2023 FİBA Basketbol Dünya Kupası Amerika Elemeleri

FIBA Amerika bölgesi için 2023 FIBA ​​Basketbol Dünya Kupası elemeleri, Dünya Kupası için yedi yuva belirleyecek. Nisan 2021'de Orta ve Karayipler ön elemeleriyle başladı ve Şubat 2023'te sona erecek.

Format

Ön Elemeler
İlk tur: 2022 FIBA ​​AmeriCup elemelerine katılmayan takımlar coğrafi alt bölgelere göre iki turnuvaya bölünecek. Orta Amerika ve Karayipler bölgesinden en iyi üç takım ve Güney Amerika play-off'unun tek kazananı ikinci tura yükselecek.
İkinci tur: Alt bölge ön elemelerinden gelen dört takıma, 2022 FIBA ​​AmeriCup elemelerinden elenen dört takım katılacak. Dört takımdan oluşan iki gruba ayrılacaklar. Grup birincileri ve ikinciler elemelere yükselecek.
Elemeler: 2022 FIBA ​​AmeriCup'a katılmaya hak kazanan 12 takıma ön elemelerden gelen dört takım katılacak.
İlk tur: 16 takım, iç ve dış saha maçları oynamak için dört takımdan oluşan dört gruba ayrılacak. Bir gruptan en iyi üç takım ikinci tura yükselecek.
İkinci tur: On iki takım altı takımdan oluşan iki gruba ayrılacaktır. Her grup, iki ilk tur grubundan ileri gelen takımlardan oluşturulacaktır. Bir önceki turdan elde edilen tüm sonuçlar gerçekleştirilecektir. Her iki gruptan en iyi üç takım ve daha iyi rekora sahip dördüncü takım Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanacak.

Ön Elemeler

1. Tur

Orta Amerika ve Caribbean Bölgesi
SıraTakımOGMASYSPuanAçıklama
1Kosta Rika44029525772. Tur
2Nikaragua43132028172. Tur
3El Salvador42230032362. Tur
4Jamaika4222963146
5Guyana4043253614
15-04-2021San Salvador, El SalvadorKosta Rika67-69Jamaika
15-04-2021San Salvador, El SalvadorGuyana73-84Nikaragua
16-04-2021San Salvador, El SalvadorJamaika107-87Guyana
16-04-2021San Salvador, El SalvadorEl Salvador58-78Kosta Rika
17-04-2021San Salvador, El SalvadorNikaragua92-54Jamaika
17-04-2021San Salvador, El SalvadorGuyana90-92El Salvador
18-04-2021San Salvador, El SalvadorKosta Rika78-75Guyana
18-04-2021San Salvador, El SalvadorEl Salvador82-89Nikaragua
19-04-2021San Salvador, El SalvadorNikaragua55-72Kosta Rika
19-04-2021San Salvador, El SalvadorJamaika66-68El Salvador
Güney Amerika Bölgesi
12-06-2021Tarija, BolivyaBolivya91-57Ekvator
16-06-2021Guayaquil, EkvatorEkvator69-51Bolivya

2. Tur

A Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Bahamalar330251-2186Elemeler
2Küba321253-2195Elemeler
3Kosta Rika312182-2134
4El Salvador (E)303208-2443
02-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorKüba88-89Bahamalar
02-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorKosta Rika71-59El Salvador
03-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorBahamalar75-51Kosta Rika
03-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorEl Salvador70-86Küba
04-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorKosta Rika60-79Küba
04-07-2021Gimnasio Nacional José Adolfo Pineda, San Salvador, El SalvadorBahamalar87-79El Salvador
B Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Şili (E)330253-1776Elemeler
2Paraguay312212-1914Elemeler
3Nikaragua312221-2424
4Bolivya312188-2644
13-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileNikaragua76-73Paraguay
13-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileŞili105-52Bolivya
14-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileBolivya87-82Nikaragua
14-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileParaguay62-66Şili
15-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileBolivya49-77Paraguay
15-07-2021Centro Nacional de Entrenamiento Olímpico, Santiago, ChileNikaragua63-82Şili

