2022 Kış Olimpiyat Oyunları – Buz Hokeyi

2022 Kış Olimpiyatları'nın buz hokeyi yarışmaları, Pekin'de bulunan iki salonda oynanacak. 18.000 kişilik Pekin Ulusal Kapalı Stadyumu, Olimpik Yeşil mekanlar olarak adlandırılanlardan biridir. Her iki arena da 2008 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş olan 10.000 kişilik Wukesong Arena da kullanılacak.

Erkekler turnuvasında on iki takım mücadele edecek ve kadınlar turnuvasında ilk kez on takım olacak.

Müsabaka Takvimi

Tarih03-0204-0205-0206-0207-0208-0209-0210-0211-0212-0213-0214-0215-0216-0217-0218-0219-0220-02
ErkeklerGrupGrupGrupGrupGrupPOÇFYFBF
KadınlarGrupGrupGrupGrupGrupGrupÇFÇFYFBF

Erkekler Müsabakaları

Grup Aşaması

A Grubu
SıraTakımOGUGUMMAG/YGPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri3300015:49Çeyrek Final
2Kanada3200112:56Play-off
3Almanya310026:103Play-off
4Çin300032:160Play-off
UG: Uzatma galibiyet/ UM : Uzatma Mağlubiyet
10-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingAmerika Birleşik Devletleri8–0
(1–0, 3–0, 4–0)
Çin
10-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada5–1
(3–0, 1–1, 1–0)
Almnya
12-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingKanada2–4
(1–2, 1–1, 0–1)
Amerika Birleşik Devletleri
12-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingAlmanya3–2
(2–0, 1–1, 0–1)
Çin
13-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingÇin0–5
(0–3, 0–1, 0–1)
Kanada
13-02-2022Wukesong Arena, BeijingAmerika Birleşik Devletleri3–2
(1–1, 1–0, 1–1)
Almanya
B Grubu
SıraTakımOGUGUMMAG/YGPuanAçıklama
1Rusya Olimpiyat Komitesi32018:67Çeyrek Final
2Danimarka320017:66Play-off
3Çek Cumhuriyeti302019:84Play-off
4İsviçre300124:81Play-off
UG: Uzatma galibiyet/ UM : Uzatma Mağlubiyet
09-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi1–0
(1–0, 0–0, 0–0)
İsviçre
09-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingÇek Cumhuriyeti1–2
(0–2, 1–0, 0–0)
Danimarka
11-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingDanimarka0–2
(0–0, 0–1, 0–1)
Rusya Olimpiyat Komitesi
11-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingÇek Cumhuriyeti2–1
(1–1, 0–0, 0–0)
(OT: 0–0)
(SO: 1–0)
İsviçre
12-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi5–6
(1–1, 1–2, 3–2)
(OT: 0–1)
Çek Cumhuriyeti
12-02-2022Wukesong Arena, Beijingİsviçre3–5
(1–0, 0–3, 2–2)
Danimarka
C Grubu
SıraTakımOGUGUMMAG/YGPuanAçıklama
1Finlandiya3210013:68Çeyrek Final
2İsveç3201010:77Play-off
3Slovakya310028:123Play-off
4Letonya300035:110Play-off
UG: Uzatma galibiyet/ UM : Uzatma Mağlubiyet
10-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç3-2
(1-0, 2-1, 0-1)
Letonya
10-02-2022Wukesong Arena, BeijingFinlandiya6–2
(3–1, 1–1, 2–0)
Slovakya
11-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç4–1
(3–0, 0–0, 1–1)
Slovakya
11-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingLetonya1–3
(0–0, 0–1, 1–2)
Finlandiya
13-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingSlovakya5–2
(1–1, 2–0, 2–1)
Letonya
13-02-2022Wukesong Arena, BeijingFinlandiya4–3
(0–0, 0–3, 3–0)
(OT: 1–0)
İsveç

