2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi

2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın önde gelen kulüp futbol turnuvasının 68. sezonu ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'ndan UEFA Şampiyonlar Ligi olarak yeniden adlandırılmasından bu yana 31. sezon olacak.

Final maçı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak. Stadyum başlangıçta 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapacak şekilde atandı, ancak hem bu hem de daha sonra Atatürk'e yeniden tahsis edilen 2021 finali, COVID-19 salgını nedeniyle taşındı. 2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi'nin galibi otomatik olarak 2023–24 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına geçecek ve ayrıca 2023 UEFA Süper Kupası'nda 2022–23 UEFA Avrupa Ligi'nin kazananına karşı oynama hakkı kazanacak.
Istanbul Atatürk Olympic Stadium 1.jpg
Turnuva Detayları
Tarihler Elemeler:
21 Haziran-24 Ağustos 2021
Grup ve eleme Aşamaları:
06 Eylül 2021- 10 Haziran 2022
Takım Sayısı Toplam : 
Final Sıralaması
Şampiyon  
İkinci  
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı  
Gol sayısı  
Seyirci  
Gol Kralı  
En İyi Oyuncular
  • Kaleci :
  • Defans:
  • Orta Saha:
  • Forvet:

Takvim

Aşamalar Round Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç
Elemeler Ön Eleme Turu 7 Haziran 2022 21 Haziran 2022 (Yarı final) 24 Haziran 2022 (final)
1. Eleme Turu 14 Haziran 2022 5–6 Temmuz 2022 12–13 Temmuz 2022
2. Eleme Turu 15 Haziran 2022 19–20 Temmuz 2022 26–27 Temmuz 2022
3. Eleme Turu 18 July 2022 2–3 Ağustos 2022 9 Ağustos 2022
Play-offs 1 Ağustos 2022 16–17 Ağustos 2022 23–24 Ağustos 2022
Grup Aşaması 1. Maç Günü 25 Ağustos 2022 6–7 Eylül 2022
2. Maç Günü 13–14 Eylül 2022
3. Maç Günü 4–5 Ekim 2022
4. Maç Günü 11–12 Ekim 2022
5. Maç Günü 25–26 Ekim2022
6. Maç Günü 1–2 Kasım 2022
Final Aşaması 1/16 Turu 7 Kasım 2022 14–15 & 21–22 Şubat 2023 7–8 & 14–15 Mart 2023
Çeyrek Final 17 Mart 2023 11–12 Nisan 2023 18–19 Nisan 2023
Yarı final 9–10 Mayıs 2023 16–17 Mayıs 2023
Final 10 Haziran 2023, Atatürk Olympic Stadium, İstanbul

