2022 AFC Kadınlar Asya Kupası

2022 AFC Kadınlar Asya Kupası, Asya Futbol Konfederasyonu'ndaki (AFC) kadın milli takımları tarafından Asya'da dört yılda bir düzenlenen uluslararası futbol turnuvası olan AFC Kadınlar Asya Kupası'nın 20. baskısı olacak.

Hindistan, AFC Kadınlar Futbol Komitesi tarafından turnuvanın ev sahibi olarak önerildi ve Haziran 2020'de ev sahibi olarak seçildi. İlki 1979 yılında olmak üzere, ülke yarışmaya ikinci kez ev sahipliği yapacak. 28 Ocak 2021'de AFC, turnuvanın Ekim sonu ve Kasım başı gibi orijinal planlanan tarihler yerine 20 Ocak ve 6 Şubat 2022 arasında gerçekleşeceğini doğruladı.

Yarışmada ilk kez, final turnuvası sekiz takımdan on ikiye çıkarıldı. Avustralya ve Yeni Zelanda'da yapılacak 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası için Asya elemelerinin son aşaması olacak (Yönetmelik Madde 4.6), burada Avustralya otomatik olarak yardımcı ev sahibi olmaya hak kazandı. Beş takım eleme aşaması yoluyla doğrudan Dünya Kupası'na hak kazanacak (beşincilik veya muhtemelen altıncılık play-off'ları dahil) ve iki takım daha konfederasyonlar arası play-off'lara yükselecek.

Japonya son şampiyondur.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Hindistan
Şehir Mumbai
Tarihler 20 Ocak – 06 Şubat
Takım Sayısı 8
Ev Sahibi Stadyum 2 (1 şehir)
Final sıralaması
Şampiyon Çin PR (9. şampiyonluğu)
İkinci Güney Kore
Üçüncü Japonya
Dördüncü Filipinler
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 22
Gol Sayısı 104 (4.16 maçbaşı)
Seyirci Sayısı 0 (0 maçbaşı)
Gol Kralı Samantha Kerr (Avustralya) 7 gol
En İyi Oyuncu Wang Shanshan (Çin PR)
Fair play ödülü Güney Kore

Stadyumlar

Mumbai Football ArenaMumbaiKapasite : 18,000
DY Patil StadiumNavi MumbaiKapasite : 55,000
Shree Shiv Chhatrapati Sports ComplexPuneKapasite : 11,900

Kadrolar

2022 AFC Kadınlar Asya Kupası Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Çin220011-06Çeyrek Final
2Taywan21015-43Çeyrek Final
3İran20020-120
4Hindistan00000-00
20-01-2022Mumbai Football Arena, MumbaiÇin4-0
Wang Shuang (2), Wang Shanshan, Zhang Xin
Taywan
20-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiHindistan0-0
geçersiz ilan edildi.
İran
23-01-2022Mumbai Football Arena, Mumbaiİran0-7
Wang Shuang (2), Wang Shanshan (2), Xiao Yuyi, Tang Jiali, Fatemeh Adeli (k.k.)
Çin
23-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiTaywaniptal edildi.Hindistan
26-01-2022Mumbai Football Arena, MumbaiHindistaniptal edildi.Çin
26-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiTaywan5-0
Lai Li-chin (3), Chen Yen-ping, Wang Hsiang-huei 
İran

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Avustralya330024-19Çeyrek Final
2Tayland32017-46Çeyrek Final
3Filipinler31025-33
4Endonezya30030-290
21-01-2022Mumbai Football Arena, MumbaiAvustralya18-0
Samantha Kerr (5), Caitlin Jade Foord, Mary Boio Fowler, Hayley Emma Raso (2), Ellie Madison Carpenter (2), Emily Louise van Egmond (3), Tameka Yallop, Kyah Pam Simon (2), Kyah Pam Simon
Endonezya
21-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiTayland0-1
Chandler Blue Isip McDaniel
Filipinler
24-01-2022Mumbai Football Arena, MumbaiEndonezya0-4
Kanyanat Chetthabutr (3), Irravadee Makris
Tayland
24-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiFilipinler0-4
Samantha Kerr, Hali Long (og), Emily Van Egmond, Mary Fowler
Avustralya
27-01-2022Mumbai Football Arena, MumbaiAvustralya2-1
Emily Van Egmond, Samantha Kerr / Nipawan Panyosuk
Tayland
27-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneFilipinler6-0
Katrina Guillou, Sarina Bolden, Tahnai Annis (2), Jessica Miclat, Malea Cesar 
Endonezya

