2022 Güney Amerika Oyunları

XII Güney Amerika Oyunları (İspanyolca: XII Juegos Suramericanos Asunción 2022) 1-15 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında Paraguay, Asunción'da düzenlenen çok sporlu bir etkinliktir. Oyunlar, Güney Amerika Spor Organizasyonu, Paraguay Olimpiyat Komitesi, Paraguay Cumhuriyeti hükümeti ve yerel Ulusal Spor Sekreteri tarafından organize edilmektedir.
2022 South American Games.svg
Ev Sahibi Şehir Asunción
Ev Sahibi Ülke Paraguay
Katılan Ülke 15
Katılan Atlet 4476
Kategori 404, 34 spor
8, 2 gösteri sporu
Açılış Seromoni 01 Ekim 2022
Kapanış Seromoni 15 Ekim 2022

Katılan Ülkeler

NOT : Parantez içindeki sayılar katılan atlet sayısıdır.

  •  Arjantin (592)
  • Aruba (12)
  • Bolivya (296)
  • Brezilya (464)
  • Şili (539)
  • Kolombiya (500)
  • Curaçao (27)
  • Ekvator (225)
  • Guyana (16)
  • Panama (86)[
  • Paraguay (576)
  • Peru (374)
  • Surinam (27)
  • Uruguay (322)
  • Venezuela (420)

Sporlar

  • Aquatics
    •  Artistic swimming (2) 
    •  Diving (8) 
    •  Open water swimming (2) 
    •  Swimming (42) 
    •  Water polo (2) 
  •  Archery (10) 
  •  Athletics (49) 
  •  Badminton (6) 
  • Basketball
    •  Basketball (2)
    •  3×3 basketball (2)
  •  Bocce (3) 
  •  Bodybuilding (6) 
  •  Bowling (4) 
  •  Boxing (13) 
  • Canoeing
    •  Canoe sprint (12)
    •  Slalom canoeing (6)
  •  Chess (6) 
  • Cycling
    •  BMX freestyle (2)
    •  BMX racing (2)
    •  Mountain biking (2)
    •  Road cycling (4)
    •  Track cycling (12)
  • Equestrian
    •  Dressage (2)
    •  Jumping (2)
  •  Fencing (12) 
  •  Field hockey (2) 
  • Football
    •  Beach soccer (1)
    •  Football (2)
    •  Futsal (2)
  •  Golf (3) 
  • Gymnastics
    •  Artistic gymnastics (14)
    •  Rhythmic gymnastics (8)
    •  Trampoline (2)
  •  Handball (2) 
  •  Judo (15) 
  •  Karate (12) 
  •  Padel (2) 
  • Roller sports
    •  Artistic roller skating (4)
    •  Inline speed skating (10)
    •  Skateboarding (2)
  •  Rowing (14) 
  •  Rugby sevens (2) 
  •  Sailing (7) 
  •  Shooting (15) 
  •  Squash (7) 
  •  Table tennis (7) 
  •  Taekwondo (12) 
  •  Tennis (5) 
  •  Triathlon (3) 
  • Volleyball
    •  Beach volleyball (2) 
    •  Volleyball (2) 
  •  Water skiing (10)
    •  Water skiing (8)
    •  Wakeboarding (2)
  •  Weightlifting (14) 
  •  Wrestling
    •  Freestyle wrestling (12)
    •  Greco-Roman wrestling (6)

Madalya Özeti

Atlama

Erkekler 1 m springboardLuis Uribe (Kolombiya)Sebastián Morales (Kolombiya)Rafael Araújo (Brezilya)
Erkekler 3 m springboardLuis Uribe (Kolombiya)Sebastián Morales (Kolombiya)Jesús Liranzo (Peru)
Erkekler 10 m platformSebastián Villa (Kolombiya)Jesús Liranzo (Peru)Alejandro Osorio (Kolombiya)
Erkekler Synchronised 3 m springboardKolombiya
Luis Uribe
Sebastián Morales
Brezilya
Rafael Araújo
Rafael Almeida
Venezuella
Jesús González
Óscar Ariza
Erkekler Synchronised 10 m platformVenezuella
Jesús González
Óscar Ariza
Brezilya
Davi Lyrio
Diogo Silva
Sadece İki takım katıldı.
Kadınlar 1 m springboardAnna Lúcia dos Santos (Brezilya)Luana Lira (Brezilya)Diana Pineda (Kolombiya)
Kadınlar 3 m springboardViviana Uribe (Kolombiya)Daniela Zapata (Kolombiya)Luana Lira (Brezilya)
Kadınlar 10 m platformViviana Uribe (Kolombiya)Andressa Mendes (Brezilya)Mariana Osorio (Kolombiya)
Kadınlar Synchronised 3 m springboardKolombiya
Daniela Zapata
Viviana Uribe
Peru
Ana Ricci
Mayte Salinas
Brezilya
Anna Lúcia dos Santos
Luana Lira
Kadınlar Synchronised 10 m platformVenezuella
Dhavgel Mendoza
Lisette Ramírez
Sadece bir takım katıldı.

