2022 Copa Amerika Futsal

2022 CONMEBOL Copa América de Futsal, CONMEBOL tarafından Güney Amerika erkek milli takımları için düzenlenen FIFA kurallarına göre uluslararası futsal şampiyonası Copa América de Futsal'ın 13.'sü olacak. 29 Ocak - 6 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında Paraguay, Asunción'da gerçekleştirilecek.

Turnuvanın başlangıçta Rio de Janeiro, Brezilya'da düzenlenmesi planlanıyordu. Ancak, 27 Aralık 2021'de Brezilya Futbol Konfederasyonu, COVID-19 salgını nedeniyle Brezilya'da uygulanan sıhhi kısıtlamalar nedeniyle CONMEBOL'den etkinliği Paraguay'a devretmesini istedi. CONMEBOL, 4 Ocak 2022'de aynı tarihleri ​​koruyarak Paraguay'daki değişikliği onayladı. 2021'de yapılması planlanan[5] turnuva, COVID-19 pandemisi nedeniyle 2022'ye ertelendi ve Copa América de Futsal'ın 2019 baskısı iptal edildiğinden dört yıl sonra geri dönüşü olacak.
Ev Sahibi Ülke Paraguay
Şehir Asuncion
Tarihler 29 Ocak – 06 Şubat
Takım Sayısı 10
Ev Sahibi Salon 1
Final sıralaması
Şampiyon Arjantin (3. şampiyonluğu)
İkinci Paraguay
Üçüncü Brezilya
Dördüncü Kolombiya
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 27
Gol Sayısı 125 (4.63 maç başı)
Gol Kralı Hugo Martínez (Paraguay)
Sebastián Obando (Peru) 5 Gol

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Brezilya440014-312Yarı Final
2Kolombiya430112-73Yarı Final
3Ekvator42028-6605/06 Sıralama Maçı
4Şili41038-18307/08 Sıralama Maçı
5Uruguay40045-13009/10 Sıralama Maçı
29-01-2022SND Arena, AsunciónŞili1-3
Cristian Arredondo / Brayan Zapata (2), Yulian Diaz
Kolombiya
29-01-2022SND Arena, AsunciónBrezilya5-1
Bruno, Pito, João Victor, Daniel, Bruno Taffy / Bryan Montaño
Ekvator
30-01-2022SND Arena, AsunciónEkvator4-2
Jordan Mercado, Dálember Segura, Sindulfo Estacio, Jimmy Espinales / Nicolás Lagos, Joel González
Şili
30-01-2022SND Arena, AsunciónUruguay0-4
Felipe Echavarría, Camilo Sánchez, Angellot Caro, Brayan Zapata
Kolombiya
31-01-2022SND Arena, AsunciónEkvator0-6
Brandon Diaz, Juan Custodio, Nicolás Ordoqui, Mathías Fernández, Luciano Cosentino, Agustín Sosa
Uruguay
31-01-2022SND Arena, AsunciónŞili2-4
Renato Martínez-Conde, Alan Morán / Ferrão, Marlon Araújo (2), Pito
Brezilya
02-02-2022SND Arena, AsunciónUruguay2-0
Richard Catardo, Juan Custodio
Şili
02-02-2022SND Arena, AsunciónKolombiya0-3
Ferrao, Felipe Valerio, Rafa Santos
Brezilya
03-02-2022SND Arena, AsunciónKolombiya5-3
Felipe Echavarría (3), Angellot Caro, Harrison Santos / Jordan Mercado (3)
Ekvator
03-02-2022SND Arena, AsunciónBrezilya2-0
Pito (2)
Uruguay

