2022 Dünya Genç Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası

2022 Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası, 9-20 Ağustos 2022'de Edmonton, Alberta, Kanada'daki Rogers Place'de oynanacak olan IIHF Dünya Gençler Şampiyonası'nın 46.'sı.

Turnuvanın başlangıçta 26 Aralık 2021'den 5 Ocak 2022'ye kadar Edmonton ve Red Deer'de düzenlenmesi planlanmıştı. Birden fazla takımda yapılan COVID-19 pozitif testleri nedeniyle, turnuva 29 Aralık'ta iptal edildi ve bu tarihe ertelendi.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Kanada
Tarih 09-20 Ağustos
Takım Sayısı 10
Arena Rogers Place
Final sıralaması
Şampiyon Kanada 
İkinci Finlandiya
Üçüncü İsveç
Dördüncü Çek Cumhuriyeti
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 28
Gol Sayısı 182 (6.5 maç başı)
Skor Lideri 55,686 (1,989 maç başı)
MVP Mason McTavish (Kanada)

Ön Eleme Turu

A Grubu

SıraTakımOGUz. GUz. MMAG/YGPuanAçıklama
1Kanada4400027:712Çeyrek Final
2Finlandiya4210122:138Çeyrek Final
3Letonya4101210:164Çeyrek Final
4Çek Cumhuriyeti4101211:184Çeyrek Final
5Slovakya4010311:272
TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
09 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonÇek Cumhuriyeti5–4
(0–2, 3–0, 2–2)
Slovakya
09 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonLetonya1–6
(0–2, 0–2, 1–2)
Finlandiya
10 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonLetonya2–5
(1–1, 0–3, 1–1)
Kanada
11 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonFinlandiya4–3
(1–2, 1–0, 1–1)
(Uzatma : 0–0)
(Şut : 2–1)
Çek Cumhuriyeti
11 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonSlovakya1–11
(0–4, 1–4, 0–3)
Kanada
12 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonSlovakya3–2
(1–1, 1–1, 0–0)
(Uzatma : 0–0)
(Şut: 2–1)
Letonya
13 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonKanada5–1
(2–1, 2–0, 1–0)
Çek Cumhuriyeti
13 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonFinlandiya9–3
(2–1, 4–1, 3–1
Slovakya
14 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonÇek Cumhuriyeti2–5
(1–2, 1–2, 0–1)
Letonya
15 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonKanada6–3
(3–1, 2–0, 1–2)
Finlandiya

B Grubu

SıraTakımOGUz. GUz. MMAG/YGPuanAçıklama
1Amerika Birleşik Devletleri4400022:412Çeyrek Final
2İsveç4300115:79Çeyrek Final
3Almanya4200210:136Çeyrek Final
4İsviçre410038:153Çeyrek Final
5Avusturya400044:200
TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
09 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAmerika Birleşik Devletleri5–1
(2–0, 3–0, 0–1)
Almanya
10 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsveç3–2
(0–0, 1–0, 2–2)
İsviçre
10 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAlmanya4–2
(1–1, 3–1, 0–0)
Avusturya
11 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsviçre1–7
(0–0, 1–5, 0–2)
Amerika Birleşik Devletleri
12 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAvusturya0–6
(0–1, 0–3, 0–2)
İsveç
13 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAvusturya0–7
(0–4, 0–2, 0–1)
Amerika Birleşik Devletleri
13 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAlmanya3–2
(2–1, 1–0, 0–1)
İsviçre
14 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAmerika Birleşik Devletleri3–2
(1–0, 1–0, 1–2)
İsveç
15 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsviçre3–2
(1–1, 1–1, 1–0)
Avusturya
15 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsveç4–2
(3–1, 0–0, 1–1)
Almanya

Çeyrek Final

TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
17 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonFinlandiya5–2
(3–1, 0–1, 2–0)
Almanya
17 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsveç2–1
(1–0, 0–1, 1–0)
Letonya
17 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonKanada6–3
(4–2, 1–1, 1–0)
İsviçre
17 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonAmerika Birleşik Devletleri2–4
(1–1, 0–2, 1–1)
Çek Cumhuriyeti

Yarı Final

TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
19 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonKanada5–2
(2–0, 2–0, 1–2)
Çek Cumhuriyeti
19 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsveç0–1
(0–0, 0–1, 0–0)
Finlandiya

Bronz Madalya Maçı

TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
20 Ağustos 2022Rogers Place, Edmontonİsveç3–1
(1–0, 1–1, 1–0)
Çek Cumhuriyeti

Final

TarihArena1. TakımSonuç2. Takım
20 Ağustos 2022Rogers Place, EdmontonKanada3–2
(1–0, 1–0, 0–2)
(Uzatma : 1–0)
Finlandiya

Final Sıralaması

SıraTakımlar
1Kanada
2Finlandiya
3İsveç
4Çek Cumhuriyeti
5Amerika Birleşik Devletleri
6Almanya
7Letonya
8İsviçre
9Slovakya
10Avusturya

Turnuva Ödülleri

MVPMason McTavish (Kanada)
En İyi KaleciJesper Wallstedt (İsveç)
En İyi SavunmacıKasper Puutio (Finlandiya)
En İyi ForvetMason McTavish (Kanada)
Medya All Star TakımJesper Wallstedt (İsveç) (Kaleci)
Olen Zellweger (Kanada)
Emil Andrae (İsveç)
Mason McTavish (Kanada)
Joakim Kemell (Finlandiya)
Jan Myšák (Çek Cumhuriyeti)
20212023

Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası