2023 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri

FIBA Avrupa bölgesi için 2023 FIBA ​​Basketbol Dünya Kupası elemeleri, Şubat 2020'de başladı ve Şubat 2023'te sona erecek.

9 Aralık 2019'da Dünya Anti-Doping Ajansı, RUSADA'nın laboratuvar verilerini manipüle etmek için müfettişlere teslim etmek için uygun olmadığını tespit ettikten sonra, Rusya'ya tüm büyük spor etkinliklerinden dört yıl yasak verdi. WADA kararı, doping veya örtbas etme olayına karışmamış sporcuların yarışmasına izin verdi, ancak büyük uluslararası spor etkinliklerinde Rus bayrağı ve marşının kullanılmasını yasakladı. Bununla birlikte, yasak sadece dünya şampiyonlarını belirlemek için final turnuvası için geçerli olduğundan, Rusya milli takımı yine de elemelere girebilir. Karar, 17 Aralık 2020'de WADA lehine karar veren ancak yasağı dört yıldan iki yıla indiren Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) temyiz edildi.Rusya hak kazanırsa, 16 Aralık 2022'de sona eren iki yıllık yasağın bir sonucu olarak, oyuncuları adını, bayrağını veya milli marşını Basketbol Dünya Kupası'nda kullanabilecek.

Avrupa Ön Elemeleri

1. Tur

A Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Portekiz651447-36911Avrupa Ön Eleme 2. Tur
2Belarus651498-34711Avrupa Ön Eleme 2. Tur
3Kıbrıs615354-4817
4Arnavutluk615391-4937
TarihSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
20-02-2020Nicosia, KıbrısKıbrıs41-97Belarus
20-02-2020Albufeira, PortugalPortekiz70-62Arnavutluk
23-02-2020Durres, ArnavutlukArnavutluk71-64Kıbrıs
24-02-2020Minsk, BelarusBelarus72-56Portekiz
26-11-2020Matosinhos, PortekizBelarus90-50Arnavutluk
26-11-2020Matosinhos, PortekizPortekiz74-56Kıbrıs
28-11-2020Matosinhos, PortekizArnavutluk70-88Portekiz
28-11-2020Matosinhos, PortekizBelarus89-53Kıbrıs
18-02-2021Nicosia, KıbrısPortekiz75-57Belarus
18-02-2021Nicosia, KıbrısKıbrıs88-66Arnavutluk
21-02-2021Nicosia, KıbrısArnavutluk52-84Belarus
21-02-2021Nicosia, KıbrısKıbrıs72-93Portekiz
B Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İzlanda651517-45511Avrupa Ön Eleme 2. Tur
2Slovakya633467-4599Avrupa Ön Eleme 2. Tur
3Lüksemburg624481-4958
4Kosovo624455-5118
TarihSalon, Şehir1. TakımSkor2. Takım
20-02-2020Bratislava, SlovakyaSlovakya73-65Lüksemburg
20-02-2020Pristina, KosovoKosovo80-78İzlanda
23-02-2020Reykjavik, İzlandaİzlanda83-74Slovakya
23-02-2020Luxembourg City, LüksemburgLüksemburg80-84Kosovo
26-11-2020Bratislava, Slovakyaİzlanda90-76Lüksemburg
26-11-2020Bratislava, SlovakyaSlovakya91-67Kosovo
28-11-2020Bratislava, Slovakyaİzlanda86-62Kosovo
28-11-2020Bratislava, SlovakyaLüksemburg77-73Slovakya
18-02-2021Pristina, KosovoSlovakya79-94İzlanda
18-02-2021Pristina, KosovoKosovo89-99Lüksemburg
21-02-2021Pristina, KosovoKosovo73-77Slovakya
21-02-2021Pristina, KosovoLüksemburg84-86İzlanda

