2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası

2022 EHF Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası, turnuvanın 15'incisi ve 24 milli takımın yer alacağı ikincisi turnuva olacak. Şampiyona, 13 - 30 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında Macaristan ve Slovakya'da ortaklaşa düzenlenecek.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülkeler Macaristan
Slovakya
Tarih 13 – 30 Ocak 2022
Takım Sayısı 24 
Ev Sahibi Şehir
Final Sıralaması
Şampiyon İsveç (5. şampiyonluğu)
İkinci İspanya
Üçüncü Danimarka
Dördüncü Fransa
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 65
Gol Sayısı (Maç Başı) 3,633 (56 maç başı)
Seyirci Sayısı 312,892 (4,814 maç başı)
Gol kralı Ómar Ingi Magnússon (İzlanda)
(59 gol)
En İyi Oyuncu (MVP) Jim Gottfridsson (İsveç)
 

Eleme Aşaması

2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Maçları

ÜlkeEleme StatüsüHak Kazandığı Tarih
MacaristanEv Sahibi20 Haziran 2018
SlovakyaEv Sahibi20 Haziran 2018
İspanya2020 Avrupa Hentbol Şampiyonası Şampiyon24 Ocak 2020
Hırvatistan2020 Avrupa Hentbol Şampiyonası Finalist24 Ocak 2020
AlmanyaEleme Aşaması 2. Grup Kazananı10 Ocak 2021
SırbistanEleme Aşaması 1. Grup Kazananı08 Şubat 2021
İsveçEleme Aşaması 8. Grup Kazananı29 Nisan 2021
RusyaEleme Aşaması 3. Grup Kazananı29 Nisan 2021
Kuzey MakedonyaEleme Aşaması 7. Grup İkincisi29 Nisan 2021
DanimarkaEleme Aşaması 7. Grup Kazananı28 Nisan 2021
FransaEleme Aşaması 1. Grup İkincisi29 Nisan 2021
NorveçEleme Aşaması 6. Grup Kazananı29 Nisan 2021
İzlandaEleme Aşaması 4. Grup İkincisi29 Nisan 2021
PortekizEleme Aşaması 4. Grup Kazananı29 Nisan 2021
BelarusEleme Aşaması 6. Grup İkincisi29 Nisan 2021
SlovenyaEleme Aşaması 5. Grup Kazananı29 Nisan 2021
HollandaEleme Aşaması 5. Grup İkincisi29 Nisan 2021
AvusturyaEleme Aşaması 2. Grup İkincisi02 Mayıs 2021
Çek CumhuriyetiEleme Aşaması 3. Grup İkincisi02 Mayıs 2021
KaradağEleme Aşaması 8. Grup İkincisi02 Mayıs 2021
Bosna HersekEleme Aşaması En Üçüncüler Sıralaması02 Mayıs 2021
PolonyaEleme Aşaması En Üçüncüler Sıralaması02 Mayıs 2021
UkraynaEleme Aşaması En Üçüncüler Sıralaması02 Mayıs 2021
LitvanyaEleme Aşaması En Üçüncüler Sıralaması02 Mayıs 2021

Kadrolar

2022 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Takım Kadroları

Ön Eleme Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1Danimarka330095:656Main Round
2Karadağ320182:864Main Round
3Slovenya310282:922
4Kuzey Makedonya300370:860
13-01-2022Főnix Hall, DebrecenSlovenya27-25Kuzey Makedonya
13-01-2022Főnix Hall, DebrecenDanimarka30-21Karadağ
15-01-2022Főnix Hall, DebrecenKuzey Makedonya24-28Karadağ
15-01-2022Főnix Hall, DebrecenSlovenya23-34Danimarka
17-01-2022Főnix Hall, DebrecenKaradağ33-32Slovenya
17-01-2022Főnix Hall, DebrecenKuzey Makedonya21-31Danimarka