Artistik (Senkronize) Yüzme

Duet FreeBrezilya
Jullia Soares
Laura Miccuci
Kolombiya
Estefania Roa
Melissa Ceballos
Şili
Soledad García
Trinidad García
Takım FreeBrezilya
Ana Nunes
Anna Veloso
Celina Rangel
Gabriela Teixeira
Jullia Soares
Laura Miccuci
Luiza Rodrigues
Luiza dos Santos
Vitoria Casale
Kolombiya
Estefania Roa
Isabella Franco
Jennifer Cerquera
Jhoselyne Taborda
Kerly Barrera
Laura Marquez
Melissa Ceballos
Monica Arango
Valentina Orozco
Şili
Antonia Mella
Fiona Prieto
Isidora Letelier
Josefa Morales
Rocio Vargas
Soledad García
Theodora Garrido
Trinidad García
Valentina Valdivia

Bodybuilding

Erkekler choreographic fitnessDarío Molina (Ekvator)José Ojeda (Venezuela)Pablo Matus (Şili)
Erkekler classicVillali Linarez (Venezuela)Tomás Guido (Arjantin)Michael Delgado (Kolombiya)
Erkekler physiqueJose Eurea (Venezuela)Josué De Jesús (Ekvator)Emiliano Hernández (Uruguay)
Kadınlar choreographic fitnessAlexandra Santos (Venezuela)María Pérez (Paraguay)Macarena Figueroa (Şili)
Kadınlar bikini fitness -1.63mSilvia Patiño (Paraguay)Lilian Benitez (Paraguay)Michelle Hernández (Venezuela)
Kadınlar bikini fitness +1.63mRafaela Cornejo (Ekvator)Zairelys Gomez (Venezuela)Johana Beatriz (Arjantin)

Badminton

Basketbol

Erkekler Kategorisi
Kadınlar Kategorisi
Erkekler 3 X 3 KategorisiBrezilya
André Ferros
Jonatas de Mello
Leonardo Branquinho
William Weihermann
Venezuela
José Bracho
Kervin Perez
Luis Duarte
Nelson Palacio
Şili
Carlos Lauler
Daniel Arcos
Diego Silva
Sebastián Silva
Kadınlar 3 X 3 KategorisiBrezilya
Lays da Silva
Luana Batista
Vanessa Gonçalves
Vitória Marcelino
Paraguay
María Caraves
Maria Mercado
Marta Peralta
Paola Ferrari
Kolombiya
Isabel Rodríguez
Manuela Ríos
Wendy Coy
Yuliany Paz

Bisiklet

BMX Serbest Erkekler Bireysel
BMX Serbest Kadınlar Bireysel
BMX Racing Erkekler Bireysel
BMX Racing Kadınlar Bireysel
Dağ Bisikleti Erkekler cross-countyGustavo Oliveira (Brezilya)José Gabriel Almeida (Brezilya)Fabio Castañeda (Kolombiya)
Dağ Bisikleti Kadınlar cross-countyRaiza Goulão (Brezilya)Maria Agustina Apaza (Arjantin)Hercília Najara (Brezilya)
Yol Yarışı Erkekler Yol Yarışı
Yol Yarışı Kadınlar Yol Yarışı
Yol Yarışı Erkekler Zamana KarşıWalter Vargas (Kolombiya)Rodrigo Contreras (Kolombiya)José Luis Rodríguez Aguilar (Şili)
Yol Yarışı Kadınlar Zamana KarşıAgua Marina Espínola (Paraguay)Lina Hernández (Kolombiya)Lilibeth Chacón (Venezuella)
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel sprint
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel keirin
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel madison
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel omnium
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel Takım sprint
Pist Bisikleti Erkekler Bireysel Takım takip
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel sprint
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel keirin
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel madison
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel omnium
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel Takım sprint
Pist Bisikleti Kadınlar Bireysel Takım takip

