009Zakopane  Roxanne van Hemert   Yvonne Nauta  Katarzyna Woźniak
2010Moscow  Lotte van Beek  Hege Bøkko  Karolína Erbanová
2011Seinäjoki  Karolína Erbanová  Pien Keulstra    Lotte van Beek
2012Obihiro  Miho Takagi  Karolína Erbanová  Kim Bo-reum
2013Collalbo  Miho Takagi  Antoinette de Jong  Kaitlyn McGregor  
2014Bjugn  Antoinette de Jong  Melissa Wijfje  Elizaveta Kazelina
2015Warsaw  Melissa Wijfje  Sanneke de Neeling  Elizaveta Kazelina
2016Changchun  Elizaveta Kazelina  Mei Han  Park Ji-woo
2017Helsinki  Jutta Leerdam  Joy Beune  Sanne in 't Hof
2018Salt Lake City  Joy Beune  Jutta Leerdam  Elisa Dul
2019Baselga di PinèFemke Kok (Netherlands)Karolina Bosiek (Poland)Ragne Wiklund (Norway)
2020Tomaszów Mazowiecki, Poland