2022 UEFA Avrupa U-17 Şampiyonası

2022 UEFA Avrupa 17 Yaş Altı Şampiyonası (17 Yaş Altı Avrupa 2022 olarak da bilinir), 19. UEFA Avrupa 17 Yaş Altı Şampiyonası (16 yaş altı dönemi de dahil edilirse 38. baskı), her yıl düzenlenen uluslararası gençlik futbol şampiyonası olacaktır. Avrupa'nın 17 yaş altı erkek milli takımları için UEFA tarafından. İsrail turnuvaya ev sahipliği yapacak. Turnuvada toplam 16 takım oynayacak ve 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğan oyuncular katılmaya hak kazanacak.

2019'da şampiyonluğu kazanan Hollanda, Avrupa'daki COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021 baskısı iptal edildiğinden ve unvan verilmediğinden, unvan sahipleridir.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke İsrail
Tarih 16 Mayıs – 01 Haziran
Takım Sayısı 16
Stadyum 5 (5 şehir)
Final sıralaması
Şampiyon Fransa (3. şampiyonluğu)
İkinci Hollanda
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 31
Gol Sayısı 101 (3.26 maç başı)
Gol Kralı Jovan Milosevic (Sırbistan) 5 Gol

Stadyum

Netanya StadiumNetanyaKapasite : 13,610
Haberfeld StadiumRishon LeZionKapasite : 6,000
Ness Ziona StadiumNess ZionaKapasite : 3,500
Ramat Gan StadiumRamat GanKapasite : 13,370
Lod Municipal StadiumLod Kapasite : 3,000

Elemeler

2022 Avrupa U-17 Şampiyonası Elemeleri

Kadrolar

2022 UEFA Avrupa U-17 Şampiyonası Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Almanya33009-29Çeyrek Final
2İtalya32014-36Çeyrek Final
3İsrail31023-43
4Lüksemburg30030-70
16-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness Zionaİtalya2-3
Kevin Bruno, Alessandro Bolzan / Tom Bischof, Paul Wanner, Dženan Pejčinović
Almanya
16-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionİsrail3-0
Yan Yusopove (2), Karem Zoabi
Lüksemburg
19-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionAlmanya3-0
Nelson Weiper, Laurin Ulrich, Arijon Ibrahimovic
Lüksemburg
19-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness Zionaİsrail0-1
Francesco Esposito
İtalya
22-05-2022Lod Municipal Stadium, LodAlmanya3-0
Nelson Weiper, Sidney Raebiger (2)
İsrail
22-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanLüksemburg0-1
Luca Di Maggio 
İtalya

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Hollanda33008-39Çeyrek Final
2Fransa320111-46Çeyrek Final
3Bulgaristan30121-71
4Polonya30122-81
16-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanFransa6-1
Désiré Doué (2), Axel Gueguin, Zoumana Diallo, Mathys Tel, Naim Byar / Dawid Drachal
Polonya
16-05-2022Lod Municipal Stadium, LodBulgaristan1-3
Martin Georgiev / Gabriel Misehouy, Isaac Babadi, Jason van Duiven
Hollanda
19-05-2022Lod Municipal Stadium, LodHollanda2-1
Dean Huijsen, Yoram Boerhout / Tomasso Guercio
Polonya
19-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanFransa4-0
Mathys Tel (2), Ayman Aiki, Emery Warren Zaire
Bulgaristan
22-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionHollanda3-1
Dean Huijsen, Antoni Milambo, Yoram Boerhout / Zoumana Diallo
Fransa
22-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness ZionaPolonya1-1
Oliwier Slawinski / Stefan Traykov
Bulgaristan