Binicilik (Equestrian)

Bireysel dressage
Takım dressage
Bireysel jumping
Takım jumping

Çim Hokeyi

Erkekler Kategorisi
Kadınlar Kategorisi

Eskrim (Fencing)

Erkekler Bireysel Epee
Erkekler Takım Epee
Erkekler Bireysel FoilAugusto Servello (rjantin)Guilherme Toldo (Brezilya)Antonio Leal (Venezuela)
Leopoldo Alarcón (Şili)
Erkekler Takım Foil
Erkekler Bireysel sabreSebastián Cuéllar (Kolombiya)Eliécer Romero (Venezuella)José Quintero (Venezuella)
Manuel Bahamonde (Şili)
Erkekler Takım sabre
Kadınlar Bireysel EpeeMaría Luisa Doig (Peru)Isabel Di Tella (Arjantin)Nathalie Moellhausen (Brezilya)
Melisa Englert (Arjantin)
Kadınlar Takım Epee
Kadınlar Bireysel FoilArantza Inostroza (Şili)Katina Proestakis (Şili)Ana Bulcão (Brezilya)
Isis Giménez (Venezuella)
Kadınlar Takım Foil
Kadınlar Bireysel sabre
Kadınlar Takım sabre

Halter

Erkekler 61 kg.Thiago Silva (Brezilya)Habib de las Salas (Kolombiya)Wilkeinner Lugo (Venezuella)
Erkekler 67 kg.Francisco Mosquera (Kolombiya)Jair Reyes (Ekvator)Reinner Arango (Venezuella)
Erkekler 73 kg.Julio Mayora (Venezuella)Walter Beleño Cogollo (Kolombiya)Josué Lucas Ferreira da Silva (Brezilya)
Erkekler 81 kg.Gustavo Maldonado (Kolombiya)Iván Escudero (Ekvator)Darvin Castro (Venezuella)
Erkekler 96 kg.
Erkekler 109 kg.
Erkekler + 109 kg.
Kadınlar 49 kg.Katherin Echandia (Venezuella)Natasha Rosa Figueiredo (Brezilya)Yineth Santoya (Kolombiya)
Kadınlar 55 kg.Rosalba Morales (Kolombiya)Shoely Mego (Peru)Letícia Moraes (Brezilya)
Kadınlar 59 kg.Yenny Álvarez (Kolombiya)Génesis Rodríguez (Venezuella)María Luz Casadevall (Arjantin)
Kadınlar 64 kg.
Kadınlar 76 kg.
Kadınlar 87 kg.
Kadınlar + 87 kg.

Karate

Erkekler Bireysel KataCleiver Casanova (Venezuella)Mariano Wong (Peru)Héctor Cención (Panama)
Luca Impagnatiello (Arjantin)
Erkekler 60 kg.
Erkekler 67 kg.
Erkekler 75 kg.
Erkekler 84 kg.
Erkekler + 84 kg.Rodrigo Rojas (Şili)Lucas Miranda (Brezilya)Fernando Ramírez (Paraguay)
Marcos Molina (Arjantin)
Kadınlar Bireysel Kata
Kadınlar 50 kg.
Kadınlar 55 kg.
Kadınlar 61 kg.
Kadınlar 68 kg.
Kadınlar + 68 kg.Valeria Echever (Ekvator)Shanne Torres (Kolombiya)Brenda Pereira (Brezilya)
Oriana Rodriguez (Venezuella)