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Paraguay431016-710Yarı Final
2Arjantin431012-610Yarı Final
3Venezuela420210-10605/06 Sıralama Maçı
4Bolivya41036-12307/08 Sıralama Maçı
5Peru40047-16009/10 Sıralama Maçı
29-01-2022SND Arena, AsunciónPeru2-3
Samuel Angulo, Jordi Rivera / Wilson Francia, Andrés Terán, Carlos Sanz 
Venezuela
29-01-2022SND Arena, AsunciónArjantin2-1
Pablo Taborda (2) / Miguel Padilla
Bolivya
30-01-2022SND Arena, AsunciónBolivya4-3
Miguel Padilla, Raúl Ardaya, Carlos Ramos, José Herrera / Sebastián Ovando, Hugo Barrantes, Xavier Tavera
Peru
30-01-2022SND Arena, AsunciónParaguay4-3
Juan Gómez, Hugo Martínez (2), Francisco Martínez / Rafael Morillo (3)
Venezuela
31-01-2022SND Arena, AsunciónBolivya0-4
Hugo Martínez, Damián Mareco, Francisco Martínez, Vander Méndez
Paraguay
31-01-2022SND Arena, AsunciónPeru1-4
Sebastián Obando / Andrés Geraghty, Sebastián Corso, Maximiliano Rescia, Constantino Vaporaki
Arjantin
02-02-2022SND Arena, AsunciónParaguay5-1
Arnaldo Báez, Richard Rejala, Juan Gómez Salas, Hugo Martínez, Javier Salas / Sebastián Obando
Peru
02-02-2022SND Arena, AsunciónVenezuela1-3
Wilson Francia / Constantino Vaporaki, Pablo Taborda, Matías Edelstein
Arjantin
03-02-2022SND Arena, AsunciónVenezuela3-1
Henry Gutiérrez (2), Oscar Fernández / Miguel Padilla
Bolivya
03-02-2022SND Arena, AsunciónArjantin3-3
Matías Edelstein (2), Sebastián Cors / Arnaldo Báez, Hugo Martínez, Francisco Martínez 
Paraguay

Final Aşaması

Yarı Final

05-02-2022SND Arena, AsunciónBrezilya3-3
Ferraro, Matheus Rodrigues, Cristian Borruto (k.k.) / Lucas Bolo, Ángel Claudino, Leandro Cuzzolino  (1-2 pen.)
Arjantin
05-02-2022SND Arena, AsunciónParaguay4-2
Arnaldo Báez, Francisco Martínez, Damián Mareco, Juan Gómez Salas / Camilo Sánchez (2)
Kolombiya

09/10 Sıralama Maçı

06-02-2022SND Arena, AsunciónŞili2-3
Nicolás Chacón, Joel González / Sebastián Obando (2), Manuel Millares
Peru

07/08 Sıralama Maçı

06-02-2022SND Arena, AsunciónEkvator2-2
Jerson Nazareno, Dálember Segura / Rómer Herrera, Saúl Gareca (7-6 pen.)
Bolivya

05/06 Sıralama Maçı

06-02-2022SND Arena, AsunciónUruguay1-1
Alejandro Aunchayna / Alfredo Vidal (7-6 pen.)
Venezuela

03/04 Maçı

06-02-2022SND Arena, AsunciónBrezilya3-0
Ferrao, Bruno Ramos, João Victor 
Kolombiya

Final

06-02-2022SND Arena, AsunciónArjantin1-0
Alan Brandi
Paraguay

Gol Krallığı

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Arjantin
2Paraguay
3Brezilya
4Kolombiya
5Uruguay
6Venezuela
7Ekvator
8Bolivya
9Peru
10Şili
Arjantin (3. şampiyonluğu)
Nicolás Sarmiento (Kaleci), Matías Starna (Kaleci), Andrés Geraghty, Ángel Claudino, Lucas Bolo, Maximiliano Rescia, Sebastián Corso, Leandro Cuzzolino, Matías Edelstein, Cristian Borruto, Constantino Vaporaki, Alan Brandi, Matías Rosa, Pablo Taborda
Manager : Matías Lucuix
20192023

Copa Amerika Futsal