2022 AFC U-23 Asya Kupası

2022 AFC U-23 Asya Kupası, Asya Futbol Federasyonu tarafından iki yılda bir düzenlenen uluslararası yaş kısıtlamalı bir futbol şampiyonası olan AFC U-23 Asya Kupası'nın (2021'den önce AFC U-23 Şampiyonası olarak bilinir) 5. baskısı olacak. Asya'nın 23 yaş altı erkek milli takımları için Futbol Konfederasyonu (AFC).

Başlangıçta 6-24 Ocak 2022 tarihleri ​​arasında Özbekistan'da düzenlenecek olan turnuva, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelendi ve 1-19 Haziran 2022'ye ertelendi. Turnuvada toplam 16 takım mücadele edecek.
 Güney Kore son şampiyon.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Özbekistan
Tarih 01-19 Haziran
Takım Sayısı 16
Stadyum 4 (3 şehir)
Final sıralaması
Şampiyon Suudi Arabistan (1. şampiyonluğu)
İkinci Özbekistan
Üçüncü Japonya
Dördüncü Avustralya
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 32
Gol Sayısı 81 (2.53 maç başı)
Seyirci 121,866 (3,808 maç başı)
Gol Kralı
  • Cho Young-wook (Güney Kore)
  • Suphanat Mueanta (Tayland)
  • Yuito Suzuki (Japonya)
  • Jasurbek Jaloliddinov (Özbekistan)
  • Ayman Yahya (Suudi Arabistan)  3’er Gol
En İyi Oyuncu  
En İyi Kaleci  
Fair play ödülü  

Stadyum

Milliy StadiumTaşkentKapasite : 34,000
Pakhtakor StadiumTaşkentKapasite : 35,000
Lokomotiv stadiumTaşkentKapasite : 8,000
Markaziy StadiumQarshiKapasite : 21,000

Kadrolar

2023 AFC U-23 Asya Kupası Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Özbekistan32108-17Çeyrek Final
2Türkmenistan 31114-44Çeyrek Final
3İran30213-42
4Katar30213-92
01 Haziran 2022Milliy Stadium, Taşkentİran1-1
Erfan Shahriari / Ahmed Al Ganehi
Katar
01 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentÖzbekistan1-0
Ulugbek Khoshimov
Türkmenistan
04 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentTürkmenistan2-1
Arzuwguly Sapargulýyew, Teymur Çaryýew / Alireza Bavieh
İran
04 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentKatar0-6
Jasurbek Jaloliddinov, Khojimat Erkinov, Khusayin Norchaev, Ulugbek Khoshimov, Yousef Ayman (k.k.), Ruslanbek Jiyanov
Özbekistan
07 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiÖzbekistan1-1
Otabek Jurakuziyev / Arya Yousefi
İran
07 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentKatar2-2
Osamah Al-Tairi (2) / Begençmyrat Myradow (2)
Türkmenistan

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Avustralya32104-17Çeyrek Final
2Irak31205-35Çeyrek Final
3Ürdün31112-24
4Kuveyt30031-60
01 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiAvustralya2-0
Louis D’Arrigo, Jay Rich-Baghuelou
Kuveyt
01 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiÜrdün1-1
Mohammad Aburiziq / Wakaa Ramadhan
Irak
04 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiIrak1-1
Hasan Abdulkareem / Alou Kuol
Avustralya
04 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiKuveyt0-1
Mohammad Aburiziq
Ürdün
07 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentAvustralya1-0
Ramy Najjarine
Ürdün
07 Haziran 2022Markaziy Stadium, QarshiIrak3-1
Muntadher Mohammed, Moamel Abdulridha, Mohammed Al-Baqer / Yousef Ayedh
Kuveyt

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Güney Kore32106-29Çeyrek Final
2Vietnam31205-35Çeyrek Final
3Tayland31115-34
4Malezya30031-90
02 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentGüney Kore4-1
Lee Sang-Min, Kim Tae-Hwan, Cho Young-Wook (2) / Mukhairi Ajmal
Malezya
02 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentTayland2-2
Ben Davis, Suphanat Mueanta / Tuan Tai Phan, Nguyen Van Truong
Vietnam
05 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentVietnam1-1
Vũ Tiến Long / Cho Young-wook
Güney Kore
05 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentMalezya0-3
Suphanat Mueanta (2), Channarong Promsrikaew
Tayland
08 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentGüney Kore1-0
Go Jae-hyeon
Tayland
08 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentVietnam2-0
Nhâm Mạnh Dũng, Bùi Hoàng Việt Anh
Malezya

