2022 FİBA Avrupa Erkekler U-16 Basketbol Şampiyonası

2022 FIBA ​​16 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası, 16 yaş altı milli takımlar için Avrupa basketbol şampiyonasının 34.'sü olacak. 12-20 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Üsküp, Kuzey Makedonya'da oynanacak.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Şehir, Ülke Skopje, Kuzey Makedonya
Tarih 12-20 Ağustos
Takım Sayısı 16 
Salon 2
Şampiyon Litvanya (2. şampiyonluğu)
MVP Mario Saint-Supery (İspanya)
Turnuva Liderleri
  Oyuncu Takım
Sayı Ben Avraham Saraf (İsrail) Litvanya 83.0
Ribaunt David Mirkovic (Karadağ) Litvanya 31.0
Asist Dominik Dolic (Hırvatistan) Fransa 19.3
resmi website
resmi website

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Litvanya330251:1836Play-off Turu
2Fransa321233:1995Play-off Turu
3İsrail312230:2454Play-off Turu
4Hollanda303174:2613Play-off Turu
12-08-2022İsrail81–55Hollanda
12-08-2022Litvanya73–41Fransa
13-08-2022Fransa92–80İsrail
13-08-2022Hollanda73–80Litvanya
14-08-2022Fransa100–46Hollanda
14-08-2022Litvanya69–98İsrail

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Slovenya321224:1925Play-off Turu
2Sırbistan321240:2235Play-off Turu
3Hırvatistan321236:2195Play-off Turu
4Danimarka303157:2233Play-off Turu
12-08-2022Slovenya60–42Danimarka
12-08-2022Sırbistan77–86Hırvatistan
13-08-2022Hırvatistan64–83Slovenya
13-08-2022Danimarka56–77Sırbistan
14-08-2022Hırvatistan86–59Danimarka
14-08-2022Sırbistan81–86Slovenya

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İtalya330220:1886Play-off Turu
2Türkiye321182:1875Play-off Turu
3Polonya312215:1974Play-off Turu
4Letonya303173:2183Play-off Turu
12-08-2022İtalya77–51Türkiye
12-08-2022Letonya54–87Polonya
13-08-2022Türkiye60–51Letonya
13-08-2022Polonya69–72İtalya
14-08-2022Türkiye71–59Polonya
14-08-2022İtalya68–71Letonya

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Yunanistan330232:1406Play-off Turu
2İspanya321207:2005Play-off Turu
3Kuzey Makedonya312176:2264Play-off Turu
4Karadağ303173:2223Play-off Turu
12-08-2022Yunanistan75–47İspanya
12-08-2022Karadağ62–69Kuzey Makedonya
13-08-2022Kuzey Makedonya48–78Yunanistan
13-08-2022İspanya74–66Karadağ
14-08-2022İspanya86–59Kuzey Makedonya
14-08-2022Karadağ45–79Yunanistan

Final Aşaması

Play-off

16-08-2022Litvanya97-48Danimarka
16-08-2022Türkiye 82-74Kuzey Makedonya
16-08-2022Sırbistan86-94İsrail
16-08-2022Yunanistan84-62Letonya
16-08-2022Fransa97-59Hırvatistan
16-08-2022İtalya78-72Karadağ
16-08-2022Slovenya78-66Hollanda
16-08-2022İspanya96-54Polonya

09/16 Sıralama Maçları

17-08-202209/16 Çeyrek FinalDanimarka64-83Kuzey Makedonya
17-08-202209/16 Çeyrek FinalSırbistan76-78Letonya
17-08-202209/16 Çeyrek FinalHırvatistan65-72Karadağ
17-08-202209/16 Çeyrek FinalHollanda65-80Polonya
18-08-202213/16 Yarı FinalDanimarka63-87Sırbistan
18-08-202213/16 Yarı FinalHırvatistan79-67Hollanda
18-08-202209/12 Yarı FinalKuzey Makedonya77-83Letonya
18-08-202209/12 Yarı FinalKaradağ87-69Polonya

Çeyrek Final

17-08-2022Litvanya79-68Türkiye
17-08-2022İsrail67-75Yunanistan
17-08-2022Fransa84-77İtalya
17-08-2022Slovenya68-87İspanya

Yarı Final

19-08-2022Litvanya77-61Yunanistan
19-08-2022Fransa64-78İspanya

15/16 Maçı

19-08-2022Danimarka55-70Hollanda

13/14 Maçı

19-08-2022Sırbistan70-63Hırvatistan

11/12 Maçı

19-08-2022Kuzey Makedonya68-71Polonya

09/10 Maçı

19-08-2022Letonya54-64Karadağ

05/08 Yarı Final

19-08-2022Türkiye78-90İsrail
19-08-2022İtalya72-57Slovenya

07/08 Maçı

20-08-2022Türkiye46-67Slovenya

05/06 Maçı

20-08-2022İsrail89-75İtalya

03/04 Maçı

20-08-2022Yunanistan46-65Fransa

Final

20-08-2022Litvanya77-68İspanya

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Litvanya2.şampiyonluğu
2İspanya
3Fransa
4Yunanistan
5İsrail
6İtalya
7Slovenya
8Türkiye
9Karadağ
10Letonya
11Polonya
12Kuzey Makedonya
13Sırbistan
14Hırvatistan2023 FİBA U-16 Erkekler Avrupa Şampiyonası Division B
15Hollanda2023 FİBA U-16 Erkekler Avrupa Şampiyonası Division B
16Danimarka2023 FİBA U-16 Erkekler Avrupa Şampiyonası Division B
Litvanya (2. şampiyonluğu)
Nojus Indrusaitis, Rokas Kreismontas, Mantas Juzenas, Paulius Narvilas, Kristupas Smitnov, Dovydas Buika, Mantas Laurencikas, Kevinas Sacas, Steponas Zilakauskis, Kasparas Jakucionis, Matas Buteliauskas, Nedas Raupelis
Baş Antrenör : Tomas Purlys

Turnuva Ödülleri

MVPMario Saint-Supery (İspanya)
Turnuva All-Star FiveMario Saint-Supery (İspanya)
Nojus Indrusaitis (Litvanya)
Ben Avraham Saraf (İsrail)
Neoklis Avdalas (Yunanistan)
Mohamed Diakite (Fransa)
20192023

FİBA Avrupa Erkekler U-16 Basketbol Şampiyonası