2022 FIVB Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası

2022 FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası, Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) üyelerinin büyük kadın milli takımlarının mücadele edeceği FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın 19. edisyonu olacak. Hollanda ve Polonya bu etkinlik için ikili ev sahibi olarak açıklandı.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülkeler Hollanda
Polonya
Ev Sahibi Şehirler Apeldoorn
Arnhem
Gdańsk
Gliwice
Łódź
Rotterdam
Tarih 23 Eylül – 15 Ekim
Takım Sayısı 24 (5 konfederasyon)
Salon 6 (6 şehir)
resmi website
FIVB Volleyball Women’s World Championship

Elemeler

KonfederasyonTurnuvaTarihEv Sahibi Şehir, Ülke
AVC (Asya/Okyanusya)209 Asya Şampiyonası17–25 Ağustos 2019Seoul
2021 Asya Şampiyonası15–22 May 2022San Fernando, Pampanga
CAVB (Afrika)2021 Afrika Şampiyonası12–19 Eylül 2021Kigali
CEV (Europe)EuroVolley 201923 Ağustos –8 Eylül 2019Budapest,  Łódź,  Bratislava,  Ankara
EuroVolley 2021 Elemeleri10–15 Mayıs 2021Minsk
EuroVolley 2021 Elemeleri7–16 Mayıs 2021Matosinhos,  Tbilisi
EuroVolley 2021 Elemeleri7–15 Mayıs 2021Larissa,  Graz
EuroVolley 2021 Elemeleri7–15 Mayıs 2021Podgorica,  Nitra
EuroVolley 2021 Elemeleri7–16 Mayıs 2021Belfort,  Budapest
EuroVolley 2021 Elemeleri6–16 Mayıs 2021Daugavpils,  Zenica
EuroVolley 202118 Ağustos –4 Eylül 2021Plovdiv,  Zadar,  Cluj-Napoca,  Belgrade
CSV (Güney Amerika)2021 Güney Amerika Şampiyonası15–19 Eylül 2021 Barrancabermeja
NORCECA (Kuzey Amerika)2021 NORCECA Şampiyonası26–31 August 2021 Guadalajara

Salonlar

GelreDomeArnhemKapasite : 21,248
Ahoy ArenaRotterdamKapasite : 16,426
OmnisportApeldoornKapasite : 10,000
Ergo ArenaGdańskKapasite : 11,409
Atlas ArenaŁódźKapasite : 13,805
Gliwice ArenaGliwiceKapasite : 13,752

Format

Birinci Tur :
24 takım, devreli bir sistemde oynayan altı takımdan oluşan dört gruba ayrılır. Her gruptan ilk dört takım ikinci tura yükselir.

İkinci Tur :
İkinci turda, 16 takım sekiz takımdan oluşan iki gruba ayrılır (birinci tur A ve D gruplarından birinci takımlar ve diğerinde B ve C gruplarından en iyi takımlar). Bir kez daha her grup da bir kez deneme sistemi kullanılır, aynı ilk tur gruplarından gelen takımlar (bu nedenle zaten birbirleriyle oynamışlardır) yalnızca farklı bir ilk tur grubundan rakiplere karşı oynarlar. İkinci tur sıralamaları, her takımın birinci ve ikinci turda aldığı puanları dikkate alır. Her grubun ilk dört takımı final turuna katılacak.

Final Turu : 
Her grubun ilk dört takımı çeyrek finalde oynayacak. Kazananlar yarı finale yükselir. Yarı final kazananları, Dünya Şampiyonası unvanı için final oynamaya hak kazanır. Kaybedenler üçüncülük maçında karşı karşıya geliyor.

Kadrolar

2022 FIVB Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Takım Kadroları

1. Tur

A Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1İtalya55015:2152. Tur
2Belçika54113:4122. Tur
3Hollanda53211:792. Tur
4Porto Riko5237:1062. Tur
5Kenya5144:123
6Kamerun5050:150
TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
23 SepGDAHollanda3–0Kenya25–1125–1725–11  
24 SepGDABelçika3–0Porto Riko25–1527–2525–15  
24 SepGDAİtalya3–0Kamerun25–1025–1225–16  
25 SepGDABelçika3–0Kenya25–1525–1425–11  
25 SepGDAHollanda3–0Kamerun25–1125–2025–13  
26 SepGDAİtalya3–0Porto Riko28–26625–2126–24  
27 SepGDAİtalya3–1Belçika21–2530–2829–2725–9 
27 SepGDAKamerun0–3Kenya20–2525–2719–25  
28 SepGDAHollanda3–1Porto Riko23–2525–2025–1625–15 
29 SepGDAİtalya3–0Kenya25–1525–2325–17  
29 SepGDAPorto Riko3–0Kamerun25–2325–1625–11  
30 SepGDAHollanda1–3Belçika16–2523–2526–2425–27 
1 OctGDAPorto Riko3–1Kenya25–1519–2525–1825–20 
2 OctGDABelçika3–0Kamerun25–825–1925–14  
2 OctGDAHollanda1–3İtalya13–2525–2216–2521–25 

B Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Türkiye54114:7112. Tur
2Tayland54112:7102. Tur
3Dominik Cumhuriyeti53213:7112. Tur
4Polonya53212:7102. Tur
5Güney Kore5143:133
6Hırvatistan5052:150
TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
23 SepGDAPolonya3–1Hırvatistan25–1921–2525–2325–15 
24 SepGDATürkiye2–3Tayland25–1729–3125–2219–2513–15
24 SepGDADominik Cumhuriyeti3–0Güney Kore25–1925–1225–15  
27 SepERATürkiye3–0Güney Kore25–1425–1325–13  
27 SepERADominik Cumhuriyeti3–0Hırvatistan25–2025–1525–21  
27 SepERAPolonya3–0Tayland25–1725–1725–17  
28 SepERATayland3–0Hırvatistan25–1825–1325–21  
28 SepERATürkiye3–2Dominik Cumhuriyeti21–2525–2125–1816–2515–13
28 SepERAPolonya3–0Güney Kore25–1725–1825–16  
29 SepERAGüney Kore0–3Tayland13–2515–2514–25  
29 SepERATürkiye3–0Hırvatistan25–1425–1225–12  
29 SepERAPolonya1–3Dominik Cumhuriyeti25–1822–2521–2521-25 
1 OctERADominik Cumhuriyeti2–3Tayland29–3125–1625–2122–2511–15
1 OctERAGüney Kore3–1Hırvatistan25–2127–2927–2525–23 
1 OctERAPolonya2–3Türkiye25–2223–2522–2525–1811–15

C Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Sırbistan55015:2142. Tur
2Amerika Birleşik Devletleri54112:4122. Tur
3Kanada5329:982. Tur
4Almanya5238:1072. Tur
5Bulgaristan5148:124
6Kazakistan5050:150
TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
24 SepGDAAmerika Birleşik Devletleri3–0Kazakistan25–1625–1325–22  
25 SepGDAAlmanya3–1Bulgaristan25–2221–2525–2325–21 
25 SepGDASırbistan3–0Kanada25–2325–1625–20  
26 SepGDAAlmanya3–0Kazakistan25–1525–1825–21  
26 SepGDASırbistan3–2Bulgaristan25–2122–2525–2725–2115–9
26 SepGDAAmerika Birleşik Devletleri3–0Kanada25–1926–2425–15  
29 SepATAKanada3–0Kazakistan25–1425–1625–11  
29 SepATASırbistan3–0Almanya25–2325–2225–23  
29 SepATAAmerika Birleşik Devletleri3–1Bulgaristan25–1423–2525–1125–15 
30 SepATASırbistan3–0Kazakistan25–1325–1725–10  
30 SepATABulgaristan1–3Kanada21–2527–2520–2515–25 
30 SepATAAmerika Birleşik Devletleri3–0Almanya25–1725–1326–24  
1 OctATAAlmanya2–3Kanada25–1226–2423–2518–259–15
1 OctATABulgaristan3–0Kazakistan25–1825–2225–18  
1 OctATAAmerika Birleşik Devletleri0–3Sırbistan20–2523–2513–25  

D Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Çin54113:3122. Tur
2Japonya54112:4122. Tur
3Brezilya54113:5122. Tur
4Arjantin5236:1252. Tur
5Çek Cumhuriyeti5145:133
6Kolombiya5053:151
TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
24 SepGDABrezilya3–1Çek Cumhuriyeti25–2025–1622–2525–18 
25 SepGDAÇin3–0Arjantin25–2325–2225–20  
25 SepGDAJaponya3–0Kolombiya25–2025–2225–17  
26 SepGDAJaponya3–0Çek Cumhuriyeti25–1525–2025–12  
26 SepGDABrezilya3–0Arjantin25–1925–1325–21  
27 SepGDAÇin3–0Kolombiya25–1625–2125–16  
28 SepGDAÇin3–0Japonya28–2625–1729–27  
28 SepGDABrezilya3–0Kolombiya25–1425–1225–20  
28 SepGDAArjantin3–1Çek Cumhuriyeti5–2020–2525–2225–22 
30 SepGDAÇin3–0Çek Cumhuriyeti25–1925–2227–25  
30 SepGDABrezilya1–3Japonya22–2519–2525–1720–25 
30 SepGDAKolombiya2–3Arjantin25–1917–2529–2720–258–15
1 OctGDABrezilya3–1Çin23–2525–1725–2225–22 
2 OctGDAKolombiya1–3Çek Cumhuriyeti22–2513–2525–1918–25 
2 OctGDAJaponya3–0Arjantin25–1725–1925–17  

