2022 Afrika Atletizm Şampiyonası

22. Afrika Atletizm Şampiyonası, 8-12 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında Mauritius, Saint Pierre'de Cote d'Or Ulusal Spor Kompleksi'nde düzenlenecek. Etkinliğin başlangıçta Cezayir'in Oran kentinde 2020'de yapılması planlanıyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı.
Tarih 8–12 Haziran
Ev Sahibi Şehir, Ülke Saint Pierre, Mauritius
Stadyum Cote d’Or National Sports Complex
Kategori 45
Rekor 1 şampiyona rekoru

Madalya Tablosu

Müsabaka Sonuçları

Erkekler Müsabaka Sonuçları

KategoriAltın MadalyaDereceGümüş MadalyaDereceBronz MadalyaDerece
100 metreFerdinand Omanyala (Kenya)9.93Akani Simbine (Güney Afrika)9.93Henricho Bruintjies (Güney Afrika)10.01
200 metreLetsile Tebogo (Botswana)20.26Emmanuel Eseme (Kamerun)20.61Clarence Munyai (Güney Afrika)20.69
400 metreMuzala Samukonga (Zambiya)45.31Bayapo Ndori (Botswana)45.35Mohamed Farres Jlassi (Tunus)45.54
800 metreSlimane Moula (Cezayir)1:45.59Nicholas Kiplagat (Kenya)1:46.43Tshepiso Masalela (Botswana)1:46.65
1500 metreAbel Kipsang (Kenya)3:36.57Ryan Mphahlele (Güney Afrika)3:36.74Embaye Adehena Kasaye (Etiopya)3:38.27
5000 metreHailemariyam Amare (Etiopya)13:36.79Daniel Ebenyo (Kenya)1:38.79Hicham Akankam (Fas)13:40.39
10,000 metreMogos Tuemay (Etiopya)29:19.01Chimdessa Debele (Etiopya)29:22.74Abraham Longosiwa (Kenya)29:23.02
110 metre engelliAmine Bouanani (Cezayir)13.26Jeremie Lararaudeuse (Mauritius)13.55Antonio Alkana (Güney Afrika)13.59
400 metres engelliSokwakhana Zazini (Güney Afrika)49.42Abdelmalik Lahoulou (Cezayir)50.10Wiseman Mukhobe (Kenya)50.48
3000 metre steeplechaseHailemariyam Tegegn (Etiopya)8:27.38Tadese Takele (Etiopya)8:28.31Geoffrey Kirwa (Kenya)8:29.74
4 × 100 metre bayrakKenya39.28Güney Afrika39.79Zimbabwe39.81
4 × 400 metre bayrakBotswana3:04.27Zambiya3:05.53Nijerya3:07.05
20 kilometre yürüyüşSamuel Gathimba (Kenya)Wayne Snyman (Güney Afrika)Yohanis Algaw (Etiopya)
Yüksek atlamaHichem Boahanoune (Cezayir)2.15 mMike Edward (Nijerya)2.15 mMpho Links (Güney Afrika)2.15 m
Sırıkla Yüksek AtlamaMedhi Amar Rouana (Cezayir)5.30 mHichem Khalil Cherabi (Cezayir)5.20 mHendrik Johannes Van Wyk (Güney Afrika)4.90 m
Uzun AtlamaThalosang Tshireletso (Botswana)7.82 mCheswill Johnson (Güney Afrika)7.78 mAmath Faye (Senegal)7.70 m
3 adım atlamaHugues Fabrice Zango (Burkina Faso)17.34 mThalosang Tshireletso (Botswana)16.77 mYasser Triki (Cezayir)16.58 m
Gülle atmaChukwuebuka Enekwechi (Nijerya)21.20 mKyle Blignaut (Güney Afrika)20.60 mMohamed Magdy (Mısır)20.33 m
Disk AtmaWerner Visser (Güney Afrika)61.80 mVictor Hogan (Güney Afrika)58.95 mRyan Williams (Namibya)56.70 m
Çekiç atmaAllan Cumming (Güney Afrika)69.13 mTshepang Makhethe (Güney Afrika)68.75 mAlaaeldin Elashry (Mısır)68.24 m
Cirit atmaJulius Yego (Kenya)79.62 mIhab Abdelrahman (Mısır)77.12 mPhillippus Janse van Rensburg (Güney Afrika)74.10 m
DecathlonLarbi Bourrada (Cezayir)7776 puanFredriech Pretorius (Güney Afrika)7504 puanJesse Perez (Güney Afrika)7396 puan

