ATP Marsilya Open 13

Open 13, Fransa'nın Marsilya kentinde her yıl oynanan bir erkek tenis turnuvasıdır. Turnuva, Association of Tennis Professionals turundaki bir ATP World Tour 250 serisi etkinliğidir. Şubat ayında bir hafta süreyle yapılır. 13 sayısı, başkenti Marsilya olan Bouches-du-Rhône bölgesinin INSEE kodudur.

Turnuva, Palais des sports de Marseille'deki kapalı sert kortlarda oynanır. Merkez Mahkemenin bir kapasitesi vardır.

ATP Open 13 Marsilya

SeneŞampiyon Finalist Final Skor
1993  Marc Rosset  Jan Siemerink6–2, 7–6 (7–1)
1994  Marc Rosset   (2)  Arnaud Boetsch7–6 (8–6) , 7–6 (7–4)
1995  Boris Becker  Daniel Vacek6–7 (2–7) , 6–4, 7–5
1996  Guy Forget  Cédric Pioline7–5, 6–4
1997  Thomas Enqvist  Marcelo Ríos6–4, 1–0, ret.
1998  Thomas Enqvist   (2)  Yevgeny Kafelnikov6–4, 6–1
1999  Fabrice Santoro  Arnaud Clément6–3, 4–6, 6–4
2000  Marc Rosset   (3)  Roger Federer2–6, 6–3, 7–6 (7–5)
2001  Yevgeny Kafelnikov  Sébastien Grosjean7–6 (7–5) , 6–2
2002  Thomas Enqvist   (3)  Nicolas Escudé6–7 (4–7) , 6–3, 6–1
2003  Roger Federer  Jonas Björkman6–2, 7–6 (8–6)
2004  Dominik Hrbatý  Robin Söderling4–6, 6–4, 6–4
2005  Joachim Johansson  Ivan Ljubičić7–5, 6–4
2006  Arnaud Clément  Mario Ančić6–4, 6–2
2007  Gilles Simon  Marcos Baghdatis6–4, 7–6 (7–3)
2008  Andy Murray  Mario Ančić6–3, 6–4
2009  Jo-Wilfried Tsonga  Michaël Llodra7–5, 7–6 (7–3)
2010  Michaël Llodra  Julien Benneteau6–3, 6–4
2011  Robin Söderling  Marin Čilić6–7 (8–10) , 6–3, 6–3
2012  Juan Martín del Potro  Michaël Llodra6–4, 6–4
2013  Jo-Wilfried Tsonga   (2)  Tomáš Berdych3–6, 7–6 (8–6) , 6–4
2014  Ernests Gulbis  Jo-Wilfried Tsonga7–6 (7–5) , 6–4
2015  Gilles Simon   (2)  Gaël Monfils6–4, 1–6, 7–6 (7–4)
2016  Nick Kyrgios  Marin Čilić6–2, 7–6 (7–3)
2017  Jo-Wilfried Tsonga   (3)  Lucas Pouille6–4, 6–4
2018  Karen Khachanov  Lucas Pouille7–5, 3–6, 7–5
2019 Stefanos Tsitsipas Mikhail Kukushkin7–5, 7–6(7–5)
2020 Stefanos Tsitsipas Félix Auger-Aliassime6–3, 6–4
2021Daniil MedvedevPierre-Hugues Herbert6–4, 6–7(4–7), 6–4
2022Andrey RublevFélix Auger-Aliassime7–5, 7–6(7–4)
2023
ÇİFT ERKEKLER
SeneŞampiyonFinalist Final Skor
1993  Arnaud Boetsch  Ivan Lendl6–3, 7–6
  Olivier Delaître  Christo van Rensburg
1994  Jan Siemerink  Martin Damm6–7, 6–4, 6–1
  Daniel Vacek  Yevgeny Kafelnikov
1995  David Adams  Jean-Philippe Fleurian6–1, 6–4
