2022 Giro d’Italia

2022 Giro d'Italia, üç haftalık bir Grand Tour bisiklet etabı yarışı olan Giro d'Italia'nın 105. baskısıdır. 6 Mayıs'ta Macaristan'ın Budapeşte kentinde başlayan yarış, 29 Mayıs'ta İtalya'nın Verona kentinde sona erecek.
Yarış Bilgileri
Tarih 06-29 Mayıs
Stages  
Mesafe  
Şampiyonluk Zamanı  
Sonuçlar
Şampiyon Jai Hindley (Avustralya) Bora–Hansgrohe
  İkinci Richard Carapaz (Ekvator) Ineos Grenadiers
  Üçüncü Mikel Landa (İspanya) Team Bahrain Victorious

Puan Arnaud Démare (Fransa) Groupama–FDJ
Dağcı Koen Bouwman (Hollanda) Team Jumbo–Visma
Genç Juan Pedro López Pérez (İspanya) Trek–Segafredo
  Sprint Filippo Tagliani (İtalya) Drone Hopper–Androni Giocattoli
  Takım Team Bahrain Victorious  
  Takım Puan Team Bahrain Victorious

Katılım Sağlayan Takımlar

UCI WorldTeams

  • AG2R Citroën Team
  • Astana Qazaqstan Team
  • Bora–Hansgrohe
  • Cofidis
  • EF Education–EasyPost
  • Groupama–FDJ
  • Ineos Grenadiers
  • Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
  • Israel–Premier Tech
  • Lotto–Soudal
  • Movistar Team
  • Quick-Step Alpha Vinyl Team
  • Team Bahrain Victorious
  • Team BikeExchange–Jayco
  • Team DSM
  • Team Jumbo–Visma
  • Trek–Segafredo
  • UAE Team Emirates

UCI ProTeams

  • Alpecin–Fenix
  • Bardiani–CSF–Faizanè
  • Drone Hopper–Androni Giocattoli
  • Eolo–Kometa

Rota ve Etaplar

Etap Tarih Koşulacak Yer Mesafe Tip Kazanan
1 6 Mayıs Budapest (Hungary) to Visegrád (Hungary) 195 km (121 mi) Düz Etap Mathieu van der Poel (Hollanda)
2 7 Mayıs Budapest (Hungary) 9.2 km (5.7 mi) Time Trial.svg Zamana Karşı Simon Yates (Büyük Britanya)
3 8 Mayıs Kaposvár (Hungary) to Balatonfüred (Hungary) 201 km (125 mi) Düz Etap Mark Cavendish (Büyük Britanya)
  9 Mayıs Avola   Dinlenme Günü
4 10 Mayıs Avola to Etna (Rif. Sapienza) 172 km (107 mi) Mountain stage Lennard Kämna (Almanya)
5 11 Mayıs Catania to Messina 174 km (108 mi) Düz Etap Arnaud Démare (Fransa)
6 12 Mayıs Palmi to Scalea (Riviera dei Cedri) 192 km (119 mi) Düz Etap Arnaud Démare (Fransa)
7 13 Mayıs Diamante to Potenza 196 km (122 mi) Orta zorluk etabı Koen Bouwman (Hollanda)
8 14 Mayıs Napoli to Napoli (Procida Capitale Italiana della Cultura) 153 km (95 mi) Dağlık Etabı Thomas De Gendt (Belçika)
9 15 Mayıs Isernia to Blockhaus 191 km (119 mi) Dağlık Etabı Jai Hindley (Avustralya)
  16 Mayıs Pescara   Dinlenme Günü
10 17 Mayıs Pescara to Jesi 196 km (122 mi) Dağlık Etabı Biniam Girmay (Eritrea)
11 18 Mayıs Santarcangelo di Romagna to Reggio Emilia 203 km (126 mi) Düz Etap Alberto Dainese (İtalya)
12 19 Mayıs Parma to Genoa 204 km (127 mi) Orta zorluk etabı Stefano Oldani (İtalya)
13 20 Mayıs Sanremo to Cuneo 150 km (93 mi) Düz Etap Arnaud Démare (Fransa)
14 21 Mayıs Santena to Torino 147 km (91 mi) Dağlık Etabı Simon Yates (Büyük Britanya)
15 22 Mayıs Rivarolo Canavese to Cogne 178 km (111 mi) Dağlık Etabı Giulio Ciccone (İtalya)
  23 Mayıs Salò   Dinlenme Günü
16 24 Mayıs Salò to Aprica (Sforzato Wine Stage) 202 km (126 mi) Dağlık Etabı Jan Hirt (Çek Cumhuriyeti)
17 25 Mayıs Ponte di Legno to Lavarone 168 km (104 mi) Dağlık Etabı Santiago Buitrago (COL)
18 26 Mayıs Borgo Valsugana to Treviso 152 km (94 mi) Düz Etap Dries De Bondt (BEL)
19 27 Mayıs Marano Lagunare to Santuario di Castelmonte 177 km (110 mi) Dağlık Etabı Koen Bouwman (Hollanda)
20 28 Mayıs Belluno to Marmolada (Passo Fedaia) 168 km (104 mi) Dağlık Etabı Alessandro Covi (ITA)
21 29 Mayıs Verona (Cronometro delle Colline Veronesi) 17.4 km (10.8 mi) Time Trial.svg Zamana Karşı Matteo Sobrero (ITA)
Toplam 3,445.6 km (2,141.0 mi)

