2023 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri

FIBA Avrupa bölgesi için 2023 FIBA ​​Basketbol Dünya Kupası elemeleri, Şubat 2020'de başladı ve Şubat 2023'te sona erecek.

9 Aralık 2019'da Dünya Anti-Doping Ajansı, RUSADA'nın laboratuvar verilerini manipüle etmek için müfettişlere teslim etmek için uygun olmadığını tespit ettikten sonra, Rusya'ya tüm büyük spor etkinliklerinden dört yıl yasak verdi. WADA kararı, doping veya örtbas etme olayına karışmamış sporcuların yarışmasına izin verdi, ancak büyük uluslararası spor etkinliklerinde Rus bayrağı ve marşının kullanılmasını yasakladı. Bununla birlikte, yasak sadece dünya şampiyonlarını belirlemek için final turnuvası için geçerli olduğundan, Rusya milli takımı yine de elemelere girebilir. Karar, 17 Aralık 2020'de WADA lehine karar veren ancak yasağı dört yıldan iki yıla indiren Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) temyiz edildi.Rusya hak kazanırsa, 16 Aralık 2022'de sona eren iki yıllık yasağın bir sonucu olarak, oyuncuları adını, bayrağını veya milli marşını Basketbol Dünya Kupası'nda kullanabilecek.

Avrupa Ön Elemeleri

1. Tur

A Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Portekiz651447-36911Avrupa Ön Eleme 2. Tur
2Belarus651498-34711Avrupa Ön Eleme 2. Tur
3Kıbrıs615354-4817
4Arnavutluk615391-4937
TarihSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
20-02-2020Nicosia, KıbrısKıbrıs41-97Belarus
20-02-2020Albufeira, PortugalPortekiz70-62Arnavutluk
23-02-2020Durres, ArnavutlukArnavutluk71-64Kıbrıs
24-02-2020Minsk, BelarusBelarus72-56Portekiz
26-11-2020Matosinhos, PortekizBelarus90-50Arnavutluk
26-11-2020Matosinhos, PortekizPortekiz74-56Kıbrıs
28-11-2020Matosinhos, PortekizArnavutluk70-88Portekiz
28-11-2020Matosinhos, PortekizBelarus89-53Kıbrıs
18-02-2021Nicosia, KıbrısPortekiz75-57Belarus
18-02-2021Nicosia, KıbrısKıbrıs88-66Arnavutluk
21-02-2021Nicosia, KıbrısArnavutluk52-84Belarus
21-02-2021Nicosia, KıbrısKıbrıs72-93Portekiz
B Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İzlanda651517-45511Avrupa Ön Eleme 2. Tur
2Slovakya633467-4599Avrupa Ön Eleme 2. Tur
3Lüksemburg624481-4958
4Kosovo624455-5118
TarihSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
20-02-2020Bratislava, SlovakyaSlovakya73-65Lüksemburg
20-02-2020Pristina, KosovoKosovo80-78İzlanda
23-02-2020Reykjavik, İzlandaİzlanda83-74Slovakya
23-02-2020Luxembourg City, LüksemburgLüksemburg80-84Kosovo
26-11-2020Bratislava, Slovakyaİzlanda90-76Lüksemburg
26-11-2020Bratislava, SlovakyaSlovakya91-67Kosovo
28-11-2020Bratislava, Slovakyaİzlanda86-62Kosovo
28-11-2020Bratislava, SlovakyaLüksemburg77-73Slovakya
18-02-2021Pristina, KosovoSlovakya79-94İzlanda
18-02-2021Pristina, KosovoKosovo89-99Lüksemburg
21-02-2021Pristina, KosovoKosovo73-77Slovakya
21-02-2021Pristina, KosovoLüksemburg84-86İzlanda