  Andrei Olhovskiy  Rodolphe Gilbert
1996  Jean-Philippe Fleurian  Marius Barnard6–3 6–2
  Guillaume Raoux  Peter Nyborg
1997  Thomas Enqvist  Olivier Delaître6–3, 6–4
  Magnus Larsson  Fabrice Santoro
1998  Donald Johnson  Mark Keil6–4, 3–6, 6–3
  Francisco Montana  T. J. Middleton
1999  Max Mirnyi  David Adams7–5, 7–6 (9–7)
  Andrei Olhovskiy  Pavel Vízner
2000  Simon Aspelin  Juan Ignacio Carrasco7–6 (7–2) , 6–4
  Johan Landsberg  Jairo Velasco, Jr.
2001  Julien Boutter  Michael Hill7–6 (9–7) , 7–5
  Fabrice Santoro  Jeff Tarango
2002  Arnaud Clément  Julien Boutter6–4, 6–3
  Nicolas Escudé  Max Mirnyi
2003  Sébastien Grosjean  Tomáš Cibulec6–1, 6–4
  Fabrice Santoro   (2)  Pavel Vízner
2004  Mark Knowles  Martin Damm7–5, 6–3
  Daniel Nestor  Cyril Suk
2005  Martin Damm  Mark Knowles7–6 (7–4) , 7–6 (7–5)
  Radek Štěpánek  Daniel Nestor
2006  Martin Damm   (2)  Mark Knowles6–2, 6–7 (4–7) , [10–3]
  Radek Štěpánek   (2)  Daniel Nestor
2007  Arnaud Clément   (2)  Mark Knowles7–5, 4–6, [10–8]
  Michaël Llodra  Daniel Nestor
2008  Martin Damm   (3)  Yves Allegro7–6 (7–0) , 7–5
  Pavel Vízner  Jeff Coetzee
2009  Arnaud Clément   (3)  Julian Knowle3–6, 6–3, [10–8]
  Michaël Llodra   (2)  Andy Ram
2010  Julien Benneteau  Julian Knowle6–4, 6–3
  Michaël Llodra   (3)  Robert Lindstedt
2011  Robin Haase  Julien Benneteau6–4, 6–7 (4–7) , [13–11]
  Ken Skupski  Jo-Wilfried Tsonga
2012  Nicolas Mahut  Dustin Brown3–6, 6–4, [10–6]
  Édouard Roger-Vasselin  Jo-Wilfried Tsonga
2013  Rohan Bopanna  Aisam-ul-Haq Qureshi6-4, 7-6 (7-3)
  Colin Fleming  Jean-Julien Rojer
2014  Julien Benneteau   (2)  Paul Hanley4-6, 7-6 (8-6) , [13–11]
  Édouard Roger-Vasselin   (2)  Jonathan Marray
2015  Marin Draganja  Colin Fleming  6–4, 3–6, [10–8]
  Henri Kontinen  Jonathan Marray
2016  Mate Pavić  Jonathan Erlich  6–2, 6–3
  Michael Venus  Colin Fleming
2017  Julien Benneteau   (3)  Robin Haase  6–4, 6–7 (9–11) , [10–5]
  Nicolas Mahut   (2)  Dominic Inglot
2018  Raven Klaasen    Marcus Daniell  6–7 (2–7) , 6–3, [10–4]
  Michael Venus  Dominic Inglot
2019Jérémy Chardy
Fabrice Martin
Ben McLachlan
Matwé Middelkoop
6–3, 6–7(4–7), [10–4]
2020Nicolas Mahut
Vasek Pospisil
Wesley Koolhof
Nikola Mektić
6–3, 6–4
2021Lloyd Glasspool
Harri Heliövaara
Sander Arends
David Pel
7–5, 7–6(7–4)
2022Denys Molchanov
Andrey Rublev
Raven Klaasen
Ben McLachlan
4–6, 7–5, [10–7]
2023