2022 J.Lig Kupası

Sponsorluk nedeniyle 2022 J.League YBC Levain Cup olarak bilinen 2022 J.League Cup, bir Japon federasyon futbol kupası turnuvası olan J.League Cup'ın 30. sezonudur. 23 Şubat 2022'de başladı ve 22 Ekim'de bitmesi planlandı.
2021 J League Cup logo.svg
Ülke Japonya
Tarih 23 Şubat – 22 Ekim
Takım Sayısı 16 (grup aşaması)
20 (toplam)
Şampiyon  
İkinci  
Maç Sayısı 23
Gol Sayısı 66 (2.87 maç başı)
Gol Kralı Yugo Masukake (Kashiwa Reysol)
Shun Nagasawa (Oita Triinita) 3 gol

Format

2022 J1 Ligi'nde oynayan 18 takımın tamamı ve 2021 liginden küme düşen ilk iki takım katılıyor. 2022 AFC Şampiyonlar Ligi'ne katılan dört kulüp, grup ve playoff aşamalarında oynamayacaklar. Kawasaki Frontale, Yokohama F. Marinos, Vissel Kobe ve Urawa Red Diamonds.

Grup aşamasında on altı takım oynayacak. 2021 J1 ve J2 Liglerini bitirmelerine göre (aşağıda parantez içinde verilmiştir) dört takımdan oluşan dört gruba ayrıldılar.

A Grubu: Kashima Boynuzları (J1 4.), Cerezo Osaka (J1 12.), Gamba Osaka (J1 13.), Oita Trinita (J1 18.).
B Grubu: Nagoya Grampus (J1 5.), Sanfrecce Hiroshima (J1 11.), Shimizu S-Pulse (J1 14.), Tokushima Vortis (J1 17.).
C Grubu: Sagan Tosu (J1 7.), Hokkaido Consadole Sapporo (J1 10.), Kashiwa Reysol (J1 15.), Kyoto Sanga (J2 2.).
D Grubu: Avispa Fukuoka (J1 8.), FC Tokyo (J1 9.), Shonan Bellmare (J1 16.), Júbilo Iwata (J2 1.).

Takvim

Aşama Round Tarih
Grup Aşaması Matchday 1 23 Şubat 2022
Matchday 2 2 Mart 2022
Matchday 3 26 Mart 2022
Matchday 4 13 Nisan 2022
Matchday 5 23 Nisan 2022
Matchday 6 18 Mayıs 2022
Play-off Aşaması 4 Haziran 2022 (1. Maçlar)
11 Haziran 2022 (2. Maçlar)
Final Aşaması
Çeyrek Final 3 Ağustos 2022 (1. Maçlar)
10 Ağustos 2022 (2. Maçlar)
Yarı Final 21 Eylül 2022 (1. Maçlar)
25 Eylül 2022 (2. Maçlar)
Final 22 Ekim 2022

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Kashima Antlers641116-713Play-off Aşaması
2Cerezo Osaka632114-911Play-off Aşaması
3Gamba Osaka61238-125
4Oita Trinita60249-192
23-02-2022Panasonic Stadium Suita, SuitaGamba Osaka2-3
Yuki Yamamoto, Ko Yanagisawa / Hirotaka Tameda, Satoki Uejo, Hikaru Nakahara
Cerezo Osaka
02-03-2022Kashima Soccer Stadium, Kashima Kashima Antlers0-1
Sota Kitano
Cerezo Osaka
02-03-2022Showa Denko Dome Oita, OitaOita Trinita2-2
Shun Nagasawa (2) / Kohei Okuno, Anderson Patric
Gamba Osaka
15-03-2022Showa Denko Dome Oita, OitaOita Trinita3-3
Shun Nagasawa, Hiroto Goya, Yusei Yashiki / Itsuki Someno, Diego Pituca, Ayase Ueda
Kashima Antlers
26-03-2022Yodoko Sakura Stadium, OsakaCerezo Osaka6-1
Seiya Maikuma, Hikaru Nakahara, Kosei Okazawa, Mutsuki Kato, Takashi Inui, Hiroto Yamada / Yuta Koide
Oita Trinita
26-03-2022Kashima Soccer Stadium, Kashima Kashima Antlers4-1
Kento Misao, Yuma Suzuki, Ikuma Sekigawa, Itsuki Someno / Anderson Patric
Gamba Osaka
13-04-2022Panasonic Stadium Suita, SuitaGamba Osaka2-0
Hiroki Fujiharu, Yota Sato
Oita Trinita
13-04-2022Yodoko Sakura Stadium, OsakaCerezo Osaka1-3
Sota Kitano / Arthur Caíke, Ayase Ueda, Bueno
Kashima Antlers
23-04-2022Yodoko Sakura Stadium, OsakaCerezo Osaka0-0Gamba Osaka
23-04-2022Kashima Soccer Stadium, Kashima Kashima Antlers3-0
Yuta Higuchi, Yuma Suzuki, Arthur Caíke
Oita Trinita
18-05-2022Panasonic Stadium Suita, SuitaGamba Osaka1-3
Genta Miura / Ayase Ueda, Shoma Doi (2)
Kashima Antlers
18-05-2022Showa Denko Dome Oita, OitaOita Trinita3-3
Samuel Wanderlei da Silva, Arata Watanabe (2) / Hirotaka Tameda, Sota Kitano, Mutsuki Kato
Cerezo Osaka

