2022 Avrupa Erkekler Sutopu Şampiyonası

2022 Erkekler Avrupa Sutopu Şampiyonası, turnuvanın 35. edisyonu olacak. 29 Ağustos - 10 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Hırvatistan'ın Split kentindeki Spaladium Arena'da gerçekleştirilecek.
Ev Sahibi Şehir, Ülke Split, Hırvatistan
Tarih 29 Ağustos – 10 Eylül
Takım Sayısı 12
Havuz Spaladium Arena, Split
Final sıralaması
Şampiyon Hırvatistan (2. şampiyonluğu)
İkinci Macaristan
Üçüncü İspanya
Dördüncü İtalya
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 48
Gol Sayısı 1,032 (22 maç başı)
Gol Kralı Tudor Fulea (Romanya)
(19 goals)
En İyi Oyuncu Szilárd Jansik (Macaristan)

Ev Sahibi Havuz

Spaladium ArenaSplitKapasite : 9,000

Elemeler

EtkinlikTarihEv SahibiKotaHak Kazanan Ülkeler
Host28 Ağustos 20201Hırvatistan
2020 Avrupa Şampiyonası14–26 Ocak 2020 Budapest5Macaristan
Yunanistan
İtalya
Karadağ
Sırbistan
Rusya
İspanya
17-20 Şubat 2022Various6Fransa
Almanya
Gürcistan
İsrail
Malta
Hollanda
Romanya
Slovakya
Wild card10 Nisan 20221Slovenya

Format

On altı takım, her birinde dört takım bulunan dört gruba ayrılacak. Oradan, bir nakavt sistemi kullanılır. Her grubun ilk sınıflandırılmış takımı doğrudan çeyrek finale yükselir, ikinci ve üçüncü takımlar çeyrek finallere hak kazanmak için çapraz grup formatında birbirleriyle oynarlar.

Ön Eleme Turu

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1İtalya330052:259Çeyrek Final
2Karadağ320140:346Play-off
3Gürcistan310235:433Play-off
4Slovakya300330:550
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitGürcistan11–14
(3–5, 2–4, 3–4, 3–1)
Karadağ
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, Splitİtalya21–9
(6–3, 6–2, 4–2, 5–2)
Slovakya
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitKaradağ18–10
(4–1, 5–6, 6–1, 3–2)
Slovakya
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, Splitİtalya18–8
(4–1, 5–2, 6–4, 3–1)
Gürcistan
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitGürcistan16–11
(5–1, 4–3, 4–3, 3–4)
Slovakya
02 Eylül 2022Spaladium Arena, Splitİtalya13–8
(1–0, 3–3, 6–2, 3–3)
Karadağ

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Hırvatistan321037:177Çeyrek Final
2Yunanistan312042:235Play-off
3Fransa311134:334Play-off
4Malta300319:590
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitYunanistan12–12
(3–3, 4–5, 4–2, 1–2)
Fransa
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitMalta5–19
(0–2, 1–3, 2–7, 2–7)
Hırvatistan
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitYunanistan25–6
(8–1, 6–2, 4–1, 7–2)
Malta
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitHırvatistan13–7
(2–3, 2–1, 5–1, 4–2)
Fransa
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitMalta8–15
(1–1, 2–4, 4–3, 1–7)
Fransa
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitYunanistan5–5
(2–0, 0–0, 1–3, 2–2)
Hırvatistan

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1İspanya330044:259Çeyrek Final
2Hollanda311135:294Play-off
3Romanya311132:324Play-off
4Almanya300316:410
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitRomanya9–16
(1–4, 2–4, 4–5, 2–3)
İspanya
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitAlmanya6–13
(1–3, 1–2, 2–4, 2–4)
Hollanda
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitHollanda10–11
(3–3, 0–4, 4–2, 3–2)
İspanya
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitRomanya11–4
(2–2, 3–1, 3–0, 3–1)
Almanya
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitAlmanya6–17
(1–5, 1–7, 4–3, 0–2)
İspanya
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitRomanya12–12
(3–3, 2–3, 3–4, 4–2)
Hollanda

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Macaristan330062:189Çeyrek Final
2Sırbistan320142:256Play-off
3İsrail310216:463Play-off
4Slovenya300318:490
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitSırbistan18–3
(3–0, 8–1, 3–1, 4–1)
İsrail
29 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitMacaristan23–7
(4–3, 6–2, 6–0, 7–2)
Slovenya
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitSlovenya5–9
(2–4, 0–0, 2–2, 1–3)
İsrail
31 Ağustos 2022Spaladium Arena, SplitSırbistan7–16
(2–3, 0–4, 2–4, 3–5)
Macaristan
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitMacaristan23–4
(4–0, 7–2, 6–1, 6–1)
İsrail
02 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitSırbistan17–6
(5–2, 2–3, 6–1, 4–0)
Slovenya