2. Tur

E Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1İtalya65117:516Çeyrek Final
2Japonya65115:515Çeyrek Final
3Brezilya65116:714Çeyrek Final
4Çin54123:312Çeyrek Final
5Belçika64214:712
6Hollanda64214:812
6Porto Riko5237:106
7Arjantin6247:155
TarihSaatSalonSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
4 Oct14:15AHAJaponya3–1Belçika21–2525–2025–1625–22 
4 Oct17:15AHAİtalya2–3Brezilya20–2525–2225–2221–2515–17
4 Oct20:15AHAHollanda3–1Arjantin22–2525–1825–1225–13 
5 Oct14:15AHAİtalya3–1Japonya20–2525–2025–1425–15 
5 Oct17:15AHAÇin3–0Porto Riko25–1525–1925–21  
5 Oct20:15AHABelçika3–0Arjantin25–1625–2325–23  
6 Oct16:00AHABrezilya3–0Porto Riko25–1125–1325–15  
6 Oct20:00AHAÇin3–2Hollanda22–2525–2125–1518–2515–12
7 Oct14:15AHAJaponyaPorto Riko  
7 Oct17:15AHAİtalyaArjantin  
7 Oct20:15AHABrezilyaHollanda  
8 Oct13:30AHAİtalyaÇin  
8 Oct17:00AHABrezilyaBelçika  
9 Oct12:30AHAÇinBelçika  
9 Oct15:30AHAJaponyaHollanda  
9 Oct18:30AHAPorto RikoArjantin  

F Grubu

SıraTakımOGMAS/VSPuanAçıklama
1Sırbistan66018:217Çeyrek Final
2Amerika Birleşik Devletleri65115:515Çeyrek Final
3Türkiye65117:714Çeyrek Final
4Kanada64212:1011Çeyrek Final
5Tayland64213:1010
6Dominik Cumhuriyeti63314:1011
7Polonya63312:1010
8Almanya6248:137
TarihSaatSalonSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
4 Oct15:00ATATayland1–3Kanada19–2521–2525–2322–25 
4 Oct17:30ATAAmerika Birleşik Devletleri3–1Dominik Cumhuriyeti21–2525–1925–2025–14 
4 Oct19:00ATATürkiye3–0Almanya25–2125–1825–21  
4 Oct20:30ATASırbistan3–0Polonya–2624–2522–2518  
5 Oct15:00ATATayland1–3Almanya19–2522–2525–1823–25 
5 Oct17:30ATATürkiye3–0Kanada25–2226–2428–26  
5 Oct19:00ATASırbistan3–0Dominik Cumhuriyeti26–2425–2025–17 
5 Oct20:30ATAAmerika Birleşik Devletleri0–3Polonya23–2520–2518–25  
7 Oct15:00ATASırbistanTayland  
7 Oct17:30ATAAmerika Birleşik DevletleriTürkiye  
7 Oct19:00ATADominik CumhuriyetiAlmanya  
7 Oct20:30ATAPolonyaKanada  
8 Oct15:00ATAAmerika Birleşik DevletleriTayland  
8 Oct17:30ATASırbistanTürkiye  
8 Oct19:00ATADominik CumhuriyetiKanada  
8 Oct20:30ATAPolonyaAlmanya  

Final Turu

Çeyrek Final

TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
11 EkimOMA    
11 EkimGLA    
11 EkimOMA    
11 EkimGLA    

Yarı Final

TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
12 EkimGLA    
13 EkimOMA    

03/04 Maçı Final

TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
15 EkimGDA    

Final

TarihSalon, ŞehirSkorSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
15 EkimGDA    

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17Bulgaristan
18Çek Cumhuriyeti
19Kenya
20Güney Kore
21Kolombiya
22Hırvatistan
23Kazakistan
24Kamerun
(. şampiyonluğu)

Baş Antrenör :

Turnuva Ödülleri

Most Valuable Player
Best Setter
Best Outside Spikers
Best Opposite Spiker
Best Middle Blockers
Best Libero
20182026

FIVB Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası

Voleybol Arşiv Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.