2022 Copa Sudamericana

2022 Copa CONMEBOL Sudamericana, CONMEBOL tarafından düzenlenen Güney Amerika'nın ikincil kulüp futbol turnuvası CONMEBOL Sudamericana'nın (Copa Sudamericana olarak da anılır) 21. sezonu olacak.

2022 Copa Sudamericana'nın galipleri, 2023 Recopa Sudamericana'da 2022 Copa Libertadores'in galiplerine karşı oynama hakkını elde edecek. Ayrıca 2023 Copa Libertadores grup aşamasına otomatik olarak hak kazanacaklar.

14 Mayıs 2020'de CONMEBOL, 2021, 2022 ve 2023 kulüp yarışması finalleri için aday mekanlarını açıkladı. 13 Mayıs 2021'de CONMEBOL Konseyi, finalin 1 Ekim 2022'de Brezilya, Brezilya'daki Estádio Nacional Mané Garrincha'da oynanmasına karar verdi.

Athletico Paranaense son şampiyon olacak, ancak 2022 Copa Libertadores grup aşamasına Copa Sudamericana şampiyonu olarak katılmaya hak kazandıklarından, ancak gruplarını üçüncü sırada bitirirlerse unvanını koruyabilecekler.
Estádio Nacional Brasília.jpg

   Estádio Nacional Mané Garrincha in Brasília 
(2022 final oynanacak)
Turnuva Bilgileri
Tarih 8 Mart – 1 Ekim 2022
Takım Sayısı 44+12 (20 Federasyon)

Takvim

Aşama Kura Tarihleri 1. Maçlar 2. Maçlar
1. Aşama TBC 8–10 Mart 2022 15–17 Mart 2022
Grup Aşaması 23 Mart 2022
  • Maçgünü 1: 5–7 Nisan 2022
  • Maçgünü 2: 12–14 Nisan 2022
  • Maçgünü 3: 26–28 Nisan 2022
  • Maçgünü 4: 3–5 Mayıs 2022
  • Maçgünü 5: 17–19 Mayıs 2022
  • Maçgünü 6: 24–26 Mayıs 2022
Round 1/16 1 Haziran 2022 28–30 Haziran 2022 5–7 Temmuz 2022
Çeyrek Final 2–4 Ağustos 2022 9–11 Ağustos 2022
Yarı Final 30 Ağustos – 1 Eylül 2022 6–8 Eylül 2022
Final 1 Ekim 2022 at Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília

Katılım Sağlayan Takımlar

SıraÜlkeKatılacak Takımlar
1Arjantin
(6 Kontenjan)
CA Banfield
Defensa y Justicia
Independiente
Lanús
Racing Club
Unión Santa FE
2Brezilya
(6 Kontenjan)
– Atlético Goianiense
Santos
Ceará SC
İnternational
Sao Paulo
– Cuiabá EC
3Bolivya
(4 Kontenjan)
– Royal Pari
– Oriente Petrolero
– Jorge Wilstermann
– Guabirá
4Şili
(4 Kontenjan)
– Unión La Calera
– Unión Española
– Ñublense
– Deportes Antofagasta
5Ekvator
(4 Kontenjan)
– 9 de Octubre
– LDU Quito
– Mushuc Runa
– Delfín
6Kolombiya
(4 Kontenjan)
– Junior
– América de Cali
– La Equidad
– Independiente Medellín
7Paraguay
(4 Kontenjan)
Club Nacional
Guaireña F.C.
– Sol de América
General Caballero (JLM)
8Peru
(4 Kontenjan)
– Melgar (1. Tur)
– Cienciano (1. Tur)
– Sport Boys (1. Tur)
– Ayacucho (1. Tur)
9Uruguay
(4 Kontenjan)
Cerro Largo F.C. (1. Tur)
Montevideo Wanderers (1. Tur)
Liverpool F.C. (1. Tur)
River Plate (1. Tur)
10Venezuela
(4 Kontenjan)
– Deportivo La Guaira (1. Tur)
– Estudiantes de Mérida (1. Tur)
– Metropolitanos (1. Tur)
– Hermanos Colmenarez (1. Tur)

2022 Copa Libertadores’ten Gelecek Takımlar

2021 Copa Libertadores 3. TurGiriş Etabı
FluminenseGrup Aşaması
EvertonGrup Aşaması
Universidad CatólicaGrup Aşaması
BarcelonaGrup Aşaması
2021 Copa Libertadores Grup Aşaması 3. Olan Takımlar
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu
1/16 Turu

