2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Aşaması

2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası elemeleri, 2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası final turnuvasında yarışan 24 erkek milli takımdan 20'sini belirlemek için Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) tarafından düzenlenen bir hentbol yarışmasıydı. Final turnuvasının ortak ev sahipleri olarak Macaristan ve Slovakya ve önceki şampiyonayı ilk iki sırada bitiren İspanya ve Hırvatistan direkt olarak katılmaya hak kazandılar.

Bu eleme aşaması Ocak 2019 ile Mayıs 2021 arasında üç aşamada toplam 44 milli takımın katılımıyla gerçekleştirildi.

Eleme Aşaması 1

A Grubu / Luksembourg 

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Luxembourg (H)330010054+466Relegation round
2Bulgaria32017684−84
3Great Britain31027179−82
4Ireland300372102−300
11-01-2019Great Britain20-24Bulgaria
11-01-2019Luxembourg35-18Ireland
12-01-2019Ireland26-32Great Britain
12-01-2019Bulgaria17-36Luxembourg
13-01-2019Ireland28-35Bulgaria
13-01-2019Luxembourg29-19Great Britain

A Grubu / Malta

PosTeamPldWDLGFGAGDPtsQualification
1Cyprus33008861+276Relegation round
2Georgia320110271+314
3Azerbaijan31026979−102
4Malta (H)300365113−480
11-01-2019Cyprus25-17Azerbaijan
11-01-2019Georgia48-21Malta
12-01-2019Azerbaijan25-30Georgia
12-01-2019Malta20-38Cyprus
13-01-2019Cyprus25-24Georgia
13-01-2019Azerbaijan27-24Malta

Düşme Turu

Team 1Agg.Team 21st leg2nd leg
Georgia 45–61Finland24–2421–37
Luxembourg 53–69Estonia33–3820–31
Belgium 55–23Cyprus24–731–16

Eleme Aşaması 2

1. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Sırbistan 4 3 1 0 111-96 7 Avrupa Şampiyonası Final
2 Fransa 4 2 1 1 136-114 5 Avrupa Şampiyonası Final
3 Yunanistan 4 0 0 4 107-144 0 Avrupa Şampiyonası Final, en iyi üçüncü sırayı alan dört takım
4 Belçika             Çekildi
05-01-2021Crystal Hall, ZrenjaninSırbistan27-24Fransa
09-01-2021Palais des Sports Robert Oubron, CréteilFransa26-26Sırbistan
13-01-2021Crystal Hall, ZrenjaninSırbistan31-21Yunanistan
27-04-2021Theodoros Poutos, AthensYunanistan31-40Fransa
29-04-2021Theodoros Poutos, AthensYunanistan25-27Sırbistan
02-05-2021Palais des Sports Robert Oubron, CréteilFransa46-30Yunanistan

2. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Almanya 6 6 0 0 191-135 12 Avrupa Şampiyonası Final
2 Avusturya 6 3 0 3 157-175 6 Avrupa Şampiyonası Final
3 Bosna Hersek 6 2 0 4 137-142 4 Avrupa Şampiyonası Final
  Estonya 6 1 0 5 141-174 2  
04-11-2020Raiffeisen Sportpark Graz, GrazAvusturya31-28Estonya
05-11-2020ISS Dome, DüsseldorfAlmanya25-21Bosna Hersek
08-11-2020Kalev Sports Hall, TallinnEstonya23-35Almanya
06 January 2021Raiffeisen Sportpark Graz, GrazAvusturya27-36Almanya
06 January 2021Mesikäpa Hall, PõlvaEstonya24-21Bosna Hersek
10 January 2021Lanxess Arena, CologneAlmanya34-20Avusturya
10 January 2021Kulturno-sportski centar Bugojno, BugojnoBosna Hersek21-19Estonya
14-03-2021Kulturno-sportski centar Bugojno, BugojnoBosna Hersek27-21Avusturya
29-04-2021Kulturno-sportski centar Bugojno, BugojnoBosna Hersek24-26Almanya
29-04-2021Kalev Sports Hall, TallinnEstonya27-31Avusturya
02-05-2021Porsche-Arena, StuttgartAlmanya35-20Estonya
02-05-2021Raiffeisen Sportpark Graz, GrazAvusturya27-23Bosna Hersek

3. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Rusya 6 4 2 0 112-109 10 Avrupa Şampiyonası Final
2 Çek Cumhuriyeti 6 3 1 2 106-103 7 Avrupa Şampiyonası Final
3 Ukrayna 6 2 1 3 82-75 5 Avrupa Şampiyonası Final
4 Faroe Adaları 6 1 0 5 66-79 2  
05-11-2020
07-11-2020
Minsk Sports Palace, Minsk
Minsk Sports Palace, Minsk
Ukrayna27-27
28-30
Rusya
12-03-2021
30-04-2021
Sportovní hala Vodova, Brno
Høllin á Hálsi, Tórshavn
Çek Cumhuriyeti28-20
26-27
Faroe Adaları
10-03-2021
14-03-2021
Universal Sport Hall Igrovoy, Moscow
Sportovní hala Vodova, Brno
Rusya28-27
27-27
Çek Cumhuriyeti
10-03-2021
14-03-2021
Palace of Sports, Kyiv
Høllin á Hálsi, Tórshavn
Ukrayna25-21
26-25
Faroe Adaları
28-04-2021
02-05-2021
Citysporthall, Zaporizhia
Sportovní hala Vodova, Brno
Ukrayna26-28
22-27
Çek Cumhuriyeti
28-04-2021
02-05-2021
Dynamo Sports Palace, Moscow
Høllin á Hálsi, Tórshavn
Rusya31-24
28-23
Faroe Adaları

4. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Portekiz 6 5 0 1 185-158 10 Avrupa Şampiyonası Final
2 İzlanda 6 4 0 2 188-147 8 Avrupa Şampiyonası Final
3 Litvanya 6 2 0 4 159-189 6 Avrupa Şampiyonası Final
4 İsrail 6 1 0 5 162-200 2  
04-11-2020
29-04-2021
Centro de Desportos e Congressos, Matosinhos
Drive in Arena, Tel Aviv
Portekiz31-22
41-29
İsrail
04-11-2020
29-04-2021
Laugardalshöll, Reykjavík
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
İzlanda36-20
27-29
Litvanya
08-11-2020Siemens Arena, Vilnius
Centro de Desportos e Congressos, Matosinhos
Litvanya26-34
25-30
Portekiz
27-04-2021
02-05-2021
Drive in Arena, Tel Aviv
Íþróttamiðstöð Hauka, Hafnarfjörður
İsrail20-30
29-39
İzlanda
06-01-2021
10-01-2021
Centro de Desportos e Congressos, Matosinhos
Laugardalshöll, Reykjavík
Portekiz26-24
23-32
İzlanda
14-03-2021
26-04-2021
Avia Solutions Group Arena, Vilnius
Drive in Arena, Tel Aviv
Litvanya31-28
28-34
İsrail

5. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Slovenya 6 4 1 0 188-152 9 Avrupa Şampiyonası Final
2 Hollanda 6 4 1 1 168-167 9 Avrupa Şampiyonası Final
3 Polonya 6 3 0 3 176-165 6 Avrupa Şampiyonası Final
4 Türkiye 6 0 0 6 144-192 0  
04-11-2020
29-04-2021
Topsportcentrum, Almere
Porsuk Spor Salonu, Eskişehir
Hollanda27-26
32-24
Türkiye
09-03-2021
29-04-2021
Zlatorog Arena, Celje
Stegu Arena, Opole
Slovenya32-29
26-27
Polonya
27-04-2021
02-05-2021
Porsuk Spor Salonu, Eskişehir
Zlatorog Arena, Celje
Türkiye22-30
24-39
Slovenya
14-03-2021
02-05-2021
Hala Orbita, Wrocław
Topsportcentrum, Almere
Polonya26-27
30-32
Hollanda
06-01-2021
10-01-2021
Topsportcentrum, Almere
Zlatorog Arena, Celje
Hollanda23-34
27-27
Slovenya
06-01-2021
09-01-2021
Porsuk Spor Salonu, Eskişehir
Orlen Arena, Płock
Türkiye24-29
24-35
Polonya

