2022 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

2022 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirilecek olan yol bisikleti etap yarışıdır. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 57. sürümüdür. Yarış daha önce 2019 yılına kadar UCI Dünya Turu’nun bir parçasıydı, ancak 2020’den bu yana UCI ProSeries kapsamında düzenlenmekte olup, yarışın ProSeries düzeyindeki ikinci edisyonudur.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etapları canlı olarak TRT ve Eurosport kanallarından yayınlanmaktadır.

Yarış detayları
Tarihler 10-17 Nisan 2022
Etaplar 8
Mesafe 1.303 km (809,6 mi)
Galibiyet zamanı  
Sonuçlar
Kazanan Patrick Bevin (Yeni Zelenda) Israel–Premier Tech
  İkinci Jay Vine (Svustralya) Alpecin–Fenix
  Üçüncü Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Drone Hopper–Androni Giocattoli
Puanlar Jasper Philipsen (Belçika) Alpecin–Fenix
Dağlar Noah Granigan (ABD) Wildlife Generation Pro Cycling
Sprintler Batuhan Özgür (Türkiye) Sakarya BB Pro Team)
  Takım Equipo Kern Pharma

Katılım Sağlayan Takımlar

Yedi UCI WorldTeam, on iki UCI ProTeam ve altı UCI Continental takımın toplamda 175 bisikletçiyle yarışa katılacağı açıklandı.

UCI WorldTeams

  • Bora–Hansgrohe
  • Lotto–Soudal
  • Team BikeExchange-Jayco
  • Israel-Premier Tech
  • UAE Team Emirates
  • Astana Qazaqstan Team
  • Team DSM

UCI ProTeams

  • Alpecin–Fenix
  • Drone Hopper–Androni Giocattoli
  • Arkéa–Samsic
  • Bardiani–CSF–Faizanè
  • Burgos BH
  • Caja Rural–Seguros RGA
  • Eolo–Kometa
  • Euskaltel–Euskadi
  • Human Powered Health
  • Team Novo Nordisk
  • Uno-X Pro Cycling Team
  • Equipo Kern Pharma

UCI Kıta Takımları

  • Sakarya BB Pro Team
  • Spor Toto Bisiklet Takımı
  • Bike Aid
  • Wildlife Generation Pro Cycling
  • Saris Rouvy Sauerland Team
  • Şablon:Cycling data CFC

Etaplar

Etap Tarih Parkur Mesafe Tür Kazanan
1 10 Nisan Bodrum – Kuşadası 207 km (129 mi)   Tepelik etap Caleb Ewan (Avustralya)
2 11 Nisan Selçuk (Efes) – Alaçatı 158 km (98 mi)   Düz etap Kaden Groves (Avustralya)
3 12 Nisan Çeşme – İzmir (Karşıyaka) 123 km (76 mi)   Düz etap Jasper Philipsen (Belçika)
4 13 Nisan İzmir (Konak) – Manisa (Spil) 147 km (91 mi)   Dağ etabı Eduardo Sepúlveda (Arjantin)
5 14 Nisan Manisa – Ayvalık 192 km (119 mi)   Düz etap Sam Welsford (Avustralya)
6 15 Nisan Edremit (Akçay) – Eceabat 205 km (127 mi)   Tepelik etap Caleb Ewan (Avustralya)
7 16 Nisan Gelibolu – Tekirdağ 135 km (84 mi)   Tepelik etap Patrick Bevin (Yeni Zelenda)
8 17 Nisan İstanbul – İstanbul 136 km (85 mi)   Düz etap 25 km. den sonra iptal edildi.
Toplam 1.303 km (810 mi)