Eleme Aşaması 1. Tur

Tarih1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
10-03-2022Jorge Wilstermann 4-3Guabirá4-0
Javier Sanguinetti, Andrés Chávez, Serginho, Rodrigo Vargas
0-3
Kevin Mina (2), Layonel Figueroa
08-03-2022Royal Pari 2-6 Oriente Petrolero2-3
Guimer Justiniano, Gilbert Álvarez / Maximiliano Caire, Facundo Suarez, Jorge Hugo Rojas
0-3
Facundo Suarez (2), Leandro Zazpe
10-03-2022Unión Española 2-2
(1-4 pen.)
Deportes Antofagasta1-2
Leandro Garate / Brayan Hurtado, Andrés Robles
1-0
Rodrigo Piñeiro (1-4 pen.)
08-03-2022Ñublense 1-2 Unión La Calera0-01-2
Nicolás Vargas / Sebastián Sáez, Simón Ramírez
10-03-2022La Equidad 1-3Junior0-01-3
Francisco Chaverra / Miguel Borja, Luis González, Yesus Cabrera
09-03-2022Independiente Medellín 2-2
(3-1 pen.)
América de Cali2-1
Vladimir Hernández, Andrés Cadavid / Adrián Ramos
1-2
Luciano Pons / Carlos Sierra, Adrián Ramos (3-1 pen.)
10-03-2022Delfín 1-39 de Octubre1-1
Andrés Chicaiza / Kevin Becerra
0-2
Ricardo Hinds, Danny Luna
09-03-2022Mushuc Runa 1-3LDU Quito0-2
Zaid Romero, Alexander Alvarado
1-1
Alexander Alvarado / Mauricio Alonso
10-03-2022Nacional 0-1Guaireña0-1
Antonio Marín
0-0
08-03-2022Sol de América 1-5General Caballero (JLM)0-3
Junior Marabel, Clementino González, Walter David Rodríguez
1-2
Nildo Viera / Juan José Heinze, Elías Alfonso
09-03-2022Ayacucho 4-3Sport Boys2-0
Aldair Salazar, Nicolás Royón
2-3
Cristian Techera, Minzum Quina / Alexis Blanco (2), Luis Ramírez
08-03-2022Cienciano 1-2Melgar1-1
Josue Estrada / Bernardo Nicolás Cuesta
0-1
Nicolás Cuesta
10-03-2022Montevideo Wanderers 3-1Cerro Largo F.C.2-1
Hernán Rivero, Diego Riolfo / Leandro Onetto
1-0
Leonardo Pais
09-03-2022Liverpool F.C. 0-3River Plate0-1
Thiago Borbas
0-2
Nicolás Sosa (2)
08-03-2022Estudiantes de Mérida 0-2 Metropolitanos0-2
Walter Araújo, Luis Annese
0-4
Robinson Flores, Charlis Ortiz, Marcel Guaramato (k.k.), Néstor Cova
10-03-2022Hermanos Colmenarez 2-3Deportivo La Guaira2-0
César Magallán, Wilmar González
0-3
Sergio Unrein, Jiovany Ramos, Yohán Cumana

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1CA Lanús42205:281/8 Turu
2Barcelona SC42117:67
3Montevideo Wanderers41124:64
4Metropolitanos de Caracas FC40221:32
07-04-2022Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, GuayaquilBarcelona SC4-2
Gonzalo Mastriani (2), Michael Carcelén, Damián Díaz / Hernán Rivero, Mauro Méndez
Montevideo Wanderers
07-04-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasMetropolitanos de Caracas FC0-0CA Lanús
14-04-2022Estadio Centenario, MontevideoMontevideo Wanderers1-1
Mauro Méndez / Robinson Flores
Metropolitanos de Caracas FC
14-04-2022Estadio Ciudad de Lanús, LanúsCA Lanús3-1
Yonathan Cabral, José Sand, Alexandro Bernabei / Carlos Rodríguez
Barcelona SC
28-04-2022Estadio Centenario, MontevideoMontevideo Wanderers0-1
José Sand
CA Lanús
28-04-2022Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, GuayaquilBarcelona SC1-0
Nixon Molina
Metropolitanos de Caracas FC
04-05-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasMetropolitanos de Caracas FC0-1
Mauro Méndez
Montevideo Wanderers
04-05-2022Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, GuayaquilBarcelona SC1-1
José Sand (k.k.) / José Sand
CA Lanús
19-05-2022Estadio Ciudad de Lanús, LanúsCA LanúsMontevideo Wanderers
19-05-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasMetropolitanos de Caracas FCBarcelona SC
25-05-2022Estadio Ciudad de Lanús, LanúsCA LanúsMetropolitanos de Caracas FC
25-05-2022Estadio Centenario, MontevideoMontevideo WanderersBarcelona SC