2. Tur

C Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İsveç431379-2737Elemeler
2Portekiz431302-3047Elemeler
3Lüksemburg404282-3864
12-08-2021Matosinhos, Portekizİsveç77-79Portekiz
13-08-2021Matosinhos, PortekizPortekiz83-74Lüksemburg
14-08-2021Matosinhos, PortekizLüksemburg73-129İsveç
16-08-2021Matosinhos, PortekizPortekiz60-79İsveç
17-08-2021Matosinhos, PortekizLüksemburg74-80Portekiz
18-08-2021Matosinhos, Portekizİsveç94-58Lüksemburg
D Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Letonya440362-2848Elemeler
2Belarus422314-3136Elemeler
3Romanya404279-3584
07-08-2021Riga, LetonyaRomanya72-108Letonya
08-08-2021Riga, LetonyaLetonya92-83Belarus
09-08-2021Riga, LetonyaBelarus77-72Romanya
11-08-2021Riga, LetonyaLetonya79-69Romanya
12-08-2021Riga, LetonyaBelarus60-83Letonya
13-08-2021Riga, LetonyaRomanya66-94Belarus
E Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Karadağ440323-2848Elemeler
2İzlanda422329-3086Elemeler
3Danimarka404278-3384
12-08-2021Podgorica, KaradağKaradağ83-69İzlanda
13-08-2021Podgorica, Karadağİzlanda91-70Danimarka
14-08-2021Podgorica, KaradağDanimarka68-79Karadağ
16-08-2021Podgorica, Karadağİzlanda80-82Karadağ
17-08-2021Podgorica, KaradağDanimarka73-89İzlanda
18-08-2021Podgorica, KaradağKaradağ79-67Danimarka
F Grubu
SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Kuzey Makedonya422270-2636Elemeler
2Slovakya422259-2626Elemeler
3İsviçre422249-2536
12-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaKuzey Makedonya62-67İsviçre
13-08-2021Skopje, Kuzey Makedonyaİsviçre56-64Slovakya
14-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaSlovakya47-69Kuzey Makedonya
16-08-2021Skopje, Kuzey Makedonyaİsviçre61-69Kuzey Makedonya
17-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaSlovakya60-65İsviçre
18-08-2021Skopje, Kuzey MakedonyaKuzey Makedonya72-88Slovakya

Elemeler

EuroBasket 2022'ye katılmaya hak kazanan 24 milli takım bu etaba otomatik olarak katılma hakkı kazandı. Ön Elemelerden geçen sekiz takım onlara katıldı. Toplamda 32 takım, dört takımdan oluşan sekiz ev-deplasman turu grubuna ayrıldı.

Elemeler 2021 ve 2022'de oynanacak. Her gruptan son sırayı alan takımlar elenecek.

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Sırbistan431316:29972. Tur
2Letonya431316:30372. Tur
3Belçika422284:26062. Tur
4Slovakya404257:3114
25-11-2021Športová hala Levice, LeviceSlovakya57-83Belçika
25-11-2021Aleksandar Nikolić Hall, BelgradSırbistan101-100Letonya
28-11-2021Mons.Arena, MonsBelçika73-69Sırbistan
29-11-2021Arena Riga, RigaLetonya82-74Slovakya
25-02-2022Aleksandar Nikolić Hall, BelgradSırbistan75-63Slovakya
25-02-2022Mons.Arena, MonsBelçika65-66Letonya
28-02-2022Arena Riga, RigaLetonya68-63Belçika
28-02-2022Športová hala Levice, LeviceSlovakya63-71Sırbistan
30-06-2022Arena Riga, RigaLetonya66-59Sırbistan
30-06-2022Mons.Arena, MonsBelçika102-59Slovakya
03-07-2022Športová hala Levice, LeviceSlovakyaLetonya
03-07-2022Čair Sports Center, NisSırbistanBelçika