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1İspanya32105-17Çeyrek Final
2Sırbistan31204-35Çeyrek Final
3Belçika31114-44
4Türkiye30032-70
17-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionSırbistan1-1
Jovan Milošević / Stanis Idumbo-Muzambo
Belçika
17-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness ZionaTürkiye0-2
Dani Rodriguez, Iker Bravo Solanilla
İspanya
20-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionSırbistan2-1
Jovan Sljivic, Jovan Milosevic / Can Yilmaz Uzun
Türkiye
20-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness Zionaİspanya2-0
Javier Bonar, Iker Bravo Solanilla
Belçika
23-05-2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionİspanya1-1
David Mella / Jovan Milosevic
Sırbistan
23-05-2022Ness Ziona Stadium, Ness ZionaBelçika3-1
Franck Idumbo-Muzambo, Jorne Spileers, Mika Godts / Can Yilmaz Uzun
Türkiye

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Danimarka32017-46Çeyrek Final
2Portekiz320110-66Çeyrek Final
3İsveç32015-56
4İskoçya30032-90
17-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanDanimarka1-2
Noah Sahsah / Jardell Kanga (2)
İsveç
17-05-2022Lod Municipal Stadium, Lodİskoçya1-5
Magnus Mackenzie / Ivan Lima, José Rodrigues, João Veloso, Afonso Moreira, Rodrigo Ribeiro 
Portekiz
20-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanDanimarka3-1
Alexander Simmelhack, Magnus Mackenzie (og), Markus Jensen / Rory Wilson
İskoçya
20-05-2022Lod Municipal Stadium, LodPortekiz4-2
Rodrigo Ribeiro, Joao Veloso (2), Afonso Moreira / Jardell Kanga, Leonardo De Oliveira
İsveç
23-05-2022Ramat Gan Stadium, Ramat GanPortekiz1-3
Ivan Lima / Noah Nartey, Elias Hansborg-Sorensen, Luis Gomes (og)
Danimarka
23-05-2022Lod Municipal Stadium, Lodİsveç1-0
Jardell Kanga
İskoçya

Final Aşaması

Çeyrek Final

25 Mayıs 2022Haberfeld Stadium, Rishon LeZionAlmanya1-1
Nelson Weiper / Tom Saettel (3-4 pen.)
Fransa
25 Mayıs 2022Netanya Stadium, NetanyaHollanda2-1
Gabriel Osei Misehouy, Jjason Van Duiven / Luca Lipani
İtalya
26 Mayıs 2022Netanya Stadium, Netanyaİspanya1-2
Javier Bonar / Afonso Moreira, Jose Rodrigues
Portekiz
26 Mayıs 2022Netanya Stadium, NetanyaDanimarka1-2
Emil Hojlund / Jan Carlo Simic, Jovan Milosevic
Sırbistan

Yarı Final

29 Mayıs 2022Netanya Stadium, NetanyaFransa2-2
Warren Zaïre-Emery, João Muniz (k.k.) / Afonso Moreira, Dário Essugo (6-5 pen.)
Portekiz
29 Mayıs 2022Netanya Stadium, NetanyaHollanda2-2
Jason van Duiven, Jaden Slory / Jovan Milošević, Jovan Mijatović (5-3 pen.)
Sırbistan

Final

01 hAZİRAN 2022Netanya Stadium, NetanyaFransa2-1
Sael Kumbedi (2) / Jaden Slory
Hollanda

Gol Krallığı

SıraTakımGol
1Jovan Milošević (Sırbistan)5
2Jardell Kanga (İsveç)
Afonso Moreira (Portekiz)
4

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
ŞampiyonFransa
FinalistHollanda
3Portekiz
4Sırbistan
5Danimarka
6Almanya
7İtalya
8İspanya
Fransa (3. Şampiyonluğu)
Lisandru Olmeta (Kaleci), Noah Raveyre (Kaleci), Saël Kumbedi, Luzolo Vangi Vungele, Mamadou Sarr, El Chadaille Bitshiabu, Christian Mawissa Elebi, Elyaz Zidane, Jeanuël Belocian, Warren Zaïre-Emery, Valentin Atangana Edoa, Désiré Doué, Naim Byar, Alexis Kabamba, Axel Gueguin, Mathys Tel, Tom Saettel, Zoumana Diallo, Ayman Aiki, Junior Ndiaye
Manager : José Alcocer
20192023

Avrupa U-17 Futbol Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.