VTB Birleşik Ligi (VTB United League), 2008 yılında kurulan uluslararası profesyonel basketbol ligi. Ligin kurulmasındaki amaç, Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa ülkelerinin basketbol takımlarını tek bir lig altında toplamaktır. Ligin sponsoru, VTB Bank’tır. Açılış sezonu olan 2009-10 sezonunda, Estonya, Letonya, Litvanya, Rusya ve Ukrayna’dan basketbol kulüpleri katılmaktaydı. 2010-11 sezonunda Finlandiya, Polonya ve Beyaz Rusya takımları lige katıldı. 2011-12 sezonunda Çek Cumhuriyeti ve Kazakistan takımlarının da eklenmesiyle toplamda 18 takıma ulaşıldı. 2020/2021 sezonunda Rusya, Belarus, Estonya, Kazakistan ve Polonya takımları katılmaktadır.

VTB United League logo.png
Kuruluş 2008; 12 years ago
İlk Sezon 2008
Ülke  Russia
Diğer Ülkeler  Belarus
 Estonia
 Kazakhstan
 Poland
Konfederasyon FIBA Europe (Europe)
FIBA Asia (Asia)
Takım Sayısı 13

Takım Bilgileri

TakımlarBaş AntrenörSalon, Şehir
Avtodor logoBC AvtodorGordon HerbertDS Kristall
BC Astana logoAstana BCEmil RajkovikjSaryarka Velodrome
Enisey logoBC EniseyDrazen AnzulovicArena.Sever
Zastal Enea BC Zielona Góra logoBasket Zielona GoraZan TabakCRS Hall Zielona Góra
Zenit Saint Petersburg logoZenit St. PetersburgXavi PascualSibur Arena
Kalev/Cramo logoBC Kalev/CramoRoberts StelmahersSaku Suurhall
Lokomotiv Kuban logoPBC Lokomotiv-KubanEvgeny PashutinBasket-Hall
Nizhny Novgorod logoBC Nizhny NovgorodZoran LukićTrade Union Sport Palace
Parma logoParma BasketKazys MaksvytisUniversal Sports Palace Molot, Perm
BC UNICS logoBC UNICS KazanDimitrios PriftisBasket-Hall Kazan
Khimki logoBC KhimkiAndrey MaltsevKhimki Basketball Center
Tsmoki Minsk logoBC Tsmoki-MinskRostislav VergunMinsk-Arena
CSKA Moscow logoCSKA MoscowDimitrios ItoudisUSC CSKA

Baş Antrenör Değişikliği

TakımAyrılan Baş AntrenörAyrılma ŞekiAyrılma TarihiAtanan Baş AntrenörAtanma Tarihi
BC KhimkiRimas KurtinaitisKarşılıklı Anlaşma15 Ocak 2021Andrey Maltsev15 Ocak 2021

Normal Sezon

Puan Durumu

SıraTakımOGMAS/YAPCTAçıklama
1Zenit St. Petersburg22193playoffs
2BC UNICS Kazan20155playoffs
3CSKA Moscow21156playoffs
4PBC Lokomotiv-Kuban21156playoffs
5Basket Zielona Gora231310playoffs
6BC Nizhny Novgorod19127playoffs
7BC Khimki19109playoffs
8BC Avtodor Saratov21813playoffs
9Parma Basket20911
10BC Kalev/Cramo21615
11BC Astana20515
12BC Enisey19415
13BC Tsmoki-Minsk20218

2020/2021 VTB United Lig Sonuçları

TeamAVTASTENİBZGZNTKALLOKNIZPARUNIKHITSMCSK
BC Avtodor107-8585-7990-9162-8989-8593-9970-9397-11085-82113-66
Astana BC83-9260-7870-7786-8269-7980-8477-8260-93
BC Enisey77-7673-9479-10686-9677-9281-8680-91
Basket Zielona Gora77-64110-86117-7974-9488-9599-11493-9795-9292-8670-8989-7593-90
Zenit St. Petersburg97-7185-5284-7183-7491-8378-7378-7389-8481-6478-81104-7381-77
BC Kalev/Cramo85-7785-9275-8679-8694-10572-8549-7672-94
PBC Lokomotiv-Kuban104-8990-84100-9883-7696-8120-073-6485-6893-8177-76
BC Nizhny Novgorod86-8075-7383-79100-9388-7366-9196-8578-57
Parma Basket83-8467-8479-8580-7284-8169-7669-7274-6561-95
BC UNICS Kazan101-83101-8375-6459-5883-6687-5683-7683-7776-83
BC Khimki88-8994-9967-7992-7490-92103-8389-65
BC Tsmoki-Minsk69-8678-8079-9972-8077-7665-7866-7660-87
CSKA Moscow100-66109-60102-10794-8095-97102-8692-73101-67

Ödüller

Ayın MVP’si

AyBasketbolcu (Takım)
Eylül-Ekim 2020Billy Baron (Zenit St. Petersburg)
Kasım 2020Alan Williams (PFB Lokomotif Kuban)
Aralık 2020Gabriel Lundberg (Zielona Gora)
Ocak 2021Jamar Smith (UNİCS)
Şubat 2021
Mart 2021

Avrupa Kupaları VTB United Takımları

TakımTurnuvaDurum
CSKA MoscowEuroLeagueNormal Sezon
BC KhimkiEuroLeagueNormal Sezon
Zenit Saint PetersburgEuroLeagueNormal Sezon
PBC Lokomotiv KubanEuroCupTop 16 Grupları
BC UNICSEuroCupTop 16 Grupları
Nizhny NovgorodChampions LeagueTop 16 Grupları
Tsmoki-MinskChampions LeagueNormal Sezon
BC ParmaFIBA Europe CupNormal Sezon
2019-202021-22

VTB United Ligi