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1İzlanda330088:826Main Round
2Hollanda320191:884Main Round
3Macaristan310289:922
4Portekiz300385:910
13-01-2022MVM Dome, BudapestMacaristan28-31Hollanda
14-01-2022MVM Dome, BudapestPortekiz24-28İzlanda
16-01-2022MVM Dome, BudapestPortekiz30-31Macaristan
16-01-2022MVM Dome, Budapestİzlanda29-28Hollanda
18-01-2022MVM Dome, Budapestİzlanda31-30Macaristan
18-01-2022MVM Dome, BudapestHollanda32-31Portekiz

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1Fransa330092:706Main Round
2Hırvatistan320183:724Main Round
3Sırbistan310276:752
4Ukrayna300371:1050
13-01-2022Pick Aréna, SzegedSırbistan31-23Ukrayna
13-01-2022Pick Aréna, SzegedHırvatistan22-27Fransa
15-01-2022Pick Aréna, SzegedFransa36-23Ukrayna
15-01-2022Pick Aréna, SzegedHırvatistan23-20Sırbistan
17-01-2022Pick Aréna, SzegedUkrayna25-38Hırvatistan
17-01-2022Pick Aréna, SzegedFransa29-25Sırbistan

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1Almanya330097:816Main Round
2Polonya320188:814Main Round
3Belarus310278:882
4Avusturya300386:990
14-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya33-29Belarus
14-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAvusturya31-36Polonya
16-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya34-29Avusturya
16-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaBelarus20-29Polonya
18-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaPolonya23-30Almanya
18-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaBelarus29-26Avusturya

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1İspanya330088:786Main Round
2İsveç311185:773Main Round
3Çek Cumhuriyeti311180:743
4Bosna Hersek300361:850
13-01-2022Ondrej Nepela Arena, Bratislavaİspanya28-26Çek Cumhuriyeti
13-01-2022Ondrej Nepela Arena, Bratislavaİsveç30-18Bosna Hersek
15-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaÇek Cumhuriyeti27-19Bosna Hersek
15-01-2022Ondrej Nepela Arena, Bratislavaİspanya32-28İsveç
17-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaBosna Hersek24-28İspanya
17-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaÇek Cumhuriyeti27-27İsveç

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1Rusya330088:766Main Round
2Norveç320192:774Main Round
3Slovakya310283:972
4Litvanya300382:950
13-01-2022Steel Aréna, KošiceRusya29-27Litvanya
13-01-2022Steel Aréna, KošiceNorveç35-25Slovakya
15-01-2022Steel Aréna, KošiceSlovakya31-26Litvanya
15-01-2022Steel Aréna, KošiceNorveç22-23Rusya
17-01-2022Steel Aréna, KošiceSlovakya27-36Rusya
17-01-2022Steel Aréna, KošiceLitvanya29-35Norveç

Main Round

Grup I

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1Fransa5401148:1318Yarı Final
2Danimarka5401149:1238Yarı Final
3İzlanda5302138:124605/06 Maçı
4Hırvatistan5113124:1363
5Hollanda5113137:1563
6Karadağ5104134:1602
20-01-2022MVM Dome, BudapestKaradağ32-26Hırvatistan
20-01-2022MVM Dome, BudapestFransa34-24Hollanda
20-01-2022MVM Dome, BudapestDanimarka28-24İzlanda
22-01-2022MVM Dome, BudapestKaradağ30-34Hollanda
22-01-2022MVM Dome, BudapestFransa21-29İzlanda
22-01-2022MVM Dome, BudapestDanimarka27-25Hırvatistan
24-01-2022MVM Dome, Budapestİzlanda22-23Hırvatistan
24-01-2022MVM Dome, BudapestDanimarka35-23Hollanda
24-01-2022MVM Dome, BudapestKaradağ27-36Fransa
26-01-2022MVM Dome, BudapestKaradağ24-34İzlanda
26-01-2022MVM Dome, BudapestHollanda28-28Hırvatistan
26-01-2022MVM Dome, BudapestDanimarka29-30Fransa