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1FBC Melgar43017:491/8 Turu
2Racing Club43016:49
3Cuiaba EC41034:63
4River Plate41033:63
07-04-2022Arena Pantanal, CuiabáCuiaba EC2-0
Élton (2)
FBC Melgar
07-04-2022Estadio Centenario, MontevideoRiver Plate0-1
Leonel Miranda
Racing Club
13-04-2022Estadio Monumental de la UNSA, ArequipaFBC Melgar2-0
Bernardo Cuesta (2)
River Plate
13-04-2022Estadio Presidente Juan Domingo Perón, AvellanedaRacing Club2-0
Javier Marcelo Correa, João Carlos
Cuiaba EC
27-04-2022Estadio Monumental de la UNSA, ArequipaFBC Melgar3-1
Luis Iberico (2), Bernardo Cuesta / Javier Marcelo Correa
Racing Club
27-04-2022Arena Pantanal, CuiabáCuiaba EC1-2
Marquinhos / Horacio Salaberry, Pablo Nicolás López de León
River Plate
03-05-2022Estadio Centenario, MontevideoRiver Plate1-2
Joaquín Lavega / Bernardo Cuesta, Jean Archimbaud
FBC Melgar
03-05-2022Arena Pantanal, CuiabáCuiaba EC1-2
Marllon / Aníbal Moreno, Enzo Copetti
Racing Club
18-05-2022Estadio Presidente Juan Domingo Perón, AvellanedaRacing ClubFBC Melgar
18-05-2022Estadio Centenario, MontevideoRiver PlateCuiaba EC
26-05-2022Estadio Presidente Juan Domingo Perón, AvellanedaRacing ClubRiver Plate
26-05-2022Estadio Monumental de la UNSA, ArequipaFBC MelgarCuiaba EC

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Unión La Calera42203:181/8 Turu
2Santos42115:47
3Universidad Católica41124:44
4CA Banfield41031:43
05-04-2022Estadio Olímpico Atahualpa, QuitoUniversidad Católica0-0Unión La Calera
05-04-2022Estadio Florencio Sola, BanfieldCA Banfield1-0
Agustín Urzi
Santos
13-04-2022Estádio Urbano Caldeira, SantosSantos3-2
Jhojan Julio, Léo Baptistão, Bryan Angulo / Cristian Martínez, Kevin Minda
Universidad Católica
14-04-2022Estadio Sausalito, Viña del MarUnión La Calera1-0
Sebastián Sáez
CA Banfield
27-04-2022Estadio Olímpico Atahualpa, QuitoUniversidad Católica2-0
Ismael Díaz, Cristian Martínez
CA Banfield
28-04-2022Estadio Sausalito, Viña del MarUnión La Calera1-1
Esteban Valencia / Bryan Angulo
Santos
04-05-2022Estadio Florencio Sola, BanfieldCA Banfield0-1
Sebastián Sáez
Unión La Calera
04-05-2022Estadio Olímpico Atahualpa, QuitoUniversidad Católica0-1
Rwan Seco
Santos
19-05-2022Estadio Florencio Sola, BanfieldCA Banfield1-1
Jesus Datolo / Ismael Diaz
Universidad Católica
19-05-2022Estádio Urbano Caldeira, SantosSantosUnión La Calera
25-05-2022Estádio Urbano Caldeira, SantosSantosCA Banfield
25-05-2022Estadio Sausalito, Viña del MarUnión La CaleraUniversidad Católica