Klasman liderliği

Etap Kazanan Genel klasman
MaillotCyan.PNG
Puan klasmanı
Jersey green.svg
Dağlar klasmanı
Jersey red.svg
Türkiye Güzellikleri Sprint klasmanı
Jersey white.svg
Takım klasmanı
1 Caleb Ewan (Avustralya) Caleb Ewan (Avustralya) Caleb Ewan (Avustralya) Nicolas Edet (Fransa) Vitaliy Buts (Ukrayna) Israel–Premier Tech
2 Kaden Groves (Avustralya) Kaden Groves (Avustralya) Kaden Groves (Avustralya) Noah Granigan (ABD) Noah Granigan (ABD) Israel–Premier Tech
3 Jasper Philipsen (Belçika) Jasper Philipsen (Belçika) Jasper Philipsen (Belçika) Noah Granigan (ABD) Vitaliy Buts (Ukrayna) Israel–Premier Tech
4 Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Jasper Philipsen (Belçika) Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Vitaliy Buts (Ukrayna) Equipo Kern Pharma
5 Sam Welsford (Avustralya) Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Jasper Philipsen (Belçika) Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Vitaliy Buts (Ukrayna) Equipo Kern Pharma
6 Caleb Ewan (Avustralya) Eduardo Sepúlveda (Arjantin) Jasper Philipsen (Belçika) Noah Granigan (ABD) Vitaliy Buts (Ukrayna) Equipo Kern Pharma
7 Patrick Bevin (Yeni Zelenda) Patrick Bevin (Yeni Zelenda) Jasper Philipsen (Belçika) Noah Granigan (ABD) Batuhan Özgür (Türkiye) Equipo Kern Pharma
8     25 km. den sonra iptal edildi.      
Final          

Genel Klasman

SıraBisikletçiTakımZaman
1Patrick Bevin (Yeni Zelenda)Israel–Premier Tech27h 33′ 10″
2Jay Vine (Avustralya)Alpecin–Fenix+ 20″
3Eduardo Sepúlveda (Arjantin)Drone Hopper–Androni Giocattoli+ 40″
4Nicolas Edet (Fransa)Arkéa–Samsic+ 52″
5Harm Vanhoucke (Belçika)Lotto–Soudal+ 1′ 17″
6Anders Halland Johannessen (Norveç)Uno-X Pro Cycling Team+ 1′ 26″
7Dawit Yemane (Eritre)Bike Aid 1′ 33″
8Sam Bennett (İrlanda)Bora–Hansgrohe+ 1′ 37″
9Mustafa Sayar (Türkiye)Sakarya BB Pro Team+ 1′ 50″
10Henri Vandenabeele (Belçika)Team DSM+ 1′ 52″

1. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Caleb Ewan (Avustralya)Lotto–Soudal4h 38′ 15″
2Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix+ 0″
3Kaden Groves (Avustralya)Team BikeExchange–Jayco+ 0″
4Danny van Poppel (Hollanda)Bora–Hansgrohe+ 0″
5Rick Zabel (Almanya)Israel–Premier Tech+ 0″
6Cees Bol (Hollanda)Team DSM+ 0″
7Mirco Maestri (İtalya)Eolo–Kometa+ 0″
8Miguel Ángel Fernández (İspanya)Global 6 Cycling+ 0″
9Filippo Tagliani (İtalya)Drone Hopper–Androni Giocattoli+ 0″
10Carlos Canal (İspanya)Euskaltel–Euskadi+ 0″

2. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Kaden Groves (Avustralya)Team BikeExchange–Jayco4h 02′ 11″
2Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix+ 0″
3Sam Bennett (İrlanda)Bora–Hansgrohe+ 0″
4Cees Bol (Hollanda)Team DSM+ 0″
5Caleb Ewan (Avustralya)Lotto–Soudal+ 0″
6Jasper De Buyst (Belçika)Lotto–Soudal+ 0″
7Danny van Poppel (Hollanda)Bora–Hansgrohe+ 0″
8Miguel Ángel Fernández (İspanya)Global 6 Cycling+ 0″
9Rick Zabel (Almanya)Israel–Premier Tech+ 0″
10Giovanni Lonardi (İtalya)Eolo–Kometa+ 0″

3. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix2h 35′ 19″
2Kaden Groves (Avustralya)Team BikeExchange–Jayco+ 0″
3Miguel Ángel Fernández (İspanya)Global 6 Cycling+ 0″
4Dan McLay (Büyük Britanya)Team Arkea Samsic+ 0″
5Alberto Dainese (İtalya)Team DSM+ 0″
6Raim Mikhel (Estonya)Burgos-BH+ 0″
7Iuri Leitao (Portekiz)Caja Rural-Seguros RGA+ 0″
8Sam Bennett (İrlanda)Bora–Hansgrohe+ 0″
9Filippo Tagliani (İtalya)Drone Hopper–Androni Giocattoli+ 0″
10Gleb Brussenskiy (Kazakistan)Astana Kazakstan Team+ 0″

4. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Eduardo Sepúlveda (Arjantin)Drone Hopper–Androni Giocattoli3h 48′ 38″
2Patrick Bevin (Yeni Zelenda)Israel–Premier Tech+ 15″
3Harm Vanhoucke (Belçika)Lotto–Soudal+ 15″
4Nairo Quintana (Kolombiya)Arkéa–Samsic+ 15″
5Jay Vine (Avustralya)Alpecin–Fenix+ 15″
6Dawit Yemane (Eritre)Bike Aid+ 20″
7Sean Bennett (ABD)China Glory Continental Cycling Team+ 24″
8Nicolas Edet (Fransa)Arkéa–Samsic+ 38″
9Adne van Engelen (Hollanda)Bike Aid+ 38″
10Anders Halland Johannessen (Norveç)Uno-X Pro Cycling Team+ 41″

5. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Sam Welsford (Avustralya)Team DSM4h 13′ 49″
2Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix+ 0″
3Arvid de Kleijn (Hollanda)Human Powered Health+ 0″
4Rick Zabel (Almanya)Israel–Premier Tech+ 0″
5Itamar Einhorn (İsrail)Israel–Premier Tech+ 0″
6Daniel McLay (Büyük Britanya)Arkéa–Samsic+ 0″
7Caleb Ewan (Avustralya)Lotto–Soudal+ 0″
8Cees Bol (Hollanda)Team DSM+ 0″
9Sacha Modolo (İtalya)Bardiani–CSF–Faizanè+ 0″
10Andrea Peron (İtalya)Team Novo Nordisk+ 0″

6. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Caleb Ewan (Avustralya)Lotto–Soudal4h 54′ 00″
2Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix+ 0″
3Danny van Poppel (Hollanda)Bora–Hansgrohe+ 0″
4Patrick Bevin (Yeni Zelenda)Israel–Premier Tech+ 0″
5Campbell Stewart (Yeni Zelenda)Team BikeExchange–Jayco+ 0″
6Jasper De Buyst (Belçika)Lotto–Soudal+ 0″
7Kaden Groves (Avustralya)Team BikeExchange–Jayco+ 0″
8Eduard Prades (İspanya)Caja Rural–Seguros RGA+ 0″
9Antonio Angulo (İspanya)Euskaltel–Euskadi+ 0″
10Francesco Gavazzi (İtalya)Eolo–Kometa+ 0″

7. Etap

SıraBisikletçiTakımZaman
1Patrick Bevin (Yeni Zelenda)Israel–Premier Tech3h 21′ 02″
2Jay Vine (Avustralya)Alpecin–Fenix+ 2″
3Nicolas Edet (Fransa)Arkéa–Samsic+ 4″
4Jasper Philipsen (Belçika)Alpecin–Fenix+ 41″
5Jasper De Buyst (Belçika)Lotto–Soudal+ 41″
6Danny van Poppel (Hollanda)Bora–Hansgrohe+ 41″
7Francesco Gavazzi (İtalya)Eolo–Kometa+ 41″
8Dylan Sunderland (Avustralya)Global 6 Cycling+ 41″
9Corbin Strong (Yeni Zelenda)Israel–Premier Tech+ 41″
10Henri Vandenabeele (Belçika)Team DSM+ 41″

8. Etap

25 km sonra iptal edildi

20212023

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Bisiklet Arşiv Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.