6. Grup

SıraTakımOGBMLAG/YGPuanAçıklama
1Norveç6501192-13210Avrupa Şampiyonası Final
2Belarus6501190-16810Avrupa Şampiyonası Final
3İtalya6105160-1932
4Letonya6105141-1902
08-11-2020
02-05-2021
Palasport Giovanni Paolo II, Pescara
Stavanger Idrettshall, Stavanger
İtalya24-39
16-37
Norveç
13-03-2021
02-05-2021
Vidzeme Olympic Center, Valmiera
Čyžoŭka-Arena, Minsk
Letonya27-39
26-30
Belarus
05-01-2021
08-01-2021
Minsk Sports Palace, Minsk
Nadderud Arena, Bekkestua
Belarus33-25
19-27
Norveç
07-01-2021Pala Santa Filomena, Chieti
Vidzeme Olympic Center, Valmiera
İtalya28-17
29-31
Letonya
28-04-2021
29-04-2021
Vidzeme Olympic Center, Valmiera
Vidzemes Olympic Centre, Valmiera
Letonya23-28
17-36
Norveç
10-03-2021
29-04-2021
Sport Palace Uruchje, Minsk
Pala Santa Filomena, Chieti
Belarus37-32
32-31
İtalya

7. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Danimarka 6 5 0 1 213-155 10 Avrupa Şampiyonası Final
2 Kuzey Makedonya 6 5 0 1 168-163 10 Avrupa Şampiyonası Final
3 İsviçre 6 2 0 4 170-164 2  
4 Finlandiya 6 0 0 6 141-210 0  
04-11-2020
28-04-2021
Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Cocks Areena, Riihimäki
Kuzey Makedonya33-24
27-22
Finlandiya
05-11-2020
28-04-2021
Ceres Park & Arena, AarhusDanimarka31-26
30-29
İsviçre
07-11-2020
02-05-2021
Energia Areena, Vantaa
Ceres Park & Arena, Aarhus
Finlandiya22-40
24-46
Danimarka
07-11-2020
02-05-2021
BBC Arena, Schaffhausen
Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
İsviçre23-25
28-29
Kuzey Makedonya
11-03-2021
14-03-2021
Energia Areena, Vantaa
BBC Arena, Schaffhausen
Finlandiya19-32
30-32
İsviçre
11-03-2021
14-03-2021
Boris Trajkovski Sports Center, Skopje
Jutlander Bank Arena, Aalborg
Kuzey Makedonya33-29
21-37
Danimarka

8. Grup

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 İsveç 6 6 0 0 194-131 12 Avrupa Şampiyonası Final
2 Karadağ 6 3 0 3 155-163 6 Avrupa Şampiyonası Final
3 Kosova 6 1 1 4 132-176 3  
4 Romanya 6 1 1 4 156-167 3  
04-11-2020
28-04-2021
Bemax Arena, Podgorica
Palace of Youth and Sports, Pristina
Karadağ32-25
27-22
Kosova
05-11-2020
28-04-2021
Partille Arena, Partilleİsveç33-30
31-23
Romanya
07-11-2020
02-05-2021
Palace of Youth and Sports, PristinaKosova16-30İsveç
07-11-2020
02-05-2021
Lascăr Pană Sports Hall, Baia Mare
Bemax Arena, Podgorica
Romanya36-27Karadağ
09-03-2021Sparbanken Skåne Arena, Lundİsveç27-24Karadağ
10-03-2021
14-03-2021
Palace of Youth and Sports, Pristina
Polyvalent Hall, Bucharest
Kosova23-23
30-25
Romanya

En İyi Üçüncü Takım Sıralaması

Sıra Takım O G B M AG/YG Puan Açıklama
1 Bosna Hersek 4 1 0 3 95-99 2 Avrupa Şampiyonası Final
2 Polonya 4 1 0 3 112-117 2 Avrupa Şampiyonası Final
3 Ukrayna 4 1 0 3 100-127 2 Avrupa Şampiyonası Final
4 Litvanya 4 0 1 3 103-112 1 Avrupa Şampiyonası Final
5 İsviçre 4 0 0 4 106-115 0  
6 Yunanistan 4 0 0 4 107-144 0  
7 İtalya 4 0 0 4 103-145 0  
8 Kosova 4 0 0 4 79-128 0