2. Tur

C Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İsveç431379-2737Elemeler
2Portekiz431302-3047Elemeler
3Lüksemburg404282-3864
12-08-2021Matosinhos, Portekizİsveç77-79Portekiz
13-08-2021Matosinhos, PortekizPortekiz83-74Lüksemburg
14-08-2021Matosinhos, PortekizLüksemburg73-129İsveç
16-08-2021Matosinhos, PortekizPortekiz60-79İsveç
17-08-2021Matosinhos, PortekizLüksemburg74-80Portekiz
18-08-2021Matosinhos, Portekizİsveç94-58Lüksemburg
D Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Letonya440362-2848Elemeler
2Belarus422314-3136Elemeler
3Romanya404279-3584
07-08-2021Riga, LetonyaRomanya72-108Letonya
08-08-2021Riga, LetonyaLetonya92-83Belarus
09-08-2021Riga, LetonyaBelarus77-72Romanya
11-08-2021Riga, LetonyaLetonya79-69Romanya
12-08-2021Riga, LetonyaBelarus60-83Letonya
13-08-2021Riga, LetonyaRomanya66-94Belarus
E Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Karadağ440323-2848Elemeler
2İzlanda422329-3086Elemeler
3Danimarka404278-3384
12-08-2021Podgorica, KaradağKaradağ83-69İzlanda
13-08-2021Podgorica, Karadağİzlanda91-70Danimarka
14-08-2021Podgorica, KaradağDanimarka68-79Karadağ
16-08-2021Podgorica, Karadağİzlanda80-82Karadağ
17-08-2021Podgorica, KaradağDanimarka73-89İzlanda
18-08-2021Podgorica, KaradağKaradağ79-67Danimarka
F Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Kuzey Makedonya422270-2636Elemeler
2Slovakya422259-2626Elemeler
3İsviçre422249-2536
12-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaKuzey Makedonya62-67İsviçre
13-08-2021Skopje, Kuzey Makedonyaİsviçre56-64Slovakya
14-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaSlovakya47-69Kuzey Makedonya
16-08-2021Skopje, Kuzey Makedonyaİsviçre61-69Kuzey Makedonya
17-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaSlovakya60-65İsviçre
18-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaKuzey Makedonya72-88Slovakya

Elemeler

EuroBasket 2022'ye katılmaya hak kazanan 24 milli takım bu etaba otomatik olarak katılma hakkı kazandı. Ön Elemelerden geçen sekiz takım onlara katıldı. Toplamda 32 takım, dört takımdan oluşan sekiz ev-deplasman turu grubuna ayrıldı.

Elemeler 2021 ve 2022'de oynanacak. Her gruptan son sırayı alan takımlar elenecek.

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Letonya651475:422112. Tur
2Belçika642460:392102. Tur
3Sırbistan633448:43992. Tur
4Slovakya606376:5066
25-11-2021Športová hala Levice, LeviceSlovakya57-83Belçika
25-11-2021Aleksandar Nikolić Hall, BelgradSırbistan101-100Letonya
28-11-2021Mons.Arena, MonsBelçika73-69Sırbistan
29-11-2021Arena Riga, RigaLetonya82-74Slovakya
25-02-2022Aleksandar Nikolić Hall, BelgradSırbistan75-63Slovakya
25-02-2022Mons.Arena, MonsBelçika65-66Letonya
28-02-2022Arena Riga, RigaLetonya68-63Belçika
28-02-2022Športová hala Levice, LeviceSlovakya63-71Sırbistan
30-06-2022Arena Riga, RigaLetonya66-59Sırbistan
30-06-2022Mons.Arena, MonsBelçika102-59Slovakya
03-07-2022Športová hala Levice, LeviceSlovakya60–93Letonya
03-07-2022Čair Sports Center, NisSırbistan73–74Belçika

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Yunanistan431310:28772. Tur
2Türkiye422307:28662. Tur
3Büyük Britanya413287:3315
4Belarus00000ihraç
25-11-2021Eagles Community Arena, NewcastleBüyük Britanya78-69Yunanistan
25-11-2021Minsk Sports Palace, MinskBelarus84-70Türkiye
28-11-2021Alexandreio Melathron Nikos Galis Hall, ThessalonikiYunanistan77-67Belarus
28-11-2021Sinan Erdem Spor Salonu, İstanbulTürkiye84-67Büyük Britanya
25-02-2022Ano Liosia Olympic Hall, AthensYunanistan72-71Türkiye
28-02-2022Sinan Erdem Spor Salonu, İstanbulTürkiye67-76Yunanistan
30-06-2022Larissa Neapolis Indoor Arena, Larissa Yunanistan93-71Büyük Britanya
03-07-2022Eagles Community Arena, NewcastleBüyük Britanya71–85Türkiye

