2022 FIVB Voleybol Erkekler Challenger Kupası

                     
2022 FIVB Voleybol Erkekler Challenger Kupası, FIVB Voleybol Erkekler Uluslar Ligi için eleme görevi gören 8 milli takımın mücadele ettiği, yıllık erkekler uluslararası voleybol turnuvası olan FIVB Voleybol Erkekler Challenger Kupası'nın üçüncü baskısı olacak. Turnuva 28-31 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Güney Kore'nin Seul kentindeki Jamsil Öğrenci Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
Küba, finalde Türkiye'yi yenerek şampiyonluğu elde etti ve 2022'den sonra son sıradaki rakip takım Avustralya'nın yerine 2023 Uluslar Ligi'ne katılma hakkını elde etti. Güney Kore 3.lük maçında Çek Cumhuriyeti'ni mağlup etti.

Elemeler

KonfederasyonTurnuvaHak Kazanan Takımlar
Avrupa (CEV)2021 Avrupa Altın Lig ŞampiyonTürkiye
Asya (AVC)AVC’den Dünya sıralamasında 1. takımKatar
Afrika (CAVB)CAVB’den Dünya sıralamasında 1. takımTunus
Güney Amerika (CSV)CSV’den Dünya sıralamasında 1. takımŞili
Kuzey Amerika (NORCECA)NORCECA’den Dünya sıralamasında 1. takımKüba
Asya (AVC)Ev SahibiGüney Kore
Avrupa (CEV)2022 Avrupa Altın Lig ŞampiyonÇek Cumhuriyeti
FİVB2022 Erkekler Uluslar Ligi Son sıraAvustralya

Format

Turnuva eleme formatında (çeyrek final, yarı final ve final), ev sahibi ülke (Güney Kore) çeyrek final maçını katılan takımlar arasında en düşük sıradaki takıma karşı oynayacak. Kalan yedi takım, 10 Temmuz 2022 itibariyle FIVB Dünya Sıralamasına göre 2. ila 8. sıraya yerleştirildi.

Takım Kadroları

TürkiyeYasin Aydın, Metin Toy, Baturalp Burak Güngör, Vahit Emre Savaş, Burutay Subaşı, Mirza Lagumdzija, Arslan Ekşi, Adis Lagumdzija, Faik Samet Güneş, Murat Yenipazar, Berkay Bayraktar, Volkan Döne, Dogukan Ulu
Baş Antrenör : Nedim Özbey
KatarOughlaf Youssef, Mahmoud Assam Ahmed, Ribeiro Renan, Sulaiman Saad Sulaiman, Djukic Bojan, Abunabot Belal Nabel, Stevanovic Milos, Sadikh Nadir Ababacar, Vasic Nikola, Dahi W W Hammad Mubarak, Hassanein Abdullah, Ibrahim Ibrahim, Noaman Gamal Ahmed, Osman Abdulwahid Wagihalla
Baş Antrenör : Camilo Andres Soto
TunusKadhi Ahmed, Ben Slimene Khaled, Redissi Aymen, Ben Othmen Mohamed Ali, Karamosli Elyes, Abdelhedi Yassine, Agrebi Omar, Nagga Hamza, Bennour Rami, Mbareki Selim, Ben Tahar Mahdi, Bongui Ali, Bouguerra Aymen, Hmissi Saddem
Baş Antrenör : Antonio Giaccobe
ŞiliVillarreal Soltau Esteban, Araya Gabriel, Parraguirre Tomas, Parraguirre Vicente, Gago Murtagh Tomas, Collao Martin, Bonacic Dusan, Mardones Vicente, Jadue Matias, Diaz Samuel, Castillo Sebastian, Bravo Jaime, Bonacic Kaj, Banda Matias
Baş Antrenör : Ivan Villareal
KübaOsniel Melgarejo, Julio Cardenas, Michael Sánchez, Javier Concepción, Yonder García, Miguel Gutiérrez, Lyvan Taboada, Jesús Herrera, Adrián Goide, Roamy Alonso, Miguel Ángel López, Marlon Yant
Baş Antrenör : Nicolas Vives
Güney KoreIm Donghyeok, Han Sun-Soo, Hwang Kyungmin, Jeong Minsu, Park Kyeongmin, Hwang Taekeui, Park Jin-Woo, Kim Kyumin, Kwak Seung-Suk, Na Gyeong-Bok, Choi Min-Ho, Lim Sungjin, Heo Subong, Shin Yung-Suk
Baş Antrenör : Do Hun Im
Çek CumhuriyetiMonik Milan, Zajicek Adam, Kunc Tomas, Licek Martin, Galabov Jan, Cech Daniel, Srb Jiri, Sotola Marek, Svoboda Jan, Bartunek Lubos, Spulak Petr, Sedlacek Oliver, Indra Patrik, Polak Josef
Baş Antrenör : Jiri Novak
AvustralyaGraham Beau, Dosanjh Arshdeep, Pope Lorenzo, Holland Jackson, Murch Malachi, Weir James, Perry Luke, Heptinstall Thomas, Phillips Korben, Butler Nicholas, Senica Max, Garrett Ethan, Aubrey Matthew, Flowerday Sam
Baş Antrenör : David Preston

Çeyrek Final

TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
28 TemmuzKüba3–0Şili25–2025–1925–19  
28 TemmuzGüney Kore3–2Avustralya23–2525–2325–1922–2515–13
29 TemmuzTürkiye3–1Katar25–2325–1622–2525–15 
29 TemmuzTunus1–3Çek Cumhuriyeti16–2525–1726–2816–25 

Yarı Final

TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
30 TemmuzKüba3–0Çek Cumhuriyeti25–2225–1825–18  
30 TemmuzGüney Kore0–3Türkiye24–2621–2522–25  

03/04 Maçı

TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
31 TemmuzGüney Kore3–2Çek Cumhuriyeti25–1925–1624–2623–2522–20

Final

TarihSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
31 TemmuzTürkiye1–3Küba17–2525–2320–2520–25 

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1st place, gold medalist(s)Küba (1. şampiyonluğu)2023 Erkekler Uluslar Ligi
2nd place, silver medalist(s)Türkiye
3rd place, bronze medalist(s)Güney Kore
4Çek Cumhuriyeti
5Avustralya
6Tunus
7Katar
8Şili
Küba (1. şampiyonluğu)
Osniel Melgarejo, Julio Cardenas, Michael Sánchez, Javier Concepción, Yonder García, Miguel Gutiérrez, Lyvan Taboada, Jesús Herrera, Adrián Goide, Roamy Alonso, Miguel Ángel López, Marlon Yant
Baş Antrenör : Nicolas Vives

Turnuva Ödülleri

Best scorerAdis Lagumdzija (Türkiye)
Best spikerHeo Su-bong (Güney Kore)
Best blockerFaik Samet Güneş (Türkiye)
Best serverOsniel Melgarejo (Küba)
Best diggerMilan Moník (Çek Cumhuriyeti)
Best receiverMilan Moník (Çek Cumhuriyeti)
20192023

FIVB Voleybol Erkekler Challenger Kupası