2022 FİBA Amerika Kupası

2022 FIBA ​​AmeriCup, FIBA ​​Amerika Kıtası'nın kıdemli erkek basketbol milli takımlarının ana turnuvası olan FIBA ​​AmeriCup'ın 19. edisyonu olacak. Brasilia, turnuvadan aylar önce ikinci bir ev sahibi şehir olarak düştüğü için, turnuva Brezilya, Recife'de düzenlenecek. Başlangıçta 2021'de gerçekleşmesi planlanıyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle 2-11 Eylül 2022'ye ertelendi.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Brezilya
Tarih 02 – 11 Eylül
Takım Sayısı 12
Salon Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, Recife
Final sıralaması
Şampiyon Arjantin (3. şampiyonluğu)
İkinci Brezilya
Üçüncü Amerika Birleşik Devletleri
Dördüncü Kanada
Turnuva İstatistikleri
MVP Gabriel Deck (Arjantin)
Sayı Kralı Gabriel Deck (Arjantin) 21,2 sayı (maç başı)

Salonlar

Ginásio de Esportes Geraldo MagalhãesRecifeKapasite : 15,000

Kadrolar

2022 FİBA Amerika Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Brezilya330248:1896Çeyrek Final
2Kanada321209:2115Çeyrek Final
3Kolombiya312191:2264En İyi Üçüncüler Sıralaması
4Uruguay303208:2303
02 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeUruguay64–70Kolombiya
02 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeBrezilya72–63Kanada
03 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeKanada84–78Uruguay
03 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeKolombiya60–100Brezilya
05 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeKolombiya61–62Kanada
05 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeBrezilyaUruguay

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Arjantin330284:2266Çeyrek Final
2Porto Riko321250:2545Çeyrek Final
3Dominik Cumhuriyeti312237:2364Çeyrek Final
4Virgin Adaları303193:2483
03 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifePorto Riko88–82Dominik Cumhuriyeti
03 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeVirgin Adaları62–95Arjantin
04 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeDominik Cumhuriyeti77–58Virgin Adaları
04 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeArjantin99–86Porto Riko
06 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeVirgin Adaları73–76Porto Riko
06 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeDominik Cumhuriyeti78–90Arjantin

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri321256:1805Çeyrek Final
2Meksika621212:2075Çeyrek Final
3Venezuela321201:2335Çeyrek Final
4Panama303176:2253
02 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeVenezuela72–58Panama
02 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeMeksika73–67Amerika Birleşik Devletleri
04 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifePanama60–65Meksika
06 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeAmerika Birleşik Devletleri101–49Venezuela
05 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeMeksika74–80Venezuela
05 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifePanama58–88Amerika Birleşik Devletleri

En İyi Üçüncüler Sıralaması

SıraGrupTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1CVenezuela321201:2335Çeyrek Final
2BDominik Cumhuriyeti312237:2364Çeyrek Final
3AKolombiya312191:2264

Final Aşaması

Çeyrek Final

08 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeMeksika77–82Kanada
08 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeAmerika Birleşik Devletleri85–84Porto Riko
08 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeArjantin76–53Venezuela
08 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeBrezilya80–68Dominik Cumhuriyeti

Yarı Final

10 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeArjantin82–73Amerika Birleşik Devletleri
10 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeBrezilya86–76Kanada

03/04 Maçı

11 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeKanada80–84Amerika Birleşik Devletleri

Final

11 Eylül 2022Ginásio de Esportes Geraldo Magalhães, RecifeBrezilya73–75Arjantin

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Arjantin2023 Pan Amerika Oyunları
2Brezilya2023 Pan Amerika Oyunları
3Amerika Birleşik Devletleri2023 Pan Amerika Oyunları
4Kanada2023 Pan Amerika Oyunları
5Meksika2023 Pan Amerika Oyunları
6Porto Riko2023 Pan Amerika Oyunları
7Venezuela2023 Pan Amerika Oyunları
8Dominik Cumhuriyeti
9Kolombiya
10Uruguay
11Panama
12Virjin Adaları
Arjantin (3. şampiyonluğu)
Máximo Fjellerup, Facundo Campazzo, Nicolás Laprovíttola, Nicolás Brussino, Carlos Delfino, José Vildoza, Marcos Delía, Gabriel Deck, Juan Pablo Vaulet, Tomás Chapero, Leandro Bolmaro, Tayavek Gallizzi
Baş Antrenör : Pablo Prigioni

Turnuva Ödülleri

MVPGabriel Deck (Arjantin)
Turnuva TakımıFacundo Campazzo (Arjantin)
Yago dos Santos (Brezilya)
Norris Cole (ABD)
Dalano Banton (Kanada)
Gabriel Deck (Arjantin)
20172025

FİBA Amerika Kupası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.