Katılım Sağlayan Takımlar

Başlangıç TuruHak Kazanan TakımlarTuru Geçen Takımlar
Grup AşamasıEintracht Frankfurt (2021-22 UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu)
Manchester City, LiverpoolChelsea, Tottenham Hotspur (Premier Lig 1,2,3,4)
Real MadridFC Barcelona, At. Madrid, Sevilla FC (La Liga 1,2,3,4), 
B.MünchenBorussia DortmundRB Leipzig, Bayer Leverkusen (Bundesliga 1,2,3,4)
İnter MilanAC MilanJuventusSSC Napoli (Seri A 1,2,3,4)
PSG, Marsilya (Fransa Ligue 1 1,2,)
FC Porto , Sporting CP (Portekiz Lig 1,2)
Club Brugge KV (Belçika Pro Lig Şampiyonu)
AFC Ajax (Hollanda Lig Şampiyonu)
Red Bull Salzburg (Avusturya Süper Lig Şampiyonu)
Celtic FC (İskoçya Lig Şampiyonu)
Shakhtar Donetsk (Ukrayna Lig Birinci)
Play-off TuruTrabzonspor A.Ş. (Türkiye Süper Lig Şampiyonu)
FC Copenhagen (Danimarka Lig Şampiyonu)
3. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Apollon Limassol (Kıbrıs Lig Şampiyonu)
Red Star Belgrad (Sırbistan Lig Şampiyonu)
Ana Yol
Rangers FC (İskoçya Lig İkincisi)
PSV Eindhoven (Hollanda Lig İkincisi)
AS Monaco (Fransa Lig Üçüncüsü)
SL Benfica (Portekiz Lig Üçüncüsü)
Union Saint-Gilloise (Belçika Lig İkincisi)
Sturm Graz (Avusturya Lig İkincisi)
2. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Viktoria Plzeň (Çek Cumhuriyeti Lig Şampiyonu)
GNK Dinamo Zagreb (Hırvatistan Lig Şampiyonu)
FC Zürich (İsviçre Lig Şampiyonu)
Olympiacos FC (Yunanistan Lig Şampiyonu)
Maccabi Haifa FC (İsrail Lig Şampiyonu)
Ana Yol
AEK Larnaca (Kıbrıs Lig İkincisi)
Dynamo Kiev (Ukrayna Lig İkincisi)
F.Bahçe A.Ş. (Türkiye Süper Lig İkincisi)
FC Midtjylland (Danimarka Lig İkincisi)
1. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Malmö FF (İsveç Lig Şampiyonu)
Bodø/Glimt (Norveç Lig Şampiyonu)
Ludogorets Razgard (Bulgaristan Lig Şampiyonu)
FC Tobol (Kazakistan Lig Şampiyonu)
Qarabag FK (Azerbaycan Lig Şampiyonu)
CFR Cluj (Romanya Lig Şampiyonu)
Ferencvaroş (Macaristan Lig Şampiyonu)
Shakhtyor Soligorsk (Belarus Lig Şampiyonu)
Lech Poznan (Polonya Lig Şampiyonu)
Slovan Bratislava (Slovakya Lig Şampiyonu)
Zalgiris (Litvanya Lig Şampiyonu)
NK Maribor (Slovenya Lig Şampiyonu)
F91 Dudalenge (Lüksemburg Lig Şampiyonu)
HSK Zrinjski Mostar (Bosna Hersek Lig Şampiyonu)
Shamrock Rovers (İrlanda Lig Şampiyonu)
KF Shkupi (Kuzey Makedonya Lig Şampiyonu)
FC Pyunik Yerevan (Ermenistan Lig Şampiyonu)
FK RFS (Letonya Lig Şampiyonu)
KF Tiran (Arnavutluk Lig Şampiyonu)
Linfield FC (Kuzey İrlanda Lig Şampiyonu)
Dinamo Batum (Gürcistan Lig Şampiyonu)
HJK Helsinki (Finlandiya Lig Şampiyonu)
Sheriff Tiraspol (Moldova Lig Şampiyonu)
Hibernians (Malta Lig Şampiyonu)
 (Faroe Adaları Lig Şampiyonu)
FC Ballkani (Kosova Lig Şampiyonu)
The New Saints (Galler Lig Şampiyonu)
Lincoln Red Imps (Gibraltar Lig Şampiyonu)
Sutjeska Nikšić (Karadağ Lig Şampiyonu)
Ön Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Vikingur Reykjavik (İzlanda Lig Şampiyonu)
FCI Levadia (Estonya Lig Şampiyonu)
Inter d’Escaldes (Andorra Lig Şampiyonu)
La Fiorita (San Marino Lig Şampiyonu)

Elemeler

Ön Eleme Turu

Yarı Final
21 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkFCI Levadia1-6
Zakaria Beglarishvili / Kyle McLagan, Kristall Ingason, Halldor Smari Sigurdsson, Nikolaj Hansen, Helgi Gudjonsson, Julius Magnusson
Vikingur Reykjavik
21 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkLa Fiorita1-2
Danilo Rinaldi / Genis Soldevila (2)
Inter d’Escaldes
Final
24 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkVikingur ReykjavikInter d’Escaldes

1. Eleme Turu

1. TakımSkor2. Takım1. Maç2. Maç
FC Pyunik YerevanCFR Cluj
NK MariborShakhtyor Soligorsk
Ludogorets RazgradSutjeska Nikšić
F91 DudelangeKF Tirana
FC TobolFerencváros TC
Malmö FF
FC BallkaniFC Zalgiris
HJK HelsinkiFC RFS
Bodø/GlimtKÍ Klaksvík
The New SaintsLinfield FC
Shamrock RoversHibernians FC
Lech PoznańFK Qarabağ
KF ShkupiLincoln Red Imps
HSK Zrinjski MostarSheriff Tiraspol
Slovan BratislavaDinamo Batumi

2. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu
1. TakımSkor2. Takım1. Maç2. Maç
GNK Dinamo Zagreb
FC Zürich
FC Viktoria Plzeň
Maccabi Haifa FCOlympiacos FC
Lig Yolu
1. TakımSkor2. Takım1. Maç2. Maç
FC MidtjyllandAEK Larnaca
Dynamo KyivF.Bahçe A.Ş.

3. Eleme Turu

Play-off Turu

Grup Aşaması

Final Aşaması

2021-222023-24

UEFA Şampiyonlar Ligi