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Yunanistan431294:28372. Tur
2Türkiye413292:29952. Tur
3Büyük Britanya211145:1533
4Belarus00000ihraç
25-11-2021Eagles Community Arena, NewcastleBüyük Britanya78-69Yunanistan
25-11-2021Minsk Sports Palace, MinskBelarus84-70Türkiye
28-11-2021Alexandreio Melathron Nikos Galis Hall, ThessalonikiYunanistan77-67Belarus
28-11-2021Sinan Erdem Spor Salonu, İstanbulTürkiye84-67Büyük Britanya
25-02-2022Ano Liosia Olympic Hall, AthensYunanistan72-71Türkiye
28-02-2022Sinan Erdem Spor Salonu, İstanbulTürkiye67-76Yunanistan
30-06-2022Larissa Neapolis Indoor Arena, Larissa Yunanistan93-71Büyük Britanya
03-07-2022Eagles Community Arena, NewcastleBüyük BritanyaTürkiye

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Finlandiya431308:29872. Tur
2Slovenya422325:33262. Tur
3İsveç422329:32562. Tur
4Hırvatistan413314:3215
25-11-2021Avicii Arena, Stockholmİsveç72-62Finlandiya
25-11-2021Dražen Petrović Basketball Hall, ZagrepHırvatistan74-76Slovenya
28-11-2021Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya77-71Hırvatistan
28-11-2021Arena Bonifika, KoperSlovenya94-89İsveç
25-02-2022Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya86-76Slovenya
25-02-2022Dražen Petrović Basketball Hall, ZagrepHırvatistan64-70İsveç
28-02-2022Arena Bonifika, KoperSlovenya79-83Finlandiya
28-02-2022Stadium Arena, Norrköpingİsveç98-105Hırvatistan
30-06-2022Arena Stožice, LjubljanaSlovenya97-69Hırvatistan
30-06-2022Espoo Metro Areena, EspooFinlandiya85-69İsveç
03-07-2022Hovet, StockholmİsveçSlovenya
03-07-2022Centar Zamet, RijekaHırvatistanFinlandiya

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Almanya431293:28572. Tur
2İsrail422295:28562. Tur
3Estonya422281:28662. Tur
4Polonya403271:2843
25-11-2021Drive in Arena, Tel Avivİsrail69-61Polonya
25-11-2021KIA Metropol Arena, NurembergAlmanya66-69Estonya
28-11-2021Saku Suurhall, TallinnEstonya69-79İsrail
28-11-2021Globus Arena, LublinPolonya69-72Almanya
25-02-2022Drive in Arena, Tel Avivİsrail67-71Almanya
25-02-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya75-71Polonya
28-02-2022Globus Arena, LublinPolonya70-68Estonya
28-02-2022KIA Metropol Arena, NurembergAlmanya84-80İsrail
30-06-2022Globus Arena, LublinPolonya90-85İsrail
30-06-2022Saku Suurhall, TallinnEstonya57-88Almanya
03-07-2022Drive in Arena, Tel AvivİsrailEstonya
03-07-2022ÖVB Arena, Tel Aviv, BremenAlmanyaPolonya

E Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Fransa440314:23382. Tur
2Karadağ422317:29762. Tur
3Macaristan422290:32062. Tur
4Portekiz404256:3274
26-11-2021Centro de Desportos e Congressos de Matosinhos, MatosinhosPortekiz75-81Macaristan
26-11-2021Palais des Sports de Pau, PauFransa73-67Karadağ
29-11-2021Kaposvár Aréna, KaposvárMacaristan54-78Fransa
29-11-2021Bemax Arena, PodgoricaKaradağ83-69Portekiz
24-02-2022Főnix Hall, DebrecenMacaristan67-83Karadağ
24-02-2022Palais des Sports de Dijon, DijonFransa94-56Portekiz
27-02-2022Centro de Desportos e Congressos de Matosinhos, MatosinhosPortekiz56-69Fransa
27-02-2022Bemax Arena, PodgoricaKaradağ84-88Macaristan
30-06-2022Tüskecsarnok, BudapestMacaristan69-68Portekiz
30-06-2022Bemax Arena, PodgoricaKaradağ70-69Fransa
03-07-2022Pavilhão Multiusos de Odivelas, OdivelasPortekizKaradağ
03-07-2022Vendespace, Mouilleron-le-CaptifFransaMacaristan

F Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Litvanya440318:26882. Tur
2Bosna Hersek422315:32062. Tur
3Bulgaristan413303:32752. Tur
4Çek Cumhuriyeti413309:3305
26-11-2021Švyturys Arena, KlaipedaLitvanya89-69Bulgaristan
26-11-2021Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna Hersek97-90Çek Cumhuriyeti
29-11-2021Hala Opava, OpavaÇek Cumhuriyeti66-74Litvanya
29-11-2021Arena Botevgrad, BotevgradBulgaristan75-85Bosna Hersek
24-02-2022Arena Botevgrad, BotevgradBulgaristan79-70Çek Cumhuriyeti
24-02-2022Dvorana Mejdan, TuzlaBosna Hersek77-78Litvanya
27-02-2022Enteria arena, PardubiceÇek Cumhuriyeti83-80Bulgaristan
27-02-2022Avia Solutions Group Arena, VilniusLitvanya77-56Bosna Hersek
30-06-2022Arena Samokov, SamokovBulgaristan70-72Litvanya
30-06-2022Enteria arena, PardubiceÇek Cumhuriyeti93-81Bosna Hersek
03-07-2022Švyturys Arena, KlaipedaLitvanyaÇek Cumhuriyeti
03-07-2022Mirza Delibašić Hall, SarajevoBosna HersekBulgaristan

G Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Gürcistan431319:30772. Tur
2İspanya330271:20062. Tur
3Ukrayna312235:23742. Tur
4Kuzey Makedonya404261.3424
26-11-2021Tbilisi Sports Palace, TbilisiGürcistan88-83Ukrayna
26-11-2021Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey Makedonya65-94İspanya
29-11-2021Palace of Sports, KyivUkrayna78-61Kuzey Makedonya
29-11-2021Palacio de Deportes Olivo Arena, Jaenİspanya89-61Gürcistan
24-02-2022Tbilisi Sports Palace, TbilisiGürcistan91-70Kuzey Makedonya
24-02-2022Palacio Municipal de Deportes Vista Alegre, Cordobaİspanya88-74Ukrayna
27-02-2022Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey Makedonya65-79Gürcistan
30-06-2022Pabellón Príncipe Felipe, Zaragosaİspanya80-44Kuzey Makedonya
30-06-2022Arena Riga, RigaUkrayna79-66Gürcistan
04-07-2022Jane Sandanski Arena, SkopjeKuzey MakedonyaUkrayna
04-07-2022Tbilisi Arena, TbilisiGürcistanİspanya
07-07-2022Arena Riga, RigaUkraynaİspanya

H Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İzlanda330261:21262. Tur
2İtalya422353:35962. Tur
3Hollanda422338:36662. Tur
4Rusya0030:00ihraç
26-11-2021Yubileyny Sports Palace, Saint PetersburgRusya92-78İtalya
26-11-2021Topsportcentrum, AlmereHollanda77-79İzlanda
29-11-2021Yubileyny Sports Palace, Saint PetersburgRusya89-65İzlanda
29-11-2021Mediolanum Forum, Milanoİtalya75-73Hollanda
24-02-2022Ithrottamidstod Asvellir, Hafnarfjörðurİzlanda107-105İtalya
24-02-2022Universal Sports Palace Molot, PermRusya80-69Hollanda
27-02-2022PalaDozza, Bolognaİtalya95-87İzlanda
30-06-2022İzlanda67-66Hollanda
04-07-2022Hollandaİtalya

2. Tur

I Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Letonya2023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2A22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3A32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4Yunanistan
5B2
6B3

J Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Finlandiya2023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2C22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3C32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4Almanya
5D2
6D3

K Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1E12023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2E22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3E32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4Litvanya
5F2
6F3

L Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1G12023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
2G22023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
3G32023 FİBA Dünya Basketbol Şampiyonası
4H
5H2
6Hollanda