2022 FİNA Dünya U-18 (Youth) Erkekler Dünya Şampiyonası

Dünya Erkekler Gençler Sutopu Şampiyonası, Kadınlar turnuvasının bitiminden üç gün sonra Sırbistan'ın Belgrad kentinde düzenlenmektedir. 2018'de (Szombathely, Macaristan) ev sahipliği yapan son yarışmada Yunanistan, heyecan verici bir finalde İspanya'yı yendikten sonra ilk kez Gençler Dünya Şampiyonu olmuştu.

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Macaristan440092:138Çeyrek Final
2Hırvatistan430170:186Round 16
3Kazakistan420234:504Round 16
4Özbekistan410346:732
5Kuveyt400414:1020
11-08-2022Kazakistan2-15Hırvatistan
11-08-2022Özbekistan29-8Kuveyt
12-08-2022Kuveyt3-16Kazakistan
12-08-2022Macaristan31-4Özbekistan
13-08-2022Hırvatistan30-1Kuveyt
13-08-2022Kazakistan3-25Macaristan
14-08-2022Macaristan9-4Hırvatistan
14-08-2022Özbekistan7-13Kazakistan
15-08-2022Hırvatistan21-6Özbekistan
15-08-2022Kuveyt2-27Macaristan

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Yunanistan440069:338Çeyrek Final
2Hollanda430151:366Round 16
3Avustralya420243:554Round 16
4Brezilya410341:592
5Türkiye400439:600
11-08-2022Brezilya10-12Avustralya
11-08-2022Hollanda11-9Türkiye
12-08-2022Türkiye12-18Brezilya
12-08-2022Yunanistan12-11Hollanda
13-08-2022Avustralya13-12Türkiye
13-08-2022Brezilya8-20Yunanistan
14-08-2022Yunanistan19-8Avustralya
14-08-2022Hollanda15-5Brezilya
15-08-2022Avustralya10-14Hollanda
15-08-2022Türkiye6-18Yunanistan

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Sırbistan330055:276Çeyrek Final
2İtalya311141:323Round 16
3Amerika Birleşik Devletleri311130:303Round 16
4Yeni Zelenda300318:550
11-08-2022Yeni Zelenda8-20İtalya
11-08-2022Amerika Birleşik Devletleri9-17Sırbistan
12-08-2022İtalya8-8Amerika Birleşik Devletleri
12-08-2022Sırbistan22-5Yeni Zelenda
13-08-2022Yeni Zelenda5-13Amerika Birleşik Devletleri
13-08-2022Sırbistan16-13İtalya

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Karadağ330054:176Çeyrek Final
2İspanya320151:214Round 16
3Kanada310220:552Round 16
4Güney Afrika300323:550
11-08-2022Kanada4-21İspanya
11-08-2022Güney Afrika6-20Karadağ
12-08-2022Karadağ23-3Kanada
12-08-2022İspanya22-6Güney Afrika
13-08-2022İspanya8-11Karadağ
13-08-2022Güney Afrika11-13Kanada

Eleme Aşaması

13/18 Sıralama Maçları

16-08-202213/18 Yarı FinalÖzbekistan9-21Türkiye
16-08-202213/18 Yarı FinalKuveyt1-27Brezilya
17-08-202213/16 Yarı FinalTürkiye16-9Güney Afrika
17-08-202213/16 Yarı FinalBrezilya10-12Yeni Zelenda
17-08-202217/18 MaçıÖzbekistan26-4Kuveyt
18-08-202215/16 MaçıGüney Afrika7-12Brezilya
18-08-202213/14 MaçıTürkiye12-11Yeni Zelenda

09/12 Sıralama Maçları

17-08-202209/12 Yarı FinalAvustralya6-10Kanada
17-08-202209/12 Yarı FinalKazakistan4-26Amerika Birleşik Devletleri
18-08-202209/10 MaçıAvustralya22-3Kazakistan
18-08-202211/12 MaçıKanada6-23Amerika Birleşik Devletleri

Round 16

16-08-2022Hırvatistan14-3Avustralya
16-08-2022Kazakistan3-30Hollanda
16-08-2022İtalya18-5Kanada
16-08-2022Amerika Birleşik Devletleri10-13İspanya

05/08 Sıralama Maçları

18-08-202205/08 Yarı Finalİtalya19-15Yunanistan
18-08-202205/08 Yarı FinalHırvatistan11-7Karadağ
19-08-202207/08 MaçıYunanistan9-3Karadağ
19-08-202205/06 Maçıİtalya10-12Hırvatistan

Çeyrek Final

17-08-2022Macaristan11-4İtalya
17-08-2022Yunanistan8-9İspanya
17-08-2022Sırbistan12-7Hırvatistan
17-08-2022Karadağ7-12Hollanda

Yarı Final

18-08-2022Macaristan10-7İspanya
18-08-2022Sırbistan11-7Hollanda

03/04 Maçı

19-08-2022İspanya13-11Hollanda

Final

19-08-2022Macaristan16-15Sırbistan

Turnuva Ödülleri

Most Valuable Player:Nikola Kojic (Sırbistan)
Best Goalkeeper:Viktor Gyapjas (Macaristan)
Highest Goal-scorer:Lars Ten Broek (Hollanda) 31 Gol
Medya All Star TakımKaleci : Viktor Gyapjas (Macaristan)
Andreas Bitsakos (Yunanistan)
Hugo Castro (İspanya)
Roland Gaszt (Macaristan)
Nikola Kojic (Sırbistan)
Daniil Krivoxijin (Özbekistan)
Lars Ten Broek (Hollanda)

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Macaristan
2Sırbistan
3İspanya
4Hollanda
5Hırvatistan
6İtalya
7Yunanistan
8Karadağ
9Amerika Birleşik Devletleri
10Kanada
11Avustralya
12Kazakistan
13Türkiye
14Yeni Zelenda
15Brezilya
16Güney Afrika
Macaristan (2. şampiyonluğu)
Viktor Gyapjas (Kaleci), Lorand Csite (Kaleci), Roland Gaszt, Akos Nagy, Gergely Szepfalvi, Peter Szalai, Samu Biros, Marcell Szecsi, Erik Ionescu, Marcell Bede, Vince Varga, Oliver Leinweber, Botond Balogh
Baş Antrenör : Róbert Kovács
20182024

FİNA Dünya U-18 (Youth) Erkekler Dünya Şampiyonası