Kadınlar Müsabaka Sonuçları

KategoriAltın MadalyaDereceGümüş MadalyaDereceBronz MadalyaDerece
100 metreGina Bass (Gambia)11.06Aminatou Seyni (Nijer)11.08Carina Horn (Güney Afrika)11.09
200 metreAminatou Seyni (Nijer)23.04Maximilla Imali (Kenya)23.43Rhoda Njobvu (Zambiya)23.51
400 metreMiranda Coetzee (Güney Afrika)51.82Niddy Mingilishi (Zambiya)52.36Veronica Mutua (Kenya)52.76
800 metreJarinter Mwasya (Kenya)2:02.80Netsanet Desta (Etiopya)2:02.99Prudence Sekgodiso (Güney Afrika)2:03.46
1500 metreWinnie Chebet (Kenya)4:16.10Purity Chepkirui (Kenya)4:16.28Ayal Dagnachew (Etiopya)4:16.45
5000 metreBeatrice Chebet (Kenya)15:00.82Fantaye Belayneh (Etiopya)15:01.89Caroline Nyaga (Kenya)15:05.34
10,000 metreCaroline Nyaga (Kenya)32:12.61Rachael Zena Chebet (Uganda)32:17.66Meseret Gebre (Etiopya)32:25.97
110 metre engelliTobi Amusan (Nijerya)12.57Ebony Morrison (Liberya)12.77Marione Fourie (Güney Afrika)12.93
400 metres engelliZenéy van der Walt (Güney Afrika) 56.00Taylon Bieldt (Güney Afrika)56.67Nora Ennadi (Fas)58.06
3000 metre steeplechaseWerkwuha Getachew (Etiopya)9:36.81Zerfe Wondemagegn (Etiopya)9:41.37Caren Chebet (Kenya)9:43.64
4 × 100 metre bayrakNijerya44.45Güney Afrika44.87Gambiya44.97
4 × 400 metre bayrakGüney Afrika3:29.34Kenya3:35.55Nijerya3:36.24
20 kilometre yürüyüşEmily Ngii (Kenya)Yehualeye Beletew (Etiopya)Sylvia Kemboi (Kenya)
Yüksek atlamaRose Yeboah (Gana)1.79 mTemitope Adeshina (Nijerya)1.79 mYvonne Robson (Güney Afrika)1.79 m
Sırıkla Yüksek AtlamaMire Reinstorf (Güney Afrika)3.80 mMahfouthi Dorra (Tunus)3.70 mNicole Janse van Rensburg (Güney Afrika)3.70 m
Uzun AtlamaMarthe Koala (Burkina Faso)6.42 mYoussra Lajdoud (Fas)6.37 mEsraa Samir (Mısır)6.29 m
3 adım atlamaSangoné Kandji (Senegal)13.76 mSaly Sarr (Senegal)13.42 mVéronique Kossenda Rey (Kamerun)13.35 m
Gülle atmaIschke Senekal (Güney Afrika)16.40 mCarine Mékam (Gabon)15.87 mZonica Lindeque (Güney Afrika)15.79 m
Disk AtmaChioma Onyekwere (Nijerya)58.19 mNora Atim Monie (Kamerun)54.44 mObiageri Amaechi (Nijerya)54.15 m
Çekiç atmaOyesade Olatoye (Nijerya)63.67 mZouina Bouzebra (Cezayir)63.48 mRawan Barakat (Mısır)62.67 m
Cirit atmaJo-Ane van Dyk (Güney Afrika)60.65 mMckyla van der Westhuizen (Güney Afrika)55.55 mJana van Schalkwyk (Güney Afrika)54.49 m
DecathlonOdile Ahouanwanou (Benin)5756 puanShannon Verster (Güney Afrika)5329 puanChoundi Nada (Tunus)5117 puan

Karışık Müsabaka Sonuçları

KategoriAltın MadalyaDereceGümüş MadalyaDereceBronz MadalyaDerece
4 × 400 metre bayrakBotswana3:21.85Nijerya3:22.38Kenya3:22.75
20182024

Afrika Atletizm Şampiyonası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.