2022 IIHF Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası

Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'nun (IIHF) 19 Mayıs 2017'de yaptığı duyuruya göre, 2022 IIHF Dünya Şampiyonası 13 - 29 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında Finlandiya'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Dünya Şampiyonalarının ev sahibi şehirleri, Tampere'nin yepyeni Nokia Arena'sının oyunların ana mekanı olarak hizmet vereceği Tampere ve Helsinki'dir.

2022 Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ortasında, Helsinki'deki mekan, daha önce Hartwall Arena olarak bilinen Helsinki Halli'den, eski Rus oligarklarına ait olduğu için Helsinki Buz Salonu'na taşındı.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Finlandiya
Tarihleri 13-29 Mayıs
Resmi Açılış Sauli Niinistö
Takım Sayısı 18
Şehir 2
Final sıralaması
 
Şampiyon Finlandiya (4. şampiyonluğu)
İkinci Kanada
Üçüncü Çek Cumhuriyeti
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 64
Gol Sayısı 375 (5.86 per match)
Seyirci 356,955 (5,577 per match)
Skor Lideri Roman Červenka (Çek Cumhuriyeti) 
(17 sayı)
MVP Juho Olkinuora(Finlandiya)

Salonlar

Nokia ArenaTampereKapasite : 13,455
Helsinki Ice HallHelsinkiKapasite : 8,200

Kadrolar

2022 IIHF Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOG/UGM/UMAG/YGPuanAçıklama
1İsviçre76/10/034-1520Çeyrek Final
2Almanya75/01/126-2016Çeyrek Final
3Kanada75/02/034-1815Çeyrek Final
4Slovakya74/03/023-1912Çeyrek Final
5Danimarka74/03/018-1812
6Fransa71/15/011-245
7Kazakistan71/01/619-313
8İtalya70/01/613-3212023 Division I A
13 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiFransa2–4
(0–1, 2–2, 0–1)
Slovakya
13 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiAlmanya3–5
(0–2, 1–3, 2–0)
Kanada
14 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiDanimarka9–1
(3–0, 4–0, 2–1)
Kazakistan
14 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİsviçre5–2
(3–0, 1–0, 1–2)
İtalya
14 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiSlovakya1–2
(0–0, 1–2, 0–0)
Almanya
15 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİtalya1–6
(1–1, 0–3, 0–2)
Kanada
15 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiFransa2–1
(0–1, 2–0, 0–0)
Kazakistan
15 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiDanimarka0–6
(0–1, 0–4, 0–1)
İsviçre
16 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiSlovakya1–5
(1–1, 0–2, 0–2)
Kanada
16 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiFransa2–3
(1–2, 1–0, 0–1)
Almanya
17 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİtalya1–2
(0–1, 1–0, 0–1)
Danimarka
17 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİsviçre3–2
(0–0, 2–0, 1–2)
Kazakistan
18 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiFransa2–1
(0–1, 0–0, 1–0)
(OT: 1–0)
İtalya
18 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİsviçre5–3
(1–1, 2–1, 2–1)
Slovakya
19 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiAlmanya1–0
(0–0, 1–0, 0–0)
Danimarka
19 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKanada6–3
(3–2, 1–0, 2–1)
Kazakistan
20 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiAlmanya9–4
(4–0, 2–1, 3–3)
İtalya
20 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKazakistan3–4
(2–1, 0–3, 1–0)
Slovakya
21 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiDanimarka3–0
(1–0, 1–0, 1–0)
Fransa
21 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKanada3–6
(3–3, 0–1, 0–2)
İsviçre
21 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİtalya1–3
(0–2, 0–0, 1–1)
Slovakya
22 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKazakistan4–5
(2–3, 1
Almanya
22 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİsviçre5–2
(0–2, 3–0, 2–0)
Fransa
23 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKazakistan5–2
(2–1, 1–1, 2–0)
İtalya
23 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKanada2–3
(0–2, 1–0, 1–1)
Danimarka
24 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiAlmanya3–4
(2–1, 0–2, 1–0)
(OT: 0–0)
(SO: 0–1)
İsviçre
24 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiSlovakya7–1
(2–0, 3–0, 2–1)
Danimarka
24 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiKanada7–1
(2–0, 2–0, 3–1)
Fransa