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Finlandiya651474:446112. Tur
2Slovenya642506:482102. Tur
3İsveç624479:49482. Tur
4Hırvatistan615462:4997
25-11-2021Avicii Arena, Stockholmİsveç72-62Finlandiya
25-11-2021Dražen Petrović Basketball Hall, ZagrepHırvatistan74-76Slovenya
28-11-2021Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya77-71Hırvatistan
28-11-2021Arena Bonifika, KoperSlovenya94-89İsveç
25-02-2022Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya86-76Slovenya
25-02-2022Dražen Petrović Basketball Hall, ZagrepHırvatistan64-70İsveç
28-02-2022Arena Bonifika, KoperSlovenya79-83Finlandiya
28-02-2022Stadium Arena, Norrköpingİsveç98-105Hırvatistan
30-06-2022Arena Stožice, LjubljanaSlovenya97-69Hırvatistan
30-06-2022Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya85-69İsveç
03-07-2022Hovet, Stockholmİsveç81–84Slovenya
03-07-2022Centar Zamet, RijekaHırvatistan79–81Finlandiya

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Almanya651474:425112. Tur
2İsrail633476:45292. Tur
3Estonya624415:47082. Tur
4Polonya624444:4628
25-11-2021Drive in Arena, Tel Avivİsrail69-61Polonya
25-11-2021KIA Metropol Arena, NurembergAlmanya66-69Estonya
28-11-2021Saku Suurhall, TallinnEstonya69-79İsrail
28-11-2021Globus Arena, LublinPolonya69-72Almanya
25-02-2022Drive in Arena, Tel Avivİsrail67-71Almanya
25-02-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya75-71Polonya
28-02-2022Globus Arena, LublinPolonya70-68Estonya
28-02-2022KIA Metropol Arena, NurembergAlmanya84-80İsrail
30-06-2022Globus Arena, LublinPolonya90-85İsrail
30-06-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya57-88Almanya
03-07-2022Drive in Arena, Tel Avivİsrail93–83Estonya
03-07-2022ÖVB Arena, Tel Aviv, BremenAlmanya96–77Polonya

E Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fransa651464:343112. Tur
2Karadağ642464:428102. Tur
3Macaristan633399:46992. Tur
4Portekiz606386:4736
26-11-2021Centro de Desportos e Congressos de Matosinhos, MatosinhosPortekiz75-81Macaristan
26-11-2021Palais des Sports de Pau, PauFransa73-67Karadağ
29-11-2021Kaposvár Aréna, KaposvárMacaristan54-78Fransa
29-11-2021Bemax Arena, PodgoricaKaradağ83-69Portekiz
24-02-2022Főnix Hall, DebrecenMacaristan67-83Karadağ
24-02-2022Palais des Sports de Dijon, DijonFransa94-56Portekiz
27-02-2022Centro de Desportos e Congressos de Matosinhos, MatosinhosPortekiz56-69Fransa
27-02-2022Bemax Arena, PodgoricaKaradağ84-88Macaristan
30-06-2022Tüskecsarnok, BudapestMacaristan69-68Portekiz
30-06-2022Bemax Arena, PodgoricaKaradağ70-69Fransa
03-07-2022Pavilhão Multiusos de Odivelas, OdivelasPortekiz62–77Karadağ
03-07-2022Vendespace, Mouilleron-le-CaptifFransa81–40Macaristan

F Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Litvanya651462:421112. Tur
2Çek Cumhuriyeti633485:48392. Tur
3Bosna Hersek633472:48692. Tur
4Bulgaristan615446:4757
26-11-2021Švyturys Arena, KlaipedaLitvanya89-69Bulgaristan
26-11-2021Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna Hersek97-90Çek Cumhuriyeti
29-11-2021Hala Opava, OpavaÇek Cumhuriyeti66-74Litvanya
29-11-2021Arena Botevgrad, BotevgradBulgaristan75-85Bosna Hersek
24-02-2022Arena Botevgrad, BotevgradBulgaristan79-70Çek Cumhuriyeti
24-02-2022Dvorana Mejdan, TuzlaBosna Hersek77-78Litvanya
27-02-2022Enteria arena, PardubiceÇek Cumhuriyeti83-80Bulgaristan
27-02-2022Avia Solutions Group Arena, VilniusLitvanya77-56Bosna Hersek
30-06-2022Arena Samokov, SamokovBulgaristan70-72Litvanya
30-06-2022Enteria arena, PardubiceÇek Cumhuriyeti93-81Bosna Hersek
03-07-2022Švyturys Arena, KlaipedaLitvanya72–83Çek Cumhuriyeti
03-07-2022Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna Hersek76–73Bulgaristan

G Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İspanya651504:402112. Tur
2Gürcistan653467:462102. Tur
3Ukrayna633463:44892. Tur
4Kuzey Makedonya606373:4956
26-11-2021Tbilisi Sports Palace, TbilisiGürcistan88-83Ukrayna
26-11-2021Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey Makedonya65-94İspanya
29-11-2021Palace of Sports, KyivUkrayna78-61Kuzey Makedonya
29-11-2021Palacio de Deportes Olivo Arena, Jaenİspanya89-61Gürcistan
24-02-2022Tbilisi Sports Palace, TbilisiGürcistan91-70Kuzey Makedonya
24-02-2022Palacio Municipal de Deportes Vista Alegre, Cordobaİspanya88-74Ukrayna
27-02-2022Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey Makedonya65-79Gürcistan
30-06-2022Pabellón Príncipe Felipe, Zaragosaİspanya80-44Kuzey Makedonya
30-06-2022Arena Riga, RigaUkrayna79-66Gürcistan
04-07-2022Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey Makedonya68–73Ukrayna
04-07-2022Tbilisi Arena, TbilisiGürcistan82–76İspanya
07-07-2022Arena Riga, RigaUkrayna76–77İspanya

H Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İtalya431367:34872. Tur
2İzlanda431340:34372. Tur
3Hollanda404297:31342. Tur
4Rusya0030:00ihraç
26-11-2021Yubileyny Sports Palace, Saint PetersburgRusya92-78İtalya
26-11-2021Topsportcentrum, AlmereHollanda77-79İzlanda
29-11-2021Yubileyny Sports Palace, Saint PetersburgRusya89-65İzlanda
29-11-2021Mediolanum Forum, Milanoİtalya75-73Hollanda
24-02-2022Ithrottamidstod Asvellir, Hafnarfjörðurİzlanda107-105İtalya
24-02-2022Universal Sports Palace Molot, PermRusya80-69Hollanda
27-02-2022PalaDozza, Bolognaİtalya95-87İzlanda
30-06-2022İzlanda67-66Hollanda
04-07-2022Hollanda81–92İtalya

2. Tur

I Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Letonya871657:576152023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2Sırbistan853632:623132023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3Yunanistan853621:605132023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4Türkiye835626:60511
5Belçika835537:57611
6Büyük Britanya817555:6439
25-08-2022Arena Riga, RigaLetonya111–85Türkiye
25-08-2022Štark Arena, BelgradeSırbistan100–94Yunanistan
25-08-2022Mons.Arena, MonsBelçika72–57Büyük Britanya
28-08-2022Vertu Motors Arena, NewcastleBüyük Britanya80-87Letonya
28-08-2022O.A.C.A. Olympic Indoor Hall, AtinaYunanistan85-68Belçika
28-08-2022Sinan Erdem Dome, İstanbulTürkiye72-79Sırbistan
11-11-2022Heraklion Indoor Sports Arena, Heraklion Yunanistan60–80Letonya
11-11-2022Vertu Motors Arena, NewcastleBüyük Britanya68–74Sırbistan
11-11-2022Sinan Erdem Dome, İstanbulTürkiye86–52Belçika
14-11-2022Mons.Arena, MonsBelçika70-72Yunanistan
14-11-2022Štark Arena, BelgradeSırbistan77-76Türkiye
14-11-2022Arena Riga, RigaLetonya79–63Büyük Britanya
24-02-2023Büyük BritanyaBelçika
24-02-2023TürkiyeLetonya
24-02-2023YunanistanSırbistan
27-02-2023LetonyaYunanistan
27-02-2023BelçikaTürkiye
27-02-2023SırbistanBüyük Britanya

J Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Finlandiya1082800:752182023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2Almanya1082800:707182023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3Slovenya1073837:792172023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4İsveç1055782:79415
5İsrail1037762:77213
6Estonya1028719:82812
25-08-2022Nokia Arena, TampereFinlandiya79–73İsrail
25-08-2022Hovet, Stockholmİsveç50–67Almanya
25-08-2022Zlatorog Arena, CeljeSlovenya104–83Estonya
28-08-2022Audi Dome, MünihAlmanya90–71Slovenya
28-08-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya68–76Finlandiya
28-08-2022Drive in Arena, Tel Avivİsrail83–95İsveç
11-11-2022Drive in Arena, Tel Avivİsrail62–75Slovenya
11-11-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya82–87İsveç
11-11-2022Brose Arena, BambergAlmanya94–80Finlandiya
14-11-2022Espoo Metro Areena, Espoo Finlandiya91–71Estonya
14-11-2022Arena Bonifika, KoperSlovenya81–75Almanya
14-11-2022Stadium Arena, Norrköpingİsveç71–68İsrail
24-02-2023İsrailFinlandiya
24-02-2023EstonyaSlovenya
24-02-2023Almanyaİsveç
27-02-2023FinlandiyaAlmanya
27-02-2023Slovenyaİsrail
27-02-2023İsveçEstonya

K Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fransa1082831:620182023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2Litvanya1082770:718182023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3Karadağ1064746:708162023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4Bosna Hersek1055776:83415
5Macaristan1055720:78815
6Çek Cumhuriyeti1037749:80813
24-08-2022Arena Savaria, SzombathelyMacaristan78–88Litvanya
24-08-2022Morača Sports Center, PodgoricaKaradağ88–69Bosna Hersek
24-08-2022Accor Arena, ParisFransa95–60Çek Cumhuriyeti
27-08-2022Rocknet aréna, ChomutovÇek Cumhuriyeti79-82Macaristan
27-08-2022Žalgiris Arena, KaunasLitvanya90-73Karadağ
27-08-2022Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna Hersek96-90Fransa
11-11-2022Enteria arena, PardubiceÇek Cumhuriyeti56–65Karadağ
11-11-2022Cido Arena, PanevėžysLitvanya65–90Fransa
11-11-2022Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna Hersek83–78Macaristan
14-11-2022Arena Savaria, SzombathelyMacaristan83–69Çek Cumhuriyeti
14-11-2022Morača Sports Center, PodgoricaKaradağ56-65Litvanya
14-11-2022Palais des Sports de Pau, PauFransa92-56Bosna Hersek
23-02-2023Çek CumhuriyetiFransa
23-02-2023Bosna HersekKaradağ
23-02-2023LitvanyaMacaristan
26-02-2023FransaLitvanya
26-02-2023KaradağÇek Cumhuriyeti
26-02-2023MacaristanBosna Hersek

L Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İspanya871675:570132023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2İtalya862724:693142023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3Gürcistan844630:654122023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4İzlanda844645:68512
5Ukrayna835664:65611
6Hollanda808576:6568
24-08-2022Arena Riga, RigaUkrayna89–97İtalya
24-08-2022Tbilisi Sports Palace, Tbilisi Gürcistan77–66Hollanda
24-08-2022Pabellón de Arrosadia, Pamblonaİspanya87–57İzlanda
27-08-2022Topsportcentrum, AlmereHollanda64-86İspanya
27-08-2022Ásvellir, Hafnarfjörðurİzlanda91-88Ukrayna
27-08-2022PalaLeonessa, Bresciaİtalya91-84Gürcistan
11-11-2022Topsportcentrum, AlmereHollanda77–96Ukrayna
11-11-2022Laugardalshöll, Reykjavíkİzlanda85–88Gürcistan
11-11-2022Vitrifrigo Arena, Pesaroİtalya84–88İspanya
14-11-2022Arena Riga, RigaUkrayna79–72İzlanda
14-11-2022Tbilisi Sports Palace, Tbilisi Gürcistan84–85İtalya
14-11-2022Palacio de los Deportes Carolina Marín, Huelvaİspanya84–72Hollanda
23-02-2023İzlandaİspanya
23-02-2023HollandaGürcistan
23-02-2023İtalyaUkrayna
26-02-2023İspanyaİtalya
26-02-2023Gürcistanİzlanda
26-02-2023UkraynaHollanda