Kategori Liderleri

EtapEtap KazananıGenel Klasman
Puan Klasmanı
Dağların Kralı Klasmanı
Genç Sürücü KlasmanıGenel Süper TakımOrta derece KlasmanıMücadele KlasmanıBreakaway KlasmanıFair play Kalsmanı
1Mathieu van der PoelMathieu van der PoelMathieu van der PoelMathieu van der PoelBiniam GirmayIneos GrenadiersFilippo TaglianiLennard KämnaMattia BaisAlpecin–Fenix
2Simon YatesMathieu van der PoelMathieu van der PoelMathieu van der PoelMatteo SobreroTeam Jumbo–VismaMattia BaisRick ZabelMattia BaisAlpecin–Fenix
3Mark CavendishMathieu van der PoelMathieu van der PoelRick ZabelMatteo SobreroTeam Jumbo–VismaFilippo TaglianiMattia BaisMattia BaisAlpecin–Fenix
4Lennard KämnaJuan Pedro LópezMathieu van der PoelLennard KämnaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiStefano OldaniMattia BaisTrek–Segafredo
5Arnaud DémareJuan Pedro LópezArnaud DémareLennard KämnaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiMattia BaisMattia BaisTrek–Segafredo
6Arnaud DémareJuan Pedro LópezArnaud DémareLennard KämnaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiDiego RosaMattia BaisTrek–Segafredo
7Koen BouwmanJuan Pedro LópezArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTrek–SegafredoFilippo TaglianiTom DumoulinMattia BaisTrek–Segafredo
8Thomas De GendtJuan Pedro LópezArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezIntermarché–Wanty–Gobert MatériauxFilippo TaglianiThomas De GendtMattia BaisBora–Hansgrohe
9Jai HindleyJuan Pedro LópezArnaud DémareDiego RosaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiThomas De GendtMattia BaisTeam DSM
10Biniam Girmay (Eritrea)Juan Pedro LópezArnaud DémareDiego RosaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiJoão AlmeidaMattia BaisTeam DSM
11Alberto Dainese (İtalya)Juan Pedro LópezArnaud DémareDiego RosaJuan Pedro LópezBora–HansgroheFilippo TaglianiDries De BondtMattia BaisTeam DSM
12Stefano Oldani (İtalya)Juan Pedro LópezArnaud DémareDiego RosaJuan Pedro LópezIntermarché–Wanty–Gobert MatériauxFilippo TaglianiLorenzo RotaMattia BaisTeam DSM
13Arnaud DémareJuan Pedro LópezArnaud DémareDiego RosaJuan Pedro LópezIntermarché–Wanty–Gobert MatériauxFilippo TaglianiPascal EenkhoornMattia BaisBora–Hansgrohe
14Simon Yates (Büyük Britanya)Richard CarapazArnaud DémareDiego RosaJoão AlmeidaBora–HansgroheFilippo TaglianiRichard CarapazMattia BaisTeam Bahrain Victorious
15Giulio Ciccone (İtalya)Richard CarapazArnaud DémareKoen BouwmanJoão AlmeidaBora–HansgroheFilippo TaglianiGiulio CicconeMattia BaisTeam Bahrain Victorious
16Jan Hirt (Çek Cumhuriyeti)Richard CarapazArnaud DémareKoen BouwmanJoão AlmeidaBora–HansgroheFilippo TaglianiThymen ArensmanMattia BaisTeam Bahrain Victorious
17Santiago Buitrago (COL)Richard CarapazArnaud DémareKoen BouwmanJoão AlmeidaTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiMathieu van der PoelMattia BaisTeam Bahrain Victorious
18Dries De Bondt (BEL)Richard CarapazArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiEdoardo AffiniMattia BaisTeam Bahrain Victorious
19Koen Bouwman (Hollanda)Richard CarapazArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiAndrea VendrameMattia BaisTeam Bahrain Victorious
20Alessandro Covi (ITA)Jai HindleyArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiAlessandro CoviMattia BaisTeam Bahrain Victorious
21Matteo Sobrero (ITA)Jai HindleyArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiMattia BaisTeam Bahrain Victorious
FinalJai HindleyArnaud DémareKoen BouwmanJuan Pedro LópezTeam Bahrain VictoriousFilippo TaglianiMattia BaisTeam Bahrain Victorious

Genel Sıralama

SıraBisikletçiTakımıZaman
1Jai Hindley (Avustralya)Bora–Hansgrohe86h 31′ 14″
2Richard Carapaz (Ekvator)Ineos Grenadiers+ 1′ 18″
3Mikel Landa (İspanya)Team Bahrain Victorious+ 3′ 24″
4Vincenzo Nibali (İtalya)Astana Qazaqstan Team+ 9′ 02″
5Pello Bilbao (İspanya)Team Bahrain Victorious+ 9′ 14″
6Jan Hirt (Çek Cumhuriyeti)Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux+ 9′ 28″
7Emanuel Buchmann (Almanya)Bora–Hansgrohe+ 13′ 19″
8Domenico Pozzovivo (İtalya)Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux+ 17′ 29″
9Hugh Carthy (Büyük Britanya)EF Education–EasyPost+ 17′ 54″
10Juan Pedro López (İspanya) Trek–Segafredo+ 18′ 40″
20212023

Giro d’Italia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.