Play-off

15-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingSlovakya4–0
(1–0, 2–0, 1–0)
Almanya
15-02-2022Wukesong Arena, BeijingDanimarka3–2
(1–1, 1–1, 1–0)
Letonya
15-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingÇek Cumhuriyeti2–4
(1–2, 0–1, 1–1)
İsviçre
153-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingKanada7–2
(2–1, 3–1, 2–0)
Çin

Çeyrek Final

16-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingAmerika Birleşik Devletleri2–3
(1–1, 1–0, 0–1)
Slovakya
16-02-2022Wukesong Arena, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi3–1
(1–1, 1–0, 1–0)
Danimarka
16-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingFinlandiya5–1
(2–0, 1–1, 2–0)
İsviçre
16-3-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç2–0
(0–0, 0–0, 2–0)
Kanada

Yarı Final

18-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingFinlandiya2–0
(1–0, 0–0, 1–0)
Slovakya
18-3-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi2–1
(0–0, 1–0, 0–1)
(OT: 0–0)
(SO: 1–0)
İsveç

Bronz Madalya

19-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç0–4
(0–0, 0–2, 0–2)
Slovakya

Altın Madalya

20-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingFinlandiya2–1
(0–1, 1–0, 1–0)
Ville Pokka, Hannes Bjorninen / Mikhail Grigorenko
Rusya Olimpiyat Komitesi

Final Sıralaması

SıraTakım
Altın MadalyaFinlandiya
Gümüş MadalyaRusya Olimpiyat Komitesi
Bronz MadalyaSlovakya
4İsveç
5Amerika Birleşik Devletleri
6Kanada
7Danimarka
8İsviçre
9Çek Cumhuriyeti
10Almanya
11Letonya
12Çin
Finlandiya (1. şampiyonluğu)
Harri Säteri (Kaleci), Frans Tuohimaa (Kaleci), Juho Olkinuora (Kaleci), Ville Pokka, Niklas Friman, Mikko Lehtonen, Marko Anttila, Valtteri Kemiläinen, Miro Aaltonen, Niko Ojamäki, Hannes Björninen, Toni Rajala, Joonas Nättinen, Juuso Hietanen, Petteri Lindbohm, Sami Vatanen, Valtteri Filppula, Atte Ohtamaa, Markus Granlund, Sakari Manninen, Teemu Hartikainen, Leo Komarov, Saku Mäenalanen, Iiro Pakarinen, Harri Pesonen
Baş Antrenör : Jukka Jalonen

Kadınlar Müsabakaları

Grup Aşaması

A Grubu
SıraTakımOGUGUMMAG/YGPuanAçıklama
1Kanada4400033-512Çeyrek Final
2Amerika Birleşik Devletleri4300120-69Çeyrek Final
3Finlandiya4100310-193Çeyrek Final
4Rusya Olimpiyat Komitesi410036-183Çeyrek Final
5İsviçre410036-273Çeyrek Final
UG: Uzatma galibiyet/ UM : Uzatma Mağlubiyet
03-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingKanada12-1İsviçre
03-02-2022Wukesong Arena, BeijingFinlandiya2-5Amerika Birleşik Devletleri
04-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi5-2İsviçre
05-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada11-1Finlandiya
05-02-2022Wukesong Arena, BeijingAmerika Birleşik Devletleri5-0Rusya Olimpiyat Komitesi
06-02-2022Wukesong Arena, Beijingİsviçre0-8Amerika Birleşik Devletleri
07-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada6-1Rusya Olimpiyat Komitesi
07-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingFinlandiya2-3İsviçre
08-02-2022Wukesong Arena, BeijingAmerika Birleşik Devletleri2-4Kanada
08-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi0-5Finlandiya
B Grubu
SıraTakımOGUGUMMAG/YGPuanAçıklama
1Japonya4211013-79Çeyrek Final
2Çek Cumhuriyeti4201110-87Çeyrek Final
3İsveç420027-86Çeyrek Final
4Çin411027-75
5Danimarka410037-143
UG: Uzatma galibiyet/ UM : Uzatma Mağlubiyet
03-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingÇek Cumhuriyeti3-1Çin
03-02-2022Wukesong Arena, Beijingİsveç1-3Japonya
04-02-2022Beijing National Indoor Stadium, BeijingDanimarka1-3Çin
05-02-2022Wukesong Arena, BeijingDanimarka2-6Japonya
05-02-2022Wukesong Arena, BeijingÇek Cumhuriyeti3-1İsveç
06-02-2022Wukesong Arena, BeijingÇin2-1Japonya
07-02-2022Wukesong Arena, BeijingÇek Cumhuriyeti2-3Danimarka
07-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç2-1Çin
08-02-2022Wukesong Arena, BeijingJaponya3-2Çek Cumhuriyeti
08-02-2022Beijing National Indoor Stadium, Beijingİsveç3-1Danimarka

