2022 İtalya Grand Prix

2022 İtalya Grand Prix'si (resmi olarak Formula 1 Pirelli Gran Premio d'Italia 2022 olarak bilinir), 11 Eylül 2022'de İtalya'nın Monza kentindeki Monza Pisti'nde düzenlenen Formula 1 motor yarışıdır. Daniel Ricciardo, önceki İtalya Grand Prix'sini kazanmış olan son galip olarak yarışa girdi. Yarışı, tartışmalı bir güvenlik aracı finişinin ardından Max Verstappen kazandı, Charles Leclerc ve George Russell sırasıyla ikinci ve üçüncü sırayı aldı. Yarış ayrıca Nyck de Vries'in Formula 1'deki ilk yarışında puan aldığını da gördü.
Layout of the Autodromo Nazionale di Monza
Yarış Detayları
Tarih 11 Eylül 2022
Resmi Adı Formula 1 Pirelli Gran Premio d’Italia 2022
Yer Monza Circuit
Monza, Italy
Pist Kalıcı Yarış pisti
Pist Uzunluğu 5.793 km (3.599 miles)
Mesafe 53 laps, 306.720 km (190.586 miles)
Hava bulutlu
Seyirci 336,647
Pole pozisyonu
Sürücü

Charles Leclerc

Ferrari
Zaman 1:20.161
En Hızlı Tur
Sürücü Sergio Pérez Red Bull Racing-RBPT
Zaman 1:24.030 on lap 46
Podyum
Birinci

Max Verstappen

Red Bull Racing-RBPT
İkinci

Charles Leclerc

Ferrari
Üçüncü

George Russell

Mercedes
Sıra.No.SürücüTakımTurZaman/AyrılmaGridPuan
11Max VerstappenRed Bull Racing-RBPT531:20:27.511725
216Charles LeclercFerrari53+2.446118
363George RussellMercedes53+3.405215
455Carlos Sainz Jr.Ferrari53+5.0611812
544Lewis HamiltonMercedes53+5.3801910
611Sergio PérezRed Bull Racing-RBPT53+6.0911391
74Lando NorrisMcLaren-Mercedes53+6.20736
810Pierre GaslyAlphaTauri-RBPT53+6.39654
945Nyck de VriesWilliams-Mercedes53+7.12282
1024Zhou GuanyuAlfa Romeo-Ferrari53+7.91091
1131Esteban OconAlpine-Renault53+8.32314
1247Mick SchumacherHaas-Ferrari53+8.54917
1377Valtteri BottasAlfa Romeo-Ferrari52+1 lap15
1422Yuki TsunodaAlphaTauri-RBPT52+1 lap20
156Nicholas LatifiWilliams-Mercedes52+1 lap10
1620Kevin MagnussenHaas-Ferrari52+1 lap16
Ret3Daniel RicciardoMcLaren-Mercedes45Yağ sızıntısı4
Ret18Lance StrollAston Martin Aramco-Mercedes39Motor12
Ret14Fernando AlonsoAlpine-Renault31Su basıncı6
Ret5Sebastian VettelAston Martin Aramco-Mercedes10Motor11