2022 Avrupa U-19 Futbol Şampiyonası

2022 UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası (19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası 2022 olarak da bilinir), 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nın 19.'su olacak (18 Yaş Altı ve Gençler dönemleri dahil edilirse 69'uncusu), yıllık uluslararası uefa'nın 19 yaş altı erkekler avrupa milli takımları için düzenlediği gençlik futbol şampiyonası. Slovakya, 20 Temmuz – 2 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında turnuvaya ev sahipliği yapacak. Turnuvada 1 Ocak 2003 ve sonrasında doğan oyuncularla birlikte toplam sekiz takım oynayacak.

Çift sayılı yıllarda düzenlenen önceki organizasyonlarda olduğu gibi, turnuva FIFA U-20 Dünya Kupası için UEFA elemeleri olarak görev yapıyor. Turnuvanın ilk beş takımı UEFA temsilcisi olarak 2023 FIFA U-20 Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanacak.

2019'da düzenlenen son turnuvayı kazanan İspanya, Avrupa'daki COVID-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 sürümleri iptal edildi.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Slovakya
Tarih 18 Haziran – 1 Temmuz
Takım Sayısı 8
Stadyum 5 (5 şehir)
Final Sıralaması
Şampiyon İngiltere (11. şampiyonluğu)
İkinci İsrail
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 16
Goal Sayısı 51 (3.19 per match)
Gol Kralı Loum Tchaouna
(Fransa) 4 Gol

Elemeler

2022 Avrupa U-19 Şampiyonası Elemeleri

Stadyum

City Aréna – Štadión Antona MalatinskéhoTrnavaKapasite : 19,200
MOL ArénaDunajská StredaKapasite : 12,700
Štiavničky – Štadión SNPBanská BystricaKapasite : 7,900
Mestský štadión Žiar nad HronomŽiar nad HronomKapasite : 2,309
NTC SenecSenecKapasite : 3,264

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Fransa330011:29Yarı Final
2İtalya32014:56Yarı Final
3Slovakya31021:632023 FİFA U-20 Dünya Kupası play-off
4Romanya30032:50
18 Haziran 2022Anton Malatinský Stadium, TrnavaSlovakya0-5
Loum Tchaouna, Ange-Yoan Bonny (2), Alan Virginius (2)
Fransa
18 Haziran 2022MOL Aréna, Dunajská Stredaİtalya2-1
Tommaso Baldanzi, Cristian Volpato / Luca Andronache
Romanya
21 Haziran 2022Anton Malatinský Stadium, TrnavaSlovakya0-1
Giuseppe Ambrosino
İtalya
21 Haziran 2022MOL Aréna, Dunajská StredaRomanya1-2
Andrei Coubis / Loum Tchaouna, Martin Adeline
Fransa
24 Haziran 2022Anton Malatinský Stadium, TrnavaRomanya0-1
Adam Griger
Slovakya
24 Haziran 2022MOL Aréna, Dunajská StredaFransa4-1
Florent da Silva, Loum Tchaouna (2), Taïryk Arconte / Cristian Volpato
İtalya

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1İngiltere33007:09Yarı Final
2İsrail31116:54Yarı Final
3Avusturya31025:832023 FİFA U-20 Dünya Kupası play-off
4Sırbistan30124:91
19 Haziran 2022Mestský štadión, Žiar nad HronomSırbistan2-2
Marko Lazetić, Stefan Leković / Oscar Gluh, Ahmed Salman
İsrail
19 Haziran 2022Štadión SNP, Banská Bystricaİngiltere2-0
Carney Chukwuemeka, Alfie Devine
Avusturya
22 Haziran 2022Mestský štadión, Žiar nad Hronomİsrail4-2
Tay Abed Kassus, Ariel Lugasi, Ilay Madmon, Oscar Gluh / Adis Jasic, Yusuf Demir
Avusturya
22 Haziran 2022Štadión SNP, Banská Bystricaİngiltere4-0
Dane Scarlett (2), Daniel Jebbison, Carney Chukwuemeka
Sırbistan
25 Haziran 2022Mestský štadión, Žiar nad Hronomİsrail0-1
Liam Delap
İngiltere
25 Haziran 2022Štadión SNP, Banská BystricaAvusturya3-2
Leopold Querfeld (2), Lukas Wallner / Marko Lazetić, Petar Ratkov
Sırbistan

2023 FİFA U-20 Dünya Kupası play-off

28 Haziran 2022NTC Senec, SenecSlovakya1-0
Samuel Kopásek
Avusturya

Yarı Final

28 Haziran 2022Anton Malatinský Stadium, TrnavaFransa1-2
Alan Virginius / Souleymane Isaak Touré (k.k.), El Yam Kancepolsky
İsrail
28 Haziran 2022MOL Aréna, Dunajská Stredaİngiltere2-1
Alex Scott, Jarell Quansah / Fabio Miretti
İtalya

Final

01 Temmuz 2022Anton Malatinský Stadium, Trnavaİsrail1-3
Oscar Gluh / Callum Doyle, Carney Chukwuemeka, Aaron Ramsey
İngiltere

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Loum Tchaouna (Fransa)4
2Alan Virginius (Fransa)
Carney Chukwuemeka (İngiltere)
Oscar Gluh (İsrail)
3

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1İngiltere2023 FİFA U-20 Dünya Kupası
2İsrail2023 FİFA U-20 Dünya Kupası
3Fransa2023 FİFA U-20 Dünya Kupası
4İtalya2023 FİFA U-20 Dünya Kupası
5Slovakya2023 FİFA U-20 Dünya Kupası
6Avusturya
7Sırbistan
8Romanya
İngiltere (11. şampiyonluğu)
Matthew Cox (Kaleci), Harvey Davies (Kaleci),
Teddy Sharman-Lowe (Kaleci), Luke Chambers, Callum Doyle, Ronnie Edwards, Bashir Humphreys, Brooke Norton-Cuffy, Daniel Oyegoke, Jarell Quansah, Carney Chukwuemeka, Alfie Devine, Jamie Bynoe-Gittens, Samuel Iling-Junior, Tim Iroegbunam, Aaron Ramsey, Alex Scott, Harvey Vale, Liam Delap, Daniel Jebbison, Dane Scarlett
Manager : Ian Foster
20192023

Avrupa U-19 Futbol Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.