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Sao Paulo43108:3101/8 Turu
2Everton41213:45
3Ayacucho FC41125:54
4Jorge Wilstermann40222:62
05-04-2022Estadio Sausalito, Viña del MarEverton1-1
Lucas Di Yorio / Humberto Osorio
Jorge Wilstermann
07-04-2022Estadio Nacional, LimaAyacucho2-3
Eric Barrios, Cristian Techera / Robert Arboleda, Miranda, Luciano
Sao Paulo
13-04-2022Estadio Félix Capriles, CochabambaJorge Wilstermann0-2
Francisco Duclós, Cristian Techera
Ayacucho
14-04-2022Estádio do Morumbi, São PauloSao Paulo2-0
Robert Arboleda, Talles Costa
Everton
26-04-2022Estadio Sausalito, Viña del MarEverton2-1
Rodrigo Echeverría (2) / Cristian Techera
Ayacucho
28-04-2022Estadio Félix Capriles, CochabambaJorge Wilstermann1-3
Humberto Osorio / Igor Gomes, Reinaldo, Marquinhos
Sao Paulo
05-05-2022Estadio Sausalito, Viña del MarEverton0-0Sao Paulo
05-05-2022Estadio Nacional, LimaAyacucho0-0Jorge Wilstermann
18-05-2022Estadio Nacional, LimaAyacuchoEverton
19-05-2022Estádio do Morumbi, São PauloSao PauloJorge Wilstermann
25-05-2022Estádio do Morumbi, São PauloSao PauloAyacucho
25-05-2022Estadio Félix Capriles, CochabambaJorge WilstermannEverton

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Guaireña F.C.41306:561/8 Turu
2İnternational41305:46
3Independiente Medellín41127:84
49 de Octubre41126:74
06-04-2022Estadio Jocay, Manta9 de Octubre2-2
Mauro Da Luz (2) / Maurício, Wesley
İnternational
07-04-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGuaireña F.C.3-3
Mario Otazú, Pablo Ayala, Juan Arboleda (k.k.) / Luciano Pons, Adrián Arregui, Juan Manuel Cuesta
Independiente Medellín
14-04-2022Estadio Atanasio Girardot, MedellínIndependiente Medellín2-1
Vladimir Hernández, Bryan Castrillón / Manuel Lucas
9 de Octubre
14-04-2022Estádio Beira-Rio, Porto Alegreİnternational1-1
Miguel Paniagua / Mario Otazú
Guaireña F.C.
26-04-2022Estadio Atanasio Girardot, MedellínIndependiente Medellín0-1
Alexandre Alemão
İnternational
27-04-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGuaireña F.C.1-0
Diego Godoy
9 de Octubre
03-05-2022Estadio Jocay, Manta9 de Octubre3-2
Alfredo Stephens (2), Kevin Becerra / Edwar López, Miguel Camargo
Independiente Medellín
05-05-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGuaireña F.C.1-1
Mario Otazú / Wanderson
İnternational
17-05-2022Estádio Beira-Rio, Porto Alegreİnternational2-0
Edenilson (2)
Independiente Medellín
17-05-2022Estadio Jocay, Manta9 de Octubre2-3
Mauro Da Luz, Alfredo Stephens / Mario Otazu (2), Milton Maciel
Guaireña F.C.
24-05-2022Estádio Beira-Rio, Porto Alegreİnternational9 de Octubre
24-05-2022Estadio Atanasio Girardot, MedellínIndependiente MedellínGuaireña F.C.

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Atlético Goianiense43019:491/8 Turu
2LDU Quito43018:69
3Defensa y Justicia41036:73
4Deportes Antofagasta41034:103
05-04-2022Estádio Antônio Accioly, GoiâniaAtlético Goianiense4-0
Jorginho, Shaylon, Hayner, Rickson
LDU Quito
06-04-2022Estadio Regional Calvo y Bascuñán, AntofagastaDeportes Antofagasta1-3
Marco Collao / Walter Bou, Nicolás Tripichio, Miguel Merentiel
Defensa y Justicia
12-04-2022Estadio Norberto Tomaghello, Florencio VarelaDefensa y Justicia0-1
Wellington Rato
Atlético Goianiense
12-04-2022Estadio Rodrigo Paz Delgado, QuitoLDU Quito4-0
Nilson Angulo, Juan Cornejo, Tomás Molina, Jefferson Arce
Deportes Antofagasta
27-04-2022Estadio Regional Calvo y Bascuñán, AntofagastaDeportes Antofagasta2-1
Jason Flores, Manuel López / Gabriel Noga
Atlético Goianiense
28-04-2022Estadio Norberto Tomaghello, Florencio VarelaDefensa y Justicia1-2
Lucas Albertengo / Alexander Alvarado (2)
LDU Quito
04-05-2022Estádio Antônio Accioly, GoiâniaAtlético Goianiense3-2
Marlon Freitas, Shaylon, Ezequiel Unsain (k.k.) / Agustín Fontana, Lucas Albertengo
Defensa y Justicia
04-05-2022Estadio Regional Calvo y Bascuñán, AntofagastaDeportes Antofagasta1-2
Manuel López / Nilson Angulo, Andrés López
LDU Quito
17-05-2022Estádio Antônio Accioly, GoiâniaAtlético Goianiense1-0
Jorginho
Deportes Antofagasta
18-05-2022Estadio Rodrigo Paz Delgado, QuitoLDU QuitoDefensa y Justicia
24-05-2022Estadio Rodrigo Paz Delgado, QuitoLDU QuitoAtlético Goianiense
24-05-2022Estadio Norberto Tomaghello, Florencio VarelaDefensa y JusticiaDeportes Antofagasta

G Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Ceará SC44009:1121/8 Turu
2Independiente43019:29
3Deportivo La Guaira40131:81
4General Caballero (JLM)40131:91
05-04-2022Castelão, FortalezaCeará SC2-1
Stiven Mendoza, Sebastián Sosa / Gastón Togni
Independiente
06-04-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGeneral Caballero (JLM)1-1
Leandro Corulo / Yohán Cumana
Deportivo La Guaira
12-04-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasDeportivo La Guaira0-2
Vina, Lima 
Ceará SC
12-04-2022Estadio Libertadores de América, AvellanedaIndependiente2-0
Leandro Benegas, Alan Soñora
General Caballero (JLM)
26-04-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasDeportivo La Guaira0-2
Domingo Blanco, Leandro Fernández
Independiente
26-04-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGeneral Caballero (JLM)0-2
Erick, Messias
Ceará SC
03-05-2022Castelão, FortalezaCeará SC3-0
Stiven Mendoza, Vina, Erick
Deportivo La Guaira
03-05-2022Estadio Defensores del Chaco, AsunciónGeneral Caballero (JLM)0-4
Domingo Blanco, Tomás Pozzo, Leandro Fernández, Alan Soñora
Independiente
17-05-2022Castelão, FortalezaCeará SC6-0
Cleber Bomfim (2), John Mendoza (2), Wecslet, Ze Roberto
General Caballero (JLM)
19-05-2022Estadio Libertadores de América, AvellanedaIndependienteDeportivo La Guaira
25-05-2022Estadio Libertadores de América, AvellanedaIndependienteCeará SC
25-05-2022Estadio Olímpico de la UCV, CaracasDeportivo La GuairaGeneral Caballero (JLM)

H Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Unión Santa FE42206:281/8 Turu
2Junior42118:47
3Fluminense FC42115:47
4Oriente Petrolero40042:110
07-04-2022Estádio do Maracanã, Rio de JaneiroFluminense FC3-0
Cris Silva, Jhon Arias, Leandro Zazpe
Oriente Petrolero
07-04-2022Estadio 15 de Abril, Santa FeUnión Santa FE1-1
Federico Vera / Federico Vera (k.k.)
Junior
14-04-2022Estadio Ramón Tahuichi Aguilera, Santa Cruz de la SierraOriente Petrolero1-3
Hugo Dorrego / Franco Calderón, Mariano Peralta Bauer, Daniel Juárez
Unión Santa FE
14-04-2022Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, BarranquillaJunior3-0
Didier Moreno, Miguel Borja, Fabián Sambueza
Fluminense FC
28-04-2022Estádio do Maracanã, Rio de JaneiroFluminense FC0-0Unión Santa FE
28-04-2022Estadio Ramón Tahuichi Aguilera, Santa Cruz de la SierraOriente Petrolero1-3
Luciano Guaycochea / Omar Albornoz (2), Fredy Hinestroza
Junior
04-05-2022Estádio do Maracanã, Rio de JaneiroFluminense FC2-1
Paulo Henrique Ganso, Luiz Henrique / Miguel Borja
Junior
04-05-2022Estadio 15 de Abril, Santa FeUnión Santa FE2-0
Mauro Luna Diale, Enzo Roldán
Oriente Petrolero
19-05-2022Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, BarranquillaJunior2-0
Miguel Angel Borja (2)
Oriente Petrolero
19-05-2022Estadio 15 de Abril, Santa FeUnión Santa FEFluminense FC
25-05-2022Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, BarranquillaJuniorUnión Santa FE
25-05-2022Estadio Ramón Tahuichi Aguilera, Santa Cruz de la SierraOriente PetroleroFluminense FC

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Bernardo Cuesta (FC Melgar)6
2Alexander Alvarado (LDU Quito)
Cristian Techera (Ayacucho)
4
20212023

Copa Sudamericano