World Allround Speed Skating Championships for Women

  Unofficial championships  
YearLocationGoldSilverBronze
1933Oslo  Liselotte Landbeck  Synnøve Lie  Helen Bina
1934Oslo  Undis Blikken  Verné Lesche  Synnøve Lie
1935Oslo  Laila Schou Nilsen  Synnøve Lie  Kit Klein
Official championships
YearLocationGoldSilverBronze
1936Stockholm  Kit Klein  Verné Lesche  Synnøve Lie
1937Davos  Laila Schou Nilsen  Synnøve Lie  Verné Lesche
1938Oslo  Laila Schou Nilsen  (3  [a] )  Verné Lesche  Synnøve Lie
1939Tampere  Verné Lesche  Liisa Salmi  Laura Tamminen
1940Not held due to World War II
1941Not held due to World War II
1942Not held due to World War II
1943Not held due to World War II
1944Not held due to World War II
1945Not held due to World War II
1946Not held due to World War II
1947Drammen  Verné Lesche  (2)  Else Marie Christiansen  Maggi Kvestad
1948Turku  Maria Isakova  Lidia Selikhova  Zoya Kholshevnikova
1949Kongsberg  Maria Isakova  Zoya Kholshevnikova  Rimma Zhukova
1950Moscow  Maria Isakova  (3)  Zinaida Krotova  Rimma Zhukova
1951Eskilstuna  Eevi Huttunen  Randi Thorvaldsen  Ragnhild Mikkelsen
1952Kokkola  Lidia Selikhova  Maria Anikanova  Randi Thorvaldsen
1953Lillehammer  Khalida Shchegoleyeva  Rimma Zhukova  Lidia Selikhova
1954Östersund  Lidia Selikhova  (2)  Rimma Zhukova  Sofya Kondakova
1955Kuopio  Rimma Zhukova  Tamara Rylova  Sofya Kondakova
1956Kvarnsveden  Sofya Kondakova  Rimma Zhukova  Tamara Rylova
1957Imatra  Inga Artamonova  Tamara Rylova  Lidia Selikhova
1958Kristinehamn  Inga Artamonova  Tamara Rylova  Sofya Kondakova
1959Sverdlovsk  Tamara Rylova  Valentina Stenina  Lidia Skoblikova
1960Östersund  Valentina Stenina  Tamara Rylova  Lidia Skoblikova
1961Tønsberg  Valentina Stenina  Albina Tuzova  Lidia Skoblikova
1962Imatra  Inga Voronina-Artamonova  Lidia Skoblikova  Albina Tuzova
1963Karuizawa  Lidia Skoblikova  Inga Voronina-Artamonova  Valentina Stenina
1964Kristinehamn  Lidia Skoblikova  (2)  Inga Voronina-Artamonova  Tamara Rylova
1965Oulu  Inga Voronina-Artamonova  (4)  Valentina Stenina  Stien Kaiser
1966Trondheim  Valentina Stenina  (3)  Kim Song-soon  Stien Kaiser
1967Deventer  Stien Kaiser  Lāsma Kauniste  Dianne Holum
1968Helsinki  Stien Kaiser  (2)  Ans Schut  Carry Geijssen
1969Grenoble  Lāsma Kauniste  Stien Kaiser  Ans Schut
1970West Allis  Atje Keulen-Deelstra  Stien Kaiser  Sigrid Sundby
1971Helsinki  Nina Statkevich  Stien Kaiser  Lyudmila Titova
1972Heerenveen  Atje Keulen-Deelstra  Stien Baas-Kaiser  Dianne Holum
1973Strömsund  Atje Keulen-Deelstra  Tatyana Shelekova-Rastopshina  Trijnie Rep
1974Heerenveen  Atje Keulen-Deelstra  (4)  Tatyana Averina  Nina Statkevich
1975Assen  Karin Kessow  Tatyana Averina  Sheila Young
1976Gjøvik  Sylvia Burka  Tatyana Averina  Sheila Young
1977Keystone  Vera Bryndzei  Galina Stepanskaya  Galina Nikitina
1978Helsinki  Tatyana Averina  Galina Stepanskaya  Marion Dittmann
1979The Hague  Beth Heiden  Natalya Petrusyova  Sylvia Burka
