2022 Dünya U-18 Buz Hokeyi Şampiyonası

2022 IIHF Dünya U18 Şampiyonası, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'nun ev sahipliği yaptığı bu tür 23. etkinlik olacak. Takımlar yarışmanın çeşitli seviyelerinde katılacak. Yarışma aynı zamanda 2023 yarışması için yeterlik niteliği de taşıyor. 28 Şubat'ta IIHF, "tüm Rus ve Belarus Milli Takımlarını ve Kulüplerini her yaş kategorisinde ve tüm IIHF müsabakaları veya etkinliklerine katılımdan bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı" ve bu da turnuvanın yeniden düzenlenmesiyle sonuçlandı. Cezalar nedeniyle üst ligde iki açık yer var, 2023 için iki takım yükselebilir ve hiçbir takım küme düşmeyecek. Ek olarak, sekiz takımın tümü QF turuna katılmaya hak kazanacak ve turnuva sıralamalarına göre yeniden şekillendirilecek.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Almanya
Tarih 23 Nisan – 01 Mayıs
Takım Sayısı 8
Ev Sahibi Salon 2 (2 şehir)
Final sıralaması
Şampiyon İsveç (2. şampiyonluğu)
İkinci Amerika Birleşik Devletleri
Üçüncü Finlandiya
Dördüncü Çek Cumhuriyeti
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 20
Gol Sayısı 167 (8.35 maç başı)
Seyirci 25,047 (1,252 maç başı)
Skor Lideri Jonathan Lekkerimäki (İsveç)
(15 sayı)
MVP Jiří Kulich (Çek Cumhuriyeti)

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOG/UGM/UMAG/YGPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri33/00/024-79Çeyrek Final
2Çek Cumhuriyeti31/10/112-135Çeyrek Final
3Kanada31/01/116-174Çeyrek Final
4Almanya30/00/37-220Çeyrek Final
23-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutÇek Cumhuriyeti4–2
(1–1, 3–1, 0–0)
Almanya
23-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutKanada3–8
(0–2, 3–4, 0–2)
Amerika Birleşik Devletleri
24-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutAmerika Birleşik Devletleri6–2
(0–1, 4–0, 2–1)
Çek Cumhuriyeti
24-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutAlmanya3–8
(0–2, 2–2, 1–4)
Kanada
26-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutKanada5–6
(1–1, 2–3, 2–1)
(UZ.: 0–1)
Çek Cumhuriyeti
26-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutAmerika Birleşik Devletleri10–2
(3–0, 5–0, 2–2)
Almanya

B Grubu

SıraTakımOG/UGM/UMAG/YGPuanAçıklama
1İsveç32/00/112-86Çeyrek Final
2Finlandiya32/00/113-76Çeyrek Final
3İsviçre31/00/28-153Çeyrek Final
4Letonya31/00/27-103Çeyrek Final
23-04-2022Erdgas Schwaben Arena, KaufbeurenFinlandiya6–2
(1–1, 3–1, 2–0)
İsviçre
23-04-2022Erdgas Schwaben Arena, KaufbeurenLetonya3–2
(1–0, 2–2, 0–0)
İsveç
24-04-2022Erdgas Schwaben Arena, KaufbeurenFinlandiya4–1
(1–1, 2–0, 1–0)
Letonya
24-04-2022Erdgas Schwaben Arena, Kaufbeurenİsveç6–2
(0–0, 1–2, 5–0)
İsviçre
26-04-2022Erdgas Schwaben Arena, Kaufbeurenİsviçre4–3
(1–2, 2–1, 1–0)
Letonya
26-04-2022Erdgas Schwaben Arena, Kaufbeurenİsveç4–3
(2–1, 2–1, 0–1)
Finlandiya

Play-off Aşaması

Kazanan takımlar aşağıdaki sıralamaya göre yeniden sıralanacaklar.

1. grupta daha yüksek pozisyon
2. daha fazla puan
3. daha iyi gol farkı
4. atılan gol sayısı daha fazla
SıraTakımGrupPozisyonPuan
1Amerika Birleşik DevletleriA19
2İsveçB16
3FinlandiyaB26
4Çek CumhuriyetiA25
5KanadaA34
6İsviçreB33
7LetonyaB43
8AlmanyaA40

Çeyrek Final

28-04-2022Erdgas Schwaben Arena, KaufbeurenFinlandiya6–5
(2–2, 1–2, 2–1)
(Uz: 1–0)
Kanada
28-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutÇek Cumhuriyeti8–0
(4–0, 3–0, 1–0)
İsviçre
28-04-2022Erdgas Schwaben Arena, Kaufbeurenİsveç7–1
(3–0, 1–1, 3–0)
Almanya
28-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutAmerika Birleşik Devletleri13–3
(6–1, 3–0, 4–2)
Letonya

Yarı Final

30-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutAmerika Birleşik Devletleri6–1
(0–1, 5–0, 1–0)
Çek Cumhuriyeti
30-04-2022Eisstadion am Gutenbergweg, Landshutİsveç2–1
(0–0, 1–0, 1–1)
Finlandiya

03/04 Maçı

01-05-2022Eisstadion am Gutenbergweg, LandshutFinlandiya4–1
(1–1, 1–0, 2–0)
Çek Cumhuriyeti

Final

01-05-2022Eisstadion am Gutenbergweg, Landshutİsveç6-4
Noah Ostlund (2), Liam Ohgren (2), Jonathan Lekkerimaki, Oskar Pettersson / Frank Nazar, Rutger McGroarty (2), Ryan Leonard
Amerika Birleşik Devletleri

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1İsveçŞampiyon
2Amerika Birleşik Devletleriİkinci
3FinlandiyaÜçüncü
4Çek CumhuriyetiDördüncü
5Kanada
6İsviçre
7Letonya
8Almanya
İsveç (2. şampiyonluğu)
Lukas Swedin (Kaleci), Hugo Havelid (Kaleci), Mattias Havelid, Jakob Noren, Noah Ostlund, Liam Ohgren, Jonathan Lekkerimaki, Oskar Pettersson, Elias Salomonsson, Dennis Good Bogg, Filip Bystedt, Otto Stenberg, Elias Pettersson, Calle Odelius, Fabian Wagner, Tim Almgren, Alexander Tell, Theo Lindstein, Rasmus Rudslatt, Linus Hemstrom, Alexander Suzdalev
Baş Antrenör : Magnus Havelid
20212023

IIHF Dünya U-18 Buz Hokeyi Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.