Elemeler

A Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Venezuela440316:21582. Tur
2Arjantin431298:23972. Tur
3Panama413248:27252. Tur
4Paraguay404217:3534
26-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresVenezuela77-56Panama
26-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresArjantin93-67Paraguay
27-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresPanama53-71Venezuela
27-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresParaguay43-82Arjantin
25-02-2022Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresParaguay59-81Panama
25-02-2022Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresArjantin58-71Venezuela
26-02-2022Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresParaguay48-97Venezuela
26-02-2022Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresArjantin65-58Panama
30-06-2022Roberto Durán Arena, Panama City, PanamaPanama81-54Paraguay
30-06-2022Roberto Durán Arena, Panama City, PanamaVenezuela66-69Arjantin
07-03-2022Roberto Durán Arena, Panama City, PanamaPanamaArjantin
07-03-2022Roberto Durán Arena, Panama City, PanamaVenezuelaParaguay
B Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Brezilya220158-10842. Tur
2Uruguay220165-14442. Tur
3Şili202144-16522. Tur
4Kolombiya202108-1582
26-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresUruguay83-75Kolombiya
26-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresBrezilya77-53Şili
27-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresKolombiya69-82Uruguay
27-11-2021Estadio Obras Sanitarias, Buenos AiresŞili55-81Brezilya
25-02-2022Ginásio Poliesportivo Pedro Morilla Fuentes, FrancaBrezilya85-66Uruguay
25-02-2022Coliseo Municipal Antonio Azurmendy Riveros, ValdiviaŞili90-76Kolombiya
28-02-2022Ginásio Poliesportivo Pedro Morilla Fuentes, FrancaBrezilya119-73Kolombiya
28-02-2022Coliseo Municipal Antonio Azurmendy Riveros, ValdiviaŞili67-78Uruguay
30-06-2022Coliseo Elías Chegwin, Barranquilla, KolombiyaKolombiya67-66Şili
30-06-2022Antel Arena, MontevideoUruguay60-73Brezilya
07-03-2022Coliseo Elías Chegwin, Barranquilla, KolombiyaKolombiyaBrezilya
07-03-2022Antel Arena, MontevideoUruguayŞili
C Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Kanada440407:27582. Tur
2Dominik Cumhuriyeti431356:27172. Tur
3Bahamalar413301:39252. Tur
4US Virgin Adaları404241:3674
28-11-2021Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo Domingo, Dominik CumhuriyetiKanada115-73Bahamalar
28-11-2021Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo Domingo, Dominik CumhuriyetiDominik Cumhuriyeti87-65US Virgin Adaları
29-11-2021Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo Domingo, Dominik CumhuriyetiBahamalar77-113Kanada
29-11-2021Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo Domingo, Dominik CumhuriyetiVirgin Adaları56-100Dominik Cumhuriyeti
26-02-2022Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo DomingoBahamalar86-74Virgin Adaları
26-02-2022Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo DomingoKanada85-79Dominik Cumhuriyeti
27-02-2022Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo DomingoKanada94-46Virgin Adaları
27-02-2022Palacio de los Deportes Virgilio Travieso Soto, Santo DomingoBahamalar65-90Dominik Cumhuriyeti
01-07-2022Sports and Fitness Center, Saint ThomasVirgin Adaları80-97Bahamalar
01-07-2022FirstOntario Centre, HamiltonDominik Cumhuriyeti79-85Kanada
04-07-2022Sports and Fitness Center, Saint ThomasVirgin AdalarıKanada
04-07-2022 Kendall Isaacs Gymnasium, Nassau, BahamalarDominik CumhuriyetiBahamalar
D Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri431365:33072. Tur
2Meksika431336:33572. Tur
3Porto Riko422296:30562. Tur
4Küba404284:3114
26-11-2021Gimnasio Manuel Bernardo Aguirre, Chihuahua City, MexicoAmerika Birleşik Devletleri95-90Küba
26-11-2021Gimnasio Manuel Bernardo Aguirre, Chihuahua City, MexicoMeksika90-86Porto Riko
27-11-2021Gimnasio Manuel Bernardo Aguirre, Chihuahua City, MexicoPorto Riko69-60Küba
27-11-2021Gimnasio Manuel Bernardo Aguirre, Chihuahua City, MexicoMeksika97-88Amerika Birleşik Devletleri
24-02-2022Coliseo de la Ciudad Deportiva, HavanaKüba72-82Meksika
24-02-2022Entertainment and Sports Arena, WashingtonAmerika Birleşik Devletleri93-76Porto Riko
27-02-2022Entertainment and Sports Arena, WashingtonAmerika Birleşik Devletleri89-67Meksika
27-02-2022Coliseo de la Ciudad Deportiva, HavanaKüba62-65Porto Riko
01-07-2022Roberto Clemente Coliseum, San JuanPorto Riko75-83Amerika Birleşik Devletleri
01-07-2022Gimnasio Manuel Bernardo Aguirre,
Chihuahua City
Meksika75-66Küba
04-07-2022Roberto Clemente Coliseum, San JuanPorto RikoMeksika
04-07-2022Coliseo de la Ciudad Deportiva, HavanaKübaAmerika Birleşik Devletleri

2. Tur

E Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1A12023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2A22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3A32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4C1En İyi Dördüncüler Sıralaması
5C2
6C3
F Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1B12023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2B22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3B32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4D1En İyi Dördüncüler Sıralaması
5D2
6D3