2023 Avrupa U-19 Şampiyonası Elemeleri

2023 UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası eleme müsabakası, 2023 UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası final turnuvasında otomatik olarak kalifiye olan ev sahibi Malta'ya katılacak yedi takımı belirleyecek olan bir 19 yaş altı erkekler futbol müsabakasıdır. 1 Ocak 2004 ve sonrasında doğan oyuncular katılabilir.

Rusya, Ukrayna'nın devam eden işgali nedeniyle dışlanmadan önce başlangıçta yarışmaya katılacaktı, Lihtenştayn ise katılmamayı seçti, yani Malta dışında kalan 54 UEFA üyesi milli takımdan 52'si girildi. Eleme, 2022 sonbaharında bir Eleme turundan ve 2023 baharında bir Elit turundan oluşacaktır.
Turnuva Bilgileri
Tarihler Eleme Turu :
21 Eylül– 23 Kasım 2022
Elite round:
2023
Takım 54
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 59
Gol Sayısı 177 (3 maç başı)
Gol Kralı Sonny Perkins (İngiltere)
(5 gol)

Eleme Turu

1. Grup / İsviçre

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Yunanistan32106:17Elite Turu
2Çek Cumhuriyeti32107:37Elite Turu
3İsviçre31022:43Elite Turu en iyi üçüncü takım
4Andorra30030:80
21-09-2022Stade des Arbères, MeyrinÇek Cumhuriyeti3–0
Lukáš Mašek, Štěpán Beran, Lucas Kubr
Andorra
21-09-2022Colovray Sports Centre, Nyonİsviçre0–2
Nikolaos Spyrakos, Georgios Koutsias
Yunanistan
24-09-2022Stade des Arbères, MeyrinYunanistan3–0
Zisis Tsikos, Georgios Koutsias, Georgios Kyriopoulos
Andorra
24-09-2022Colovray Sports Centre, NyonÇek Cumhuriyeti3–2
Daniel Šmiga, Adam Sevinsky, Lukáš Mašek / Nando Toggenburger (2)
İsviçre
27-09-2022Stade des Arbères, MeyrinYunanistan1–1
Nikolaos Spyrakos / Daniel Šmiga
Çek Cumhuriyeti
27-09-2022Colovray Sports Centre, NyonAndorra0–2
Federico Crescenti, Esey Gebreyesus
İsviçre

2. Grup / Bulgaristan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Türkiye312010:65Elite Turu
2Lüksemburg31205:45Elite Turu
3Bulgaristan31202:15Elite Turu en iyi üçüncü takım
4Azerbaycan30031:70
21-09-2022Albena 1, AlbenaTürkiye4–4
Burak İnce (2), Sami Satılmış, Başar Önal / Leon Elshan (3), James Alves Rodrigues
Lüksemburg
21-09-2022Albena 1, AlbenaAzerbaycan0–1
Antoan Stoyanov
Bulgaristan
24-09-2022Albena 1, AlbenaTürkiye5–1
Ayberk Karapo, Hamza Yiğit Akman (2), Burak İnce, Emir Ortakaya / Akhundzade
Azerbaycan
24-09-2022Albena 1, AlbenaBulgaristan0–0Lüksemburg
27-09-2022Stadion Spartak, VarnaBulgaristan1–1
Ayberk Karapo (k.k.) / Todor Pavlov (k.k.)
Türkiye
27-09-2022Albena 1, AlbenaLüksemburg1–0
Leon Elshan
Azerbaycan

3. Grup / İsveç

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Ukrayna22005:16Elite Turu
2İsveç21103:04Elite Turu
3Kıbrıs20111:41Elite Turu en iyi üçüncü takım
4Kosova20020:40
17-11-2022Nya Parken, NorrköpingUkrayna1–0
Yehor Yarmolyuk
Kosova
17-11-2022Nya Parken, NorrköpingKıbrıs0–0İsveç
20-11-2022Nya Parken, NorrköpingUkrayna4–1Kıbrıs
20-11-2022Nya Parken, Norrköpingİsveç3–0Kosova
23-11-2022Nya Parken, NorrköpingİsveçUkrayna
23-11-2022Linköping Arena, LinköpingKosovaKıbrıs