Grup II

SıraTakımOGBMAG/YGPuanQualification
1İspanya5401138:1308Yarı Final
2İsveç5401134:1178Yarı Final
3Norveç5302142:124605/06 Maçı
4Almanya5203127:1344
5Rusya5113129:1363
6Polonya5014128:1571
20-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaRusya23-29İsveç
20-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya23-29İspanya
20-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaPolonya31-42Norveç
21-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaRusya25-26İspanya
21-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaPolonya18-28İsveç
21-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya23-28Norveç
23-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaPolonya29-29Rusya
23-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya21-25İsveç
23-01-2022Ondrej Nepela Arena, Bratislavaİspanya23-27Norveç
24-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaPolonya27-28İspanya
24-01-2022Ondrej Nepela Arena, BratislavaAlmanya30-29Rusya
24-01-2022Ondrej Nepela Arena, Bratislavaİsveç24-23Norveç

Final Round

Yarı Final

28-01-2021MVM Dome, BudapestFransa33-34İsveç
28-01-2021MVM Dome, Budapestİspanya29-25Danimarka

05/06 Maçı

28-01-2021MVM Dome, Budapestİzlanda33-34Norveç

03/04 Maçı

30-01-2021MVM Dome, BudapestFransa32-35Danimarka

Final

30-01-2021MVM Dome, Budapestİsveç27-26İspanya

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1st place, gold medalist(s)İsveç 2023 Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası
2024 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası
2nd place, silver medalist(s)İspanya2023 Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası
2024 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası
3rd place, bronze medalist(s)Danimarka2023 Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası
2024 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası
4Fransa
5Norveç2023 Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası
6İzlanda
7Almanya
8Hırvatistan
9Rusya
10Hollanda
11Karadağ
12Polonya
13Çek Cumhuriyeti
14Sırbistan
15Macaristan
16Slovenya
17Belarus
18Slovakya
19Portekiz
20Avusturya
21Litvanya
22Kuzey Makedonya
23Bosna Hersek
24Ukrayna
İsveç (5. şampiyonluğu)
Peter Johannesson (Kaleci), Andreas Palicka (Kaleci), Tobias Thulin (Kaleci), Jonathan Carlsbogård, Isak Persson, Emil Mellegård, Max Darj, Felix Möller, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Hampus Wanne, Fredric Pettersson,
Felix Claar, Lucas Pellas, Albin Lagergren, Jim Gottfridsson, Linus Persson, Jonathan Edvardsson, Oscar Bergendahl, Lukas Sandell, Eric Johansson, Karl Wallinius, Valter Chrintz
Baş Antrenör : Glenn Solberg

Turnuva Ödülleri

PosizyonOyuncu (Takımı)
Most valuable playerJim Gottfridsson (İsveç)
En İyi DefansOscar Bergendahl (İsveç)
En İyi KaleciViktor Gísli Hallgrímsson (İzlanda)
En İyi Sağ KanatAleix Gómez (İspanya)
En İyi Sağ BekMathias Gidsel (Danimarka)
En İyi Merkez BekLuc Steins (Hollanda)
En İyi Sol BekMikkel Hansen (Danimarka)
En İyi Sol KanatMiloš Vujović (Karadağ)
En İyi PivotJohannes Golla (Almanya)

Turnuva İstatistikleri

Gol Krallığı

SıraHentbolcu (Takımı)Gol/Şut%
1Ómar Ingi Magnússon (İzlanda)59/8073.8
2Mikkel Hansen (Danimarka)48/6869.1

Kaleci Performansı

SıraHentbolcu (Takımı)Kurtarış/Şut%
1Kevin Møller (Danimarka)33/7444.6
2Milan Bomastar (Sırbistan)9/2339.1
20202024

Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.