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Sanfrecce Hiroshima640213-512Play-off Aşaması
2Nagoya Grampus63126-410Play-off Aşaması
3Shimizu S-Pulse62226-88
4Tokushima Vortis61145-134
23-02-2022Toyota Stadium, ToyotaNagoya Grampus0-0Shimizu S-Pulse
23-02-2022Pocarisweat Stadium, NarutoTokushima Vortis0-3
Jelani Reshaun Sumiyoshi, Ryo Nagai, Shunki Higashi
Sanfrecce Hiroshima
02-03-2022IAI Stadium Nihondaira, ShizuokaShimizu S-Pulse1-1
Yuta Kamiya / Mushaga Bakenga
Tokushima Vortis
02-03-2022Edion Stadium Hiroshima, HiroshimaSanfrecce Hiroshima2-0
Makoto Mitsuta, Júnior Santos
Nagoya Grampus
26-03-2022Toyota Stadium, ToyotaNagoya Grampus2-0
Noriyoshi Sakai, Yoichiro Kakitani
Tokushima Vortis
26-03-2022Edion Stadium Hiroshima, HiroshimaSanfrecce Hiroshima1-2
Jelani Reshaun Sumiyoshi / Benjamin Kololli, Teruki Hara
Shimizu S-Pulse
13-04-2022Pocarisweat Stadium, NarutoTokushima Vortis4-1
Koki Sugimori (2), Rio Hyon, Shunto Kodama / Ibrahim Junior Kuribara
Shimizu S-Pulse
13-04-2022Toyota Stadium, ToyotaNagoya Grampus1-2
Mateus / Júnior Santos, Tsukasa Morishima
Sanfrecce Hiroshima
23-04-2022IAI Stadium Nihondaira, ShizuokaShimizu S-Pulse0-1
Mu Kanazaki
Nagoya Grampus
23-04-2022Edion Stadium Hiroshima, HiroshimaSanfrecce Hiroshima4-0
Yoshifumi Kashiwa, Tsukasa Morishima, Junior Santos (2)
Tokushima Vortis
18-05-2022IAI Stadium Nihondaira, ShizuokaShimizu S-Pulse2-1
Takeru Kishimoto, Yuta Taki / Ryo Nagai
Sanfrecce Hiroshima
18-05-2022Pocarisweat Stadium, NarutoTokushima Vortis0-2
Hiroyuki Abe, Haruki Yoshida
Nagoya Grampus