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Japonya32109:17Çeyrek Final
2Güney Kore32106:17Çeyrek Final
3Vietnam30122:81
4Myanmar30122:91
21-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneJaponya5-0
Chandler Blue Isip McDaniel, Yui Hasegawa (2), Hikaru Naomoto, Yui Narumiya
Myanmar
21-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneGüney Kore3-0
Ji So-yun (2), Trần Thị Phương Thảo (k.k.)
Vietnam
24-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneMyanmar0-2
Geum Min Lee, So-Yun Ji
Güney Kore
24-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneVietnam0-3
Yui Narumiya (2), Saki Kumagai
Japonya
27-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneJaponya1-1
Riko Ueki / Ji So-yun
Güney Kore
27-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiVietnam2-2
Nguyễn Thị Tuyết Dung, Huỳnh Như / Theingi Tun, Marlar Tun
Myanmar

En İyi Üçüncüler Sıralaması

SıraGrupTakımOGBMAGYGAVPuanAçıklama
1BTayland200213-20Çeyrek Final
2CVietnam200206-60Çeyrek Final
3Aİran2002012-120

Final Aşaması

Çeyrek Final

30-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiÇin3-1
Wang Shuang, Wang Shanshan, Tang Jiali / Nguyễn Thị Tuyết Dung
Vietnam
30-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneAvustralya0-1
Ji So-yun
Güney Kore
30-01-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiJaponya7-0
Yuika Sugasawa (3), Hinata Miyazawa, Rin Sumida, Riko Ueki
Tayland
30-01-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneTaywan1-1
Zhuo Li-ping / Quinley Quezada (3-4 pen.)
Filipinler

Yarı Final

03-02-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneÇin2-2
Wu Chengshu, Wang Shanshan / Riko Ueki (2) (4-3 pen.)
Japonya
03-02-2022Shiv Chhatrapati Sports Complex, PuneGüney Kore2-0
Cho So-hyun, Son Hwa-yeon
Filipinler

Final

06-02-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiÇin PR3-2
Tang Jiali, Zhang Linyan, Xiao Yuyi / Choe Yu-ri, Ji So-yun
Güney Kore

Play-off Aşaması

SıraTakımOGBMAGYGAVPuanAçıklama
1Vietnam220041+362023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
2Taywan210142+20konfederasyonlar arası play-off
3Tayland200205-50
02-02-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiTayland0-2
Huỳnh Như, Thái Thị Thảo
Vietnam
04-02-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiTaywan3-0
Su Yu-hsuan (2), Chen Ying-hui 
Tayland
06-02-2022DY Patil Stadium, Navi MumbaiVietnam2-1
Chương Thị Kiều, Nguyễn Thị Bích Thùy / Su Yu-hsuan
Taywan

İstatistikler

Gol Krallığı

7 gol

  • Sam Kerr (Avustralya)

5 gol

  • Emily van Egmond (Avustralya)
  • Wang Shuang (Çin)
  • Wang Shanshan (Çin)
  • Riko Ueki (Japonya)
  • Ji So-yun (Güney Kore)

4 gol

  • Yuika Sugasawa (Japonya)

Final Sıralaması

AFC'den beş takım, otomatik olarak kalifiye olan eş ev sahibi Avustralya dışında 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanırken, iki takım konfederasyonlar arası play-off'lara yükselecek. Avustralya için yer, doğrudan AFC'ye tahsis edilen kotadan alındı.
SıraTakımAçıklama
1Çin PR2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
2Güney Kore2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
3Japonya2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
4Filipinler2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
5Vietnam2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası
6Taywan
7Tayland
8Avustralya
9İran
10Myanmar
11Endonezya
12Hindistan
Çin PR (9. şampiyonluğu)
Zhu Yu (Kaleci), Xu Huan (Kaleci), Zhao Lina (Kaleci), Li Mengwen, Wang Xiaoxue, Li Jiayue, Ma Jun, Zhang Xin, Wang Shuang, Yao Wei, Wang Yanwen, Zhang Rui, Wang Shanshan, Yang Lina, Lou Jiahui, Wu Chengshu, Yao Lingwei, Liu Yanqiu, Tang Jiali, Zhang Linyan, Xiao Yuyi, Li Ying, Gao Chen
Manager : Shui Qingxia

Turnuva Ödülleri

Most Valuable PlayerGol KralıEn İyi KaleciFairplay ödülü
Wang Shanshan (Çin PR)Sam Kerr (Avustralya)  (7 gol) (Çin PR)Zhu YuGüney Kore
20182026

AFC Kadınlar Asya Kupası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.