Çeyrek Final

11-02-2022Wukesong Arena, BeijingAmerika Birleşik Devletleri4–1
(0–0, 1–1, 3–0)
Çek Cumhuriyeti
11-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada11–0
(4–0, 5–0, 2–0)
İsveç
12-02-2022Wukesong Arena, BeijingRusya Olimpiyat Komitesi2–4
(0–0, 1–1, 1–3)
İsviçre
12-3-02-2022Wukesong Arena, BeijingFinlandiya7–1
(2–1, 2–0, 3–0)
Japonya

Yarı Final

14-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada10–3
(5–1, 3–2, 2–0)
İsviçre
14-3-02-2022Wukesong Arena, BeijingAmerika Birleşik Devletleri4–1
(0–0, 2–0, 2–1)
Finlandiya

Bronz Madalya

16-02-2022Wukesong Arena, BeijingFinlandiya4–0
(1–0, 0–0, 3–0)
İsviçre

Altın Madalya

17-02-2022Wukesong Arena, BeijingKanada3–2
(2–0, 1–1, 0–1)
Sarah Nurse, Marie-Philip Poulin (2) / Hilary Knight, Amanda Kessel
Amerika Birleşik Devletleri

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
Altın MadalyaKanadaAltın Madalya
Gümüş MadalyaAmerika Birleşik DevletleriGümüş Madalya
Bronz MadalyaFinlandiyaBronz Madalya
4İsviçre
5Rusya Olimpiyat Komitesi
6Japonya
7Çek Cumhuriyeti
8İsveç
9Çin
10Danimarka
Kanada (5. şampiyonluğu)
Erin Ambrose, Ashton Bell, Kristen Campbell (Kaleci), Emily Clark, Mélodie Daoust, Ann-Renée Desbiens (Kaleci), Renata Fast, Sarah Fillier, Brianne Jenner, Rebecca Johnston, Jocelyne Larocque, Emma Maltais, Emerance Maschmeyer (Kaleci), Sarah Nurse, Marie-Philip Poulin, Jamie Lee Rattray, Jill Saulnier, Ella Shelton, Natalie Spooner, Laura Stacey, Claire Thompson, Blayre Turnbull, Micah Zandee-Hart
Baş Antrenör : Troy Ryan

Turnuva İstatistikleri

Puanlama Liderleri (Scoring leaders)

PlayerMSGAPuan
Sarah Nurse (Kanada)751318
Marie-Philip Poulin (Kanada)761117
Brianne Jenner (Kanada)79514
MS : Maç Sayısı G: Gol A : Asist

Kaleci Liderleri (Leading goaltenders)

Kaleic (Takım)GAGAAŞutKY%
Zhou Jiaying (Çin)41.318995.51
Klára Peslarová (Çek Cumhuriyeti)71.6012794.49
Ann-Renée Desbiens (Kanada)91.8015094.00

Turnuva Ödülleri

  • Turnuva Takımı
    • Kaleci: Klára Peslarová (Çek Cumhuriyeti)
    • Defans: Claire Thompson (Kanada), Jenni Hiirikoski (Finlandiya)
    • Forvet: Sarah Nurse (Kanada), Marie-Philip Poulin (Kanada), Brianne Jenner (Kanada)
  • Most Valuable Player: Brianne Jenner (Kanada)
20182026

Kış Olimpiyat Oyunları – Buz Hokeyi