B Grubu

SıraTakımOG/UGM/UMAG/YGPuanAçıklama
1Finlandiya76/00/125-519Çeyrek Final
2İsveç75/10/127-1018Çeyrek Final
3Çek Cumhuriyeti74/02/119-1313Çeyrek Final
4Amerika Birleşik Devletleri73/22/018-1213Çeyrek Final
5Letonya72/14/014-208
6Avusturya71/13/216-227
7Norveç61/13/216-225
8Büyük Britanya70/06/110-3312023 Division I A
13 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAmerika Birleişk Devletleri4–1
(3–0, 1–0, 0–1)
Letonya
13 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya5–0
(1–0, 2–0, 2–0)
Norveç
14 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, Tampereİsveç3–1
(2–1, 1–0, 0–0)
Avusturya
14 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereÇek Cumhuriyeti5–1
(0–0, 2–0, 3–1)
Büyük Britanya
14 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereLetonya1–2
(1–0, 0–1, 0–1)
Finlandiya
15 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereNorveç4–3
(1–0, 2–0, 0–3)
(OT: 0–0)
(SO: 1–0
Büyük Britanya
15 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAvusturya2–3
(1–0, 1–1, 0–1)
(OT: 0–1)
Amerika Birleişk Devletleri
15 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereÇek Cumhuriyeti3–5
(1–1, 1–3, 1–1)
İsveç
16 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereLetonya3–2
(1–1, 2–0, 0–1)
Norveç
16 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya4–1
(1–0, 3–0, 0–1)
Amerika Birleişk Devletleri
17 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereÇek Cumhuriyeti1–2
(1–0, 0–0, 0–1)
(OT: 0–0)
(SO: 0–1)
Avusturya
17 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, Tampereİsveç6–0
(5–0, 0–0, 1–0)
Büyük Britanya
18 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereNorveç5–3
(1–1, 2–1, 2–1)
Avusturya
18 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya2–3
(0–1, 2–0, 0–1)
(OT: 0–0)
(SO: 0–1
İsveç
19 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereBüyük Britanya0–3
(0–0, 0–1, 0–2)
Amerika Birleişk Devletleri
19 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereÇek Cumhuriyeti5–1
(5–0, 0–0, 0–1
Letonya
20 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereBüyük Britanya0–6
(0–2, 0–2, 0–2
Finlandiya
20 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereLetonya4–3
(0–0, 3–2, 0–1)
(OT: 0–0)
(SO: 1–0)
Avusturya
21 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAmerika Birleişk Devletleri3–2
(1–1, 1–0, 0–1)
(OT: 1–0)
İsveç
21 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAvusturya0–3
(0–1, 0–1, 0–1)
Finlandiya
21 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereNorveç1–4
(0–1, 0–1, 1–2)
Çek Cumhuriyeti
22 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereBüyük Britanya3–4
(2–0, 1–2, 0–2)
Letonya
22 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, Tampereİsveç7–1
(1–0, 4–0, 2–1)
Norveç
23 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAmerika Birleşik Devletleri0–1
(0–1, 0–0, 0–0)
Çek Cumhuriyeti
23 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAvusturya5–3
(0–1, 0–1, 5–1)
Büyük Britanya
24 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, Tampereİsveç1–0
(0–0, 1–0, 0–0
Letonya
24 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereAmerika Birleşik Devletleri4–2
(2–0, 1–1, 1–1)
Norveç
24 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya3–0
(2–0, 1–0, 0–0)
Çek Cumhuriyeti

Playoff Turu

Çeyrek Final

26 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, HelsinkiAlmanya1–4
(0–2, 0–1, 1–1)
Çek Cumhuriyeti
26 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, Tampereİsveç3–4 Uz.
(2–0, 1–0, 0–3)
(OT: 0–1)
Kanada
26 Mayıs 2022Helsinki Ice Hall, Helsinkiİsviçre0–3
(0–2, 0–0, 0–1)
Amerika Birleşik Devletleri
26 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya4–2
(1–2, 1–0, 2–0)
Slovakya

Yarı Final

28 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya4–3
(1–1, 2–1, 1–1)
Amerika Birleşik Devletleri
28 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereKanada6–1
(1–1, 3–0, 2–0)
Çek Cumhuriyeti

Bronz Madalya Maçı

29 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereÇek Cumhuriyeti8–4
(1–3, 1–0, 6–1)
Amerika Birleşik Devletleri

Altın Madalya Maçı

29 Mayıs 2022Tampere Deck Arena, TampereFinlandiya4–3 Uz.
(0–0, 0–1, 3–2, 1–0)
Kanada

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1FinlandiyaŞampiyon
2KanadaFinalist
3Çek CumhuriyetiÜçüncü
4Amerika Birleşik DevletleriDördüncü
5İsviçre
6İsveç
7Almanya
8Slovakya
9Danimarks
10Letonya
11Avusturya
12Fransa
13Norveç
14Kazakistan
15İtalya2023 IIHF Dünya Şampiyonası Division I
16Büyük Britanya2023 IIHF Dünya Şampiyonası Division I
Finlandiya (4. şampiyonluğu)
Jussi Olkinuora (Kaleci), Harri Sateri (Kaleci), Mikko Lehtonen, Sakari Manninen, Juuso Heitanen, Mikael Granlund, Teemu Hartikainen, Ville Pokka, Toni Rajala, Miro Heiskanen, Valtteri Filppula, Jere Sallinen, Niklas Friman, Joel Armia, Sami Vatanen, Harri Pesonen, Juho Lammiko, Marko Anttila, Esa Lindell, Hannes Bjorninen, Atte Ohtamaa, Saku Maenalanen,
Baş Antrenör : Jukka Jalonen

Turnuva Ödüllleri

    • En İyi Kaleci :  Juho Olkinuora (Finlandiya)
    • En İyi Defans : Mikko Lehtonen (Finlandiya)
    • En İyi Forvet : Roman Červenka (Çek Cumhuriyeti)
  • Medya All-Star Takımı : 
    • MVP: Juho Olkinuora (Finlandiya)
    • Kaleci : Juho Olkinuora (Finlandiya)
    • Defans : Seth Jones (ABD), Mikko Lehtonen (Finlandiya)
    • Forvet : Roman Červenka (Çek Cumhuriyeti), Pierre-Luc Dubois (Kanada), Sakari Manninen (Finlandiya)
20212023

IIHF Dünya Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.