2022 Fransa Grand Prix

2022 Fransa Grand Prix'si (resmi olarak Formula 1 Lenovo Grand Prix de France 2022 olarak bilinir), 24 Temmuz 2022'de Fransa'nın Le Castellet kentindeki Paul Ricard Pisti'nde düzenlenen Formula 1 yarıştır.
Layout of the Circuit Paul Ricard
 
Yarış Detayları
Tarih 24 Temmuz 2022
Resmi Adı Formula 1 Lenovo Grand Prix de Fransa 2022
Yer Circuit Paul Ricard
Le Castellet, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Fransa
Pist Kalıcı Yarış Pisti
Pist Uzunluğu 5.842 km (3.630 miles)
Mesafe 53 laps, 309.690 km (192.432 miles)
Mesafe Güneşli
Pole pozisyonu
Sürücü

Charles Leclerc

Ferrari
Zaman 1:30.872
En Hızlı Tur
Sürücü Carlos Sainz Jr. (İspanya) Ferrari
Zaman 1:35.781, tur 51
Podyum
Birinci

Max Verstappen (İspanya)

Red Bull Racing-RBPT
İkinci

Lewis Hamilton

Mercedes
Üçüncü

George Russell

Mercedes
Sıra.No.SürücüTakımTurZaman/Ayrılma nedeniGridPuan
11Max VerstappenRed Bull Racing-RBPT531:30:02.112225
244Lewis HamiltonMercedes53+10.587418
363George RussellMercedes53+16.495615
411Sergio PérezRed Bull Racing-RBPT53+17.310312
555Carlos Sainz Jr.Ferrari53+28.87219111
614Fernando AlonsoAlpine-Renault53+42.87978
74Lando NorrisMcLaren-Mercedes53+52.02656
831Esteban OconAlpine-Renault53+56.959104
93Daniel RicciardoMcLaren-Mercedes53+1:00.37292
1018Lance StrollAston Martin Aramco-Mercedes53+1:02.549151
115Sebastian VettelAston Martin Aramco-Mercedes53+1:04.49412 
1210Pierre GaslyAlphaTauri-RBPT53+1:05.44814 
1323Alexander AlbonWilliams-Mercedes53+1:08.56513 
1477Valtteri BottasAlfa Romeo-Ferrari53+1:16.66611 
1547Mick SchumacherHaas-Ferrari53+1:20.39417 
1624Zhou GuanyuAlfa Romeo-Ferrari47Güç Ünitesi16 
Ret6Nicholas LatifiWilliams-Mercedes40Çarpışma hasarı18 
Ret20Kevin MagnussenHaas-Ferrari37Çarpışma hasarı20 
Ret16Charles LeclercFerrari17Kaza1 
Ret22Yuki TsunodaAlphaTauri-RBPT17Alt tepsi8 
En Hızlı Tur :  Carlos Sainz Jr. (Ferrari) – 1:35.781 (tur 51)