4. Grup / Galler

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

5. Grup / Bulgaristan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

6. Grup / Bulgaristan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

7. Grup / Bulgaristan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

8. Grup / İskoçya

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Fransa330012:19Elite Turu
2İzlanda32015:36Elite Turu
3İskoçya31026:63Elite Turu en iyi üçüncü takım
4Kazakistan30034:160
16-11-2022Cappielow, GreenockFransa7–0
Mathys Tel (3), Edan Diop (2), Lesley Ugochukwu, David Mokwa Ntusu
Kazakistan
16-11-2022Firhill Stadium, Glasgowİzlanda1–0
Orri Óskarsson
İskoçya
19-11-2022Cappielow, GreenockFransa2–00
Wakis Kore, Marvin
İzlanda
19-11-2022Somerset Park, Ayrİskoçya5–2
Adedire Awokoya-Mebude, Josh Adam, Robbie Ure (2), Matthew Anderson / Sultan Askarov, Yan Trufanov
Kazakistan
22-11-2022Rangers Training Centre, MilngavieKazakistan1–4
Saif Popov / Hilmir Rafn Mikaelsson,
Orri Óskarsson (2), Adolf Daði Birgisson,
İzlanda
22-11-2022Somerset Park, Ayrİskoçya1–3
Mackenzie Carse / Mathys Tel (2), Edan Diop
Fransa

9. Grup / Bulgaristan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

10. Grup / Kuzey Makedonya

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Norveç22008:26Elite Turu
2Sırbistan22006:16Elite Turu
3Kuzey Makedonya20023:80Elite Turu en iyi üçüncü takım
4San Marino20020:60
17-11-2022Gjorče Petrov Stadium, SkopjeNorveç2–0
Erik Flataker (2)
San Marino
17-11-2022Petar Miloševski Training Centre, SkopjeKuzey Makedonya1–2
Shaban Zenku / Marko Lazetić (2)
Sırbistan
20-11-2022Petar Miloševski Training Centre, SkopjeNorveç6–2
Antonio Nusa (2), Isak Hansen-Aarøen (2), Jacob Eng, Dennis Gjengaar / Shaban Zenku, Dimitar Trajkov
Kuzey Makedonya
20-11-2022Gjorče Petrov Stadium, SkopjeSırbistan4–0
Stefan Leković, Uroš Kabić, Jovan Mijatović, Jan-Carlo Simić
San Marino
23-11-2022Gjorče Petrov Stadium, SkopjeSırbistanNorveç
23-11-2022Petar Miloševski Training Centre, SkopjeSan MarinoKuzey Makedonya

11. Grup / Hırvatistan

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Hırvatistan320110:29Elite Turu
2İsrail32016:36Elite Turu
3Finlandiya32017:66Elite Turu en iyi üçüncü takım
4Faroe Adaları30031:130
16-11-2022Stadion Branko Čavlović-Čavlek, KarlovacFinlandiya0–4
Ran Binyamin, Ariel Lugassy (3)
İsrail
16-11-2022Sport Centre Rudes, ZagrebHırvatistan6–0
Gabrijel Rukavina, Roko Brajković (3), Sølvi Johannessen (k.k.), Marko Brkljača
Faroe Adaları
19-11-2022Stadion Sv. Josip Radnik, Sesveteİsrail2–0
Ran Binyamin, Ilay Feingold
Faroe Adaları
19-11-2022Sport Centre Rudes, ZagrebHırvatistan1–2
Dominik Prpić / Badreddine Bushara, Isak Vidjeskog
Finlandiya
22-11-2022Sport Centre Rudes, Zagrebİsrail0-3
Lovro Zvonarek (2), Roko Brajković
Hırvatistan
22-11-2022Stadion Branko Čavlović-Čavlek, KarlovacFaroe Adaları1-5
Heini Sørensen / Arttu Lötjönen (2), Otso Liimatta, Badreddine Bushara, Juho Talvitie
Finlandiya

12. Grup / Almanya

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4

13. Grup / Hollanda

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Elite Turu
2Elite Turu
3Elite Turu en iyi üçüncü takım
4