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Suudi Arabistan32107-07Çeyrek Final
2Japonya32105-17Çeyrek Final
3Birleşik Arap Emirlikleri31023-43
4Tajikistan30030-100
02 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentBirleşik Arap Emirlikleri1-2
Yaser Hassan / Yuito Suzuki, Mao Hosoya
Japonya
02 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentSuudi Arabistan5-0
Hamad Al-Yami, Ayman Yahya, Haitham Asiri, Moteb Al-Harbi, Abdullah Radif
Tajikistan
05 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentJaponya0-0Suudi Arabistan
05 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentTajikistan0-2
Mohamed Abdelaziz, Mansoor Saeed 
Birleşik Arap Emirlikleri
08 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentSuudi Arabistan2-0
Ayman Yahya, Saud Abdulhamid
Birleşik Arap Emirlikleri
08 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentJaponya3-0
Kuryu Matsuki, Kein Sato,  started!
Visit WLE 2022 and upload your photos of natural monuments and Win!


Tajikistan

Final Aşaması

Çeyrek Final

11 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentAvustralya1-0
Oraz Orazow (k.k.)
Türkmenistan
11 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentÖzbekistan2-2
Jasurbek Jaloliddinov, Hussein Ammar (k.k.) / Wakaa Ramadhan, Ammar Ghaleb (3-2 pen.)
Irak
12 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentGüney Kore0-3
Yuito Suzuki (2), Mao Hosoya
Japonya
12 Haziran 2022Lokomotiv Stadium, TaşkentSuudi Arabistan2-0
Moteb Al-Harbi, Firas Al-Buraikan
Vietnam

Yarı Final

15 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentAvustralya0-2
Hussain Al-Eisa, Ayman Yahya
Suudi Arabistan
15 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentÖzbekistan2-0
Jasurbek Jaloliddinov, Khusayin Norchaev
Japonya

03/04 Maçı

18 Haziran 2022Pakhtakor Stadium, TaşkentJaponya3-0
Kein Sato, Kai Trewin (og), Shota Fujio
Avustralya

Final

19 Haziran 2022Milliy Stadium, TaşkentÖzbekistan0-2
Ahmed Mazen Alghamdi, Firas Al-Buraikan
Suudi Arabistan

Gol Krallığı

3 gol

  • Cho Young-wook (Güney Kore)
  • Suphanat Mueanta (Tayland)
  • Yuito Suzuki (Japonya)
  • Jasurbek Jaloliddinov (Özbekistan)
  • Ayman Yahya (Suudi Arabistan)

2 gol

  • Mohammad Aburiziq (Ürdün)
  • Osamah Al-Tairi (Katar)
  • Begençmyrat Myradow (Türkmenistan)
  • Ulugbek Khoshimov (Özbekistan)

Turnuva Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Suudi Arabistan
2Özbekistan
3Japonya
4Avustralya
5Güney Kore
6Irak
7Vietnam
8Türkmenistan
9Tayland
10Ürdün
11Birleşik Arap Emirlikleri
12İran
13Katar
14Kuveyt
15Malezya
16Tacikistan
Suudi Arabistan (1. şampiyonluğu)
Nawaf Al-Aqidi (Kaleci), Abdulrahman Al-Sanbi (Kaleci), Abdulrahman Al-Shammari (Kaleci), Hamad Al-Yami, Saud Abdulhamid, Hassan Tambakti, Moteb Al-Harbi,
Ibrahim Mahnashi, Ahmed Al-Ghamdi, Hamed Al-Ghamdi, Hussain Al-Eisa, Ayman Yahya, Firas Al-Buraikan, Turki Al-Ammar, Awad Al-Nashri, Ziyad Al-Johani
Manager : Saad Al-Shehri
20202024

AFC U-23 Asya Kupası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.