1980Hamar  Natalya Petrusyova  Beth Heiden  Bjørg Eva Jensen
1981Sainte-Foy  Natalya Petrusyova  (2)  Karin Enke  Sarah Docter
1982Inzell  Karin Busch  Andrea Schöne  Natalya Petrusyova
1983Karl-Marx-Stadt  Andrea Schöne  Karin Enke  Valentina Lalenkova-Golovenkina
1984Deventer  Karin Enke  Andrea Schöne  Gabi Schönbrunn
1985Sarajevo  Andrea Schöne  (2)  Gabi Schönbrunn  Sabine Brehm
1986The Hague  Karin Kania  Andrea Ehrig  Sabine Brehm
1987West Allis  Karin Kania  Andrea Ehrig  Yvonne van Gennip
1988Skien  Karin Kania  (5)  Yvonne van Gennip  Erwina Ryś-Ferens
1989Lake Placid  Constanze Moser-Scandolo  Gunda Kleemann  Yvonne van Gennip
1990Calgary  Jacqueline Börner  Seiko Hashimoto  Constanze Moser-Scandolo
1991Hamar  Gunda Kleemann  Heike Warnicke-Schalling  Lia van Schie
1992Heerenveen  Gunda Niemann  Emese Hunyady  Seiko Hashimoto
1993Berlin  Gunda Niemann  Emese Hunyady  Heike Warnicke-Schalling
1994Butte  Emese Hunyady  Ulrike Adeberg  Mihaela Dascălu
1995Savalen  Gunda Niemann  Lyudmila Prokasheva  Annamarie Thomas
1996Inzell  Gunda Niemann  Claudia Pechstein  Mie Uehara
1997Nagano  Gunda Niemann  Claudia Pechstein  Tonny de Jong
1998Heerenveen  Gunda Niemann-Stirnemann  Claudia Pechstein  Anni Friesinger
1999Hamar  Gunda Niemann-Stirnemann   (8)  Claudia Pechstein  Tonny de Jong
2000Milwaukee  Claudia Pechstein  Gunda Niemann-Stirnemann  Maki Tabata
2001Budapest  Anni Friesinger  Claudia Pechstein  Renate Groenewold
2002Heerenveen  Anni Friesinger  Cindy Klassen  Claudia Pechstein
2003Gothenburg  Cindy Klassen  Claudia Pechstein  Daniela Anschütz
2004Hamar  Renate Groenewold  Claudia Pechstein  Wieteke Cramer
2005Moscow  Anni Friesinger  (3)  Cindy Klassen  Claudia Pechstein
2006Calgary  Cindy Klassen  (2)  Claudia Pechstein  Kristina Groves
2007Heerenveen  Ireen Wüst (Netherlands)  Anni Friesinger  Cindy Klassen
2008Berlin  Paulien van Deutekom  Ireen Wüst (Netherlands)  Kristina Groves
2009Hamar Martina Sáblíková (Czech Republic)  Kristina Groves  Ireen Wüst (Netherlands)
2010Heerenveen Martina Sáblíková (Czech Republic)  Kristina Groves  Ireen Wüst (Netherlands)
2011Calgary  Ireen Wüst (Netherlands)  Christine Nesbitt Martina Sáblíková (Czech Republic)
2012Moscow  Ireen Wüst (Netherlands) Martina Sáblíková (Czech Republic)  Christine Nesbitt
2013Hamar  Ireen Wüst (Netherlands)  Diane Valkenburg  Yekaterina Shikhova
2014Heerenveen  Ireen Wüst (Netherlands)  Olga Graf  Yvonne Nauta
2015Calgary Martina Sáblíková (Czech Republic)  Ireen Wüst (Netherlands)  Ida Njåtun
2016Berlin Martina Sáblíková (Czech Republic)   Ireen Wüst (Netherlands)  Antoinette de Jong
2017Hamar  Ireen Wüst  (6) Martina Sáblíková (Czech Republic) Miho Takagi (Japan)
2018Amsterdam Miho Takagi (Japan)  Ireen Wüst (Netherlands)  Annouk van der Weijden
2019Calgary, Canada Martina Sáblíková (Czech Republic) (5) Miho Takagi (Japan) Antoinette de Jong (Netherlands)
2020Hamar, Norway  Ireen Wüst (Netherlands) Ivanie Blondin (Canada) Antoinette de Jong (Netherlands)