Sıralama Maçları

13/16 Sıralama Maçları

04 Eylül 202213/16 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitSlovakya7–18
(1–4, 2–6, 0–3, 4–5)
Almanya
04 Eylül 202213/16 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitMalta13–9
(3–2, 2–3, 3–3, 5–1)
Slovenya
06 Eylül 202215/16 MaçıSpaladium Arena, SplitSlovakya11–5
(3–2, 3–1, 2–2, 3–0)
Slovenya
06 Eylül 202213/14 MaçıSpaladium Arena, SplitAlmanya14–11
(3–3, 3–1, 3–5, 5–2)
Malta

Final Aşaması

Play-off

04 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitKaradağ13–8
(2–3, 4–2, 3–2, 4–1)
Romanya
04 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitGürcistan12–8
(2–3, 5–1, 2–2, 3–2)
Hollanda
04 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitYunanistan22–9
(6–0, 6–4, 5–3, 5–2)
İsrail
04 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitFransa10–9
(3–1, 1–1, 5–4, 1–3)
Sırbistan

09/12 Sıralama Maçları

08 Eylül 202209/12 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitRomanya11–10
(2–2, 2–2, 2–2, 2–2 Uz.: 3–2)
İsrail
08 Eylül 202209/12 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitHollanda11–12
(1–2, 1–3, 4–1, 0–0  Uz.: 5–6)
Sırbistan
10 Eylül 202211/12 MaçıSpaladium Arena, Splitİsrail7–17
(1–4, 1–2, 3–7, 2–4)
Hollanda
10 Eylül 202209/10 MaçıSpaladium Arena, SplitRomanya1–17
(1–6, 0–3, 0–4, 0–4)
Sırbistan

Çeyrek Final

06 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitMacaristan11–8
(3–1, 2–3, 2–1, 4–3)
Karadağ
06 Eylül 2022Spaladium Arena, Splitİtalya16–8
(2–3, 5–2, 4–1, 5–2)
Fransa
06 Eylül 2022Spaladium Arena, Splitİspanya9–5
(4–2, 1–1, 2–1, 2–1)
Yunanistan
06 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitHırvatistan15–5
(4–0, 2–2, 6–1, 3–2)
Gürcistan

05/08 Sıralama Maçları

08 Eylül 202205/08 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitKaradağ12–14Yunanistan
08 Eylül 202205/08 Yarı FinalSpaladium Arena, SplitGürcistan5–7Fransa
10 Eylül 202207/08 MaçıSpaladium Arena, SplitKaradağ14–11Gürcistan
10 Eylül 202205/06 MaçıSpaladium Arena, SplitYunanistan10–8Fransa

Yarı Final

08 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitMacaristan10–8
(2–3, 5–2, 0–2, 3–1)
İspanya
08 Eylül 2022Spaladium Arena, Splitİtalya10–11
(2–3, 3–3, 3–3, 2–2)
Hırvatistan

03/04 Maçı

10 Eylül 2022Spaladium Arena, Splitİspanya7–6
(3–1, 0–2, 3–1, 1–2)
İtalya

Final

10 Eylül 2022Spaladium Arena, SplitMacaristan9–10
(3–3, 0–1, 4–4, 2–2)
Hırvatistan

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Hırvatistan2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
2Macaristan2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
3İspanya2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
4İtalya2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
5Yunanistan2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
6Fransa2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
7Karadağ2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
8Gürcistan2023 Dünya Sutopu Şampiyonası
9Sırbistan
10Romanya
11Hollanda
12İsrail
13Almanya
14Malta
15Slovakya
16Slovenya
Hırvatistan (2. şampiyonluğu)
Marko Bijač (Kaleci), Toni Popadić (Kaleci), Andrija Bašić, Matias Biljaka, Luka Bukić, Rino Burić, Loren Fatović, Konstantin Kharkov, Ivan Krapić, Filip Kržić, Franko Lazić, Jerko Marinić Kragić, Josip Vrlić, Ivan Domagoj Zović, Marko Žuvela 
Baş Antrenör : Ivica Tucak

Turnuva Ödülleri

En İyi KaleciMarko Bijač (Hırvatistan)
MVPSzilárd Jansik (Macaristan)
20202024

Avrupa Erkekler Sutopu Şampiyonası