Okçuluk

Erkekler Bireysel recurve
Erkekler Bireysel Compound
Erkekler Takım recurveBrezilya
Marcus Vinicius D’Almeida
Matheus Gomes
Matheus Ely
Kolombiya
Andrés Pila
Daniel Pineda
Jorge Enríquez
Venezuella
Kevin Perez
Luis Vivas
Victor Palacio
Erkekler Takım CompoundKolombiya
Pablo Gomez
Daniel Muñoz
Jagdeep Singh
Brezilya
Luccas De Abreu
Roberval dos Santos
Rafael Kawakani
Şili
Agustín Infante
Alejandro Martín
Fabian Seymour
Kadınlar Bireysel recurve
Kadınlar Bireysel Compound
Kadınlar Takım recurveBrezilya
Ana Machado
Ana Caetano
Ane Marcelle dos Santos
Kolombiya
Ana Rendón
Mariana Ospina
Valentina Contreras
Şili
Gabriela Anabalón
Gabriella Abalde
Javiera Andrades
Kadınlar Takım CompoundKolombiya
Alejandra Usquiano
María Suárez
Sara López
Brezilya
Alexandra Silva
Eiry Nisi
Larissa Oliveira
Ekvator
Blanca Rodrigo
Dana Navarrete
Mia Navarrete
Karışık Takım recurveKolombiya
Jorge Enríquez
Ana Rendón
Brezilya
Marcus Vinicius D’Almeida
Ane Marcelle dos Santos
Şili
Ricardo Soto
Javiera Andrades
Karışık Takım CompoundKolombiya
Jagdeep Singh
Sara López
Brezilya
Luccas De Abreu
Eiry Nisi
Şili
Alejandro Martín
Mariana Zúñiga

Plaj Voleybolu

Erkekler Kategorisi
Kadınlar Kategorisi

Roller Sporları

Artistik roller Erkekler serbest kayakTomas Roman Masia (Arjantin)Erik Leite (Brezilya)Franco Mastroianni (Arjantin)
Artistik roller Erkekler solo dansBrayan Carreño (Kolombiya)Erik Leite (Brezilya)Juan Francisco (Arjantin)
Artistik roller Kadınlar serbest kayakPaulina Ruiz (Kolombiya)Martina Della Chiessa (Arjantin)Luiza Felipe (Brezilya)
Artistik roller Kadınlar solo dansErika Alarcon (Paraguay)Bianca Ameixeiro (Brezilya)Daniela Gerena (Kolombiya)
Inline sürat pateni Erkekler 200 m.Emanuelle Silva (Şili)Steven Villegas (Kolombiya)Jhon Tascon (Kolombiya)
Inline sürat pateni Erkekler 500 m.Steven Villegas (Kolombiya)Ricardo Verdugo (Şili)Emanuelle Silva (Şili)
Inline sürat pateni Erkekler 1000 m.Andrés Jiménez (Kolombiya)Hugo Ramirez (Şili)Ken Kuwada (Arjantin)
Inline sürat pateni Erkekler 10000 m.
Inline sürat pateni Erkekler 10000 m. elemeJuan Mantilla (Kolombiya)Andrés Gómez (Kolombiya)Jorge Bolaños (Ekvator)
Inline sürat pateni Kadınlar 200 m.Sheila Muñoz (Kolombiya)Maria Moya (Şili)María Arias (Ekvator)
Inline sürat pateni Kadınlar 500 m.Maria Timms (Kolombiya)Kollin Castro (Kolombiya)Nelly Fernandez (Venezuella)
Inline sürat pateni Kadınlar 1000 m.Gabriela Vargas (Ekvator)Gabriela Rueda (Kolombiya)Maria Timms (Kolombiya)
Inline sürat pateni Kadınlar 10000 m.
Inline sürat pateni Kadınlar 10000 m. elemeFabriana Arias (Kolombiya)Rocio Berbel Alt (Arjantin)Gabriela Rueda (Kolombiya)
Kaykay Erkekler caddeDeivid Tuesta (Peru)Jhancarlos González (Kolombiya)João Lucas Alves Miranda (Brezilya)
Kaykay Kadınlar caddeGabriela Mazetto (Brezilya)Carla Karolina Dos Santos (Brezilya)Jazmín Álvarez (Kolombiya)

Sutopu

Erkekler Kategorisi
Kadınlar Kategorisi

Triathlon

Erkekler BireyselMiguel Hidalgo (Brezilya)Manoel Messias (Brezilya)Diego Moya (Şili)
Kadınlar BireyselLuisa Baptista (Brezilya)Vittória Lopes (Brezilya)Djenyfer Arnold (Brezilya)
Karışık Bayrak

Voleybol

Erkekler Kategorisi
Kadınlar Kategorisi
20182026

Güney Amerika Oyunları