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Kyoto Sanga63128-1110Play-off Aşaması
2Hokkaido Consadole Sapporo622213-118Play-off Aşaması
3Kashiwa Reysol62229-88
4Sagan Tosu61329-96
23-02-2022Sanga Stadium by Kyocera, KameokaKyoto Sanga1-1
Yudai Kimura / Hidetaka Maie
Kashiwa Reysol
23-02-2022Ekimae Real Estate Stadium, TosuSagan Tosu2-2
Daigo Nishi (k.k.), Yuta Fujihara / Shunta Tanaka, Takuro Kaneko
Hokkaido Consadole Sapporo
02-03-2022Sanga Stadium by Kyocera, KameokaKyoto Sanga2-1
Fuki Yamada, Yuta Toyokawa / Shunta Araki
Sagan Tosu
02-03-2022Sankyo Frontier Kashiwa Stadium, Kashiwa Kashiwa Reysol2-3
Yugo Masukake (2) / Kazuki Fukai, Taika Nakashima (2)
Hokkaido Consadole Sapporo
26-03-2022Sankyo Frontier Kashiwa Stadium, Kashiwa Kashiwa Reysol1-1
Yugo Masukake / Masaya Tashiro
Sagan Tosu
13-04-2022Sanga Stadium by Kyocera, KameokaKyoto Sanga3-2
Shimpei Fukuoka, Keita Nakano, Quenten Martinus / Lucas Fernandes, Daihachi Okamura
Hokkaido Consadole Sapporo
13-04-2022Ekimae Real Estate Stadium, TosuSagan Tosu1-3
Fuchi Honda / Fumiya Unoki, Yugo Masukake, Rodrigo Angelotti
Kashiwa Reysol
20-04-2022Sapporo Dome, SapporoHokkaido Consadole Sapporo4-1
Gabriel Xavier (2), Taika Nakashima (2) / Genki Omae
Kyoto Sanga
23-04-2022Sapporo Dome, SapporoHokkaido Consadole Sapporo1-2
Milan Tucic / Matheus Savio (2)
Kashiwa Reysol
23-04-2022Ekimae Real Estate Stadium, TosuSagan Tosu3-0
Akito Fukuta, Yuto Iwasaki, Yuta Fujihara
Kyoto Sanga
18-05-2022Sapporo Dome, SapporoHokkaido Consadole Sapporo1-1
Toya Nakamura / Jun Nishikawa
Sagan Tosu
18-05-2022Sankyo Frontier Kashiwa Stadium, Kashiwa Kashiwa Reysol0-1
Genki Omae
Kyoto Sanga

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Shonan Bellmare64029-612Play-off Aşaması
2Avispa Fukuoka63126-610Play-off Aşaması
3Júbilo Iwata62134-57
4FC Tokyo61234-65
23-02-2022Lemon Gas Stadium Hiratsuka, HiratsukaShonan Bellmare3-1
Naoki Yamada, Daiki Sugioka, Yuki Ohashi / Hisashi Jogo
Avispa Fukuoka
02-03-2022Yamaha Stadium, IwataJúbilo Iwata0-1
Masaki Ikeda
Shonan Bellmare
02-03-2022Best Denki Stadium, FukuokaAvispa Fukuoka1-0
Tatsuya Tanaka
FC Tokyo
15-03-2022Ajinomoto Stadium, ChōfuFC Tokyo0-0Júbilo Iwata
26-03-2022Yamaha Stadium, IwataJúbilo Iwata1-0
Shota Kaneko
Avispa Fukuoka
26-03-2022Ajinomoto Stadium, ChōfuFC Tokyo2-1
Shuto Abe, Hirotaka Mita / Masaki Ikeda
Shonan Bellmare
13-04-2022Lemon Gas Stadium Hiratsuka, HiratsukaShonan Bellmare2-1
Masaki Ikeda, Shuto Machino / Ryoya Ogawa
FC Tokyo
13-04-2022Best Denki Stadium, FukuokaAvispa Fukuoka2-1
Lukian, Takuya Shigehiro / Masaya Matsumoto
Júbilo Iwata
23-04-2022Best Denki Stadium, FukuokaAvispa Fukuoka2-1
Jordy Croux, Juanma Delgado / Naoki Yamada
Shonan Bellmare
23-04-2022Yamaha Stadium, IwataJúbilo Iwata2-1
Fabian Gonzalez, Naoki Kanuma / Yuki Kajiura
FC Tokyo
18-05-2022Ajinomoto Stadium, ChōfuFC Tokyo0-0Avispa Fukuoka
18-05-2022Lemon Gas Stadium Hiratsuka, HiratsukaShonan Bellmare1-0
Masaki Ikeda
Júbilo Iwata

Play-off

Avispa Fukuoka2-2Kashima Antlers04-06-2022
1-0
Yuya Yamagishi
11-06-2022
1-2
Yuya Yamagishi / Everaldo Stum, Hayato Nakama
Hokkaido Consadole Sapporo1-4Sanfrecce Hiroshima04-06-2022
0-3
Shunki Higashi, Júnior Santos (2)
11-06-2022
1-1
Ryota Aoki / Makoto Mitsuta
Nagoya Grampus7-1Kyoto Sanga FC04-06-2022
6-1
Sho Inagaki (2), Yuichi Maruyama, Mateus (2), Yuki Soma / Ryogo Yamasaki
11-06-2022
1-0
Manabu Saitō
Cerezo Osaka5-1Shonan Bellmare04-06-2022
1-0
Koji Toriumi
11-06-2022
4-1
Matej Jonjić, Hirotaka Tameda, Hiroshi Kiyotake, Hiroaki Okuno / Shuto Machino

Çeyrek Final

Yarı Final

Final

Website :

www.jleague.co

20212023

Japonya Lig Kupası